Jump to content

Sony A7, A7R

Recommended Posts

• Replies 2.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Ja mislim da ste svi vi ovde malo preterali u savetovanju, i gledate previše iz svog ugla... ...msm, "ako imaš para, uzmi 1.4 ili 1.2 prajmove, uvek ih možeš zatvoriti na 2 ili 4"... ...i uv

^ Ma koji 24-105 i sve to sto si napisao, nema nist od tog posla hehe 😋 lepo i logicno zvuci al corav je poso, prosao sam kroz sva ta razmisljanj relativno skoro... Ili zagrizes kako treba ili nemoj

Ne znam odakle ti ideja da ce fotke sa A73 biti tek malo bolje od telefona!!!??? Razlika je nebo i zemlja!!! Samo senzor ima 10x vecu povrsinu od senzora u mobilnom! To je naprosto netacno! Moj save

Posted Images

Ma moze da ucestvuje jos 200 njih, trziste se smanjuje, foto opremu kupuju samo hobi fotografi i profesionalci, ostali koji cine vecinu mogucih kupaca koristi mobilni telefon i ne razmislja o bilo cemu sto je namenjeno samo za fotkanje... Globalno cene mogu da idu samo gore, vec je tako.

Sve je to tačno, ali ovo je mnogo dobro telo po specifikacijama. Tačnije primetno odskače: 30fpps?! Pa to je da snimaš film u 50mpx (doduše ako imaš karticu od unobtanijuma koja bi snimila više od pola sekunde tog snimka). Pritom ima i onaj buster od četiri baterije, što znači da su ga namenili malo ozbiljnijoj (pro) populaciji gde je cena nebitna, ionako je u rangu kečeva; odnosno da je namenjeno verovatno pre svega filmadžijama. U prilog tome govori da u standardan paket upada i weather_resistant vertikalni grip. A onih 200mpx koji se dobijaju pomeranjem senzora (verovatno drizzle tehnologija) su dušu dali da čovek izađe na neki vidikovac, namesti tripod i ošine po orozu...

Jes' da niko živ ne zna kakvi su njegovi objektivi na 200mpx ali šta to ima veze. Izoštrićemo posle u PS.

• Like 1
  • 3 weeks later...

^ne znam da li tumacim stvari pogresno, ali ako se to dobija pomeranjem senzora tj pravljenjem vise fotografija od po 50mpix, zar to ne znaci da je jedino bitno kako objektiv radi na tih 50mpix? Mislim, nije kao da objektiv mora da iscrta po senzoru od 200mpix. 

Ja to shvatam da on pomera senzor na subpikselskom nivou u okviru tog kadra koji objektiv zahvata, tako da nije u pitanju panorama od 4x50 već pravih 200mpx kroz taj objektiv, tako da je poželjno da objektiv bude zaista dobar. Ovako je funkcionisao Hubble teleskop na početku kad mu kamere nisu imale dovoljnu rezoluciju a optika jeste - kod sedmice mi miriše na suprotnu situaciju ali ajde da vidimo.

Pedeset megapiksela na FF je kao dvadesetak na kropu, dakle ništa nedostižno već samo malo obratiti pažnju na rubove, ali 200 je već druga priča. Zamisli krop sa 80mpx?! U tom smislu ima jedan veliki problem... Ja sam svojevremeno pokušao nešto da snimim teleskopom na tu foru rotirajući senzor (postoje dva načina, rotiranje senzora i pomeranje istog levo-desno na subpikselskom nivou) ali nikakve nove detalje nisam dobio osim enormno većeg fajla. Objašnjenje: teleskop je već radio na granici rezolucije atmosfere i onda džabe i rezolucija senzora i sve ostalo. Ovo bi sigurno bio slučaj i sa ovim Sonijem na 200mpx i nekim teleobjektivom jer termika atmosfere narušava rezoluciju posle neke granice, znaju to ptičari. Da nije toga ptice bi se fotkale teleskopima od 2000mm žižne daljine koji i nisu baš toliko preskupi.

Oli to vrlo lepo radi na 80mpix, prema tome - može se. Tehnologija je takva da kod tih hibridnih fotografija ne treba Bajerova interpolacija jer su svi pikseli "čisti", a samim tim i boje su "pixel na pixel".