Jump to content

Sony A7, A7R

Recommended Posts

• Replies 2.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Ja mislim da ste svi vi ovde malo preterali u savetovanju, i gledate previše iz svog ugla... ...msm, "ako imaš para, uzmi 1.4 ili 1.2 prajmove, uvek ih možeš zatvoriti na 2 ili 4"... ...i uv

^ Ma koji 24-105 i sve to sto si napisao, nema nist od tog posla hehe 😋 lepo i logicno zvuci al corav je poso, prosao sam kroz sva ta razmisljanj relativno skoro... Ili zagrizes kako treba ili nemoj

Ne znam odakle ti ideja da ce fotke sa A73 biti tek malo bolje od telefona!!!??? Razlika je nebo i zemlja!!! Samo senzor ima 10x vecu povrsinu od senzora u mobilnom! To je naprosto netacno! Moj save

Posted Images

Samyang AF 35mm f/1.4 FE i Samyang AF 85mm f/1.4 FE, a cene izmedju 600 i 650 eura svaki.

35   http://www.youtube.com/watch?v=Mwa06iYPiFE&ab_channel=TheHybridShooter 

85   http://www.youtube.com/watch?v=HovTAy56cK0&ab_channel=JasonVong

Meni deluju odlicno.

^

Samo AF da radi korektno, imas f1.4 za male pare, i vozi misko 😋

Kao sto sam ti vec napisao ne moze to da bude toliko opticki losije da opravda neki preskupi 85 1.4 sony, pa cak i da jeste ne bi to tako ni nazavao, da je losiji, jednostavno je drugaciji... Kada izgradis neki svoj likovno estetski pravac, stil, osecaj za lepo i to sta zelis da postignes fotografijama koje pravis, vremenom ces ovladati alatima da to i postignes, videces da je sve to sto pisu u raznim testovima bilo da je pozitivni ili negativno kerov K, tehno masturbacija, zamlacivanje, nista preterano bitno, i da zapravo nema prepreke u optickim karakterisitkama, tipa kakve boje daje, kontrast, ili mozda ima izrazeniju aberacuju, da nema prepreke zbog koje neces doci do cilja.

Gledaj u tim testovima sta kazu za strogo tehnicke stvari, tipa kava je ostirna na celom kadru da ne bude previse meko staklo jer ostro moze da se ublazi ili manje ostri u obradi, previse meko ne moze da se izostri, pogledaj kako radi AF, kako radi stabilizacija, koliko je brz AF, kako funkcionise dok prati metu ako ti treba tako nesto, pogledaj ako negde nadjes iskustva korisnika kako sve to radi nakon nekog vremena koriscenje, ovi Tamron  su skloni totalnom raspadanju pojedini modeli 😋

Sustina je da maguju neces napraviti hardverom kamera/objektiv, nego kombinacijom odlicnog kadra, odlicnog svetla, i svrsihodne obrade, tacnije likovno estetskim finisom u obradi... Odavno su kamere i objektivi dovoljno dobri da snime sta treba, od skoro cak i mobilni telefon ako je kamer telefona tehnicki u skladu sa scenom koja treba da se snimi.

Da li neko ima iskustva iz prve ruke sa AF Samjanzima? Objektivi su optički, odlični za taj rang cena koliko su već koštali nonAF. To ih je i proslavilo. Ali AF im je relativno nov, i sem YT bla.bla.bla kojima slabo verujem, ne znam nikoga da koristi AF Samjang. 

U vezi opreme: evo linka na jednog Turčina, koji pravi vrhunske fotografije sa skromnom opremom (Nikon D610, 24.0-120.0 mm f/4.0 a ranije je koristio Olympus) ali talenat + scena + obrada, daju ovaj rezultat: 

Taken on October 13, 2018

Sunset and wonderful colors

Izdvojio sam samo jednu od svežijih fotografija, odavno nisam gledao njegov flickr nalog, ali eto Vaša priča me podseti na njega.

Evo napamet izvadih i neke starije:

Taken on October 3, 2015

Away from the city

Taken on October 29, 2015

Hero..

Ova je sa Oly-jem:

Taken on December 19, 2014

Road views.. Village road.

P.S.

Na telefonu možda i ne izgleda nešto naročito (ili bar takav utisak imam), pa zato preporučujem isključivo gledanje na kompjuteru.

^

Pogledao sam ceo profil, vise je kada se sve sagleda bezveze fotki nego zaista dobrih... Kadrovi vecina korektrni, ima dosta atmosfericnih fotki, ali kolorit dzumbus sa mnogo neartikulisanhih detalj, i po malo aljkava obrada. Ova treca sto si je izdvojio bezveze da nema dalje, sta mu ovo sunce radi uz ivicu kadra, da bi ovo sa ovako postovaljenim suncem bilo dobro ostatak kadra treba da bude ispunjen u jakim dijagonalam koje prate zrake svetla koje ih obasjava, da ne pricamo o ovoj rupcagi koja i ne lici na sunce, u ovom sastavu scene ovaj kadar je bezveze postavljenj... Ostale su dobre i korektne.

Nije tema al morao sam ovo da prokomentarisem jer si navo kao nesto sto je ne znam sta u kombinaciji talenat + scena + obrada, fotke su mahom atmosfericne kadrovi korektini, a obrada diskutabilna na mnogo fotki, narocito u detljaima, talenta ima taman toliko da ne moze da se kaze da je bezveze, ali daleko je od u proseku odlicnog.

Dobar je Turčin. Nisu mu sve fotke vanserijske (a kome su?) ali ima oko za atmosferu, vidi se da je dosta proputovao sa aparatom.
Jedino se ne bih složio da je D610 skromna oprema. Može taj senzor ipak mnogo, ali to je (sem rezolucije) nebitno; u pejzažnoj fotografiji sa tripoda mogu da se snime vrlo dinamični kadrovi uz breketing, ako je potrebno. Za ostale oblasti fotografije ipak dobar senzor je nezamenljiv, dok na pejzažima meni lično može da prođe (uz neka ograničenja) i taj Olympiacos uz tripod.

Ma ovaj decak i ako koristi tripod sve fotke de je malo jaci DR pocinju da se raspadaju, cemu onda tripod ? To se tako ne radi i neko ko je aljkava ne treba da se navodi kao primer dobrog fotografa i dobrih fotografija... Sve ovo sto moze da se vidi je tek korak iznad nekog standrno bezveze foto amaterskog proseka, sa po nekim izuzetkom... Vidi se da se trudi da ovo sto radi na nesto lici, ne nesto previse, i nista vise od toga. Ima malo talenta da poslozi boje ne celom kadru, znanja nema to se vidi u milion detalja na fotkama koji nisu korigovani... Sve u svemu ima dobrih fotki, ali vidi se da je covek samouki amater sa malo sustinski bitnog znanje, i nesto malo vise talnta od prosecnog skljocadzije, svakako daleko je od nekoga ko bi trebaloda bude primer svojim radovima, i nacinom kako se nesto radi.

Mislim sta je ovo a tako vrljvaih ima previse  ??? Ajde da se ne zajebavamo vise... O opremi je suvisno govoriti da je skromna, to je profi kamera i profi objetkiv, nije mobilni telefon.

migrant guest

Long shadows

Ali ova i ova su mu, recimo, vrhunske. Osim toga, gledaj sveukupnu atmosferu koju fotka prenosi, roda jeste tehnički loše izvedena ali je sama koncepcija odlična. Vidi se da fotografski razmišlja iako nije savladao sve aspekte obrade.

"Dobar je Turčin" kod mene znači - dobar (3), sa tendencijom da pređe u vrlo dobar 😁

• 3 weeks later...

Jedna glasina ... i za sada je iključivo tako i treba tretirati:

https://www.sonyalpharumors.com/rumor-sony-will-add-lidar-autofocus-tech-on-future-alpha-cameras/

I got this from a new source. So I don’t know yet if this is completely BS or if this is a real (and very exciting) news. He told me this:

After the recent IPHONE 12 premiere I was talking to one of my friends who is an Apple engineer. He said that at some point Sony was looking at incorporating new APPLE’s A14Z chip that will be used in the upcoming 2021 Ipad Pro. He said that Sony is working on adding computational photography features to their upcoming cameras. He said that it is also very probable that Sony will start using their own LIDAR sensor that they sell to Apple as they were impressed by how well Apple used Lidar for better AF tracking. One thing he said is that to get maximum performance of the A14Z chip, Sony has to completely rebuild its in-body camera software. I find this very interesting so I thought I’d share. We need to remember that Sony is selling both image sensors and LiDAR sensors to Apple and they have a really good relationship.

Aha, dobro je znati u kom pravcu će krenuti industrija.

Nije mi, doduše, jasno da li lidar služi samo za poboljšanje AF mogućnosti ili planiraju kompletnu 3D fotografiju da iz toga naprave? Kako će da emituje laserski snop, jel će to biti u vidljivom opsegu, koliku oblast će pokrivati? A za osnovni tip lidara im treba i nekakvo ogledalo tako da nazdravlje, DSLR se vraća u priču... 😀

4 hours ago, maxer said:

Što se tiče A14, Apple čip bi trebalo da pruži široke mogućnosti obrade slike direkno u aparatu.

To je prava stvar za foto amatere da nikad nista ne naprave u svom fotografskom radu, mislim na to ako im se sredjivanje fotki svede na to sta dobiju iz kamere bilo da je JPG prema predefinisanom profilu, bilo da je fotka naknadno korigovana nekim naprednijim softverom u kameri, jer koliko god da je softver dobar, to jednostavno ne moze da se radi na tako malom ekranu kamere jer nije konforno za ono sto je potrebno u obradi, za finu selektivnu obradu koja je neophodna za kvalitetan likovno estetski finis.

Ali, kao sto se sve banalizuje zarad profita, tako ce i ovo da se izbanalizuje... Profi kamere se priblizavaju drustvenim mrezama a uskoro ce i ves masine, mikseri, pegle, bojelri i tako dok se sve ne degradira do nivoa debilizma i kolektivno na nivo covecnastva ne odemo do K... hehehe 🤣

Malo se sprdam, al stvarno takav pristup sigurno ce pozitivno uticati na bolju prodaju... Ipak, profi fotografi sigurno nece koristiti nista od toga... Profesionalacu kome treba JPG dovoljni su profili koje sam prav a koji kao preset deluju na fotku, profesionalci koji fotkaju u raw sigurno nece sredjivati fotke pomocu softvera u kameri, i tako nam ostaju korisni idjoti koji ce da koriste softverski napredne kamere da se tripuju i popunjavaju DM "top" fotkama misleci da su top zato sto koriste profi opremu za fotkanje, ali to je generalno gledano dobro za sve nas jer sto je veca prodaja povecava se sanase da cena opreme ostane na nekom normalnom nivou, lova pokrece i brzi razvoj, a ko zna mozda se iz tog kvantiteta korisnika izrodi i kvlitet, cudni su putevi gospodnji 😁

Ajfondžije su ovde nebitni u celoj priči, oni su igrom slučaja inicijalni zamorčići. Zamisli 70-200 2.8 koji prati reli auto u dolasku i odlasku, pritom fokus je na kacigi vozača u svakom momentu. Ili zamisli da fokusiraš jednog igrača ispod koša a oni se tamo tuku oko lopte, a ti u rafalu dobijaš njegov fokus sve vreme. Ako ovo implementiraju kako treba to će i bukvalno raditi u mraku, a kamoli u ostalim okolnostima.

^

Ma to je odlicna stvar, nego sam mora da prokomentarisem ovaj drugi deo koji notorna gluposto ali na zalost neophodna jer zivimo u svetu glupana i ispraznih ljudi u kome je sve sto je degradirajuce, banalno, i instant, opste prihvaceno bez trunke preispitvanja... Zapravo mene nerivira ta debilna socijalizacija putem drustvenih mreza a samim tim sve sto ide u prilog tome.