Jump to content
@work

Sony A7, A7R

Recommended Posts

^odose ti odmah na 1.4 prajmove, da me ne shvatis pogresno, ja volim velike blende vise no leba, ali iskreno u velikom broju slucajeva je prilican overkill, tim pre sto se i ti objektivi neretko zavrcu da ne bi uvek pravio totalnu mutljavinu od pozadine. 

I f1.8 i f2 prajmovi su sposobni za "skup" izgled fotki da se tako izrazim, a dobijas objektive u manjem i laksem pakovanju i naravno jeftinije. Evo ubi me ako mu npr R sa 35/2 i 85/1.8 (ili ovim novim nadolazecim 85/2) ne bi pruzio isto srece kao i Sigma 35/1.4 i 85/1.4. Ajd sad su makar smanjili 85 za Sony mount i to drasticno (originalni je bio tesko krme) , ali to su veliki i teski objektivi koje ne zeli svako da nosi, niti su mu potrebni. Kad je neko iskljucivo portretista i/ili radi u bas losim uslovima svetlosnim pa i da se opravda, ali ovako za generalnu fotografiju mahom overkill. Sony (pa i Nikon) imaju lepu gamu brzih f1.8 i f2 prajmova i nema potrebe da se insistira na 1.4 i brzim po svaku cenu. Ima i Canon, makar osnovne (35, 50, 85), samo nema jos uveke neke objektive tipa 28/1.8, 24/1.8, 20/1.8 i slicno. 

Sto se tice 24-105, apsolutno podrzavam da bolje da se zaobidje, to nije objektiv "za ucenje" vec upravo objektiv za rad i za "polivacke radnje" tj za situacije kad ti treba univerzalni objektiv zbog uslova rada koji to diktiraju. Eventualno kao turisticki objektiv za hobi ali s druge strane tu onda jos bolje traziti najveci moguci raspon a da je pristojan. Dakle odlican objektiv ali potencijalno vrlo dosadan za hobistu. 

• Like 1

^
Slazem se sa ovim sto si napisao, slicna je poenta... Ne insistiram na 1.4 ili 1.2 to je vise zato sto sam ja u tome nekom full fazonu ako moze, ako lova nije problem svakako moze samo da bude od koristi, jer 1.4/1.2 moze da se zatvori po potrebi, a f4 i f2 ne moze da se otvori na 1.4/1.2 😛

• Like 1

Da ali F4 i F2 su potpuno druga prica. F2 je blendu manje od 1.4, a 2 blende vise od F4, tako da F4 tu nema sta da trazi u komparaciji. 1.2 objektivi s druge strane nisu bas norma, ima ih ono, 3 aktuelna AF objektiva za FF (Canon L-ovi 50 i 85 i Sigma 35/1.2), i mozda jos nesto ako sam zaboravio. Sve ostalo su neke manuelne egzotike. 

Sto se tice "ako moze", ne mislim ja samo ni u kontekstu imanja para, jer i kad imas pare nije nuzno resenje da imas sve te prajmove jer neko se na kraju krajeva i ne bavi vrstom fotografije gde ce to da bude benefit, a pored toga i f1.8 i f2 daju sasvim lep plitak DOF ako treba, ne kao 1.4 ali razlika je sve samo ne ogromna. 

• Like 1

Ja mislim da ste svi vi ovde malo preterali u savetovanju, i gledate previše iz svog ugla...

...msm, "ako imaš para, uzmi 1.4 ili 1.2 prajmove, uvek ih možeš zatvoriti na 2 ili 4"...

...i uvek ćeš gde god kreneš nositi 2-3 komada sa sobom i malo malo rotirati na telu, iako su veličine tegle od 1 kg, a i teški su k'o tegla ajvara. 😕

NS021, da li si do sada karistio neki aparat sa izmenjljivim objektivima, neki DSLR ili ranije filmski fotoaparat?!?

Ako nisi, ne kreći odmah na FF sa prime objektivima od par k€ samo zato što možeš to da priuštiš. 99% kupaca mass production deselerova od početka hype-a digitalne fotografije do danas je zapravo odustala od takvog fotoaparata, i drže ga u ormanu. Takvi NISU članovi ovog i sličnih foruma, pa se ne stiče utisak da tako jeste, ali veruj da jeste. Lično znam bar 10-ak takvih "fotografa".

Ako ti je turizam prioritet, i poneki portret (a verujem da to nisu portreti u studiju), uzimanje seta 1.4 prajmova i FF tela je nešto što ćeš na turističko putovanje vući 2x u životu, osim ako fotoreportaža nije isključivi cilj putovanja, i ono čime ćeš se na putovanju baviti najveći deo vremena. Treći put ih nećeš poneti.

Ako do sada nisi koristio neki DSLR ili MILC, bilo FF bilo APS, onda prvo treba da osetiš šta oni tačno znače u ruci, na leđima, u torbi, i kakvi su rezultati na računaru.

Moj zaista iskren savet je da prvo uzmeš npr. Sony, bilo koji A6xxx (da, crop telo), i 18-105/4. Uzmeš možda i neku jeftinu prime palačinku, 20/2.8npr.

I prvo probaj šta znači i kako izgleda imati tako nešto sve vreme uz sebe, na putovanju i oko njega.

Velika je verovatnoća da ćeš shvatiti da ti je to preveliki teret za TEBE kao turistu (a ne za forumske savetnike).

Ili shvatiš da je takav set sasvim dovoljan za tebe kao turistu (evo, ja sam u grupi koja je zadovoljna sa APS + solidan zoom + 3 jeftina prime-a).

Najmanja je verovatnoća da ćeš shvatiti da je takav set nedovoljan za tvoje potrebe i da ti treba mnogo bolje, ali tada takav set uopšte nije teško prodati, i ići na nešto bolje.

Inače, razlika između predloženog seta (A6xxx + 18-105/4) i bilo kojeg telefona je ogromna, ali zaista ogromna.

Razlika između spomenutog seta i FF + prime je mnogo manja.

Ali je ta velika razlika MILC vs telefon je zaista velika samo ako fotograf zna da je prepozna, i iskoristi. Ako zna kreativno da koristi plitak DOF, ako zna da kadrira, ako zna kako lepo fotografisati uz svetlo ulične rasvete. Pouzdano znam da 75% populacije to nije sposobno da primeti i iskoristi.

MILC uvek može da uradi fotografiju kao i telefon. Obrnuto može ponekad, ali ne uvek. Ta razlika "ponekad" u koristi MILC, ako ne znaš da je prepoznaš i iskorisitš, može se desiti da ti MILC i ne treba.

• Like 4

Odlično sročeno NSHappy.

Ako si 100% siguran da će fotografija biti tvoj hobi narednih 20 godina i da ćeš tvrdo da zagaziš u posprocesing, i da su ti portreti apsolutni prioritet - onda što da ne, FF i 85 1.2/1.4. Ako nisi toliko zahtevan i ako je turizam u prvom planu a portreti u drugom, onda krop odnosno Sony A6xxx ima punog smisla, samo gledaj neki bolji sa stabilizacijom i tražilom, ja bih to lično naveo kao neophodne stvari. Onda imaš mogućnost da pokupuješ i dosta jeftinijih prajmova za taj sistem i da generalno prođeš prilično jeftinije nego što si u startu planirao. Činjenica je da, sem naravno Fototuriste i mene, nema puno (ili nema uopšte više) ljudi spremnih da nose 10kg opremu po Italiji da bi upucali dobar ulični ili turistički kadar. Većina nosi bezogledalna tela i 35mm objektiv i to je to. Japanske babe sa kruzera se ne računaju, njima je to u većini slučajeva poslednje putovanje pa stoga zvona i praporci, ali generalno mirrorless i nekoliko prajmova - gde ćeš bolje za napredak. Što se tiče FF tj A7 objektivi će biti veći za njega nego za neki Fuji recimo, a rezultati bolji za možda jedan stop što se tiče šuma, ali u današnje vreme senzora velikog dinamičkog raspona ta razlika je nikad manja u generalnom smislu, jaka razlika između 14 i 15 stopa - bila je muka pre 20 godina na slajdu između 7 i 8 stopa; jedino ako su na prvom mestu portreti onda je to ipak velika razlika (prvenstveno zbog DOF-a).

Ovo je moje neko mišljenje gde sam maksimalno pokušao da izostavim svoju subjektivnost. A moja subjektivnost kaže da bih ja lično, da sam na tvom mestu, uzeo najveći mogući FF DSLR i najveće moguće objektive, mislim ne zato što su najveći, glupost, nego zato što su sasvim slučajno i najbolji po pitanju blende, optike, svega što meni treba. Takođe DSLR je sad u izumiranju i sve je jeftinije što nije mala stvar jer više toga kupiš za istu cifru. Ne fotografišem svaki dan po dva sata pa da mi je težina bitna; ne idem na Materhorn već idem uglavnom autom i malo pešačim, dakle masa mi ne igra baš nikakvu ulogu. I na kraju sa DSLR aparatima (polovnim) i dalje možeš da skupiš najmoćniji sistem za najmanje pare. Ono što kupiš novo sa A73 za 3000e, kupićeš sa 5d2 za 1000, a za 3000e... Imaš i neki bandit da uzmeš i srećno izvoziš celu Evropu sa tim gorenavedenim, na primer 😁

3 hours ago, NShappy said:

Ali je ta velika razlika MILC vs telefon je zaista velika samo ako fotograf zna da je prepozna, i iskoristi. Ako zna kreativno da koristi plitak DOF, ako zna da kadrira, ako zna kako lepo fotografisati uz svetlo ulične rasvete. Pouzdano znam da 75% populacije to nije sposobno da primeti i iskoristi.

MILC uvek može da uradi fotografiju kao i telefon. Obrnuto može ponekad, ali ne uvek. Ta razlika "ponekad" u koristi MILC, ako ne znaš da je prepoznaš i iskorisitš, može se desiti da ti MILC i ne treba.

U tome i jest stvar, treba da zna ali samim tim sto tek pocinje znaci da ne zna, i sto ce samo kupovinom oprem dobiti jedno veliko razocarenje jer to sto bude snimo sa 24-105 F4 ili 18-105/4 nece mnogo da se razlikuje od onoga sto je do juce fotkao telefonom, a ako zna i mobilnim telefonam napravi ce lepe fotke jedino sto ne moze da ima hardverski blurovanu pozadinu, i sto ne moze da dohvati sve sto zeli kao sto bi mogo nekim telephoto objetivom...

3 hours ago, NShappy said:

Moj zaista iskren savet je da prvo uzmeš npr. Sony, bilo koji A6xxx (da, crop telo), i 18-105/4. Uzmeš možda i neku jeftinu prime palačinku, 20/2.8npr.

I prvo probaj šta znači i kako izgleda imati tako nešto sve vreme uz sebe, na putovanju i oko njega.

Velika je verovatnoća da ćeš shvatiti da ti je to preveliki teret za TEBE kao turistu (a ne za forumske savetnike).

Ili shvatiš da je takav set sasvim dovoljan za tebe kao turistu (evo, ja sam u grupi koja je zadovoljna sa APS + solidan zoom + 3 jeftina prime-a).

Najmanja je verovatnoća da ćeš shvatiti da je takav set nedovoljan za tvoje potrebe i da ti treba mnogo bolje, ali tada takav set uopšte nije teško prodati, i ići na nešto bolje.

Meni je jasno sta covek hoce, vec voli da fotka mobilnim telefonom, znaci vec ima ono sto treba da bi nastavio dalje, interesovanje za fotografiju... Ja svojom voljom nisam mobilnim telefonom napravio ni jednu jedinu fotografiju pre nego sto sam kupio foto opremu, nisam ni razmisljao o fotografiji, verovatno i ne bih da me zena nije smarala da je fotkam mobilnim na moru a takav sam da ako vec nesto radim da to mora da bude kako treba, i tako je doslo do toga da sada imam sve ovo sto imam, pronasao sam i neka licna interesovanja u toj oblasti, nabavio sve sto je potrebno da bi se time bavio na zadovoljavajuci nacin i to je to... On covek hoce znatno bolje fotke nego ono sto dobija mobilnim telefonom, zum F4 stakla to siguno nece da mu donesu, jos kada se upare sa crop senozrom u uslovima sa  manje svetla, ma ima da peva od srece 😛 Razocarenje u startu zagarantovano ali ne zato sto je to toliko losa kombinacija, nego zato sto nece znati kako da iskoristi opremu i koja su ogranicenja te takve kombinacije A6xxx + 18-105/4, nece znati kako u obradi da sredi te raw fajlove da budu znatno bolji od fotografije koju bi napravio mobilnim telefonom. Znam kako sam se smorio prvim snimcima koristeci 7D nekih nedelju dana u vecernjim casovima u kobinaciji sa nekim F4 objektivom, katastrofa, mislim to bi danas umeo da napravim da izgleda bolje, ali opet bi bilo daleko losije nego sa full pricom, FF kamera i od objektiva sta moze sebi da priusti, samo ne zum u rasopni 24-105 f4 😛

Ako hoce da mu bude lekse i konfornije nemoj ni da kupuje foto opremu, koliko god manje da meri "A6xxx (da, crop telo), i 18-105/4" i zauzima prostora sa jos 2 objektiva, svakako mora da nosi i to u posebnoj torbi kao sto bi nosio FF kameru sa nesto vecim FF objektivima, samo sto ce sa FF kamerom i f1.4~f2 imati daleko bolje raw fajlove za dalju obradu, narocito u uslovima slabog svetla, a on covek to hoce, da to sto radi uvek bude dosta bolje od rezultata koje dobija mobilnim telefonom. Koriscenje samo kamere i 3 objektiva za fotkanje bez dodatne rasvete i tripoda, a da to sto snimi uvek u razlicitim uslovima snimanja na kraju bude dobro, jednostavno ne moze sa F4 objektivima i crop senozrom, FF narocito sony i makar F2 svakako nude deleko vise sa te tehnicke strane.

Pored svega ovoga sto sam napisao mislim da svako u strartu treba da se navikava na opremu koju ce uvek koristiti za to sto zeli da postigne, a ko ne zna sta zeli bolje nista i da ne pocinje nego da se navikava na opremu sa kojom sigurno nece doci do cilje, pa kada to shvati onda idemo ponovo, prodaj to sto imas da bi kupio ono sto ti je u startu trebalo, pa ponovo navikavanje na novu opremu, i odvikvanje od nacina rada sa crop kamerom i sustinski beskorisnih f4 zum objektiva.

Mene su isto tako savetovali crop telo ti si pocetnik i tako nege gluposti da bog sacuva, eno svi ti koji su me tako savetovali davno sam ih prejebo ne mogu ni da pridju fotkama koje pravim a vec su tada imali po 5~10god bavljenja fotografijom iza sebe, sto je najgore mnogi od tih savetnika sada traze od mene savete vezano za obradu 😛 a ja se cak i ne trudim toliko koliko bi mogo, sve se svodi na turisticke porodicne fotke tek da bud lepe... Zahvalan sam na savetim svakome, ali ovo sto sam napisao je cinjenica, bilo je i saveta od ljudi koji zaista znaju, imaju znanje i preve odlicne fotke da u startu kupim ono sto cu koristiti prema onome sto zelim da postignem, i bili su u pravu, trebao sam da ih poslusam a ne da se glupiram pre svega sa 24-105 f4, 70-200 f4, sreca brzo sam i sam uvideo da to nije to... U zivotu covek, ili zna, ili ne zna sta hoce, ako ne zna pase travu i bleji kao i 95% populacije, ako zna pravi rezultate i uziva u tome sto radi.

Evo jednog primera sa neta, covek me skoro zapratio pa sam se sad setio vezano za ovu pricu... Moja zena sa svih tih nasih putovanja ima daleko bolje fotke u svom mobilnom telefonu nego ovaj lik, cisto tehnicki gledano, tako da alat je samo alat, ali treba kupiti odmah u startu ono sto treba da bi se postigo zeljeni cilj, ako je ovo cilj sto moze da se vidi na ovom profilu, za ovo i daleko bolje od ovoga dovoljan je telefon i malo znanja.

https://www.flickr.com/photos/raul_photos/page1

Evo i primer kako moze mobilnim telefono da se prave odlicne fotke, i likovno estetski sto je najbitnije, i tehnicki bolje nego sto ih neko snimi profi opremom ako se ne zumira na 100% 😛 daleko bolje nego sto ovaj lik radi sa crop DSLR kamerom Nikon D3100.

https://www.flickr.com/photos/raikkovn/page1

Da se ne lazemo bezveze, najnovije ili najbolje FF telo i objektivi sa sto vecim otvorm blende, to svako zeli ko se bavi fotografijom, ne zato sto uvek treba, nego zato sto je to jednostavno tako, kao kada vozis jugo a sanjas porse... Za ovo sto covek hoce ako ste procitali sta zeli da fotka i na koji nacin potreban je sto bolji iso/dr senzor, sto znaci FF sony, i objektivi sa malo vecim otvorom blende od f4, ne mora 1.4/1.2, mislim da je sto se toga tice mikri dao najbolji savet.

41 minutes ago, Foto turista said:

U tome i jest stvar, treba da zna ali samim tim sto tek pocinje znaci da ne zna, i sto ce samo kupovinom oprem dobiti jedno veliko razocarenje jer to sto bude snimo sa 24-105 F4 ili 18-105/4 nece mnogo da se razlikuje od onoga sto je do juce fotkao telefonom....

Mene su isto tako savetovali crop telo ti si pocetnik i tako nege gluposti da bog sacuva, eno svi ti koji su me tako savetovali davno sam ih prejebo...

...najnovije ili najbolje FF telo i objektivi sa sto vecim otvorm blende, to svako zeli ko se bavi fotografijom, ne zato sto uvek treba, nego zato sto je to jednostavno tako, kao kada vozis jugo a sanjas porse... Za ovo sto covek hoce ako ste procitali sta zeli da fotka i na koji nacin potreban je sto bolji iso/dr senzor, sto znaci FF sony, i objektivi sa malo vecim otvorom blende od f4, ne mora 1.4/1.2, mislim da je sto se toga tice mikri dao najbolji savet.

Prvo, razlika između A6000 + nešto f4 i telefona je daleko veća nego što predstavljaš.

95% populacije koji jesu kupili DSLR, smorio ih je. Oni samo ne vise na ovom forumu.

FF i >1.4 objektive ne želi svako ko se bavi fotografijom. Čak i da može da priušti. Čak i 2.0 i 2.8 objektivi mogu biti veliko opterećenje ako na putovanju žongliraš sa 3 komada, od situacije do situacije.

...   ...  ...

On 9/12/2020 at 11:23 PM, Foto turista said:

Canon R

Canon EF 16-35mm f/2.8L III
Canon EF 35 f1.4L II
Canon EF 85mm f/1.4L IS
Canon EF100mm f/2.8L Macro IS
Canon EF 135mm f2L
Canon EF100-400mm f/4.5-5.6L IS II

Canon Extender EF 1.4X III
+B&W ND filters 72&82
Manfrotto 190 Go!
Manfrotto 229 3D Super Pro

Canon imagePROGRAF Pro-1000

Ja mislim da si ti malo izgubio kompas. Vrednost gore navedenog je preko 10000€, nisam sada sabirao tačno.

Čemu to spominjati u delu foruma gde početnik traži savet oko kupovine?!?

^
Zasto sam izgubio kompas i kave veze ima sta koliko vredi ???

Pitanje ti je malo bezveze, procitaj ceo komentar iz kog si ovo citirao i jasno je zasto sam  pomenu i sta je poneta... Covek ima iste zelje kao sto sam ih ja imao na pocetku, pritom on se vec bavi fotografijom, ja sam se bavio do pre 5god kad me zene naterala da je uslikam telefonm negde, znaci nikako... Preneo sam mu svoje iskustvo jer sam se pronaso u njegovim dilemam i zeljama, da ne bi pravi iste greske... Mene moje greske nisu skupo kostale, imao sam srece, a greske sam pravio jer nisam znao da je 85 1.8 i 85 1.2 jednako i za profi fotografe i za amatere pa sam kupovao objektive tipa 24-105 f4 70-200 f4, kao ne znam jos da koristim nesto naprednije, mesto da odmah u startu kupim sve ovo sto sada imam... A to je i ponta ove diskusije, ako zna sta zeli, kakve fotke zeli da pravi, da odmah u startu kupi opremu, ili deo opreme sa kojom ce da pravi najbolje rezultate. Zato sami trazio da nadje na netu fotke koje mu se dopadaju, primere, pa da mu kazemo sta je potrebno da bi dosao do takvih rezultata.

Jedno je sigurno, svako ko fotka u uslovima ambijentalnog svetle treba to da radi sa kamerom koja ima odlican senozr, i sa adekvatnim objektivima, kako bi kasnije u obradi izvuko maksimum iz raw fajlova, a to je kako mi se cini njegova prica, kao i moja, kao i vecine foto amatera.

1 hour ago, NShappy said:

FF i >1.4 objektive ne želi svako ko se bavi fotografijom. Čak i da može da priušti. Čak i 2.0 i 2.8 objektivi mogu biti veliko opterećenje ako na putovanju žongliraš sa 3 komada, od situacije do situacije.

Ma sigurno, narocito foto amateri... Mozda profi fotografi koji tacno zanju sta im treba pa to i koriste...  Ako reicmo fotkas portrete verujem da bio odbio 85 1.2  kada bi ti neko ponudio po dobroj ceni, reko bi meni to ne treba ima 85 1.8, ili bi mesto 16-35 2.8 radije koristio 16-35 f4, sigurno hehe 😛

NS021, kao što vidiš, mi ovde se nećemo tek tako složiti šta tebi treba. 😛 🤣

FF plus 1.4 prajmovi jeste (skoro) najbolje što se može kupiti, i nešto što se može uraditi sa time, ne može ni sa čim drugim.

Ali dosta toga se može uraditi i sa crop + skromniji objektivi.

FF aparat plus svetli prajmovi, na putovanja nosi  manje od 0.2% svih svetskih turista.

Moraćeš sam da presudiš.

Sad sam pogledao po testovima a6600 za jednu blendu je losiji od a7III i sto se tice ISO i sto se tice DR performansi, to i nije tako mnogo mada verujem da je u praksi veca razlika, iskreno mislio sam da je vece razlika... Meni bi to bilo prihvatljivo, ali isto tako bi platio cenu od 800e vise za a7III zato sto to nije jedina prednost FF sezora, ali neka bude da je samo to razlika pa vredi tih 800e vise... Ako ubacimo u racunicu i a6400/a6500 koji su isti po pitanju DR/ISO, razlika u ceni je vece... FF sistem je u svakom pogledu bolji od crop sistema, moze vise da se izvuce iz raw fajlova, ja ne bi pravio kompromis i ako sam pokusao sa 7D.

Drugari, ne bih ja da vam smetam, vi samo lagano usaglasite stavove. Ne zurite, imate vremena :) Jer do sad, citajuci vas, npr mogu da uvidim kako je i crop F4 zoom i vise nego ok, dok drugi kazu da  F4 zoom nikako makar bio i FF, ili nista osim 1.4 prajma i to FF do toga da mi je i crop prajm 2.0 sasvim ok, dobicu sizofrena cepanja zbog vas 😄

Salu na stranu, ali pored pocetnog entuzijazma, spustio sam loptu i necu nigde zuriti, ne verujem da cu pre NG krenuti sa kupovinom. 

Nije da se mi sad tu ne slažemo nego svako gleda iz svoje perspektive, a perspektive su nam različite 😀

I ja bih ladno zaobišao F4 zum  u svakoj mogućoj kombinaciji opreme, ali to što bih zaobišao ne menja činjenicu da je to idealan svaštarsko-turistički objektiv. Čak i reporteri vole to staklo, naravno, za primenu danju. Svadbari da ne pričamo... A kad padne svetlo, izvadiš 50 1.4 koji košta kod mene u taboru kao polovina polovnog 24-105L koji košta kao trećina novog Sony 24-105 i opet imaš fotografije. Međutim, sam osećaj da sam dao tolike pare na f4 zum (evo sad gledam da je Sony spušten na 1.2K$, o Bože kakva šizoafektivna psihoza), kakav god da je, izvin'te ali izaziva mi tikove. Za te pare imam pet prajmova za C koji svi do jednoga 1) brži i 2) ubivaju taj zum na svakoj blendi. Ali eto, to je moja perspektiva - da sam počinjao kao ti sa tolikim parama i sam bih razmišljao o univerzalnom i što kvalitetnijem zumu.

1 hour ago, Ns021 said:

...citajuci vas, npr mogu da uvidim kako je i crop F4 zoom i vise nego ok, dok drugi kazu da  F4 zoom nikako makar bio i FF, ili nista osim 1.4 prajma i to FF do toga da mi je i crop prajm 2.0 sasvim ok, dobicu sizofrena cepanja zbog vas 😄

Poyenta jeste da svi govore istinu, ali svako iz svog ugla, iz svojih potreba.  A ti moraš proceniti, ili najbolje probati, šta ti  zaista treba, i šta ćeš moći da iskorisitš.

FF + 1.4 prajmovi jeste (skoro) najbolje što se može kupiti. Sa njima možeš uraditi stvari koje ne možeš ni sa čime drugim.

Crop + 35/1.8 + turistic zoom f4, možeš uraditi jako mnogo, ali i dalje ne sve što možeš sa FF i+1.4.

Ali ono što crop kombinacija može, FF kombinacija radi gotovo isto tako.

A sve je svetlosnu godinu ispred telefona.

A sa druge strane, FF + 1.4 su izuzetno glomazni i nepraktični za bilo šta drugo, osim ako kreiranje fotografija nije osnovni razlog putovanja i nošenja cele opreme.

Ako sam dobro razumeo, Canon S5 je nešto najnaprednije što si koristio?!?

To znači da ne znaš šta zaista  znači imati glomazno telo fotoaprata u ruci, i 2-3-4 glomazna objektiva u torbi, i sa nogu, menjati ih po potrebi.

Beskonačan je broj korisnika koje je napredna fotooprema smorila.

Moraš oceniti da li ćeš biti jedan od ovih što neće želeti da nose 4-5kg opreme u torbi dok turizmaju, ili ćeš biti k'o naš ovde FotoTurista?!?

Koliko god da čekaš i razmišljaš, nećeš znati koji si dok sam ne probaš koliko je sve to teško korisiti, a koliki su benefiti jedne ili druge kombinacije.

I dalje, ovde gore se sada malo frljamo sa cenama, bez ukazivanja na konkretne modedele...

Sony 24-105/4 je FF objektiv, i jeste veoma skup. Ali to je vrhunski reporterski zoom objektiv. Pandan kod Canona je malo jeftiniji, pa je zato Sony 24-105/4G omiljena tema za pokretanje kada treba hejtovati Sony u poređenju sa Canonom. A zapravo, ni jedan ni drugi nisu objektivi koje vredi kupovati, ako baš nisi fotoreporter ili svadbar.

A6600 je najskuplji iz Axxxx serije, i možda jeste precenjen. Takođe je popularan kada treba hejtovati Sony, zbog previsoke cene.

Ima stablizaciju u telu, ali većina Sony objektiva ima stabilizaciju u objektivima, pa se onda gubi prednost te u telu.

A6400 je sada "prst u pekmez", ali čak je i matori A6000 jako dobra kupovina, jer mu je cena sada smešna.

Hm, da, rumorilo se da će biti FF senzor u tipičnom A6xxx telu. Dakle, ipak su ga napravili.

Videćemo na koji nivo će pasti cena, realno.

Očekujem i jeftiniji model, bez IBIS npr.

a7III 650gr 2000e

Sigma 14-24mm f/2.8 DG DN Art 625gr 1400e

Sigma 35mm f/1.4 DG HSM Art 790gr 700e

Sigma 85mm f/1.4 DG DN Art  650gr 1200e

--------------------------------------2715gr - 5300e

Nije bas da su po 1kg teski, vise su skupi nego sto su teski, dosta je to para, mada ove cene treba proveriti kod josipovica, verujem da je sve ovo 300~500e jeftinie...

Mislim da ce preziveti ovo opterecenje, ako ja mogu svuda, bukavlno svuda sa sobom da nosim preko 12kg opreme, moze i on, moze svako jer ovo zaista nije nista, a za neko opusteno turisticko fotkanje najcesce ce koristiti 14-24mm jer najcesce za takve potrebe treba nesto sire. Da li je finasiski prihvatljvo to on zna, a da je ovo Full prica bez kompromisa za ono sto on zali, sigurno jeste.

Ako moze neko da napise bas me zanima sta bi bilo alternativno resenje za ovo gore sto sam naveo FF ili Crop, ali da 35 i 85 ne budu preko f2 a ne znam da li postoji jeftinija alternativa za 14-24mm f/2.8, verujem da je 16-35 f2.8 jednako skupo resenje, u svakom slucaju treba da bude 2.8, bas taj objektiv treba da bude svetlosno jaci za fotkanje iz ruke u razlicitim uslovima svetla... U vecernjim casovima dok seta gradom sa F4 moze da se slika, iso 1.000.000 nema tu nista od dobre fotke 😛

Slažem se sa većinom ali...

39 minutes ago, Foto turista said:

U vecernjim casovima dok seta gradom sa F4 moze da se slika, iso 1.000.000 nema tu nista od dobre fotke 😛

Pogledaj ovo pa razmisli.

Mada u pravu si, to nije grad...

59 minutes ago, Foto turista said:

U vecernjim casovima dok seta gradom sa F4 moze da se slika, iso 1.000.000 nema tu nista od dobre fotke 😛

Ovo apsolutno nije tačno!

...a ja odo da radim nešto pametnije. 😞

@yagodinac

Nece @Ns021 ovo da fotka ali je komentar autora ovih fotografija sasvim dovljan za ovu diskusiju da se izvuce neki zakljucak, a autor je vise nego iskusan...

" Zdrao. Nov sam ovde, pa htedoh da podelim sa vama malo slika. Prose godine od Svastiku sam dobio Fuji x e2, sa malim objektivcicem 27mm, inace sve slike su slikanje sa njim. Veliki mi je san da u dogledno vreme predjem na FF, pa koristim priliku da pitam, koji mi sistem preporucujete, Nikon, Canon...? I sta bi od objektiva bilo best by, ali da nije u rasponu 24-70, posto mi nekako 24 nije dovoljno siroko, a opet sadruge strane 70, nije dovoljno dugacko... "

Znaci neko ko se profesionalno bavi dokumentarnom fotografijom kaze da mu 24-70 ne odgovara, ovo sam ja napisao u neko od predhodnih kometara "24-70 f2.8 ni dovoljno dugacko ni dovoljno siroko ni dovoljno otvoreno da bi snimio na pravi nacin sve sto zelim u tom rasponu", verujem da @ cvetanovic isto reko i za 24-105.

Malo sam lunzao po ovim belosvetskim gradovima, i ako mene ne zanima da fotkam sve i svasta po ulicama, bez 16-35 2.8 ili 14-24 2.8 tu nema sta da se trazi, ako stavim po strani likovno estetske razloge koji pre svega treba da definisu izbor objektiva za odredjeni kadar, retko kad mi je za neki malo konkretniji motiva, ili neki urbani pejzaz trebalo nesto duze od 16mm, a da ne pricamo o tome da je malo toga moglo da stane u 24mm, zato sam i predlozio da pazeri Sigmu 14-24mm f/2.8 jer u tim turistickim akcijam upravo ce najvise vremena provoditi sa tim objektivom, za pocetak moze i 35mm f1.4/f2 ako hoce i neki portret da napravi, nije mnogo bitno da li je 1.4 ili 2, mada ako hoce muski blurovanu pozadinu FF kamera i 35 1.4 nema alternativu, sem ako nije 1.2 😛

Citiracu i ovaj detalj sta kaze autro ovih fotografija "Veliki mi je san da u dogledno vreme predjem na FF" bas me zanima zasto ???

Citiracu i sebe "Da se ne lazemo bezveze, najnovije ili najbolje FF telo i objektivi sa sto vecim otvorm blende, to svako zeli ko se bavi fotografijom" covek je samo iskren, tako da budimo posteni ako kolega @Ns021 moze sebi da priusti zasto bi sebe doveo u situaciju da razmilja na ovaj nacin "Veliki mi je san da u dogledno vreme predjem na FF" ako vece moze da ima nema potreba da sanja 😛

@NShappy

Ma ne nije nego je isti iso sa f2.8 i f4, tamo gde treba iso6400 sa f2.8  sto je prihvatljivo cak i za crop senzor sa f4 trebace 12800, tih 12800 mogu da se iskoriste ako je snimljeno FF kamerom, malo teze ako je snimljeno sa crop, razlika za duplo... Kad te fotke prodju kroz obradu kojom ce dodatn da degradira snimak u tehnickom smislu, recimo neka sa ulica Vencije u uslovima ulicne rasveta senke +100, ma ima da dobije kvalitet prosto da se zapita cemu sve ovo...

Svako ko fotka u uslovima ambijentalnog svetla iz ruke ne sa tripoda (mada i sa tripoda veci otvor blende moze da se iskoristi kreativno na drugaciji nacin), kada ima i narocoto kada nema dovoljno svetla, u sirokom luku treba da zaobidje crop i f4 objektive ako zeli kvalitet, ako zeli tek nesto da snimi moze kako hoce. Jedna blenda na DR jedna na ISO jedna sa brzim staklom cini veliku razliku u kvalitetu gotovog proizovda, samo iz tih razloga moze vise da se izvuce iz FF raw fajla, a nije to jedino zasto ce gotov proizvod na kraju da bude bolji, dosta bolji. Verovatno i ovo nije tacno hehe 😛

Ja bih rekao da ti njega nisi ukapirao; Cvetanović je verovatno ceo svoj (profesionalni) život koristio FF i 2.8 L-ove i da je njegov "san da pređe na FF" čisto podjebavanje naših tehnomasturbatorskih rasprava na fototehnikama. Čovek je onda uzeo prcoljak od senzora i ćoravu blendu i pokazao nam kakve sve fotke mogu da nastanu samo ako si majstor - 18-ica je npr mogla da bude f14 i to u mraku, a kamoli f4 zumom snimljena.

S druge strane postoje dva različita pogleda na fotografiju - oba potpuno ispravna. Postoji (tvoje) mišljenje da uvek treba da imaš vrh opremu da bi uvećao šanse da dobiješ dobru fotku; i postoji mišljenje da ideš ulicom sa pedeseticom i biraš kadrove za pedeseticu. Šta ne stane u pedeseticu ti jednostavno i ne gledaš; u takvom propuštanju dobrih prilika za fotografisanje ima nečeg zenolikog. Ja ponekad šetam između prvog i drugog pogleda na stvar, ne kažem da ti grešiš već da je sve to potpuno subjektivno. Kad odem da lovim pejzaže ponesem apsolutno sve što pomislim da će mi trebati, dok na ulici koristim 99% palačinku. Dakle, nema pravila već ko šta voli.

^

Da sve je to uredu, ali u kontekstu price i toga sta zeli koleg @Ns021 u skladu sa tim komentarisem i dajem savet, a to je ista prica kroz koju sam ja proso na pocetku... To dal se @cvetanovic zeza ili ne to ne mogu da znam, mene dokumntarna/ulicna fotografija ne zanima, zanima me ovo za sta se interesuje kolega @Ns021 porodicna turisticka sto lepsa i sto kvalitetnija, jedino sto jos rasvetu nisam nabavio pa da imam sve uslove da to sto snimim potenicjalno bude top u svakom smislu, a necu je ni nabavljati jer to ne mogu da vucaram sa sobom u rukama i nemam interesovanje da naucum rad sa rasvetom, kompezujem obradom nedostatak uvek dobrog svetla zato toliko vrednuje dobar senzor i adekvatne objektiva da bi to bilo najbolje sto moze.