Jump to content
@work

Sony A7, A7R

Recommended Posts

Ovo je šuntavilo... Već vidim video Mlečnog Puta, švenk u nekoj pustari. ISO 400k na brzom objektivu (Sami 24 1.4) ima da čupa fotone ravno iz Big Benga.

Ipak je R5 foto kamera, a to su za mene radosne vesti 😄 A sony se pojavio u pravom trentku kako bi malo normalizovao cenu R5 😛

Nešto razmišljam ... za mene lično će najbolja opcija (uloženo/dobijeno) biti da sačekam Alpha 7IV, pošto se nadam da će biti unapređena verzija Alpha 7III, sa možda boljim senzorom (da li će biti više MPix. ili će biti bolje ISO perf., kako god), možda boljim Viewfinder-om (verovatno onaj sa A7R3 ili potpuno novi), možda i ovo novo kućište, možda i novi sistem menija. Nadam se bar nešto od ovoga, lepo bi bilo - većina, idealno bi bilo - sve 🤭

Ako me A7IV izneveri / razočara, onda mi ostaje kupovina A7R3.

Tražio sam po netu semplove low light fotografija sa A7S III ali ili nisam našao ili su totalno besmisleni primeri (kao onih dva-tri komada na dpreview).

Na kraju sam izvadio sliku iz ovog videa:

Znači ova slika je iz youtube videa u 2160p ... nadam se da ćete se snaći da učitate sliku u full res. (3840x2160 pix.)

Sony-A7-S-III-WHOA-20200731-234306-607.j

Da, beše to tako davno... RIP D.P.

Ali kad vidim koliko se ljudi muče i lomataju po mraku da nađu tačnu lokaciju odakle se snima, promašuju, padaju, preskaču zvečarke, dođe mi da zaplačem. Evo ga program koji ti sve nacrta i obeleži, jedino da u XXI veku nisi čuo da postoji GPS, pa čak i onda postoje stare vojne mape koje su vrlo precizne.

Hm! Zanimljivo, Sony je ipak (tek sada, napokon...), izbacio adapter koji sve A-mount objektive podržava na E-mount telima.

Čak i one koji su se za AF oslanjali na motor u telu aparata, tzv. šrafciger. A vidim da ima i akutator za blendu.

Ok, bio je tako neki adapter i pre, ali sa budžom za AF motor sa strane, i sa polupropusnim ogledalom i AF senzorima u adapteru (dakle Frankenštajn).

Zaista je uspeh strpati sve to u "samo prsten" adapter, i da se oslanja na AF sa senzora.

Ali ne znam šta ih je sprečavalo da takav adapter naprave mnogo ranije, sa prvim MILC-ovima?!? 🤔

Nisu još potpuno jasni oko kompatibilnosti sa starim Minolta objektivima, ali nema razloga da i to ne radi. Naravno, bez nekih naprednih AF track/speed fičera. Focus and shoot je dovoljno. Za performanse ćemo videti.

Sada mi žao što sam 85/1,4G prodao onako jeftino.  😞

Pre deset i vise godina sam uzeo Canon S5, malo se igrao sa njim i osim za slikanje na odmoru nije koriscen previse. Nakon toga dolaze kvalitetniji telefoni sa kamerom i zaboravio na njega. Tako je i danas,  godinama Note serija, kvalitetna kamera i za slikanje, za moje potrebe, dovoljno. E sad, sve to vreme sam, ipak, razmisljao, o necemu ozbiljnijem, ali tako nesto je uvek izistkivalo 2 3k eura i posto nisam ni amater,  sto se tice fotografije , brzo bi ta pomisao nestajala. No, u poslednje vreme se ta pomisao oko neceg ozbiljnijeg opet javila i ovaj put me bas drzi. Sta ce biti od svega toga, ne znam, ali ajde da pitam, pa ako je neko voljan da posavetuje.

Gledao sam A7iii i Sony 24 105f4 da mi to za pocetak bude univerzalna kombimacija za sve i svasta. Imao bih i sirinu a i mogucnost za neki portret sve u jednom. Da nosim nekoliko prajmova i cesto menjam od situacije do situacije za sad ne bih, ucio bih se na ovoj kombinaciji. Mislim da kao univerzalna kombinacija za sve i svasta i pride za ucenje i nije losa. Kad prodje neko vreme, poooduzi broj meseci ucenja, neki 35 i 85 1.8 bih razmotrio.

Takodje, tu je i nova Sigma 2470 dg dn  2.8 i vidim da je hvale, ali vidim i da spominju po nekad "losa kopija" pa me pomisao da je uzmem i ubodem los primerak malo uzasava. Tako da je i po tom osnovu dilema da li navedeni Sony ili Sugma objektiv.

Naravno, napomenuo bih da sam gledao i A6400 i Sony 16-55 f2.8 kao i test kakav je u odnosu na Sigme 16 30 56 f1.4. Po testu, Sigme, iako prajmovi opste ne nisu znacajno bolje, ali  pomisao da dam za APC telo i taj jedan univerzalni objetiv dam 1800 1900e je mozda malo puno. Prednost te kombinacije je ipak  gabaritno manji od gornje A7 kombinacije, ali em je APC em nemaju stabilizaciju.  A6600 i Sony 16-55 f2.8 je preko 2000e, mislim da je tek to prvise za APC.

Vredi li gornja komabinacija 1000e vise ili ipak, mozda, i razmisliti o A6400 i Sony 16-55 f2.8? 

Eto, ako ima voljnih za komentar/savet/ kritiku neka se jave :) 

Hvala

^
Ma koji 24-105 i sve to sto si napisao, nema nist od tog posla hehe 😋 lepo i logicno zvuci al corav je poso, prosao sam kroz sva ta razmisljanj relativno skoro... Ili zagrizes kako treba ili nemoj  da bacas pare bezveze, i da budes jos jedan koji je tako poceo kao sa nekom ulicnom, dokumentarnom fotografijom, i tako neki tripovi, turisticke fotke, pa za relativno kratko vreme anlizom snimaka shvatis da ti bas i nije potrebna profi kamera za to sto radis i da to i nije bas nesto mnogo bolje nego sto si do tad snimao mobilnim telefonom... Najcesce tako bude... Odma kupi nesto sto ti sugurno treba, za nesto sto mislis da ces najvise fotkati... Ako su to portreti ljudi onda, ili 85, ili 35 sa sto vecim otvorom blende, mislim da je 35 bolj izbor, koriscenjem 35mm napravices dobru podlogu za koriscenje, i neceg sireg, i neceg duzeg od 35mm, kroz rad shvatices gde je zafalilo sirine i zasto, a gde duzine i zasto.

Poenta price je da za razliku od telefona profi sistem pre svega nudi sirok spektar krativnih mogucnosti, i da treba razmisljati u tom pravcu da ovladas tim mogucnostim do maksimuma... Sa 24-105 svakako pravis korak napred, ali to je mali korak u odnosu na telefon, dobio si mogucnost da ne moras bas da pridjes da bi se ono sto zelis naslo u kadru, i sustinski nista vise sem toga, a velika je sansa da ces zaglaviti ni tamo ni ovamo, ni da ides dalje ni da ostjes na tome. Svi ti zumovi koji pokusavaju da pokriju i sirinu i duzinu najpre ce te uciniti lenjim malo da se pomeris da proanaliziras scenu koju zelis da snimis, da razmislis kojim objektivom i sa koje distace da snimis glavni motiv, gde da ga postavi u kadru, i sta da ukljucis u sastav scene iz okruznja glavnog motiva... 24-105 jednostavno ubija krativnost samo sto to neko ko prvi put kupuje kameru ne moze da zna, a kasnije najcesce bude kasno, korak napred u odnosu na telefon, 3 koraka nazad u odnosu na sve sto dolazi nakon kupovine kamere i objektiva, i odnosu na kranji cilj.

Imao sam, 24-105 nista nisam naucio sem da je to sto snimim uvek na korak od onoga sto sam zeleo, i 24-70 f2.8 ni dovoljno dugacko ni dovoljno siroko ni dovoljno otvoreno da bi snimio na pravi nacin sve sto zelim u tom rasponu, 70-200 f4 nit smrdi nit mirise sigurno neces dohvatiti sve sto zelis a sa f4 se neces mnogo usreciti, navedeni objektivi su najbeskorisniji objektivi foto amaterima, 24-105 ubedljivo najbeskorisniji sem ako ne zelisi da se bavis iskljucivo dokumentarnom fotografijom, tek da dokumentiujes sve sto vidis, sve sto ti se ucini zanimljivo, za nesto vise od toga raspon i blenda nude minimum kretivnih mogucnosti, a najgore je, i zato je nagori sto ce te uciniti kreativno lenjim.

Znaci moj ti je savet ili dz ili bu, nema sredine, ako nisi pri parama jedno po jedno, a obrazlozio sam zasto tako mislim. Sigmu slobodno cak i da nije svrsena i da ima ne znam kakve mane, za potrebe foto amatera ne da je dobra nego je predobra, kroz svrsishodnu obradu najvise ces likovno estetski unaprediti to sto radis, daleko vise nego da bacas pare ne preskupa sony stakla sa kojima ces imati, za foto amatera ne tako neophodnu bilju funkcionalnost, nesto bolji sirovi materijal ali ne toliko bolji da opravda ogromnu razliku u ceni i sigurno ne toliko bolji da to ne mozes obradom da nadomestis.

• Like 1

Hvala na iscrpnom odgovoru!! 

Da li sam dobro shvatio, ali sutina je, vezbaj i igraj se sa necim malo jeftinijim :) Ne bacaj pare na skupi zum, jer za ono sto meni treba, a to je turisticka fotografija, slikanje nekad nekih desavanja i po nekad neki portret skupa ff zoom kombinacija  i nije bas razumna opcija, a pogotovo sobzirom na moje (ne)znanje ;) . 

Iskreno, mislio sam da sa A7iii i Sony 24 105 resim sve svoje potrebe, ujedno i ucim, i da fotke budu znacajno bolje u odnosu na uradjene telefonom ili buducim telefonima barem u narednih jos 3 4 ili 5 godina. Pomisao da dam 2 ili vise hilada eura i da fotke budu malo bolje ili bolje ali ne znacajno, od slikanih telefonom me uzasava :)

Zum sam uzeo u razmatranje jer da nosim 2 3 prajma sa sobom dok sam na nekom izletu/putovanju  nema sanse, univerzalnost je ono sto zelim za fotkanje stvari koje me tad okruzuju. 

Rezime, spustiti zahteve, dok sam u procesu ucenja, i zadovoljiti se sa npr A6400  i npr Sigma 56 za portret i eventualno Sigma 16 i nekim razumnim, po pitanju cene, zoomom?

^

Poceo sma da pisem jedan poduzi kometar, al aj da krenemo ovako... Nadji na netu neke fotografije i postavi ovde link ka tim fotografijama kakve bi i sam voleo da napravis, neke fotke za koje mozes da kazes da bi bio zadovoljan da postignes taj kvalitet pa da mogu, i ja, i ostali da ti kazemo sta je za to potrebno da bi doso do takvih rezultata. Jer ti sigurno znas sta okvirno zelis, kakav kvalitet, voleo bi to da postignes nekim kompaktnim, univerzalnim resenjem, mozda i moze al aj da vidimo sta je to sto se tebi dopada.

A7iii i Sony 24 105 ili A6400, to sto zelis da postignes najmanje zavisi od toga, ali kad vec kupujes bolje u startu da kupis ono sto ti je potrebno da dodjes do zeljenih rezultata... Ja sam tako uradio, i ako sam menjao tela i objektive, brzo sam shvatio da hocu sto brze objektive, f0 ako moze hehe a sa to malo znanja na pocetku o foto hardveru znao sam da crop ne dolazi u obzir, samo FF telo.

Prica o hrdveru je zapravo najmanje bitna za dobre fotke, to je samao alat.

Ns021, a jel mora novo? Jel mora Sony? Koja je cifra okvirno koju bi dao? Osim potrteta koje si pomenuo, koja bi te još oblast fotografije interesovala?

Pošto od ovih odgovora prilično zavisi šta mi mislimo da bi bilo najbolje za tebe.

Sto se tice novo ili polovno, uzeo bih novo. Uzeo bih MILC, a rekao bih da su jos uvek svezi kod nas i da ih polovnih i nema bas. I da je sve to razumno po pitanju velicine. Ne mora Sony.

Okvirno cifra max maximuma za sad do 3000 i da se bas nategnem. Tu mi se uklapao A7iii i jedan od ona dva zoom objektiva. Ali me je jako poljuljalo da bih sa tim kompoletom bio samo jedan korak ispred slika telefonom i rekao definitivno odbilo. Da dam toliki novac samo za telo i jedan objektiv i da budem samo na jedan korak bolji od slika telefonom me je bas razocaralo. Sreca pa nisam na prvu, bez konsultacija uzeo 😉 Kako kazu " ko se na brzinu ozenu, kaje se na tenane" tako bih izgleda i ja da sam ishitreno uzeo tu kombinaciju, SRECOM PA NISAM:) Ovo me je i udaljilo od toga da razmisljam o FF, za sad. 

Naravno, shvatili ste, ne bavim se fotografijom, slikao bih retko i to me je i odbijalo od davanja ozbiljnijih para za aparata, jer bi, realno gledajuci, cesto skupljao prasinu i nista vise.

Sta zelim slikati, mogu nabrojati sta volim da vidim:

1.Wide, unutrasnjost objekta, sta god da je u pitanju, taj wide mi da "pricu" dozivis ceo objekat jednom slikom ili npr slika trga i gradjevina oko njega, jednom slikom dobijes utisak i dozivis to vizuelno. 

2.Lepo je videti i objekat slikanja i njegovu okolinu malo zamucenu, naravno ne skroz, da ni ne mozes razaznati gde se objekat nalazi. 

3.Portret, takodje, pristojan portret sto se tice kvaliteta i zamucenu pozadinu, naravno ne totaalnu mutnu odnosno ne ocekujem da to bude kao sa 85 ili 105 FF na 1.4 kad slika profesionalac 😉

Svestan sam da to sve sa jednom objektivom nije moguce, al kad pitate sta volim da vidim 😉

Zbog toga sam i pomislio na kvalitetniji zoom 24-70 sa kojim sam mislio da bih  mogao dobiti navedeno, u smislu da bi se na prvu, i sa mojim (ne)znanjem, moglo videti da je radjeno aparatom a ne kvalitetnim telefom, o prosecnom telefonu da ni ne govorim. Osim bas wide slike, mada ni ugao sa 24 nije za baciti. To mi je bio neki cilj, da se na prvu vidi da je u pitanju slika uradjena aparatom, a ne telefonom.

Kako je sve krenulo, opet cu odloziti kupovinu, i cekati prolece sledece godine, jer mislio sam da cu sa jednim udarcem, tj objektivom i aparatom resiti sve svoje probleme, ali nije bas tako.

No.. Gledao sam danas neki razumniji, po pitanje cene komplet, pa kad  vec davim pitanjima, ne zamerite, al da pitam. Verovatno sam vec dosadan :)

Npr A6400 i Sony PZ 18-105mm f/4 oss to mu dodje oko 1400e, kao neki univerzalac sa opusteno slikanje svega i svacega. Koliko znacajno, i da li bi, bi slike bile bolje od slika uradjenih kvalitetnim telefon, mislim na Note seriju. To mi je neko merilo za uporedjivanje.

A ako bih isao na tu kombinaciju uzeo bih i verovatno i sigme 16 i 56, vidim da ih na netu svi hvale kao prajmove i samyang 12, sve skupa pobrojano, telo i cetri objektiva, oko 2100e. Sigme bi sigurno dale kvalitenije slike od telefona, to ni ne moram da pitam, tu valjda ne gresim :)

Prednost ovoga kvarteta objektiva, mi je relativno kompaktno telo i objektivi, koji bi mogli i da stanu u jednu torbicu. Imao bih zoom za svakojake prilike i prajmove za ono sto volim da vidim, nabrojao gore te tri vrste slika.

^

U uslovima dobrog svetla nije mnogo bitno cime fotkas, u uslovima loseg svetla daleko vise mozes da izvuces iz raw fajla u obradi i tu ces primetiti najvecu razliku, u toj situaciji FF senzor dolazi do izrazaja, narocito sony senzor. Znaci bez korekcije obradom neces primetiti neku posebnu razliku cak moze da se desi da na izgled lepsi snimak izbaci mobilni telefon zbog auto softverske korekcije koja se daleko vise trudi da nadomesti nedostatke malenog senzora nego sto to radi profi kamera, bas zato sto je profi i sto je predvidjena da sa njom barata neko ko zna sta radi pa cak i ako treba da fotka u JPG, neko ko zna da podesi WB, razlicite profil kojima ce da procesuira snimak prema uslovima svetla itd.

Sustinski ne vidim smisao amaterskog fotkanja u JPG jos ako se to radi F4 zum objektivima, nema tu srece... Zezanje sa profilma na terenu da bi se fotkalo u JPG i odma dobila gotova fotka je nesto sto oduzime previse vremena, bukvalno samo ces se time baviti... Fotkanje u raw je mnogo brze pa kuci na tenane dorada obradom, a mozes te raw snimke da pocesuiras naknadno i pomocu kamere mada to ni blzu ne moze da bude tako dobro kao sto bi fotku sredio obradom kroz LR i PS... Sustinski samo treba pravilno da eksponiras fotografiju u odnosu na to kako zelis da izgleda gotova fotka, i naknadnom korekcijom u obradi napravis to sto zelis.

Proci ce mnogo vremena dok ne dodjes do zadovoljavajuceg gotovog proizvoda, dok ne skontas sta zelis od svakog snimka i kako to da postignes pravilnim koriscenjem opreme, i sfotvera, ali to sto zelis sigurno neces dobiti samo kupovinom opreme.

Ovo je izmisljeno staklo za pocetak a nije ni skupo 700e Sigma 35mm f/1.4 DG HSM Art, imas sve sto ti treba, brzinu u svakom smislu, brzinu fokusa, sa 1.4 ako motiv to dozvoljava mozes da fotkas u uslovima sa jako malo svetla lupam iso 12800 sa bilo kojom FF sony kamerom i jos imas prilicno prostora u obradi da doteras taj snimak, 1.4 sigurno dovoljno dobro muti pozadinu prilikom fotkanja portreta ili motiva sa kojima zelis takav efekat... Sony ima odlicne senzore, odlican DR, samo treba da eksponiras fotku na terenu kako treba i sve ostalo sredis u obradi. Kasnije mozes da kupis nesto sire kada koriscenjem 35mm zakljucis gde ti je zafalila sirina, i nesto duze kada shvatis gde 35mm nije bas adekvatno resenje, recimo sa 35 ne mozes uvek da dobijes idealanu portretnu fotku, ako fotkas samo glavu a zelis tacan prikaz 85 ili 135 je daleko bolje resenje, ili da se odmaknes pa crop u obradi ali time se gubi ta zamucenost pozadine koju zleis... 

Sony FE 24-105mm f/4 G 1200e ??? svasta 😋

Sledece sto bi kupio da sada sklapam sistem je Sigma 20mm f/1.4 DG HSM Art 900e ili Sigma 14-24mm f/2.8 DG DN Art Lens 1400e, i Sigma 85mm f/1.4 DG DN Art Lens 1200e

Znam da sve ovo probija tvoj budzet, ali ako hoces sve sto si gore naveo a da to vremenom bude kak treba, u najvecoj meri uspeces to da postignes samo sa A7III i sa ova 3 objektiva...
Sigma 35mm f/1.4 DG HSM Art
Sigma 14-24mm f/2.8 DG DN Art Lens

Sigma 85mm f/1.4 DG DN Art Lens

!!!Uvek imaj na ume da bi fotke bile lepe onako kako zelis nista bez svrsishodne obrade, a ako zelis neku vecu fotografsku vrednost potrebna je i adekvatno znanje, pre svega razumevanje likovnih elemanta od kojih je satkana svaka fotografiji pa i najgori snap, i vesto baratanje likovnim elemntima prilikom kadriranja i prilikom korekcija svetal i boja u obradi... Neka osnovna likovna pismenost treba da postoji pre nego sto pocnes ozbiljnije da se bavis fotografijom.

3 hours ago, Ns021 said:

Sto se tice novo ili polovno, uzeo bih novo. Uzeo bih MILC, a rekao bih da su jos uvek svezi kod nas i da ih polovnih i nema bas. I da je sve to razumno po pitanju velicine. Ne mora Sony.

Okvirno cifra max maximuma za sad do 3000 i da se bas nategnem. Tu mi se uklapao A7iii i jedan od ona dva zoom objektiva. Ali me je jako poljuljalo da bih sa tim kompoletom bio samo jedan korak ispred slika telefonom i rekao definitivno odbilo. Da dam toliki novac samo za telo i jedan objektiv i da budem samo na jedan korak bolji od slika telefonom me je bas razocaralo. Sreca pa nisam na prvu, bez konsultacija uzeo 😉 Kako kazu " ko se na brzinu ozenu, kaje se na tenane" tako bih izgleda i ja da sam ishitreno uzeo tu kombinaciju, SRECOM PA NISAM🙂 Ovo me je i udaljilo od toga da razmisljam o FF, za sad. 

Naravno, shvatili ste, ne bavim se fotografijom, slikao bih retko i to me je i odbijalo od davanja ozbiljnijih para za aparata, jer bi, realno gledajuci, cesto skupljao prasinu i nista vise.

Sta zelim slikati, mogu nabrojati sta volim da vidim:

1.Wide, unutrasnjost objekta, sta god da je u pitanju, taj wide mi da "pricu" dozivis ceo objekat jednom slikom ili npr slika trga i gradjevina oko njega, jednom slikom dobijes utisak i dozivis to vizuelno. 

2.Lepo je videti i objekat slikanja i njegovu okolinu malo zamucenu, naravno ne skroz, da ni ne mozes razaznati gde se objekat nalazi. 

3.Portret, takodje, pristojan portret sto se tice kvaliteta i zamucenu pozadinu, naravno ne totaalnu mutnu odnosno ne ocekujem da to bude kao sa 85 ili 105 FF na 1.4 kad slika profesionalac 😉

Svestan sam da to sve sa jednom objektivom nije moguce, al kad pitate sta volim da vidim 😉

Zbog toga sam i pomislio na kvalitetniji zoom 24-70 sa kojim sam mislio da bih  mogao dobiti navedeno, u smislu da bi se na prvu, i sa mojim (ne)znanjem, moglo videti da je radjeno aparatom a ne kvalitetnim telefom, o prosecnom telefonu da ni ne govorim. Osim bas wide slike, mada ni ugao sa 24 nije za baciti. To mi je bio neki cilj, da se na prvu vidi da je u pitanju slika uradjena aparatom, a ne telefonom.

Kako je sve krenulo, opet cu odloziti kupovinu, i cekati prolece sledece godine, jer mislio sam da cu sa jednim udarcem, tj objektivom i aparatom resiti sve svoje probleme, ali nije bas tako.

No.. Gledao sam danas neki razumniji, po pitanje cene komplet, pa kad  vec davim pitanjima, ne zamerite, al da pitam. Verovatno sam vec dosadan 🙂

Npr A6400 i Sony PZ 18-105mm f/4 oss to mu dodje oko 1400e, kao neki univerzalac sa opusteno slikanje svega i svacega. Koliko znacajno, i da li bi, bi slike bile bolje od slika uradjenih kvalitetnim telefon, mislim na Note seriju. To mi je neko merilo za uporedjivanje.

A ako bih isao na tu kombinaciju uzeo bih i verovatno i sigme 16 i 56, vidim da ih na netu svi hvale kao prajmove i samyang 12, sve skupa pobrojano, telo i cetri objektiva, oko 2100e. Sigme bi sigurno dale kvalitenije slike od telefona, to ni ne moram da pitam, tu valjda ne gresim 🙂

Prednost ovoga kvarteta objektiva, mi je relativno kompaktno telo i objektivi, koji bi mogli i da stanu u jednu torbicu. Imao bih zoom za svakojake prilike i prajmove za ono sto volim da vidim, nabrojao gore te tri vrste slika.

Ne znam odakle ti ideja da ce fotke sa A73 biti tek malo bolje od telefona!!!??? Razlika je nebo i zemlja!!! Samo senzor ima 10x vecu povrsinu od senzora u mobilnom! To je naprosto netacno!
Moj savet bi ti bio da ne ides na full frame pricu, za ono sto si namerio da radis, krop je sasvim dovoljan.

Polovan A6500, Sony 10-18mm, Sony 35mm 1.8 i recimo Sigma 56mm 1.4, sve krop objektivi.

• Like 1

2 hours ago, Foto turista said:

Sony FE 24-105mm f/4 G 1200e ??? svasta 😋

Zajebavas coveka, jel da?

Ako si ozbiljan ti onda ovaj objektiv nisi probao, a ni ne poznajes sonijevu A7 seriju.

@AlexLex

Od mene... Poenta price je da treba iskoristiti potencijal opreme, i da samo kupovinom opreme nece praviti znacajno lepse fotke nego mobilnim telefonom, bolje na nacin da se odusevi koliko je to bolje, ako ce da ih gleda na 100% i analizira sa tehnicke strane primetice razliku, ali to nije poenta... Hoce covek znacajno lepse fotke nego mobilnim telefonom, a to sigurno nece postici samo opremom.

@RamOne

Verovatno je to odlican objektiv, time se nisam bavio, ali je sustinski pogresan izbor za pocetnika, objasnio sam i zasto, uz to preskup.

Vikao ja ne vikao da nisam ni amater i da ce hvatati prasinu, on ne popusta :) Ni ne konstatuje APC ili neki FF zoom,ne, nego odma na DG DG :))

Kad je bal, daj ubaci i 35 f1.2 dg dn, da bas zacinimo :)) 

No, hvala na komentarima i savetima! Zelja za ozbiljnijim aparatom je tu, nece nigde, ali kad bolje razmislim sacekace to prolece. Prezivecu jos nekoliko meseci, kad sam preziveo godine. Pare, namenjene za opremu su tu, nece ni one nigde😎.

A do proleca ce nadam se biti i neko putovanje, valjda ova posast od Korone prodje i onda nemam kud, moracu uzeti nesto, ali i bez toga uzimam sigurno do proleca. APC nece biti, obecavam :)) Mozda do tad i naidje neki polovni A7iii, za amatera kao ja i polovan A7iii bi bio premija i mozda najracionalnija kupovina. Gledajuci danas po netu, mozda bih i neke Samyang prajmove 14 2.8 i 35 i 85 1.4 upario. Nema previse zamerki na njih i lepo rade posao rekao bih po komentarima na netu, rekao bih i odlicno u odnosu na to koliko kostaju. Jeste da nije dg dg, ali za mene puna kapa. A za 2 3 godine nakon toga, ako ne bude nikakvih zivotnih iznenadjenje, i stvari budu isle kao sto sad idu, necu se libiti ni duplo vecu cifru od nameravane sadasnje da potrosim za stvarno kvalitetnu opremu. Period do kupovine iskoristim da se malo teorisjski i prakticno pripremim za obradu fotografija, trebace mi.

Kad vec pitam i dosadjujem, jel imao neko priliku da se igra sa navedenim Samyangovima i koliko sad izadje polovan A7iii?

1 hour ago, Ns021 said:

Kad vec pitam i dosadjujem, jel imao neko priliku da se igra sa navedenim Samyangovima i koliko sad izadje polovan A7iii?

Moj kolega ima Samyang 35 2.8, interesantan, izuzetno jeftin. Uporedio sam ga sa Zeis 35 2.8, iznenadjujuce blizu. Probao na A7R II i A7 III.

@Ns021

Ovo je moje pitanje pre nego sto sam kupio prvu kameru pre 5god... Verujem da se pronalzis u ovom razmisljanju i zeljama kao i vecina... Na pocetku svi hocemo nesto jednostavno, kompaktno a da moze sve sa odlicnim rezultatima, ali to ne postoji... Tako da ne bi bezveze gubio vreme i novac pre svega jer pre 5god isto sam zeleo sto i ti, nemoj da bacas lovu, kupujes prodajes pravis rashode bezveze da bi na kraju zavrsio sa necim slicnim sto ja sada imam nego lepo u startu kupuj jedno po jedno ili sve od jednom od tela do objektiva nesto sto neces prodavati...

Ja sam sada na ovome a obrati paznju sta sam pitao pre 5~6 god kada sam se interesovao za foto opremu, sve sam isto zeleo da fotkam, sve isto sto si i ti naveo... Prva kamera koju sam kupio bila je FF sa 16-35 F4, 85 f1.2, prava oprema kada sam konacno u nekih 2 meseca posle koriscenja shvato da sa 24-105 f4, 70-200 f4 24-70 2.8 itd, da sa tim objektivima necu uspeti da dodjem do zeljenih rezultata... Ako neces da fotkas portretre mozes relativno jeftino da prodjes jer blenda je najskuplja, ali vidim da hoces blurovanu pozdinu, to sa f4 do 200mm jednostavno nece da moze na zadovljavajuci nacin. Veliki otvor blende svakako je koristan i uptrebljiv i za neku drugu namenu, ne sam da bluruje pozadino portrene fotografije.

Vidi sta sam pitao a pogledaj na cemu sam sada pa razmisli sta ti je ciniti da ne napravis iste greske kao ja sa zeljom da instant dodjes do zeljenog cilja... Ja bih na tvom mestu nastavio da fotkam telefonom u raw i malo bih se bavio obradom tih fotki u programima koje ces da koristis za obradu LR i PS da budes spreman za te fotke koje budes snimao profi opremom, imaces makar predstavu kako funkcionisu osnovni alati u LR i PS a to ci da ti bude dodatni stimulans i motiv kada budes video da to sto si snimio profi opremom zaista izgleda dosta bolje nego da si to isto snimio mobilnim telefonom... Da mogu da vratim vreme nazad tako bi uradio, cisto da izbegnem nerviranje u navikavanju na digitalno okruzenje i softver, a bilo je neriviranje bas oko toga sto tebe muci, zasto sve ovo sto sam snimio nije dosta bolje od fotki nastalih mobilnim telefonom ??? Nije bilo dosta bolje jer prvo snimak portreta sa 24-105 f4 i 70-200 f4 pa cak i sa 24-70 f2.8 u startu nje ono sto sam zeleo tako da tu ni da sam znao sta da radim u obradi ne bi mogo nista da uradim kako bi doso do zeljenog cilja, ali je zato sa 85 1.2 snimak bez obrde poceo da lici na ono sto zelim sto je naravno delovalo stimulativno, ali i otreznjujuce da kupim pravi alat za to sto zelim.

Jednostavno prica je takva da nema kavkulacije, kupujes ono sto je potrebno za to sto zelis odmah u startu i navikavas se na tip opreme koku ces uvek koristiti, ili kupis 24-105 f4 smaras se jer polako shvatas da to nije ono sto zelis sa konstantnom zeljim da imas neki 35 1.4, 85 1.4 ili 135 1.8 itd, al kako sad kada si dao 1200e za  Sony FE 24-105mm f/4 G, hteo bi da koristis to za sta si dao toliko par al ne ide jer to nije to. Pokusava ovim sto pisem da te spasim tih muka hehe 😛

Canon R
Canon EF 16-35mm f/2.8L III
Canon EF 35 f1.4L II
Canon EF 85mm f/1.4L IS
Canon EF100mm f/2.8L Macro IS
Canon EF 135mm f2L
Canon EF100-400mm f/4.5-5.6L IS II

Canon Extender EF 1.4X III
+B&W ND filters 72&82
Manfrotto 190 Go!
Manfrotto 229 3D Super Pro

Canon imagePROGRAF Pro-1000

"Citam ove stranice i ne snalazim se bas najbolje po ovom pitanju, ali znam sta mi treba vb_tongue2.gif

Budzet do 500e nov ili polovan. Zanima me aparat sto jednostavniji za koriscenje, da nemoram gotovo uopste da se cimam oko nekih podesvanja itd. Da moze upravo bez tog cimanja da se koristi na dnevnom svetlu, i u salabo osvetljenom prostoru, a da slike budu pristojnog kvaliteta. Da li tako nesto postoji i sta bi ste mi preporucili da uzmem. Koja kombinacija tela i objektiva za ovo sto zelim. Jasno je da ne zalim neki spektakl, ali ne zelim ni neki krsic koji je na nivou mobilnog telefona biggrin.gifvb_tongue2.gif

Pre svega je bitno jednostavno korsicneje, ako hocu nesto da uslikam jednostavno uzmem aparat slikam, i ta slika bude dobrog kvaliteta smile.gif

Imam nameru malo da se edukujem, ali to zavisi od slobodnog vremna, za sad mi treba ovako nesto pa cu se na tom takvom aparatu uciti koliko to sam uredjaj dozvoljava... "