Jump to content
@work

Sony A7, A7R

Recommended Posts

@Maxer - Izvinjavam se na off-u, ali ako ces da prelazis na Sony, Capture One Pro 11. Kad ga savladas i prilagodis svojim potrebama i afinitetima, vidis sta sve ustvari moze da se uradi sa ARW fajlom, shvatices zasto Adobe je ustvari drugoligas...

^

Ozbiljno smaracki program koji za uzvrat ne nudi gotovo nista korisno cega vec nema u LR, a to nesto drugacije sto nudi bez toga se moze i nista specijano ne doprinosi obradi, al zato smara za sve pare.

Ko zna sta radi i sta zeli da postigne, uz par jednostavnih alata kroz LR i PS moze svaku fotku da serdi, bez da sebi masira zivce sa Capture One smarackim programom :P

Imam ih oba instalirana i baš sam upoređivao kako izgleda RAW sa A7 III (pomoću onog trika sa EXIFtool-om) i ima razlike u obradi fajla ali su praktično diskutabilne (saaaatima sam paralelno upoređivao i obrađivao fajl) jer je jedan bolji u jednom a drugi u drugom ... verovatno ću za početak koristiti oba, pa ću kasnije odlučiti "koji ostaje", posle malo dužeg iskustva i uz pravu podršku ovoj kameri a to trenutno ima samo Lightroom (Capture One je još nije dobio).

^

Ozbiljno smaracki program koji za uzvrat ne nudi gotovo nista korisno cega vec nema u LR, a to nesto drugacije sto nudi bez toga se moze i nista specijano ne doprinosi obradi, al zato smara za sve pare.

Ko zna sta radi i sta zeli da postigne, uz par jednostavnih alata kroz LR i PS moze svaku fotku da serdi, bez da sebi masira zivce sa Capture One smarackim programom :P

Koliko dugo si radio u C1? Pola sata ili ni toliko? Malo su ti prejake ocene rekao bih.

Samo cu reci, rad sa bojama u C1 je nesto o cemu Adobe moze samo da sanja, da ne govorim sto ima lejere, itd itd. Ali dobro, za par godina, progledaces... ;)

@maxer - C1 sad ima neku beta verziju sa podrskom, ocekuje se ovih dana/nedelja zvanicna verzija.

^

Mesec dana u pokusaju da se prosvetlim, da pronadjem nesto dovoljno vredno zbog cega bi preso na Capture One, i nije mi uspelo. Jednostavno smaracki program u kome fotke deluju nesto drugacije nego u LR, tek da bi bio drugaciji... Sustinski ista prica samo Capture One trosi vise vremena... Mesto da se fokusiram na rad gubim vreme na vrsljanje po samom programu kako bi postigo to sto sam zamislio, dekoncentrise. Cak nije ni brzi a mislio sam da jeste, jednako usporava kada se radi sa velikim fajlovima selektivna obrada, znaci kada se dosta koristi cetkica za neke fine radove.

LR ima svoje mane, ume da bude kilav, ali je za korscenje daleko jednostavniji, Capture One meni ne nudi nista mnogo vise zbog cega bi zrtvovao jednostavnost koriscenja LR. Neke ozbiljnije korekcije najcesce ne mogu da se zavrsi samo koriscenjem LR, bez finisa u PS i selektivne obrade nista.

I na kraju sta mi pricamo kada ti svoje fotke prvo presetujes, pa ih onda korigujes :P o kakvoj obrad da diskutujemo, sta ti tu obradjujes :mrgreen:

Za tebe je smaracki jer si mislio da ces, kad pocnes da radis u njemu, da odmah radis kao u LR i da ces svu (ne)logiku LR moci da primenis u C1 i slicno. Nisi ti jedini ko je tako mislio. Nerealno je, da ne upotrebim drugu rec, da ocekujes da ces prelaskom na drugi program, moci da radis isto kao i u prethodnom. To nece da moze.

Ja samo mozda manje pametan od tebe, evo vec godinu dana otkrivam sta sve C1 moze i iznenadim se sta sve ima i koliko to dobro radi. Sa pozicije coveka koji ima ozbiljnu kilometrazu misem u obradi, LR od neke bete a PS od 1994 bese verzija 2 ili 3, nemogu da se setim tacno, mogu da kazem da je C1 Formula1 u odnosu na sve slicne programe po brzini i koriscenju resursa racunara, a u kvalitetu uradjenih alata da i ne govorim, 21. vek u odnosu na srednji LR vek. Plus, kastomizacija svega na ekranu, prikaz, rad sa bojama, lejeri, selektivna obrada, sto sjajnih cuda. Jos nesto, za "ozbiljne korekcije" ti ne treba PS. Treba uciti i raditi i biti uporan, rezultat je adekvatan trudu.

Poslednji relativno pristojan LR je bio 5.7, od tada krece nevidjen sunovrat. Postoje dobro dokumentovani bagovi koje Adobe nije ispravio vec 4-5 godina, a samo se novi javljaju. Najmocnija komponenta u kompu, GPU, za Adobe je i dalje misterije u LR. U C1 to sve fercera, sva jezgra, gpu, sve full, za sve, svaki alat. Uostalom sta mislis zasto su Adobe PS/LR forumi i grupe prepuni tema - Zasto sam presao sa LR na C1. Kao DPR i FM - Zasto sam presa sa Canona na Sony! :D

Jos nesto, malo si me pomesao sa nekim, ja ne koristim presete, koristim plaginove u PS-u, a to je nesto sasvim drugu. Da ne hajdzekujemo temu dalje, ja sam off po C1 pitanju.

^

Pa i ti si mene pomesa sa nekim "Koliko dugo si radio u C1? Pola sata ili ni toliko?" ;)

----

GPU radi u LR, GTX 1080 dere se vise nego kada igram neku zahtevnu igricu :mrgreen:

Graphics Processor Info:

OpenGL: GeForce GTX 1080/PCIe/SSE2

Check OpenGL support: Passed

Vendor: NVIDIA Corporation

Version: 3.3.0 NVIDIA 391.05

Renderer: GeForce GTX 1080/PCIe/SSE2

LanguageVersion: 3.30 NVIDIA via Cg compiler

Total Video Memory: 8192 MB

Cpu isto tako zavisno od toga kako program koristi resurse, priliko sklapanja panorama ili HDR fotki, ovo HDR ne radim u LR, ali sam probao bas da vidim sta se desava, zauzece CPU-a na svih 6 jezgara... Upravo sad dok ovo pisem stavio sam da se sklapa jedna fotka od 20x 50mpx fotografija, i pratio sta se desava, a desava se ovo sto sam napisao, zauzece cpu na svih 6 jezgara a posao zavrsena za 3~5min, zuzece memorije varira, ali i sa memorijom radi bolje nego predhodne verzije. Za ovu operaciju 32gb je dovoljno i nesto prostora na SSD.

Evo cisto da te informisem kako radi Adobe Lightroom Classic 7.0 pod win7 64. Ranije na verziji 6.0 nije radio GPU, i sve ovo sto sam opisao radilo je mnogo sporije, pocev od verzije 5.7.

Inace ne znam sta tebi treba specijalno za obradu motiva koje fotkas... Za to sto ti radis LR je dovoljan, meni je dovoljan za 90% posla. Nem tu nikakve misterije, LR se lako provali u full-u za nedelju dana, PS isto tako za neke osnovne potrebe, sve to bez net tutorijala i ostalih net magija za ispiranje mozga, a za vise od toga sto se tice PS savetujem ozbiljnu edukaciju kod ljudi koji znaju sta rade, i iz literature ozbiljnih priznatih autora... Danas svako moze da okaci tutorijal na netu, kao znanje na poklon, a to je naravno sarena laza za skupljanje pregleda, tutorijali koji zasita vrede nisu besplatni.

Kombinacija punog potencijala LR i osnovnih alata u PS daleko je bolje resenje nego zajebancija sa Capture One koji bi zeleo sve to da objedini ali ne zna kako... Zapravo u najvecoj meri uspeva to da uradi ali po cenu da te glava zaboli, a meni treba mirna glava za rad u obradi, zelim da budem inspirisan dok radim a ne udavljen glomaznim intrefejsom programa kao sto je Capture One.

Plagin ili gotovi preseti, i jedno, i drugo deluje na fotografiju u celini sto je u startu pogresno i taj ko ih koristi nema sta da prica o obradi. Obrada je individualni selektivni proces u kome autor pre svega treba da zna zasto radi korekcije koje radi, uz puno kontrolu procesa... Ali to je vise bila sala zbog onog "Koliko dugo si radio u C1? Pola sata ili ni toliko?" ne mogu da znam sta ti radis, mada slutim kada pogledam fotke, a isto tako ti ne mozes da znas koliko sam se bavio sa Capture One ;)

Svakako forum je mesto gde delimo iskustva, a ovo je moje iskustvo sa Adobe Lightroom Classic 7.0 + PS :) i zakljucak o progamu Capture One nakon izgubljenih mesec dana :P a silno sam zeleo da to na kraju ne bude izgubljeno vreme posto program ima sta da ponudi.

on/Linux Mint, Darktable, Fuji X-Pro 2, MF stakla, JPEG i zaboravio sam šta je to RAW i Adobe./off :D

Ja bih vam se rado pridruzio u diskusiji o LR vs. C1 posto i sam imam dosta iskustva sa oba, ali to je uzasno van teme. Ako imate zelju, slobodno otvorite temu za to, ali nemojte ovde vise pisati o tome. Hvala

^

Pa kolega pokreni temu :)

Svoje misljenje sam izneo i nama vise sta da kaze na tu temi, a voleo bi da cujem tvoje misljenje posto se meni dopada obrada na tvojim fotografijama i pristup fotografiji, a kazes da imas iskustva sa LR i ovom smarcinom od programa C1. Ja sam ga obrisao tog dana kada je pomenut ovde u temi kao nesto sto je u odnosu na LR otkrovenje, pa sam morao da napisem bez zalazenja u detalje neki opsti utisak o tom otkrovenju :mrgreen:

Koje vam se RAW procesiranje više sviđa:

- Lightroom 6.14 sa hakovanim zaglavljem A73 fajla, kao da je navodno A9 fajl:

DPReview_DSC00209_LR_6.14_shadows_set_to_036.jpg

ili

- Lightroom 7.3 podrška originalnom A73 fajlu:

DPReview_DSC00209_LR_7.3_shadows_set_to_036.jpg

NAPOMENE:

- fajlove skinuti u punoj veličini (1674x2343) pa ih gledati brzim izmenama na vašem pregledaču slika (ili u komparacijskom prozoru sa 2 pogleda)

- oba RAW-a su obrađena sa default podešavanjima, osim što je shadows na +36.

Primetićete koliko je "jače" procesiran fajl u LR 7.3 (primetno više šuma, više prosvetljenih detalja u senkama, kontrasnije ...), i meni se lično ne sviđa. Mnogo mi više leži (i logičnija mi je) skladna obrada hakovane verzije fajla u LR 6.14.

Kakvo je vaše mišljenje?

Koje vam se RAW procesiranje više sviđa:

Nijedno. Ja i dalje ne mogu da verujem da je to ISO 6400. Stalno proveravam da ipak nije 64000. Al piše 6400.

pardon.gif

Šta da ti kažem: daj RAW sa tvog aparata, slikano pri što sličnijim parametrima (blenda, eksp., iso), pa da i ja počnem da se čudim ... ovako mogu samo da se čudim tvom komentaru (bez vređanja, naravno).

Već sam napisao ali ako je potrebno da ponovim: za mene je ovo mali šum pri "realnom" ISO 6400.

Pod ovim podrazumevam da ne možemo porediti slike dobijene pri drugačijim (boljim) svetlosnim uslovima i veštački napucanim ISO 6400 (npr. zbog pritvorenije blende ili podignute brzine zavesice), takvo poređenje po meni nema smisla. Želim da vidim realni šum pri realno slabim svetlosnim uslovima sa "pruženim" parametrima gornje slike.

Naravno .jpeg ne dolazi u obzir (želim samo pošteno poređenje, na lepu reč ne padam). RAW za ovu sliku je dostupan na sajtu DPR-a, link sam već kačio. Nije teško danas nikome da aplouduje na google/OneDrive/Dropbox jedan beznačajan RAW puknut na bilo čemu (ulici npr.).

Eto to bi bilo baš lepo videti, pa da jednom za svagda razjasnimo ovo čuđenje povodom ove slike a i bilo bi lepo ako bi ste kolegi forumašu (tj. meni) otvorili oči i pokazali mu gde greši u pokušaju izbora foto-aparata, zar ne?! :)

Ja da kojim slučajem imam foto-aparat i da se isto pitam tj. izražavam sumnju u kvalitet viđenog ISO-a, još koliko večeras bih našao neki sličan primer u nekom haustoru (mada takvih u Zaječaru skoro da i nema ali vama koji živite u urbanijim sredinima, verovatno nije taško da pronađete neki sličan) i puknuo bih jednu fotku pa neka košta - kolko košta :D

@maxer

e bre komsija ja da ti recem nesto povodom obrade sa 6.14 i 7.3

mozda se fajl sa 6.14 lepse dojmi oku posmatraca ali na 7.3 iako pored vise suma ima i definitivno vise detalja

Fotka je dimenzije 1,674px × 2,343px (nepoznatog odnosa ???) dobijena sa aparata koji pravi 6 000 X 4 000 (odnos 3:2).Znači da je fotografija dosta smanjena i još i kropovana iz nepoznatog razloga.

U najsvetlijem delu fotografije (na zidu) vidljiv je veliki šum iako je fotografija umanjena, tako da ni smanjivanje fotografije nije pomoglo.

Zamislimo situaciju da neko fotka sport u dvorani gde svetlosni uslovi nisu sjajni, a potrebne su brzine ekspozicije da bi zamrzao pokret na primer 1/800 i pri tom fotograf želi da digne ISO na 6400 misleći da to ovaj fotoaparat može da uradi.

I dobije za rezultat ovo što si stavio. Pri tom uopšte ne govorim o bilo kakvim senkama, već o najsvetlijim delovima fotografije.

mclaren je lepo rekao sve sta si ima reci o ove dve fotke

Darkves zanima me po tvom misljenju da li neki aparat ima upotrevilj iso6400 za to sto si opisao? Zanima me zapravo zasto mislis da iso6400 nije upotrebiljiv u situaciji koju si opisao?

Fotka je dimenzije 1,674px × 2,343px (nepoznatog odnosa ???) ...

Krop čoveče, krop. Isekao sam samo jedan deo slike ... pa ako to nisi uspeo da skontaš i nisi bio zainteresovan da skineš original RAW sa sajta ... mislim - šta dalje da pričam, trošiš ovde nepotrebno i svoje i moje vreme (i živce).

mclaren,

pa slika je tako (po difoltu) procesirana da zbog više šuma i kontrasta, automatski ima i više detalja (oštrenje slike je upravo to) ali to ne znači da je i bolja, jer ti "detalji" u stvarnosti ne donose ništa više osim psiho-vizuelnog efekta ili u prevodu: činiti se da ima više detalja ali ih u stvari nema. Da je npr. tu bio neki ne baš čitljiv tekst-natpis (na nekom delu slike), ništa bolje ga ne bi mogao pročitati u ovom 7.3 obrađenom primeru, samo bi delovao oštrije-kontrasnije i ništa više.

^

Sta zapravo tebe zanima, ova sony kamera i koja neka druga ? Pored ovih sigma art objektiva koji ce raditi kao da ih je sony pravio mislim da neka druga ne bi ni trebao da te zanima, samim tim sve ovo sto ovoliko detaljno istrazujes na primerima koji nisu validni, nikuda ne vodi, nema uporednih snimaka nekom drugom kamerom. Kamera je evidentno odlicna, bolja od ostalih u tom cenovnom rangu po svim pitanjima, to kazu zvanicni iso i dr testovi. Zapravo bolja i do mnogo skupljih modela, narocito canon kamera, samo sto ima nesto manje mpx.

Krop čoveče, krop. Isekao sam samo jedan deo slike ... pa ako to nisi uspeo da skontaš i nisi bio zainteresovan da skineš original RAW sa sajta ... mislim - šta dalje da pričam, trošiš ovde nepotrebno i svoje i moje vreme (i živce).

Izvini što ti trošim vreme i živce. Ali ti si pitao i ja sam samo odgovorio na tvoje pitanje. Nisam bio zainteresovan da skidam RAW iz 2 razloga. Prvi je što nemam u čemu da ga otvorim, a drugi je taj što si ti već skinuo. Ako si pretpostavljao da svako treba da radi isto što i ti, onda ne razumem zbog čega si kačio.

Što se krop čoveče kropa tiče, pogledao sam u tvoj post i kopirao tekst koji si napisao:

RAW fajlovi preuzeti sa DPReview (vidi linkove), editovani sa EXIFTool-om (upisano da su sa kamere A9) i otvoreni u LR.

ISO 6400, sasvim čisto i skoro bez šuma:

(svi klizači u LR setovani na 0 tj. bez NR)

(isto sve setovano na 0, samo je shadows gurnut na +100)

vidi se da (na ovoj slici) praktično nema dodatnih informacija u tamnim delovima slike tj. nije se pojavilo ništa novo, osim šuma:

Ovde ima informacija u najtamnijim delovima slike ali izgleda da čim se postavi ovako kontrastna scena, dolazi do "bendinga":

(default LR settings, da se vidi kako scena izgleda bez obrade)

(Shadows na 100 i exposure na 1, da bi se bolje video bending)

Šta mislite, vi koji imate dobre foto-aparate, da li je ovo prosečan ili nadprosečan učinak na ISO 6400?

Ali takođe - šta mislite i ovom bendingu u kontrastnim scenama?

Primenio sam metod dvostruke pretrage, observacijom i CTRL+F... i utvrdio da ovde ne postoji reč "krop".

Inače je sasvim nešto drugo kada se zna da je kropovano.

Prvi put da se ovde na zoni intereresujem za ono što planiram da kupim.

Izgleda da sam ja glup da ne razumem šta je to krop i da ne razumem šta to znači kada neko kaže da su odbacili eksterne programe.

Dovoljno je bilo samo da baciš pogled na sliku sa DPReview (dat u mom inicijalnom postu za ovu fotografiju-primer) i video bi da je krop ali ako te je to mrzelo a nije te mrzelo da pretpostavljaš:

"Fotka je dimenzije 1,674px × 2,343px (nepoznatog odnosa ???) dobijena sa aparata koji pravi 6 000 X 4 000 (odnos 3:2).Znači da je fotografija dosta smanjena i još i kropovana iz nepoznatog razloga",

i na osnovu toga izvlačiš tumačenja ... šta dalje da pričamo.

Foto turista,

U konkretnom slučaju o kome sada pričamo, izneo sam očit primer različite default obrade Lightroom-a i moj komentar da mi je mnogo bolja obrada hakovanog fajla (lažiranog u A9) u odnosu na oficijelnu podršku i obradu A73 RAW-a. Naravno to mi je bio razlog da to zapažanje ovde objavim i čujem Vaše mišljenje.

Sa druge strene (mada to nisam naveo) pokazao sam da od očekivanja pojedinaca da će native podrška doneti nešto značajno i da gledanje obrade hakovanog fajla nije merodavno, nema ništa, naprotiv - obrada originala je lošija (po meni) sa mnogo više digitalnog šuma (pitam se zašto, meni to nije logično).

ali ako te je to mrzelo a nije te mrzelo da pretpostavljaš[/i]:

Nije mene mrzelo, ne mrzi me ništa. Ja sam izveo zaključak na osnovu činjenica koje si naveo.

Pošto sam sada saznao da ne treba da verujem onome što pročitam ovde, onda ću da uzmem i sve to lepo da nađem sam i izvedem pravilne zaključke.

Dopuna: takođe sam saznao da ne treba da odgovaram na pitanja jer će onaj ko je pitao još i da me zajebava što sam se usudio da odgovorim na njegovo pitanje.

Sta zapravo tebe zanima, ova sony kamera i koja neka druga ? Oko cega se dvoumis, to me vise zanima ?

Za sada objektivno ne vidim konkurenciju A7 III ili A7R3 ... ali ne kupujem dok ne vidim kako će da rade Sigme Art serije sa E-mount navojem.

Sigmin MC-11 adapter nije loš ali je daleko od prave montaže ili što bi Kazuto Yamaki, CEO of Sigme rekao:

"The MC-11 adapter can be thought of as kind of a translator. Let’s say the camera speaks English, and the lens speaks Japanese. The MC-11 recognizes which lens is attached, and allows the camera and lens to talk to one another. That’s a complicated task. And even with the best translator, conversation isn’t as smooth as it would be between native speakers. It takes time to fine-tune the communication.

What we did was to optimize the communication, for Sony. It’s faster, smoother, and we were able to utilize Sony [communication] protocols in the lenses."

E ovo iz zadnje rečenice čekam i držim im palčeve :)

Darkves,

Činjenica koje si ti tumačio po sopstvenom nahođenju.

A kakav si ti fotograf ako nisi u stanju da identifikuješ krop slike tj. nisi ni zainteresovan da vidiš da li je krop ili nije (a trebalo ti je 2 min. vremena da to proveriš) ... a još gore od toga je da si zbog jedne jedine reči napravio takvu dramu i raspravu da mi takvo sitničarenje uopšte nije jasno u svetlu svih činjenica koje su navedene.