Jump to content

Sony A7, A7R

@work
 Share

Recommended Posts

DPReview polako izbacuje svoje uobičajene testove, sada je tu uporedni test studijske scene (ima i RAW) u raznim ISO vrednostima:

https://www.dpreview.com/reviews/sony-a7-ii...ressions-review

"We'll be writing up our analysis of the a7 III's image quality (and any potential problems) in the coming days, once we've done a little more testing and real-world shooting.

In the meantime, our studio scene suggests* that, if the a7 III has an anti aliasing filter, it's extremely weak, designed to only filter excessively high frequency detail in the horizontal axis. It'll be interesting to see what effect this has in the real world."

P.S.

Jeste A7 III na visokim ISO vrednostima bolji od ostalih, i u detaljima, i u konzistentnosti kolorita:

(da bi ste videli stvarnu razliku učitajte DPReview stranicu sa ovim parametrima, pa tek onda sudite)

DPReview_ISO_25600_studio_test.jpg

^

Ali ovo je neralno velika razlika, za duplo, nista mi nije jasno :P Steta sto nemaju objektive kao Canon, uz sva ova sitna i ne tako bitna tehnicka poboljsanja jos i duplo bolje iso performanse u odnosu na MK4, isto je i u odnosu na Nikon 850D, stvarno brutalna masina koja ce kako mise cini brzo da se spusti na 1500e i eto maksimalnog FF ugodjaja za foto amatere, a uz neke odjektive i za profesionalce, recimo za fotkanje portreta :) Bukvalno su sasekli sve sto je ispod MK4 5Ds i Nikon 850D.

Nije ovo mnogo bitno razlicito po pitanju Hi iSO od 7RIII (pa ni 7R II) ili nikona D850. A zasto skace DR i pada sum na visim ISO, citajte o dual gain conversion.

Photons to Photos

Sony a7 III dynamic range and high ISO

Canon 5D4 vs Sony a7iii at Photons to Photos

Procitajte i ovo sa FM sajta da bi vam bilo jasnije da se oni grafikoni sa Photon to Photos sajta ne mogu porediti jer su potrebne korekcije... da ja ne objasnjavam koga zanima neka procita.

Igrao sam se sa istim svega 30-40 minuta tako da ne mogu doneti neki sud, ali otom potom. Takodje ovo je prvi put u zivotu da sam pipnuo bilo koji kit objektiv za ff i moram reci skroz pristojno i to pogotovo s' obzirom na cenu.

Iskreno i za tih pola sata se da primetiti dosta prednosti u odnosu na DSLRove. Neke od stvari koje su meni i dalje draze kod DSLRa su ergonomija(kod Nikona D800), OVF, top LCD. Mada opet to je sve posle ni citavog sata igranja sto ne znaci da mi se utisak ne moze promeniti na bolje ili gore.

Za koji dan joj je rodjendan pa razmisljam da je iznenadim nekim prajmom, samo nikako da odlucim kojim.

^

Mislim da bi se odusevila kada bi je iznenadio sa Meyer-Optik Gorlitz Nocturnus 50mm f/0.95 :mrgreen:

Al ovaj sony nema objektive za ove FF kamere, nista preko 400mm, medju prajmovima nist duze od 135mm, parve kucu od krova :P

Aj kad se budes malo duze igrao bas me zanima misljenje vezano za EVF... Ove nase kolege koje vec koriste sony kamere nekako su mi previs pristrasni u vezi te price, koliko je to dobro ili lose u odnosu na OVF, a ergonomija svakako, meni je ovo suvise sicusno, a kada bi stavio 100-400 izgledalo bi i smesno :P

Salu na stranu razmisljam o 28mm f2, lepa zizna daljina, dovoljna blenda za vecinu stvari i ono sto znam da je njoj vazno kompaktnost. Mozda bi 28ica cak mogla da joj zameni ovaj kit koji je primetno veci i bar po meni nepotreban, mada ko zna mozda mi se i po pitanju toga promeni misljenje.

Sto se ergonomije tice to je jedna jako subjektivna stvar. Meni na primer D610 bas ne lezi u ruci kad ga uporedim sa D800 tako da mi na primer a7iii po pitanju ergonomije ne odgovara nista znacajno manje od D610.

A za EVF iskreno ne znam. Meni ovako na prvu ne lezi, mada opet mislim da je i to subjektivno, a mozda je i stvar navike. Jednostavno sa OVF ekspoziciju namestas na osnovu merenja koje aparat vrsi i jelte posto znas kako on meri mozes da kompenzujes gore dole ako ima potrebe. Kod EVF mi je nekako cudno to sto vec vidis kako ce sve biti eksponirano i poprilicno menja sam proces fotografisanja. Mislim da je to cak i dobro i da olaksava posao generalno, ali da se treba navici. Takodje ja na DSLRu mislim da nisam u zivotu ukljucio LV osim za video i eventualno ako treba nesto da se manuelno fokusira sa stativa.

Kod a7iii bih izuzetno pohvalio pokrivenost kadra AF tackama i mislim da bi meni to bio jedan od najboljih argumenata za Sony. Isto tako i eye AF sa tako dobrom pokrivenoscu kadra sigurno znatno olaksava fotkanje portreta.

^

Znaci kroz EVF vidi se gotova fotka ? Pa to je ekstra korisna funkcija, sto bi pravio probne snimke, ili nagadjao ekspoziciju kada moze tako + eye AF, meni je to sasvim dovoljno razloga da razmisljam o kameri koja sve to moze, uz to bolje su iso performanse i za jednu blendu bolji DR u odnosu na MK4... Ako naleti neki adapter sa kojim ce svi ovi canon objektivi koje imam raditi jednako dobro kao na canon-u, ode MK4 u oglase :D a na njegovo mesto dolazi neki A7R :)

Tako je, na kraju krajeva EVF je nista drugo do upakovani ekran. Pa nije kao da inace nagadjas ekspoziciju, imas merenje koje ti radi posao. Pogotovo sto vremenom naucis kako aparat meri pa na osnovu toga znas u 99% situacija da ubodes ekspoziciju bas onako kako zelis.

Po mom misljenju da sam na tvom mestu zbog jedne blende i malo boljeg ISOa sigurno ne bih prelazio na Sony. Sa druge strane ako ti eye AF i EVF dosta znace onda bih mozda i razmotrio. Sto se tice adaptera koliko sam video Sigma i Metabones rade odlicno sa a7riii i a7iii.

a7iii ima dial za kompenzaciju ekspozicije sto je meni generalno cudno kada vidim na aparatu jos od kada se preslo sa filma na digitaliju. Na primer na D800 nikad' lakse podesiti isto, odmah pored okidaca dugme koje se pritisne i jednostavno se nemesti kompenzacija. Bukvalno sa istom lakocom sa kojom se na primer menja ISO. Koliko znam dosta Fuji-a ima isto pa me zanima ima li ljudi koji ovde to koriste i zasto. :)

Vec par godina imam aparat sa EVF-om(prvo Panasonic FZ1000 a sada GX80) i ne koristim OVF, sa njima radim preko monitora a DSLR koristim sa OVF-om.

Meni EVF neprijatno bljesti a posto OVF koji mi odgovara koristim pedesetak godina, po svemu sudeci u pitanju je navika.

Ovaj novi 7III je i meni zanimljiv, posebno ako bude dobro radio sa C optikama preko adaptera.

Jedino sto ce mi uvek smetati je da drzim opremu za objektiv

Lzvijer,

Čestitke tvojoj devojci, odlična kupovina.

Skreni joj pažnju na ovo "uputstvo" tj. da u određenim situacijama razmisli o njegovoj primeni (ti ćeš vće da joj objasniš - kada), možda si ga video a možda i nisi pa ga zato postavljam ovde:

"Due to the dual-gain architecture, there are two 'ISO-invariant' ranges: ISO 100-500, and ISO 640-51,200. This means that if your midtone exposure demands ISO 400 but you're worried about clipping highlights, you're better off keeping your exposure settings the same but dialing the camera back to ISO 100 and then selectively brightening the Raw later. This affords you 2 EV extra highlight headroom, with no extra noise in shadows or midtones. If on the other hand your midtone exposure demands ISO 6400, you're better off keeping the same shutter speed and aperture and dialing the ISO down to ISO 640, affording you 3.3 EV extra highlight headroom at no noise cost."

https://www.dpreview.com/articles/338992646...its-predecessor

@maxer

Hvala, ja ovo iskreno nisam ni video. Generalno nisam neki pixel peeper pa cesto na neke stvari ne obracam paznju. Po onome sto sam zakljucio za tih pola sata igranja verujem da bi meni cak i ISO 12800 bio upotrebljiv za dobar deo stvari dok je na primer na D800 vec na 3200-6400 cesto diskutabilno.

Koliko ja kapiram ovo sto si ti napisao oni u sustini zele da kazu da je u tom nekom normalnom ISO rasponu DR sto se tice senki i srednjih tonova toliko dobar da je bolje eksponirati 2-3 blende nize kako bi hajlati sto manje goreli. Pa onda u postu podici senke i mid a da to pritom nece uticati na stvaranje suma, ili bilo kakvog gubitka detalja u istim. Ako sam dobro skapirao to je onda kul, znaci da je senzor jos i malo bolji nego sto sam mislio.

Inace devojka je jos manji pixel peeper od mene i ovo joj je prvi ozbiljniji aparat. Imala je neki superzoom pre i koristila je DSLR vise puta ali nista ozbiljno.

Takodje joj je video mozda cak i bitniji od fotkanja tako da sto se nje tice ona je odusevljena.

Ostalo je samo jos pitanje koji prajm da joj uzmem i ako to bude 28mm f2 da li da je ubedim da ostavi kit sa strane i uziva u mogucnostima.

Koliko ja kapiram ... da je bolje eksponirati 2-3 blende nize kako bi hajlati sto manje goreli. Pa onda u postu podici senke i mid a da to pritom nece uticati na stvaranje suma ...

Da, samo što ne koriguješ ekspoziciju ili blendu, već podeksponiraš putem obaranja ISO vrednost a zadržavaš fiksnom ekspoziciju i blendu, ili u koracima - ovako:

1) pošto se dođe do idealne kombinacije "blenda/ekspozicija/ISO" (bilo manuelno, polu-automatski ili automatski)

2) namerno se obara ISO vrednost (u skladu sa "onim" pravilom) na 100 ili 640, slika u tražilu i na displeju postaje tamnija(!!!) pošto je to realni prikaz, dok se ekspozicija i blenda zadržavaju na prethodno utvrđenim vrednostima

3) fotograf okida i realno dobija podeksopniranu sliku

4) u Lightroom-u, takvu sliku izvlaći/osvetljava klizaćem za senke i/ili ekspoziciju, bez pojavljivanja šuma u pretamnim delovima slike.

Treba realno probati ali valjda oni koji su ga napravili, znaju kako se to pravilno koristi :) pa ne sumnjam u ovaj savet.

Nisam ja ni pominjao duzinu ekspozicije vec rekoh

bolje eksponirati 2-3 blende nize
pod sta sam mislio ISO smanjiti 2-3 blende tako da se verovatno nisam najjasnije izrazio. Htedoh reci da se koriguje ekspozicuja(u minus, tj podeksponira) ali nisam napomenuo da se to ne radi parametrom duzine ekspozicije vec ISOom.

U sustini smo se skapirali i to je najbitnije. Jos jednom hvala sto si mi skrenuo paznju na ovo jer ja na ove podatke do sada nisam naisao.

Ja sam nesto relativno slicno radio sa D800 tj. u 90% slucajeva sam podeksponirao za 1/3 blende, a ponekad i 2/3 u odnosu na njegovo merenje pa onda sredjivao u postu.

^

Znaci kroz EVF vidi se gotova fotka ? Pa to je ekstra korisna funkcija, sto bi pravio probne snimke, ili nagadjao ekspoziciju kada moze tako + eye AF, meni je to sasvim dovoljno razloga da razmisljam o kameri koja sve to moze, uz to bolje su iso performanse i za jednu blendu bolji DR u odnosu na MK4... Ako naleti neki adapter sa kojim ce svi ovi canon objektivi koje imam raditi jednako dobro kao na canon-u, ode MK4 u oglase :D a na njegovo mesto dolazi neki A7R :)

Pa o čemu mi ovde poslednjih par godina pišemo kad se govori o prednostima EVF? :) Uživo vidiš rezultat.

Kada radiš po mraku sa blicem, to može da se isključi, onda radi isto kao OVF na DSLR, jedino što može biti kudikamo svetliji od OVF pri slabom svetlu.

Da se podsetimo:

Vec par godina imam aparat sa EVF-om(prvo Panasonic FZ1000 a sada GX80) i ne koristim OVF, sa njima radim preko monitora a DSLR koristim sa OVF-om.

Meni EVF neprijatno bljesti a posto OVF koji mi odgovara koristim pedesetak godina, po svemu sudeci u pitanju je navika.

Ovaj novi 7III je i meni zanimljiv, posebno ako bude dobro radio sa C optikama preko adaptera.

Jedino sto ce mi uvek smetati je da drzim opremu za objektiv

A7 ne bih rekao da ima taj problem. Meni, barem, ne da ne smeta, nego mi prija. OVF može da bude poprilično mračan i naporan za slikanje po slabijem svetlu.

Ja ni televizor ne volim da gledam u mraku, rekoh sve je to navika.Poceo sam da radim sa Exaktama i dvookim Rolleima itd a tu su trazila bila mracni srednji vek, kada sam posle presao na Minolte i NIkon sa svetlijom optikom ono u trazilu je bilo slicno onome sto vidis okom, i na to sam i navikao, dan-dan mrak-mrak.Ovde je komfor veci ali mi ne lezi.

Kada bezogledalca uzme moja cerka potpuno joj je normalno da koristi EVF.Navike.

@nidza

Videh da se moze menjati brightness EVF-a ali ne videh ovo sto ti kazes. Kako to uopste funkcionise kada on 'radi kao OVF'.

Mene na primer to jako zanima jer ako se budem igrao hteo bih da taman uporedim malo sta mi vise odgovara. :)