Jump to content

Sony A7, A7R

@work
 Share

Recommended Posts

@StD.....pokazao se kao ne bas jako pouzdan sistem, tj kad je radilo, radilo je super, kad krene da brlja, gadno brlja.

Evo npr neki koment koji sam sad iskopao....

I agree that was an awesome technology but only to the beginners I suppose. And even thought it was very popular among a mass crowd it had a few setback:

It had to be calibrated with the eye of the user, which worked out easy for many but not everyone.

If a picture had to be clicked using ECF, the user must focus his eye on a particular place, and many professional photographers found it annoying as even after setting a point of focus they looked all around the scene and that caused the focus to shift and the subject became in and out of focus.

Manual focus was found to be more precise over this tech

So Canon found that a lot of users don't need this tech, and even though it seemed as the future of cameras Canon ruled it out of their latest DSLR cameras.

Dakle i sam nacin koriscenja nosi sa sobom odredjene nedostatke (pre svega gledanje oko subjekta, sto je npr vrlo cest slucaj)

Ili npr....

I don't know why manufacturers abandoned the technology, but I do have a Canon EOS 50e and a Canon EOS 5 with Eye Controlled Focus and I have to say that I found the feature very unreliable. When it worked it seemed like a great way to select a focus point. When it didn't work it felt like a great way to miss a shot while you tried several times to get the camera to select the correct focus point. It tended to be easier to select the focus point manually.

Kontrola okom nisam siguran koliko bi bila dobra stvar danas, jer EVF daje poprilično velik prikaz i okom šetaš po velikoj slici i sagledavaš je parcijalno. Mislim da takvo rešenje ne bi dalo očekivane rezultate.

Trebalo bi da je kontrola fokusa razdvojena od pozicije oka, npr u EVF modu da kapacitivni ekran LCD bude u tačped modu.

Čekam da vidim obradu RAW fajlova ali i prve testove Sigminih Artisan objektiva za E-mount, jer trenutna razmišljanja su mi za sledeće dve kombinacije:

- Sony A7 III & ZEISS Batis 85mm f/1.8 & 25mm f/2

ili

- Sony A7 III & Sigma Art 85mm f/1.4 & 35mm f/1.4 DG HSM.

Slatke muke - odluke :)

Pa niko ne zna kako će se objektivi "složiti" sa tim telom: ne samo optički, već i elektronski (npr. Eye AF).

Da, postoji Sigma MC 11 i Sigmini objektivi za Canon EF mount ... ali to nije isto. Ja želim da vidim crno na belo rad Sigme sa novim mauntom, pa tek onda da odlučujem :)

@maxer Nije fora, opet cemo da prepisujemo identicnu opremu, od tela do kompletnog seta objektiva :)

Jedino se ceka Tamron da napravi isti potez kao Sigma. Uz relativno kompaktno telo vise mi pristaje 35+85 1.8 iz Tamrona nego 35art ili ne daj boze ono tele od 85mm :)

Mislim da trenutno ne postoji 35/1.4 osim art i zeissa koji je malo skuplji nego sto bih izdvojio za staklo.

Unapredjenja sigurno da ima mnogo, sto za fotografe sto za videografe. Eye af koji funkcionise ovako dobro je definitivno vise revolucionaran feature od "kompaktnog" ff aparata.

Da li postoji mogucnost da se podesi neko od dugmadi na telu da prilikom fokusiranja dobijemo 100% crop na af tacku na koju fokusiramo i tako proverimo fokus bez da chimpujemo? To bi bas bio megakoristan feature.

Pa niko ne zna kako će se objektivi "složiti" sa tim telom: ne samo optički, već i elektronski (npr. Eye AF).

Ni Sony ni Sigma ne kriju da je Sony Sigmi otvorio komunikacioni protokol telo-objektiv. Samim tim, trebalo bi da ovo jako dobro radi, u rangu originalnih objektiva, i svakako bolje nego Sigma na Canonu i Nikonu. Matori dvojac svoje komunikacione protokole drže zatvorenima, pa trti parti proizvođači moraju da rade revers inžinjering da prokljuve kako telo i objektiv da pričaju. A on nikada ne može biti 100% pouzdan kao originalno dizajniran algoritam.

@maxer

Eto odgovora, ako je sve kao sto kaze @NShappy onda nema sta da razmisljas :) Ove sigmice hvale svi, i canon i nikon korisnici, tako da ako su zadovljni C/N korisnici ti ces biti prezadovoljan... Imao sam prilike da probam 35 1.4 na nikon FF kameri u nekom kaficu u vecernjim casovima, znaci svetlo bezveze, slabo, nije omasila fokus u takvim uslovima svetla.

Neces valjda kupovati f/1.8 i f/2 objektive, pored ovih f1.4 sigmi koje su proverno dobre ?

Ma sve je to jasno tj. već sam linkovao zvanične Sigmine navode da je sve pokriveno "licencnim dogovorom", znači zaključak je ono što je NShappy naveo. Ali dok to ne bude i realno isprobano, razmišljam i o drugim mogućnostima/opcijama, jer i oni Batis objektivi "nisu za bacanje" a savršeno se slažu sa Sony telom i manjih su gabarita, lakši su a optički su savršeni tj. pružaju sve što fotograf može poželeti.

@Vlada_zvs,

:)

Slažem se za parametre težine/dimenzije kod Sigme, zato i razmatram Batis objektive. Ne očekujem ta će Tamron tu briljirati, ali držim im palčeve, što više opcija - bolje za nas krajnje korisnike (po više osnova).

Meni lično bi ipak više legla kombinacija sa Sigma Art objektivima, bez obzira na navedeno ali otvoren sam za sve opcije.

A ono za zumiranje prilikom manuelnog fokusiranja, znam da to neko ima (čini mi se Fuji) ... možda će nam RamOne i nidza dati odgovor.

P.S.

Vlado, evo kako to izgleda kod Sony-ja (i više od onog što si tražio):

Mislim da se žuta boja bolje vidi.

Svakako treba sacekati koji mesec da se vidi kako a7iii funkcionise sa Art staklima. A vest da su Sony i Sigma postigli komunikacioni protokol ukoliko se pokaze u praksi kao sto izgleda na papiru... onda se bas zakuvalo. :)

Eventualno bi 35Art bio prihvatljivo resenje, ali 85Art na milc sigurno ne bih zeleo da kacim i vucaram ceo dan i verujem da bi 1.8 prajm do 500 gr i a7 bili kombinacija koja bi se mnogo cesce nosila u setnju nego dslr setap.

Ja ocekujem da bi Tamron stakla mogla fino da se pokazu. I za C/N su vise nego solidni za cenu od 500e koliko kostaju 35 ili 85 1.8 VC.

Sto se tice Batisa- mlogo je, kume..

Kupio sam svako staklo koje sam pozeleo i na kraju sam shvatio da mi 95% stvari nije potreban 135 Art vec da ce odlicne fotke da napravi i 85/1.8. Na stranu to sto je 1000e skuplji objektiv, koliko sam samo ledja namucio sa 2 tela i 5-6 objektiva.. Takodje isto misljenje i za 15-30 2.8 i 14/2.8 samyang.

Za peaking sam znao, ali ovaj mf assist me je odusevio skroz i mogu reci da sam pecen :) . Cuo sam da Fuji ima 100% crop u cosku evf a ovo je jos prakticnije.

Zamisi, okrenes fokus prsten i imas 100% crop, das kontakt da fotkas, on odzumira. Covek je djavo, bice smak sveta.

^

Hehe taj problem je resen i pre nego sto se ispostavilo da moze da dodje do tog problem u bavljenju fotografijom :D

Evo bas pre par dana gledam sta da odvadim iz ranca, ka tek malo u nekoj dokolici da prosetam od skupstine do kalemegdana pa da ne nosim sve, i na kraju gotovo kao i uvek sve ponesem :P Setanja se malo oduzila i tako docekam zalazak sunca na kalemegadanu... Zahvaljujuci tome sto sam imao sve kod sebe uspeo sam da uhvatim jedan odlican kadar koji bi bez tih oblaka i te takve atmosfere bio po malo praznjikav, a poenta je da nisam imao stativ i 16-35 nista ne bi bilo od te fotke :P

50% fotografija koje mogu da se vide na mom flickr profilu ne bi nastale da nisam imao sve kod sebe, pre svega stativ.

Ko ima problema sa ledjima zbog tezine opreme, ili mu je oprema zaiste preteska za njegovu konstituciju, ili se radi o tome (sto je i najcesci razlog) da ne drzi ledja pravilno, ako bole i ledja i noge to je sigurno zbog loseg drzanje tela... Ovo sam pomenuo ne toliko zbog foto opreme vece da bi ukazao na to da je to generalno veliki zdravstveni problem... O ledjima i drzanju tela treba ozbiljno da se povde racuna, ledlja brze stare od ostatka tela, jos ako se ne vodi racuna o pravilnom drzanju tela, vecina vec sa 40~50god postaju babe i dede, a sto dovodi do toga da vec sa 60~70 postaju fizicki mnogo manje funkcionalni, sto je samo po sebi tiha smrt za ljudski organizam, o ozbiljnim problemima diskus hernije i da ne pricam, to je gotovo zagarantovano da ce se desiti samo je pitanje koliko ozbiljno.

Vodite racuna o pravilnom drzanju tela... Cak i ako se na bavite sportom postoji set laganih vezbi koje kuci mozete da uradite, 10-15min vremena svaki dana da bio ledja uvek bila zdrava... Ishrana je isto tako dosta bitna, ali tu je sustina da da ne fale minerali i vitamini, tako da jedna tebleta dnevno kompleksa vitamina i minerala isto tako ne bi trebalo da predstavlja problem :) Tezina opreme u ovoj prici najamnji je problem ;)

... ali 85Art na milc sigurno ne bih zeleo da kacim i vucaram ceo dan i verujem da bi 1.8 prajm do 500 gr i a7 bili kombinacija koja bi se mnogo cesce nosila u setnju nego dslr setap.

Ja ocekujem da bi Tamron stakla mogla fino da se pokazu. I za C/N su vise nego solidni za cenu od 500e koliko kostaju 35 ili 85 1.8 VC.

Sto se tice Batisa- mlogo je, kume..

OK, čekaš da vidiš Tamron 85 ... ali od postojećih tebi znači leže samo ova 2:

- Sony FE 85mm f/1.8 (371 gr.) za 548$ (ne mogu sad da jurim naše cene) i

- ZEISS Batis 85mm f/1.8 (475 gr.) 999$.

Šta Batis ima a Sony-jev nema:

- Batis podržava Eye AF, Sony ne!

- Batis je zaptiven, Sony ne

- Batis ima optičku stabilizaciju u sebi, Sony ne (koliko to znači pored stabilizacije u telu, ne bih znao reći)

- Batis pouzdano fokusira pri slabom svetlu, Sony je tu namerno oslabljen i dosta "lovi" fokus i usporeniji je.

Svaki Sony objektiv ima Eye AF, bez brige.

Loše su pisali i za 50icu u početku, pa ja nisam uspeo da iskusim te probleme, ako zanemarimo inicijalni firmware kao nedovršen. Objektiv odlično odrađuje posao i vrlo dobro fokusira, čak i u lošim uslovima.

Npr:

Ne vidim ja ovde nikakav problem, dapače. Fokusira ko zdravlje.

Svaki Sony objektiv ima Eye AF, bez brige. ...

nidzo,

Ja sam samo preneo svedočenja korisnika, koja sam čitao na internetu, i pošto je gomila (pročitah bar 7-8 komentara) vlasnika tog objektiva navela to kao zamerku ... zato sam je i preneo ovde.

Ovaj video koji si linkovao, mogu da pogledam tek večeras kad se vratim sa posla, pa njega sada ne mogu da komentarišem.

[off]

Canon, Magic Lantern, smak sveta je odavno poceo :lol:

[/off]

Nex svaki to ima. TS daje još dodatnu fleksibilnost, zato sam rado preporučivao A5100 svima koji koriste stare MF objektive. Način upotrebe, fokusiraš približno peakingom da možeš kompoziciju da napraviš po želji, dodirneš ekran na mestu gde je potrebno 100% uvećanje, fokusiraš MF prstenom, na pola pritiska se 100% prikaz sklanja i AE zaključa, na celo pritiskanje okida.

Isekao sam za Vas kropove iz RAW fajlova A7 III, razvijenih u Lightroom-u (v6.14, Cam.Raw 10.1), bez ikakvog editovanja.

Fajlovi su snimljeni u 100% kvaliteta JPEG-a, sačuvan kompletan EXIF, pored toga u nazivu fajla je i ISO vrednost.

RAW fajlovi su preuzeti odavde:

(pogledajte prateći tekst ispod snimka).

RAW fajlovi su modifikovani tako da Lightroom misli da ima posla sa fajlovima kamere A7, tako da je lako moguće da će originalna obrada - kada se jednom već pojavi, obrađivati fajlove i bolje od ovoga što sada vidite. Za ovo hakovanje RAW fajlova se koristi izmenjena verzija EXIF Tool-a (videti npr. ovde https://www.youtube.com/watch?v=g7Qjk9uDbIg).

Blenda fiksno na F2.8

ISO 50

DSC00891_iso-50.jpg

ISO 100

DSC00892_iso-100.jpg

ISO 640

DSC00893_iso-640.jpg

ISO 2.000

DSC00894_iso-2000.jpg

ISO 5.000

DSC00895_iso-5000.jpg

ISO 10.000

DSC00896_iso-10000.jpg

ISO 12.800

DSC00904_iso-12800.jpg

ISO 16.000

DSC00897_iso-16000.jpg

ISO 25.600

DSC00898_iso-25600.jpg

ISO 40.000

DSC00899_iso-40000.jpg

ISO 64.000

DSC00900_iso-64000.jpg

ISO 102.400

DSC00901_iso-10240.jpg

ISO 160.000

DSC00902_iso-160000.jpg

ISO 204.000

DSC00903_iso-204800.jpg

Ovde je prikazan ISO sa zatvorenijim blendama:

f/8, ISO 12.800

DSC00905_F8_iso-12800.jpg

f/22, ISO 12.800

DSC00906_F22_iso-12800.jpg

Jedan primer najprostije obrade (vide se parametri) SLIKE SU U FULL RES., 60% JPEG kvaliteta:

Obrada_DSC00871.ARW_u_Lightroom-u.jpg DSC00871-_Orig-60percent_JPEG.jpg DSC00871-_LR-60percent_JPEG.jpg

Ovde sam mu ga malo dao po oštrini, ali mi se sviđa da se oblaci jasno vide (svojim oblicima doprinose atmosferi na fotografiji):

DSC00954.ARW_in_LR.jpg DSC00954-_Orig-65percent_JPEG.jpg DSC00954-_LR-65percent_JPEG.jpg