Jump to content

Sony A7, A7R

@work
 Share

Recommended Posts

Probao na a7, a7II i a7SII,

A7 ni da mrdne

A7II mrdne al ono, nije bas upotrebljivo, baguje, hoce nece itd.

A7SII mrdne al bolje da nije

A7RII, javljam za koji dan, po svemu procitanom/odgledanom sudeci, dosta objektiva radi kao native objektiv, ali samo uz adaptere od 250-400$, tipa metabones, sigma, kipon...

Bilo bi dobro da se javi neko ko ima iskustva, cekamo :)

Ako objektiv ima ostrinu, focus peaking radi savrseno i uospte nije problem ubosti fokus. Ali npr 55/1.2 FD koji je na 1.2 toliko mekan da focus peaking ne moze da zna gde je fokus, samim tim je sve teze. Mada opet, kombinacija zoom-a i peaking i uspe se, ali ni blizu lako kao sa npr 85/1.2L ili 35/1.4A.

Vrlo lako je slikati sa A7 serijom i MF objektivima. Kudikamo lakše nego sa MF aparatima za koje su ti objektivi originalno i napravljeni.

Koliko ti slikaš sa manuelnim objektivima da to napišeš? Koliko slikaš sa SLR-ovima da to napišeš?

Aj' molim te se suzdrži od ovakvih izjava, blam me je koliko te nije blam da to napišeš, slikam sa bar 4 različita filmska sistema i uzeo sam A7 baš da ne bih prodavao tuce manuelaca pa mi zadnjih godinu i kusur na A7 čuči 35/2.8 AF i ne pada mi na pamet da zavrnem ikoji Metabones na to telo a manuelci su na svojim matičnim i tu jedino i rade.

Dok mi je trajao medeni mesec sa A7 pisao sam kako je lakše nabosti fokus sa manuelcima ali to može da se uzme samo u kontekst DSLR-ovima kojima su, po stoti put pišem, zbog AF mat-šajbne štelovane na 2.5-2.8 F.

Zebra je cudo, plus sto je instant feedback sa senzora. Na optickom trazilu, ako nije savrseno upasovano sa ravni senzora (simovano), mozes da se oderes od fokusiranja i nikad nije tamo 'di si 'teo.

Zebra ne radi kako ogledalo radi, bar sa staklima ispod 50mm. Večina SLR-ova ima šraf ispod na koje se ogledalo oslanja pa možeš da šteluješ a zebru baš ne. Zebra radi jedino sa zonskim fokusom i blendama manjim od 5.6 na žižnim ispod 50mm. Probao i isprobavao pa kad sam ista ta stakla navrnuo na matična tela nisam verovao koliko mi brže ide... a onda sam otišao na svoj flickr i skontao procenat uličnih RL fotki sa A7 i manuelcima = 0%, sa dobrim razlogom...

Zebra ne radi kako ogledalo radi, bar sa staklima ispod 50mm.

Mislim svi znamo da ogledalo i zebra ne rade isto, ali ja ne kapiram sta si hteo reci.

Večina SLR-ova ima šraf ispod na koje se ogledalo oslanja pa možeš da šteluješ a zebru baš ne.

Koji sraf? Gde se ogledalo oslanja, imas li neki link.

Zebra radi jedino sa zonskim fokusom i blendama manjim od 5.6 na žižnim ispod 50mm.

Blende manje od 5.6 su predpostavljam one fizicki vece. Nemam aparat sa zebrom, samo pitam.

Koliko ti slikaš sa manuelnim objektivima da to napišeš? Koliko slikaš sa SLR-ovima da to napišeš?

Aj' molim te se suzdrži od ovakvih izjava, blam me je koliko te nije blam da to napišeš, slikam sa bar 4 različita filmska sistema i uzeo sam A7 baš da ne bih prodavao tuce manuelaca pa mi zadnjih godinu i kusur na A7 čuči 35/2.8 AF i ne pada mi na pamet da zavrnem ikoji Metabones na to telo a manuelci su na svojim matičnim i tu jedino i rade.

Dok mi je trajao medeni mesec sa A7 pisao sam kako je lakše nabosti fokus sa manuelcima ali to može da se uzme samo u kontekst DSLR-ovima kojima su, po stoti put pišem, zbog AF mat-šajbne štelovane na 2.5-2.8 F.

NJS, ne slažem se uopšte i smiri malo strasti. Dozvoli da neko ima drugačije mišljenje. Pritom, verujem da smo svi malo stariji ovde naslikali filmova i filmova pre prvih digitalaca, te vrlo dobro znamo koji su limiti SLR fokusa.

Ja ne bih umeo da ubodem trepavicu kroz 85 1.8 pri lošem svetlu, sa slomljenom prizmom, a sa A7ii - lagano. Pritom IBIS smiri sliku tokom fokusiranja, što je nova prednost u odnosu na SLR. Skidam kapu ako ti možeš, ja - ne mogu. Kvaka kod SLR je što u to vreme većina korisnika nije ni imala potrebe za preciznijim fokusom, jer se to prosto na slikama nije ni videlo. Danas su apetiti malo porasli.

Ozbiljno ograničenje imaju i SLR i DSLR, a to je da se slika stvara na jednom, a fokusira na drugom mestu. Ta dva sistema treba perfektno uskladiti. Kod MILC je sve u istoj ravni i tu mislim da nema nikakve potrebe za posebnim pojašnjavanjem, ne na ovom forumu.

Ako je DSLR period sklonio manuelce malo po strani, mislim da im je MILC dao novi smisao.

NJS, ne slažem se uopšte i smiri malo strasti. Dozvoli da neko ima drugačije mišljenje.

Mišljenje je jedna stvar a direktno iskustvo druga, zato je moje pitanje bilo direktno vezano za tvoje iskustvo po pitanju (paralelnog) rada sa oba.

Mišljenje je jedna stvar a direktno iskustvo druga, zato je moje pitanje bilo direktno vezano za tvoje iskustvo po pitanju (paralelnog) rada sa oba.

Odavno ne slikam sa SLR niti planiram u budućnosti, ali mislim da je to potpuno nerelevnatno. Eto odgovori mi samo na pitanje kako to slomljena prizma može biti tačnija od 100% uvećanja na senzoru (još od 42Mpix), pa da završimo ovu neprijatnost od nepotrebne polemike.

Pričam o brzini rada, ne o 100% preciznosti, opet niti pratiš sagovornika niti daješ konkretan odgovor na pitanje - meni ovog bilo dosta da shvatim šta je 'nerelevnatno'.

Još jednom te molim da se stvarno suzdržiš neosnovanih tvrdnji, mišljenje svako od nas ima kao što svako od nas ima guzicu pa je ne pokazuje u javnosti.

Pričam o brzini rada, ne o 100% preciznosti, opet niti pratiš sagovornika niti daješ konkretan odgovor na pitanje - meni ovog bilo dosta da shvatim šta je 'nerelevnatnoi.

Da, ukrštenim prizmama i 1.x objektivima se izuzetno brzo i netačno fokusira. :P

whoever shot these should be shot
+1

:D

Odavno su za to, ali i iz ovoga se može lepo videti da je objektiv stvarno neverovatno dobar tj. ladno izgleda kao da je F1.4.

"Bokeh kružići" su mu slabija strana ali meni to nevažno, jer je sve ostalo prva liga bravo.gif a cena sasvim normalna.

Na stranu što film prašta trostruko do petostruko, u zavisnosti koliko premaza ima na emulziji.

Prasta sta? Nepreciznost fokusa? Ajde ako ti nije tesko malo pojasni tu tvrdnju, kao i kako broj premaza utice na to prastanje.

Malopre sam dosao sa jednog decijeg rodjendana, samo sam 85icu poneo, evo jedne od fotki gde sam jurio eye focus sa decom koja uglavnom ne gledaju u jednom pravcu duze od sekunde. Morao sam 90% resize zbog upload ogranicenja... palo mi je na pamet da mozda nekoga interesuje. poz

DSC09816_2.jpg