Jump to content
@work

Sony A7, A7R

Recommended Posts

Sony je uvek bio extra profitna i inovatorska kompanija sa resenjima koja su cesto bila tehnicki i dizajnerski mnogo ispred svog vremena i konkurencije, ali sve sto Sony radi u svom technology divisionu je u stvari samo hobby i slobodno se moze reci rekreacija posle posla jer im ceo profit (veliki profit) dolazi od cinjenice da su jedna od najjacih kompanija za prodaju osiguranja pa mogu sebi da dozvole ove izlete u ne bas tako sigurne dimenzije. Sta bi sa onim RX1? Nista, preskupa igrackica sa fixnim objektivom i FF senzorom. Meni ovi novi aparati lice na jedan od njihovih najvecih hit&miss produkata, prvo sam mislio da je RX1 dostojni naslednik istog, ali su u stvari A7 i A7R novi PS-F5.

Znas kako, vazno je biti prvi, rodonačelnik klase, i obicno se to kasnije isplati kroz ovo ili ono, ako projekat dozivi uspeh... za 20 godina kada svi budu nosili aparate bez ogledala znace se zauvek da je oly prvi to smislio, omasovio, komercijalizovao, sta god da je, a sony bio prvi FF iz te priče. Kao sto je nisan smislio kaskai, pa kada se spomene ta klasa vozila odma ti na pamet padne nisan, i takvih slucajeva je puno, dobro je za imidz a imidz vuče prodaju.

Na sta lici? Lici na boginju ergonomije. :) ... eto na sta lici.

I nemoj da me vuces za jezik, jer je ovaj tvoj oly ispred ovog sonija 4 svetlosne godine. :) Nego mene zanima, sta vi svi onako... iskreno mislite na sta lici af sistem na A7r ?

A7 verujem da pristojno bije bitku... ali ovaj A7r izgleda da moze jedino da ubode palatu Albanije i panoramu sa nje.

Ma ko prica o ergonomiji, mislim na estetiku :P

Gde si video to za AF, al svejedno mi nije logicno da model bez R ima bolji AF, zbun

Estetika je stvar ukusa. Ja sam pre 30 godina imao aparat koji je lepši nego svaki retro-milc, ali je bio isto tako izliven u kalupu za cigle. :D

To je sad samo trend. U budućnosti će se opet neko setiti da je sve to previše oštro i kockasto, pa će nam predstaviti "novi, inovativni dizajn", koji će strašno ličiti na ovo što smo koristili poslednjih 10 godina. :lol:

Pozdrav

Da si "fan boy", to je, OK, ali ako si "fun boy"... nisam ti ja za te parade :D

A za gornji deo citata... zamisli da to zaživi... Stvarno misliš da ćeš više igde ikada naći FD optiku za male pare? Još nešto, misliš da bi bilo ko ko želi da ekonomski opstane dozvolio da se masovno koriste stari objektivi, koji su pri tome još i tuđi proizvod i niko ne zarađuje na njima osim preprodavaca? :)

Ajde de, slovo gore dole :)

A da ce skociti cene hoce, kao i za m42 tu nema price...

Sa druge strane stoji ovo sto je Iron rekao- tesko da ce aparat moci da zna da sam ja nakacio fd /md staklo preko kineskog adaptera :)

Realno postoje ti adapteri za m4/3, zasto mislis da nece isto napraviti i za ovo?

Ja sam iz neke prethodne teme, iz Rumunovog izglaganja, shvatio da su ti silni adapteri ustvari samo jedna velika šarena laža i da npr. FourThirds stakla ič normalno ne rade na OM-D.

Koje realne indikatore imamo da će sa ovim Sony-jem biti drugačije?

Ne kapiram ovaj deo oko A7/A7r i AF-a... da li im se AF razlikuje i u čemu?

Na DPR-u stoji ovo:

Hybrid AF system with 25 contrast-detect and 117 phase-detect points [A7 only]

Je l' to znači da A7r ima samo CDAF, a košta više?

Heh, što li me to ne čudi... uvek se pre ili kasnije pojavi neko "ali". <_<

Pozdrav

Ne vidim pametan razlog da R nema hibridni AF, ako nema onda ce sony stakla za A mount (dslr) da budu spora, kakva glupost jbt

Storm, adapter za four thirds je skroz ok stvar, ima kontakte, prenosi sve informacije, sve dakle radi ko sat, samo je fora sto je autofokus bio uzasno spor jer su fourthirds stakla fazna a AF sistem zakljucno sa em5 bio iskljucivo kontrastni .... sada vec em1 kombinuje i fazni i kontrastni fokus, tako da ce taj isti adapter koji sam koristio do sada da ostane i dalje u funkciji jer njemu nije falilo nista, vec AF sistemu sve do pojave em1 ...... isti ovaj hibridni sistem je stavio i sony na A7 bez R , tako da ce svi AF objektivi da budu brzi, s tim da naravno treba adapter za stakla koja su radjena za dslr A mount.

A7R ima 36 mp za razliku od bez R koji ima 24 mp, i zato mora da kosta vise :D e sad, usrali su sto nisu i njemu stavili hibridni AF vec samo kontrastni

R ima 36mega, fali mu filter i ima samo kontrastni AF,

Obični ima 24mega i PD AF na senzoru + plastičniji je (kako ga je čika Kris deklarisao, za porodične ljude da imaju čime decu da povataju sa autofokusom)

R je tu za entuzijaste, lendskejpaše, arhitekturiste d imaju detalja na pretek...

Tako čoek kaže, a da li je baš tako potvrdiće neko ko pazari dotičan... Ja neću skoro, mada mi se koncepat, dimenzija i sveukupna makina prilično sviđa...

Ja bih to kupio*, da ne košta ko kombajn.

Ovako, nije mi nedostižan, ali mi udara po logici.

Zato mi OM-D i dalje stoji na prvoj poziciji MILC tabele, mada je ova nova verzija takođe preskupa.

Pozdrav

*Pod uslovom da i funkcioniše normalno. Ovim supermegafast "prikazima" koji se na netu pojavljuju prvog dana, ne verujem ni jednu reč, jer to ne može biti ispitano tako brzo.

Znas kako, vazno je biti prvi, rodonačelnik klase, i obicno se to kasnije isplati kroz ovo ili ono, ako projekat dozivi uspeh... za 20 godina kada svi budu nosili aparate bez ogledala znace se zauvek da je oly prvi to smislio, omasovio, komercijalizovao, sta god da je, a sony bio prvi FF iz te priče. Kao sto je nisan smislio kaskai, pa kada se spomene ta klasa vozila odma ti na pamet padne nisan, i takvih slucajeva je puno, dobro je za imidz a imidz vuče prodaju.

Imidz vuce prodaju SAMO ako pionirski proizvod zazivi (logicno jel :-) ), t.j. ono sto je u stvari poenta cele price je da trziste prihvati taj proizvod, mada kompanija kao sto je Sony ipak moze sebi da dozvoli vise promasaja a to je za celu industriju u stvari veoma dobro jer se u tim hit & miss situacijama ipak uvek nesto novo rafinise. Na zapadu se uglavnom kupuju bezogledalci, to sto je pre 2 i 3 godine bila ulazna klasa DSLR-a, sada su Nikon 1, Olympus i Panasonic. A za Nissan...hmmm ako pricamo o Kompakt SUV klasi meni je uvek prva asocijacija Mitshubishi Outlander.

Poenta je sto ovo ne moze da omaši :D ovo je buducnost garantovano sem ako ne stigne neka tehnologija sa marsa i slicno, samo je stvar kada ce postati isplativo, ali sony izgleda moze lagano da iskulira bilo kakve gubitke na foto polju jer sve to nadoknadjuju profitom u nekim drugim oblastima. Mene ovaj mirorles jako raduje jer cu za 3-4 godine moci da ga pazarim za "sitne" novce da imam na sta da nakacim zuiko Om stakla 24mm 2.0 i 55mm 1.2 koja mi sada skupljaju prasinu, planirao sam da to bude 5dkec ali jok, bice ovaj sony jer se nigde ne zurim.

off t ...zaboravio sam na outlandera, i on je tu negde u isto vreme nastao, ali ta prva generacija nije u istoj klasi vozila kao i kaskai, ako se ne varam, slican jeste ali nije isto ...nema veze, sta god da je, prekidamo o 4 tocka :D

Mislim da ovde vlada neka amnezija kada je Sony-jeva situacija u pitanju.

Oni su u poslednjih deceniju i po već nekoliko puta bili na ivici bankrota (zapravo i deklarisali su ga par puta, poslednji put pre 6-7 godina čini mi se)... cela korporacija, a ne samo ovaj Sony koji štancuje playstation i sličnu tehniku. Za dlaku su se izvukli. Tako da, nisam ja baš siguran u te njihove "hit & miss" slobode. Čas te ima, čas te nema, tako funkcioniše industrija novog doba.

Ne igraju se oni ovim jer im se može (to se može Lajki, što ona i radi), već zato što pokušavaju da nabodu zlatnu koku, a ako čekaju, teško će to neko drugi umesto njih, jer svi su već prigrabili svoje pozicije.

Samsung bi već mogao da se glupira, ali oni to očito ne žele. Ja sam predviđao da će oni napraviti bum i pogrešio. Možda još nije kasno, ali čini mi se da ih ovo još uvek ne interesuje preterano, dok god cveta poluprovodnička industrija i TV/mob priča.

Pozdrav

Istina je da Sony ne bi postojao, bar ne u takvom obliku kakvim ga danas poznajemo da nije bilo prvog Playstationa 1994. (u ostalim delovima sveta 1995 i malo kasnije). U jednom momentu na globalnom planu im je donosio dve trecine od ukupne zarade od svih divizija zajedno. Ja bas mislim da su i danas dovoljno mocni da mogu da si priuste par hit&miss situacija, oni imaju mnogo para, a pare su im uvek veoma dobro ulozene u marketing, steta sto cesto njihovi proizvodi ne prate kvalitet marketinga, videcemo gde ce se ovo cudo cenovno pozicionirati, sve sto je iz Sony-ja moglo je biti extra, super, srednje lose ili cisti promasaj ali je UVEK bilo skupo.

Ne igraju se oni ovim jer im se može (to se može Lajki, što ona i radi), već zato što pokušavaju da nabodu zlatnu koku

Ne bih rekao da aparat od 2000$ moze da bude ta zlatna koka. Uz svo uzbudjenje oko njega, ne verujem da ocekuju da ce doneti ni blizu novca koliko NEX serija.

Slicno, mislim da Nikonu vise 'leba na sto donose 3x00 i 5x00 serije nego svi FF aparati zajedno. Bilo bi interesantno zaviriti u njihove interne brojke.

Samsung bi već mogao da se glupira, ali oni to očito ne žele. Ja sam predviđao da će oni napraviti bum i pogrešio. Možda još nije kasno, ali čini mi se da ih ovo još uvek ne interesuje preterano, dok god cveta poluprovodnička industrija i TV/mob priča.

I ja sam isto to mislio za NX, bio cak i "early adopter", zaista mi nisu jasni. Aparati su im dobri, objektivi vrlo dobri, a stvarno deluju kao da im se i ne prodaje..

Ne bih rekao da aparat od 2000$ moze da bude ta zlatna koka. Uz svo uzbudjenje oko njega, ne verujem da ocekuju da ce doneti ni blizu novca koliko NEX serija.

Ne naravno, ali u industriji postoji jedan fenomen, koji je preslikan i ovde - demonstracija sile u high-end segmentu prodaje sve ostale. Osim toga, jedan ovakav aparat pokazuje da Sony ne spava nego i dalje pokušava da bude lider. E sad, to što oni (čini mi se) i dalje mnogo više ulažu, nego što profitiraju, to je druga stvar, ali rekao bih da sve to ukupno čini ono što sam naveo (traženje zlatne koke).

@conroy

Sve je to dosta relativno u kapitalizmu. Mnogo puta do sada su oni "imali para" pa zamalo završili na banderi. Prijavljeni gubitak im je bio 2.2 milijarde, 2008. godine, pa su tražili spoljne investitore i tako to. PS-u bi trebali da dignu spomenik. Svaki model ih je u nekom trenutku izvukao iz čabra. Skoro kao komunizam - "svi dajte svoj maksimum, a svakome po potrebama", s tim da su potrebe rukovodstva očigledno iz kategorije alavih i dok se oni kerebeče s jedne strane, drugi ginu da održe firmu na nogama. Čudna priča skroz.

Pozdrav

Pazi, obzirom da ih je PS3 na pocetku za malo na istu tu banderu nabio posto su gubili pare na svakom prodatom primerku, situacija nije bas crno-bela.

conroy

Sad bih ja ovde mogao da pisem da su skupi zato sto su kvalitetni i ne kvare se, ali posto sam malkice pristrasan uperice prst u mene uz komentar "on to prica zato sto je fanboy."

To su price iz prosog milenijuma....istog onog kad je w123 za sve ostale brendove i modele bio pojam i klasa za sebe. Danas je to malo drugacije...prvo su japanci sustigli i prestigli nemce u auto industriji a sad su korejanci pristigli japance u svemu, a za koju dekadu doci ce i kinezi koji ce sve ostale ostaviti daleko iza sebe.

U consumer electronics biznisu soni je sto je merc. u auto industriji, mamut koji s vremena na vreme blesne sa nekim detaljom a (uglavnom) se provlaci na racun stare slave.

Ali odoh skroz u off, pa da ne stranimo dalje, prihvatite ovo kao moje licno misljenje oko kojeg ne treba lomiti koplja.

Ma jasno... svaka priča je u nekim delovima tačna... nebitno...

Što se A7® tiče, mene lično impresionira to što Sony kao da se trudi da svaki proizvod makar sa par sitnica zakenja tako da izaziva negativne komentare... kao da se plaše da im proizvod ne uspe 100% i na taj način ugrozi izbacivanje novih, poboljšanih.

Baš gledam sve o ova dva aparata i ne mogu da se otmem tom utisku. Ako izuzmemo idiotariju sa punjačem, koja je bespotrebna i u ukupnoj ceni učestvuje sa 2-3$, a izaziva gnev potencijalnih kupaca (i hejtera naravno), nije mi jasno ovo oko AF-a. Pošto je R verzija skuplja, upravo je nelogično da baš ona nema PDAF, nego ga ima jeftinija. Ako već oba imaju po neku "falinku" (uslovno rečeno, zbog niže rezolucije A7), onda bi cena trebala biti mnogo sličnija.

Pozdrav