Jump to content

Sony A7, A7R

Recommended Posts

Imam par korisnih iskustava s obzirom da sam prvi put bio na potpuno ozbiljnom fotkanju sa A7ii. U pitanju je jedna od trenutno aktuelnih predstava u poznatom pozorištu, pa su se glumci skupili pred predstavu za fotkanje. Za kratko vreme (1,5 sat) je fotografisano preko 500 fotografija (477 na kartici posle prve selekcije). Potrošio je 56% baterije. S obzirom da je imao i grip, u šteku je bila i još jedna nenačeta baterija. Za ovakve ivente je realno da se iz A7ii sa gripom izvuče i 2000 fotografija, plus minus... Mislim da ovim jednom za svagda može da se stavi tačka na diskusiju oko baterije. Ne može da se meri sa DSLR, niti će ikad moći, ali nije nikakva drama. Još 2 baterije su bile u torbi spremne, znači cca 4000 slika, što nikad u životu nisam slikao na jednom iventu, niti za jedan dan.

Šta mi je bio najveći problem, jer sam cepao kratke rafale od 2-3 snimka, jeste spora kartica. Problem je lako rešiv, ali ozbiljne probleme mi je pravilo dok nisam fajl vratio u kompresovani RAW. Izgubio sam nekoliko fantastičnih snimaka. U jednom momentu se aparat sasvim šlogirao dok nije ispraznio bafer, da sam ga odložio i slikao sa A5100. Za najveće fajlove je pod obavezno neka kartica koja brzo piše, mora to da ide preko 30Mb/s, poželjno i dosta brže.

Autofokus: što bi Englezi rekli "mixed bag". Kad se koristi kao DSLR, bira tačka ili fokusira centralnom pa rekompozicija, nema problema. Svetlosni uslovi su bili sasvim dobri, lovljenja fokusa nije bilo, tj. zakivao je gde treba, a velika većina slika je bila u fokusu tačno gde treba. Ono u šta sam ja polagao velike nade, a to je detekcija lica i eye af, nije radilo kako sam očekivao. Jednostavno aparat u gunguli nije prepoznavao lica dovoljno brzo. A5100 mi se čini da se bolje snalazi u tome od A7ii. Dobra strana je da jedan vid fokusa ne isključuje drugi, jer imam 2 dugmeta za AF na palcu. Jedno dugme fokusira na način zavisno od izabranog AF moda, dok drugo dugme fokusira lice ili oko, zavisi šta uspe da detektuje. Kad prepozna lice, tad znaš da je fokus zakovan, kada ne prepozna, radi se kao i do sad sa DSLR.

Pozitivno iznenađenje je fotkanje nikonskom 85icom, starim AF-D objektivom. Em crta na Sony-ju bolesno, em je ostalo neverovatno mnogo dobrih fotografija. Uglavnom sam slikao sa f/2, uspevao bez problema da fokusiram gde treba, koliko god da je na krupnim kadrovima bio plitak DoF i rekao bih da će favoriti biti upravo sa njim na kraju. Za mene, neočekivano, pogotovo jer nisam mnogo vežbao taj način slikanja.

Zaključujem da je sasvim validno uzeti neki Samyang ili stari kvalitetan MF staklić koji dobro crta. Može da se radi bez problema ovaj vid fotografije.

Sve u svemu, prezadovoljan. Mnogo je lakše uhvatiti neki blesav ugao širokim objektivom nego sa DSLR. Takođe kad se oko umori, samo skloniš oko sa tražila i par slika okineš gledajući u LCD. Nema prebacivanja modova, novog načina rada i ponašanja aparata, sve je potpuno isto kao kad je oko na tražilu. Promenljivi uslovi i oštro svetlo reflektora, koje mi je često pravilo puno problema sa D700 ovde ne postoji. U tražilu se odmah vidi rezultat, histogram, točkić za kompenzaciju je pod rukom i zapravo je sveukupno lakše raditi nego sa Nikonom.

Korišćeni objektivi, 28/2, 85/1.8D i 70-200/4, telo A7ii. Na A5100 je bio sve vreme 50/1.8 OSS, zavrnut na F2. Sa njim je slikala koleginica, i ja u kratkom periodu kad se veliki aparat potpuno zakucao dok nije ispraznio bafer na karticu.

Odo' da peglam slike.

• Replies 2.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Ja mislim da ste svi vi ovde malo preterali u savetovanju, i gledate previše iz svog ugla... ...msm, "ako imaš para, uzmi 1.4 ili 1.2 prajmove, uvek ih možeš zatvoriti na 2 ili 4"... ...i uv

^ Ma koji 24-105 i sve to sto si napisao, nema nist od tog posla hehe 😋 lepo i logicno zvuci al corav je poso, prosao sam kroz sva ta razmisljanj relativno skoro... Ili zagrizes kako treba ili nemoj

Ne znam odakle ti ideja da ce fotke sa A73 biti tek malo bolje od telefona!!!??? Razlika je nebo i zemlja!!! Samo senzor ima 10x vecu povrsinu od senzora u mobilnom! To je naprosto netacno! Moj save

Posted Images

U pitanju je jedna od trenutno aktuelnih predstava u poznatom pozorištu, pa su se glumci skupili pred predstavu za fotkanje.

Kad obradiš fotke ako se radi o ovome u Ateljeu što je u Gaginu čast odigrano, šibni link za fotke ovde ili na PP. Voleo bih da vidim. I fotke i šta može a7 II. :D

^^^

koja koincidencija.. izgleda popularno ovih dana.... Uslovi vrlo slični ali odmah i da se ogradim, to prosto ne može da se poredi osim ako ne odemo zajedno da fotkamo istu stvar. Dakle ovako je to bilo:

za oba posla iste alatke: Nikon d800 (35 / 85 / 24-70 / 70-200) i fuji xe2 (35 / 18-55). Nikon sa kinez beaterijom bez gripa / Fuji sa originalnom baterijom.

Ujutru - pre wedding session cca 300++fotki (indoor + nešto malo van)...ovde Fuji skoro da nije ima posla iako to nije uobičajeno u poslednje vreme. Blic ili neka druga rasveta nisu korišćeni. Manje više uobičajeno da ne ulazim dublje....

Uveče - finalna proba pred premijeru jedne od aktuelnih predstava :D (nismo se sreli znači nije ista predstava). Setili se ljudi u minut do 12, nisam znao ni koja je predstava ni ko su glumci..... ni o čemu se radi ni šta tačno treba da se fotka..... ispalo je sve ok, ali definitivno tip posla koji nosi rizike da sve bude ofrlje i koji ne bi smelo nikako da se prihvati (jesam se provuko ali evo svečano obećavam nikad više ne prihvatam poslove koji nisu dovoljno precizno definisani...).

Takođe cca 500++ fotki nikonom i nekih cca 150 fujiem... ali i video na nikonu (total nekih 15ak min materijala / video inače ne radim, ono skoro pa nikad, ali eto objašnjavaj se ti sad sa ljudima...).

Kinez baterija posle nekih 300 fotki od jutros, 400 sa večernjeg posla i 10min videa otišla potpuno.

Svetlosni uslovi različiti u zavisnosti od onoga šta konkretna scena traži... na kraju, priznajem izabrana ogromna većina fotki iz Nikona.... ali ogromna većina sa scene. Sa druge strane, backstage i probne fotke dok sam tražio kadrove na sceni, fuji odradio ko zmajče a siguran sam da je za nešto više od toga problem za sada u meni (odnosno u navici)

Sve u svemu nije poenta u bateriji već u upotrebljivim alatkama različitih profila.

Tako je, reci mu!!!

Realno, sad sam u Australiji, za manje od mesec dana sam na Japanu a za metar i po u Srbiji i imam isti problem sa istim dugmetom kao i on. Mislim da će moj Sony otići u oglase. A C 5Dmk3 ako zakaže stvarno svuda znam gde pešaka da odem kao što i jesam radio do sada i rešavao probleme u roku od dva dana. Sa Sony-em ne znam, oj zemljače!

http://www.sony.net/SonyInfo/News/Press/201603/16-028E/

The Company also plans to split out and establish its semiconductor business as a wholly owned subsidiary in April 2016. Sony is also exploring the split out of its Imaging Products and Solutions Sector
.

Kljucna rec vezana za ovo, kao posledica, jeste accountability. U prevodu, odelenje koje se bavi aparatima bice odgovorno za sebe, sto opet u prevodu znaci da ako odelenje za kamere ne bude pravilo ocekivani profit lako moze daa se desi da ga Sony pusti niz vodu zajedno sa proslim i sadasnjim korisnicima. Nimalo neocekivano od kompanije kakva je Sony.

Kada sam poslednji put gledao, Sony je imao 15 nezavisnih direktora i 2 koji su izabrani po nekoj suludoj, rodbinskoj liniji ili kako vec.

Za razliku od ostatka japanskih kompanija, kod njih se generalno zna ko puca a ko skuplja caure, pa se ne moze desiti da je ortoped neko ko odlucuje o desavanjima u razvojnom odeljenju, sto je primera radi slucaj sa Olympusom . Zato Olympus pravi finansijske malverzacije i izdaje lazne zavrsne racune, a cini mi se da to i Panasonic isto uradio (ne mogu sad da guglam... ali mislim da su oni). Za neverovati je da u japanu samo 3% kompanija ima uredjene i normalne upravne odbore.

Uglavnom, kada Sonijevi direktori i upravni odbori konstatuju da nesto ne ide, oni to odmah gase... krajnje neemotivno.

kada se malo zagrebe ispod povrsine japanske uredjenosti, oni koji su saradjivali sa japanskim kompanijama, ili saradjuju sa njima, znaju koliko su japanci u stvari "teski" za saradnju, nedosledni, potkupljivi, prevrtljivi... nedelju dana te peglaju, ne mozes da se dogovoris ni za sta... i onda osmog dana, nakon sto ih napijes ko dupeta i odvedes na kur.. padon, gejse, odjednom moze sve i nista nije problem.

Svaka cast njihovim inzinjerinjerima i njihovoj fokusiranosti i sistematicnosti u resavanju zadatih problema ali menadzment im je... pa maalkice bolji od naseg. Zanci sacuvaj Boze i sakloni. Ovo pricam sto iz prve ruke, sto iz iskustva mojih poslovnih partnera koji su takodje saradjivali sa njima... dakle malo vise od pukog slucaja.

Gomila gluposti. Ja radim u kompaniji koja se već dvaput reorganizovala, i to samo što je internacionalna velika kompanija i gazde znaju da rade to što rade, iako nama zaposlenima često ništa nije jasno. Razlozi mogu biti zakonski, poreski, finansijki, odnosno, vrlo često potpuno nevezani za sam rad i performanse.

Nagađamo o nečemu potpuno nebitnom. Nit' je tema, nit' ima veze sa forumom. Pokazatelji su im sasvim dobri i pre će biti da zaokružuju jednu novu uspešnu celinu koju su uspeli da izgrade, i koja sad može da funkcioniše nezavisno.

Koga briga realno, i ako propadnu. Nismo valjda emotivci za neke tamo kapitaliste, bili iz Japana ili ko zna odakle. Bitno dima sa čime da se slika, a ima više nego ikad.

Šta ako ih je samo veliki sistem usporavao, pa prave novi, manji, efikasniji, pa će tek dubace u drugu brzinu. :)

Gomila gluposti. Ja radim u kompaniji koja se već dvaput reorganizovala, i to samo što je internacionalna velika kompanija i gazde znaju da rade to što rade, iako nama zaposlenima često ništa nije jasno. Razlozi mogu biti zakonski, poreski, finansijki, odnosno, vrlo često potpuno nevezani za sam rad i performanse.

Nagađamo o nečemu potpuno nebitnom. Nit' je tema, nit' ima veze sa forumom. Pokazatelji su im sasvim dobri i pre će biti da zaokružuju jednu novu uspešnu celinu koju su uspeli da izgrade, i koja sad može da funkcioniše nezavisno.

Koga briga realno, i ako propadnu. Nismo valjda emotivci za neke tamo kapitaliste, bili iz Japana ili ko zna odakle. Bitno dima sa čime da se slika, a ima više nego ikad.

Šta ako ih je samo veliki sistem usporavao, pa prave novi, manji, efikasniji, pa će tek dubace u drugu brzinu. :)

Ima dubace i u trecu kad budem mogao da kupim staklo da valja a da ne kosta 3000 evra :D

ReJalno, da.

E sad, što su pojedini članovi to ponavljali ovde 200 puta nemoj da neko podseća, hip-hip-huureej idemo u napredak a džep neka otresa.

Moje iskustvo rada u velikoj međunarodnoj korporaciji jeste da nadrogirani menadžment prečesto paušalno donosi odluke da bi tobože sačuvao "osnovni" kapital bezobzirno vršeći premetačinu sa tekućim kapitalom bez ikakvog smislenog plana dugoročno gledajuči sektor koji "plaća tekuće troškove tradiciji". Dakle, skoro pa resavski i iz priručnika.