Jump to content
@work

Sony A7, A7R

Recommended Posts

Ma sigurno je JPEG, vidi se iz aviona taj JPEG-ovski smek :D...ja sam prosto gadljiv na isti, ali kapiram da revieweri imaju sve vise posla pa ne moze bas sve RAW. Nego rekoh da je u tom slucaju primer ok, ali daleko od toga da pokazuje pun potencijal senzora.

Maxeru, ovaj primer sa stepenistem vise govori u prilog objektivu, za to im svaka cast.

Oni uvek navedu da je RAW - kada je RAW. Pošto ovde nisu naveli - znači sigurno je .jpeg.

A što se tiče pokazivanja dinamike ... pokazuje taj snimak sasvim dovoljno, znači iz RAW-a se tek može očekivati čudo.

P.S.

Malo preteruješ sa tim potenciranjem RAW-a i gadljivošću na .jpeg.

Naravno, tako svi rade. Nego meni se ne svidja politika da se forsira JPEG, i onda stave par RAW fotki, eto radi reda., a meni logika namece da je obrnuto, jer svako iole ozbiljan koristi RAW, pa cak i mi najobicniji amaterti. JPEG je bitan samo onima kojima je u opisu posla da dostave fotke odma-sada-odma, a ionako je JPEG vec standarno dobar i zaista ne vidim potrebu da 90 posto fotki u svakom reviewu bude JPEG. Kapiram da im se zuri da izbace test i primere, ali ovo su bre takvi senzori da je prosto jeres i smrtni greh koristiti JPEG, jer se baca toliko potencijala. Mada, kako losih primera ima, mozda bolje i da se ne cimaju.

edit: zasto preterujem? Zato sto mi fotke u JPEG-u sa svakog aparata izgledaju isto, kako bi Ameri rekli, "generic"? Zaista tako mislim, razlike se svode na procesor aparata, a nekako su razlike sve manje. Jedino sto mi se svidja je Fujijev JPEG, jer ima neki smek, i to su mnogi fotografi, ne revieweri, nego fotografi istakli, da ima odlican JPEG.

Pa mislim da preteruješ jer je po meni kontra: ogromna većina korisnika foto-aparata DSLR klase, koristi upravo JPEG a mali je broj profesionalaca i hobista ili zaluđenika koji stalno/često slikaju u RAW-u.

Današnje kamere odlično procesiraju JPEG-ove i oni su više nego dovoljni da se dobije odlična slika, koja čak i da je pogledaš izvučenu iz RAW-a, razlika će za većinu biti minorna za toliko cimanje i zauzimanje prostora (govorim o većini iz prve rečenice).

RAW ima logike samo kod ekstremno zahtevnih svetlosnih uslova ... baš kao što je ona slika konja i jahačice na otvorenim vratima.

I da, apsolutno se slažem za Fuji jpeg-ove, vrhunski su i to niko ne radi bolje od njih.

Uh, sad, minorna razlika. Razlika ce biti minorna samo ako se korekcije svode na WB i eventualno blagu korekciju ekspozicije, ili u drugom slucaju, ako onaj koji obradjuje fotku blago receno nema pojma sta pokusava da uradi. Jeste, aprati to rade sve bolje. Ali to i dalje ne menja cinjenicu da meni ne prija ono sto vidim ili dobijem 99% posto slucajeva, a verujem da nisam jedini. Ocigledno su nam ukusi razliciti i da ti volis sto manje cackanu fotku. Ja volim da je zacinim onako kako sam zamislio. Meni se vizuelno prijatna fotka ne svodi samo na wb i tacnu ekspoziciju, nego i na to kako dozivljavam ono sto je na njoj. U ACR-u se iz RAW-a moze dobiti fotka koja je mnogo upecatljivija od JPEG-a iz aparata. U nekim retkim situacijama se desi da nema sta da se cacka jer se sve namestilo kako treba.

A za ovo da vecina koristi JPEG...Hmmm, si siguran da to vazi za vise klase? Oces reci da neko kupi D600/D800 i onda fotka JPEG? Ako je tako onda je to zesce bacanje u vodu celog potencijala senzora. To se moze reci za pocetnike, jer sam takav i ja bio. Nit znas sta hoces od RAW-a, nit je posebno bitno jer ionako samo upoznajes aparat. Ima i onih koji zauvek ostanu na JPEG-u jer im tako odgovara i samo hoce da zabeleze neke momente.

Evo ja imam 5D, i iz RAW-a moze svasta da se izvuce, iako je senzor vec prastar u svetu fotografije. Danas ima dosta boljih senzora, ali sam prilicno siguran da mogu da dobijem bolje rezultate koristeci RAW nego neko s novijim aparatom i JPEG-om, sto povlaci pitanje, cemu onda kupovina besne masine sa besnim senzorima ako neces to koristiti? Naravno, ne govorim o casual fotkanju porodicnog rucka ili blejanja s drustvom, tad nije ni bitno, ali da imam nesto od ovih 20+ mpix senzora sa odlicnom dinamikom, itekako bih nastojao da iscedim sve sto moze da se iscedi.

btw, OFFiramo prilicno, ali eto, neka moja poenta bude, ne vezano za reviewe, da ce ovo biti super aparati i da ce se pravi potencijal videti tek kad neki baja fotograf provuce spravu kroz ruke, ali bar za senzore nema potrebe da sumnjamo ni najmanje.

Takvih kao ti je, cenim, manje od 10% (ma verovatno ni 5%) među kupcima DSLR aparata ... većina niti zna za RAW.

A kad sam spomenuo minornu razliku za većinu (a ne manjinu u koju ti spadaš), iz ostatka moje rečenice se da naslutiti, da sam mislio na prosečnu fotografiju a ne na ekstremne situacije koje "zahtevaju" RAW da bi se dobio željeni rezultat. Znači za većinu fotografija je RAW apsolutno nepotreban ... osim ako baš nemaš vreman za bacanje ili si picajzla (bez uvrede).

Ali zasto bi neko onda neko kupovao bilo sta u srednjim i visim klasama aparata? Onda bolje Olympus ili Fuji koji imaju dobar JPEG nego bacati pare na neki D600 ili na neki od ovih Sonija. Opet ponavljam, bacanje u vodu dinamike, ostrine i svega ostalog. Bas taj primer poslednji bi bio sigurno dobrano ostriji u RAW-u, mada se ne lozim toliko na ostrinu, ono je sasvim dovoljno, ali isticem zasto sto si ti pohvalio istu. A i kad promasis WB mozes da se slikas (no pun inteded).

Ako su reviewu namenjeni likovima koji ne znaju sta ce s parama i americkim domacicama, onda vise necu nista kasti. Ali i dalje smatram da kad radis review onda je red da pokazes malo vise potencijal aparata. Jer u suprotnom je review radi reviewa (smorila ova rec :lol: )

Necu shvatiti kao uvredu, taman posla :)...jer jesam picajzla. Ali znas kako, prihvatam ja da je nekom JPEG dovoljan, ali ja licno, kad pogledam fotku direkt iz aparata, dzaba sve kad ja pomislim, e kako bi izgledala sa malo vise kontrasta, malo drugacijim smekom boja, pa nekom vinjeticom, pa ovo pa ono, vrlo brzo skontam da u 99% slucajeva ne mogu da dobijem to u aparatu. A ne treba mi nesto posebno puno vremena u ACR-u, a za slicne fotke pod istim svetlosnim uslovima, primenis na vise fotki i znacajno skratis ulozeno vreme. Znam da danas aparati imaju cuda i muda za prilagodjavanje JPEG-a svojim potrebama, ali to i dalje nije to, niti je dovoljno precizno, a i dalje aparat misli umesto tebe. Realno, slazem se da nije potreban RAW, ali ako mi se ne svidja to sto vidim, dzaba mi to. Nisam mnogo fotkao s filmom, ali znas kako, i ono sto izadje s default Fuji filma iz foto radnji i loseg skena i dalje ima 2 svetlosne godine vise smeka i duse od onoga sto izlazi iz digitalaca, koji god bio. E zato koristim RAW.

Da se vratimo na review ... da slažem se da on mora da sadrži uporedne RAW primere i JPEG-ove, upravo da bi se i jednima i drugima pokazalo šta se sve može sa aparatom ... pa koga šta zanima tj. treba mu - neka to i koristi.

Yep, bas tako. Ali mnogi zure pa su im recenzije vrlo nestrucne. Ne kazem da bih ja odradio bolje, ali jel, to mi nije ni posao :)....Zato izuzetno postujem Stormove testove, jer vrlo lepo obradi svaku oblast. Nisu ni njegovi testovi savrseni, ali bilo bi potcenjivanje nazvati ih bilo cime osim: odlicnim.

Nadje se povremeno na netu jos recenzija koje mi se bas dopadnu, i uglavnom ne dolaze od strane onih koji se time bave, tipa dpreview i ostalih, nego od nekog fotografa koji je dobio neki aparat na testiranje i cesto s njim odradi i neki posao, makar i koristeci ga kao drugi aparat. Takvi testovi su mi mnogo blizi realnosti i obicno se tek na terenu vide sve prednosti i mane, koje se u kontrolisanim uslovima ne vide.

mene se cela ova prica svidza mnogo. sprava je ubica kandar.

svako ko je planirao da kupuje novo telo, ne bitno c/n, ne mora da menja ceo sistem, samo telo :) mislim da je ovo sprava koju treba uzeti.

izgleda prelepo, svi pisu da je ergonomija dobra, magnezijum kuciste, dobro trazilo (live histogram prejaka stvar) najbolji trenutno senzor u 35mm formatu, sva optika ce dobro raditi, pogotovo kvalitenija. sta reci.

dobar za pejzaze, ulicu, studio, stok, verujem da ce da uzme veliki deo kolaca od c i n.

za 2300$/€ :)

ima jos mesec dana do pojavljivanja u prodaji, pa videcemo...

Postojali su entuzijasti i u doba A900, pa svi znamo kako je prošao. Onda su izbacili jeftiniji A850, pa je i on prošao na isti način.

Na žalost, želja da se nešto nije dovoljna. Mora se nešto i uraditi po tom pitanju. Telo su napravili, ali optika i dalje škripi. Priče o Zeissu, adapterima, ovom i onom, to je čisto zamlaćivanje.

Potencial za preotimanje nečega od C i N? Sada deluje malo bolji, pošto im je sada senzor konačno normalan i uporediv sa N izvedbama.

Pozdrav

^Sve stoji. Daleko od toga da ce moci tek tako da ugroze C i N. Ipak, cini mi se kao odlicna sprava, neko moje vidjenje da ima vise smisla na trzistu nego A900 svojevremeno. Tj da ima vece sanse da zabelezi bolji uspeh.

Itekako!

Meni ovo deluje skroz zanimljivo, uz par zamerki koje sam naveo od početka teme.

Ne volim jedino što se kao nekakav ključni argument navode Zeiss objektivi, koji su izuzetni samo za ogromne sume (doduše, oni koji koštaju "neogromne" sume se mogu nabrojati na prste jedne ruke). Jer, ako se gleda tako, onda se zalazi u teren iracionalnog, gde je Lajka i tako neprikosnovena. Čak i kad izgleda da je neko napravio daleko bolju spravu, uvek će ljubitelji, kolekcionari i ostali slični njima, radije da se otvore za Lajku. Čudna je to priča, zalazi u domen onostranog, ali niti mi, niti Sony, tu možemo nešto.

Meni se npr sviđa ideja nekog rasnog TS objektiva, što zvuči baš do jaja sa ovim telom i onim focus-peakingom ili kako se već zove. Pored njih normalci u kategoriji 1.2, nekakve palačinke i tako to. Telci mi deluju skroz nezanimljivo na ovome.

Raduje me to što ako i ne zabeleži nekakav tržišni rezultat, dostignuće ovog aparata (odnosno ovih) će biti i to što sada nisu ispod Nikona, a sa sopstvenim senzorima, kako je nekad bilo. Ako se to prenese i na ostale aparate u ponudi, Sony bi konačno mogao da bude ono za šta je imao potencijala još kada je izašao A900.

Samo da još porade na objektivima za neke srednje-normalne pare (umesto što se kite većini nedostupnim Zeissovima), a bez adaptera, i biće više nego zanimljiva budućnost foto-tehnike. Već duže vreme je jako monotono.

Pozdrav

Nije mi poznato sta je sa Minoltinom proizvodnjom optike, oni su imali ubitacne komade, steta sto ih Sony ne koristi na pravi nacin.Verovatno je veca zarada od preprodaje ''Zeisa'' a mozda i tu imaju udela u vlasnistvu.

Mislim da je soni samo kupio idejna resenja za mount/blic/ttl algoritam/ttl alg. i slicno...tj da potencijalne musterije imaju vec polovnih objektiva i bliceva na trzistu. Znaci nisu kupili firmu/proizvodnju/IP nego samo protokole.

Koliko sam ja cuo, sony ce da unajmi Zuiko da im radi objektive, videcemo sta ispadne od toga. Bojim se ni zuiko nece biti jeftin - naprotiv.

Do sad je i sony skontao da bez brzog sirenja palete objektiva nema uspeha na trzistu. Ovo im je treci pokusaj (alfa mount, e-mount aps, e-mount ff) i ako u godinu dana ne izbace ceo zum range 24-200 + tri prajma - pisi propalo.

Darkesha, pazi sta mi palo na pamet. Pocne zuiko da pravi stakla za sony A7, i naprave oni tako nekih gomilu stakala, i onda jednog dana oly izbaci aparat koji je sa FF senzorom i tim istim bajonetom kao sony da bi ti proizvedeni objektivi bili kompatibilni odmah u startu, ali sve je skockano tako da na taj oly FF mozes uz pomoc adaptera da turis mikro 4/3 stakla koja ce da vide samo deo tog senzora :)

Nije mi poznato sta je sa Minoltinom proizvodnjom optike.

Mislim da je soni samo kupio idejna resenja za mount/blic/ttl algoritam/ttl alg. i slicno...

Koliko znam, sve Minoltine objektive fizicki je proizvodila Cosina, neka me neko ispravi ako gresim. To je i danas slucaj sa Sonyjem. Nije kupljena samo intelektualna svojina Minolte, pazarili su sve, od kucice sa cuvarem do inzenjera, tehnologije, patenata. Govorimo naravno samo o fotografskom delu Minolte.

^Pa super. Ako se oslanjaju na Zeiss i njihove pristupačne cene, baš me zanima gde je tu onda argument "jeftinoće" A7?

Pa cena sistema se i zida od optike, a ne od tela. Telo kupiš i to je to. A optika košta. Ako je ona Zeiss onda košta, ne papreno, nego imbecilno neopravdano za svakog ko ne izbacuje pulicerke na nedeljnoj bazi.

Tako da, što se uspeha tiče, mogu oni da naštancuju i 200 Zeiss-ova, ali ako im cena bude takva kakva je sada (a ne vidim načina da bude manja - navika je navika), neće se baš nabrojati para. I molim neke među nama (ne mislim na Tebe druže Prolece :)) da ne pominju "zemlju Sorabiju i male plate", jer ću povratiti do kraja. Ne pozivam se na Srbiju, ni sad, niti sam ikad kada je ova tematika u pitanju.

Pozdrav

Nego sta nego treba da ima visoka klasa stakala za ovaj maunt a cajs je prava firma da pravi ta stakla. Ali pored cajsa mora da se pravi i jeftinija linija stakala, neka srednja klasa tj normalna klasa, to moze zuiko da im radi, a sigma, tamron, itd, neka prave najjeftinije.