Jump to content

izbor fiksnog objektiva

Recommended Posts

Trenutno na Canonu 5DmkII koristim EF 28-105 3,5-4,5 USM i EF 85 1,8

Zum zadovoljava osnovne tezgaroške potrebe zvane blic + f5,6 ili 8 jedno što nema IS. Prolazi mi čak i na stocku.

U suštini treba mi širi objektiv fiksne dužine i veće brzine koji će biti po kvalitetu uparen sa 85 1,8.

Namena portreti u malom prostoru (mala deca, mlada u venčanici itd ), događaji u crkvama (venčanja, krštenja ...) i fotkanje modela za stock.

Razmišljanje ide u pravcu 35 2,0 ili 50 1,4 (50 1,8 mark I ako nađem) ali i u pravcu novih IS prajmova. 24,28,35. S tim da bi za Cenu 35 2.0IS mogao da kupim 35 2,0 i 50 1,4 (za oba u madjarskoj platim oko 480€)

35 1,4L i 24-70 2,8 su mi još uvek preskupi.

Ja sam u slicnoj dilemi....kupio bih fiksnu 35-icu

Najradije bih uzeo 35L, ali veoma retko se nailazi na polovan, a nov mi je skup.

Ovu sigmu 35 1.4 na stranim forumima bas hvale... da li je neko od ovdasnjih forumasa imao neka iskustva sa njom??? Koliko vidim na testovima ostrina joj ne fali, ali kakva je situacija sa svim ostalim, boja kontrast, i ono najvaznije kako fokusira pri losem svetlu.

koje nit smrdi nit mirise, ustvari ostro je , a ono to je najbitnije ako si pro

24-70 nit smrdi nit mirise?

Fenomenalno....

btw. na 2.8 nije toliko ostro.. sve ostalo je fenomenalno ali ostrina nije najbolja, tako da ti sledeci put predlazem da nesto stvarno koristis pre nego sto drugima preporucis/popljujes nesto...

50/1.4 je super, ali vec imas 85mm, a obzirom da ti 28-105 zavrsava posao, ja bih isao sa necim zanimljivijim i predlozio 24 umjesto 35mm jer bi tako unio malo dinamike u tvoju pricu sa pocetka teme. Naravno, najvise zavisi od tebe i tvojih navika. Simazoran je dao fin predlog i dugorocnije rjesenje, ali ja se u tom slucaju ne bih odrekao 85-ice.

^Pa one koji su gadljivi na Sigme sigurno nisi preobratio, ali nije to taj objektiv.

Contrast: 2, Sharpness: Hard.

Mogao je biti malo konzervativniji obzirom da prezentuje objektiv ili je vidio od Flickira da je moderno ostriti fotke. Na primjerima se to prosto vidi, pa me zaintrigiralo da malo virnem u exif. Ne sporim kvalitet, ali...

Uostrio je fotke? Cekaj zasto da ih ne uostri, nije ovo test objektiva ovde i treba pokazati sta objektiv moze. Meni licno ne smeta iako se na 100% vidi sum od ostrenja, ali gledano na 50% ili print dimenziji potpuno je OK.

A meni ovo stvarno deluje unreal za potpuno otvoreni objektiv. Znam pomogao je i D4 ali...

dsc0401ol.jpg

simazoran +1, dobra ideja, smanjis teret u torbi, ne moras svaki cas da menjas objektive, a imas super staklo.

I 85 1.8 je takođe super staklo. Za ono za šta je najviše namenjen, zamenit ga može samo 85 1.2.

Imati 24-70, ne znači da je 85 1.8 višak.

simazoran-1 :)

al tup objektiv neces naostriti nikad, isto ko i stresene i OOF fotke.

Slažem se. Ja sam navikao da u analizu krećem bez dodatnog oštrenja, i bez obzira što je to tako, detalji se sasvim lijepo vide u toj "mekoći" ako je staklo dobro. Pretpostavljam da je razlog konzervativnog oštrenja u ACR djelimično i zbog potencijalnih artefakata koji se kasnije mnogo lakše pojave u postprodukciji.

Onaj primjer je impresivan, ali ne čini mi se pretjerano bolji od moje 50/1.4, iako i dalje ne sporim kvalitet. Zaista ima detalja da se vide. I opet ista priča, "100% crop... Absolutely NO sharpening applied to this image." a exif kaže Sharpeness HARD. :D

Inače, nije rijetkost da su Sigme oštrije od canona. Ali padale su na drugim stvarima. Sjećam se i mog igranja sa 70-200/2.8 objektivima, Sigma je tu bila nijansu oštrija od starog 2.8IS modela. Bez obzira na to, Canon mi je imao ljepši mikrokontrast i ajde da kažem raskošnije detalje. Ono što kod ove Sigme briljira, bar za moj ukus, je bokeh. Stvarno je nestvaran. :)

http://www.fredmiranda.com/forum/topic/1180311/0

Najmanja dilema oko sigme 35 1.4 je u vezi njene ostrine ...kao uostalom kod vecine sigmi....sve su ostre, ali nisu uvek tamo gde treba :)

Na ovom linku ima ljudi koji se zale da im se ponasa razlicito na razlicitim daljinama. Odnosno pogadja fokus kada izostravaju na blizu, dok na daleko imaju front/back fokus....kod ovakvog problema kolko kapiram micro adjusment ne pomaze.

(doduse ja sam isti problem imao i sa jednim canon 85 1.8...ali to je bilo na canon 5dc)

I 85 1.8 je takođe super staklo. Za ono za šta je najviše namenjen, zamenit ga može samo 85 1.2.

Imati 24-70, ne znači da je 85 1.8 višak.

simazoran-1 :)

Nisam ja rekao da ga proda zato sto mu ne treba ili nije dobar, vec zato da bi bilo dovoljno para za 24-70 u zglavnom stanju.

Ja ne bih prodavao 85. Tj ako bi to radio onda prodas sve i ides od nule. Pored 24-70. koji ce ti 28-105?

Jel ima neko iskustva sa 35/2? Nekako ga retko vidjam, ima ga po oglasima ali retko vidjam fotke nastale s istim, a ono sto sam video mi je delovalo korektno. Jel imao neko? Znam da je Jo spominjao da je staklo korektno ali dosadno, doduse, mislim da ga je tad koristio na kropu.

Ne želim da prodam 85 1,8 ... I ne verujem da postoji jeftin a malo korišten 24-70 2,8.

Samo želim solidan širi fiksni koji može da isporuči kvalitet u rangu 85 1,8. Ako uspem da nađem stari EF 50 1,8 ok ako ne 50 1,4 ako 35 2,0 bude mogao da se nađe onda taj kao prelazno rešenje.

I dalje je korektno, nesto bolje na FF, ali i dalje dosadno :)

U stvari sto se ostrine tice, vise nego korektno. Nisam ja merilo za 35mm..od sviju duljina to najmanje koristim. Ne lezi mi nikako pa je subjektivno. Tehnicki je vrdno para koje kosta, osim u slucaju da je neko na drogama pa trazi sumu ipol..

Aha, znaci to dosadno se moze protumaciti i u subjektivnom smislu, ono, meni je dosadno staklo/zizna...ako je tako, ja bih Mlukicu savetovao bas njega, realno ga ima za 200 jura sto nije neka cifra, a kontam da ce ga lako prodati ako mu se ne svidi. Ja sam se nesto zagrejao jedno vreme za njega ali otisle su pare na druge stvari, mozda nekad uzmem da probam. Ono sto je definitivno cilj je 35L, ali to ce u mom slucaju da saceka jos mnooogo vremena. Meni licno prija 35.