Jump to content

aparati obektivi.... nista ne kontam..

Recommended Posts

Pozdrav cenenim poznavaocima fotografske opreme,

U fazi sam kupovine aparata i kao amater potpuno sam sludena.

(vec ste primetili koe mi slovo na tastaturi ne radi ;) )

Danima iscitavam koe su to razlike izmedu canon 650d i 700d i dosla sam do zaklucka da nisu bas neke, skoro nikakve?

Razlika u ceni e 100€...

Aparat mi treba za slikane hrane ( torti i kolaca) i naravno svakodevnih porodicnih desavana....koi obektiv izabrati, 18-55? isplati li mi se uloziti u skupli 18-135? Sta znace one oznake iza: 18-55 mm IS II i IS STM, nesto znacano meni kao pocetniku?

Za makro/ TAMRON AF 70-300mm F/4-5,6 Di LD MACRO 1:2 monture Canon ili Canon EF 50 mm f/1.8?

Molim vas izvinite ako vas gnavim ali stvarno sam se izgubila.....

Unapred zahvaluem na pomoci

• Replies 65
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Znaci umirem od smeha :D Kakvih bisera ovde ima :D Vec vidim temu koja se oteze na 10 strana :D

Aj da ne trolujem mnogo, moj savet ti je da kupis 600d (dovoljno je za ono sto ti treba) + neki bolji objektiv.

Posto si rekla da ti treba objektiv za fotkanje torti i kolaca, ako mozes pruzi se za canon EFS 60mm f2.8 macro.

Ako ne mozes, onda kupi 18-55 plus 50mm f1.8, cenim da ce ti i ovo biti super :)

Ili prosto ne radi J na tastaturi. :)

Za primarnu namjenu fotic i nije toliko bitan. Mogao bih reci da ekran koji moze da se odvoji od fotica moze biti koristan, Live View takodje. Isao bih sa nekim sto jeftnijim tijelom, sto bi znacilo da je 650D sasvim ok, a cak ce biti i 550D. Uz njega bih nabavio neki pristojan ali ne pretjerano skup stativ (radi komoditeta i preciznosti prilikom kadriranja, nekad ce sigurno zatrebati, a isto moze drzati i rasvjetu) i jedan blic (jos bolje dva), ili umjesto toga neki permanentni izvor svjetla da bi ti kolaci koje snimas zablistali u punom sjaju. Uz izvor svjetla trebace ti par komadica stiropora ili alu folije koje ces razmjestati po potrebi da bi svjetlo stiglo na sva potrebna mjesta. Ovo je nesto sto ces kasnije da radis, kad se naviknes na fotic i kad fotografski apetiti porastu.

Kao makro objektiv nemoj uzimati pomenuti tamron, nemoj ni 50/1.8, jer oni nece obaviti ono sto si zamislila s njima (pretpostavljam razne socne i teksturisane detalje hrane u mekanom bokehu), vec se odluci za neki od pravih makro objektiva. Canon za crop sistem ima jedan 60mm, koji je super, i jedina mana mu je sto ne moze na full frame tijela. Prednost je sto u kucnim uslovima drugi objektiv (100mm macro) cesto moze biti nezgodan za baratanje. Sa druge strane, prednost stotke sto je po mom misljenju trajniji i univerzalniji objektiv i sto ces s njim mnogo ljepse istaci detalje. Sto se tice izbora kit objektiva, pretpostavljam da to nije ni tako vazno, taj 18-55IS II je jedno sasvim pristojno staklo za svakodnevnu upotrebu, a u kuhinji ce neki fiksni makro fantasticno da ti odradi posao. Btw, dobro dosla u fotografski dio foruma. :)

Hvala puno Che!

Nadam se da cu se snaci oko ovih obektiva koe si mi predlozio.... nesto malo oko svetla vec imam... za to e zaduzena bola plovina koa e prolila tecnost po laptopu pa me sad ludi u crnom kritikuu za gramatiku! hi hi hi nie ni tako lose kad ti fali neko slovo... inace ako volim pravopisne greske ;)... uh sama sam sebi smesna bez slova " "!

Posto pomalo radim product fotografiju, ja bih sklopio sistem za slikanje torti i kolaca ovako:

Polovan 450d+18-55is+55-250is za do 350€+stativ 50€ i par kineskih manuelnih bliceva za oko 100€, znaci oko 500€.

Sve se to radi na blendi oko 8-10 i ovi kitovi su sasvim pristojni za to, a blicevi trebaju obavezno.

Novije(dosta skuplje) telo ovde ne znaci nista i ja nebih bacao pare.

ima 120 modernih nikkor micro 55mm koji sije tu 60icu a macro i ovako namaknes manuelno

Eo ja ću da prevedem. Simultano. :D

Civi: Ima za 120 evra nikkor micoro 55mm koji šije tu 60icu (canon). A za makro i ovako nađeš neki manuelni objektiv.

aj tauruшče ti sada objasni civiju da ženska i ovako ne zna ništa o opremi objektivima i brojkama i da bi joj sasvim fino pasovalo da pored svih blagodeti autofokusa kupuje objektiv na kome neće raditi fokus + svaki put će morati da pretura i traži gdje joj je prsten ...

Nikad se ne bih odrekao autofokusa na makro objektivu. Što se tiče svega ostalog, sve to dođe na svoje mjesto već nakon par setova. Počne se sa blicem u plafon, a završi sa sitnim namještanjima, gelovima i raznoraznim trikovima. Autofokus ako ga nema onda ga nema, a u ovom slučaju više će da koristi nego da šteti. Shvatio bih da se snima u nekom ekstremnijem makro području. I zašto da u kuhinju unosi matori objektiv u kojem su se možda razmnožile gljivice. Osim toga, fotkama hrane sa ambijentalnim svjetlom i samo jednom žilbericom najčešće ništa ne nedostaje, samo da je sadržaj dobar.