Jump to content

Recommended Posts

Kapiram obojicu. Jeste osmica malo onako nedorečena, posečene topole gore i tako to, ali kad pogledaš kadar to je onda to, glavni objekat je tu gde treba da bude. Scena je lepa sama po sebi a to što malo teže može da se pretoči u dobru fotografiju - to je nešto sasvim drugo. Ja lično bih ovu scenu verovatno škljocnuo nekoliko puta i onda ostavio na hardu, pošto joj fali ono glavno: fotografska dojajčanost. To recimo devetka ima.

Ja redovno ostavljam disklejmere, pa ću i sad, samo da se zna da se ne vadim, nego pišem u cilju da popravim ako mogu :-) Uglavnom, ja sam sjekao da bih izbjegao pregorjelo nebo, imam mislim i neku nesječenu, probaću da obradim kad dođem do kompa. Ne volim da vraćam pregorjelo nebo, jer uglavnom izglleda baš tako, kao da je vraćano. To brojim u svoju slabost obrade, al jebiga, tako je kako je. Kamenje sam ostavio da malo puni donju trećinu i malo sam ga domutio da ne vuče pažnje previše. Pokušavam da sakupim neki materijal da za foto knjigu o BL, pa gledam da uključim neki duh grada, malo zen pecanja i tako to, za sad nemam bolju, al sam voljan da popravljam, pa pucajte ako ima savjeta kako i šta :-)

Tesko je upucivati savet za poboljsanje kadra kad ne poznajes teren, al evo kako razmisljam o ovom sto vidim, kroz zamerke; pozitivni deo se podrazumeva :lol:

Ako dobro kapiram da se u onom svetlom proseku izmedju krosnji u daljini nazire minaret pa ti se uklapa u taj deo za "duh mesta" uz ove sto uzivaju pecajuci na reci, lepo, znaci da ne menjamo bas POV (tacku s koje hvatamo kadar). E sad, pretpostavljam da se ta scena moze videti vrlo cesto, osim kada na to "dobro mesto" niko nije dosao da peca.., dakle, teoretski, odaberes tajming i vremensko-svetlosne uslove koji ce ti omoguciti da uz prisutnog pecarosa cepnes fajl bez pregorevanja bilo koje povrsine, to znas i sam pa me malo zacudjujes. Sto se ovog kadra tice, ne svidjau mi se oni tirkiz stubovi na levoj obali, donji levi cosak na kome je svetlija refleksija koju mi nekako neprijatno remeti tamna senka stabla u samom uglu (tu ispod kamneja), to zamuceno/zamucenje kamenje/a nisam primetio dok nisi kazao da si domutio, al sam na prvo gledanje osecao nesklad u kolicini njegove munoce i ostrine gornjeg dela, ta svetlosna rupa - u pomenutom proseku medju krosnjama i posebno pregorela refleksija vode (kapiram da ti je bitno da uhvatis i tok reke i radi tog simbola u pozadini - minareta, a i da je tesko smestiti sve to u DR senzora), ono nesrecno poseceno drvece koje je pomenuo yagodinac i to sto nema jos malo mesta desno od ovog lepog iskrivljenog drveta pod kojim je pecaros da bi ono "moglo disati" u kadru. Svidja mi se sto se potrefilo da je pecaros u belom pa se istice u tami iako je sitan u kadru, dopada mi se kad se sitni subjekti nalaze u kadru, nazirem i drugog pecarosa ali kao i minaret - jedva, sve zbog previse beline u tom sektoru, a steta. Plus ako mozes, kebaj trenutke kada je on u akciji zabacivanja, izvlacenja ribe... Nisam siguran da li je ok da se naslovi fotka subjektom koji je toliko sicusan deo kadra.

Eto, teorija i moja vidjenja plus ukusi, nadam se da sam bio jasan. Sto bi kazali, mojih pet para. Pa ti vidi kud, sta i kako :)

• 1 month later...
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 9 months later...
  • 4 months later...
  • 3 months later...

^

Dobar ulova, i za caplju i za tebe 😛 kadar je odlican.

Zbog obrade caplja deluje kao da je nalepljena na pozadinu, deluje malo neprirodno kontrast izmedju svetle caplje i tamne pozadine, mislim da samo malo trebao da priblizis te dve celine, malo bolje estetski da ih oblukujes u tom odnosu tamno svetlo, i ne samo caplju, nego generalno celu fotku...

• 3 months later...
  • 4 weeks later...
  • 1 month later...