Jump to content
maxer

Canon-ov novi super osetljivi CMOS senzor

Recommended Posts

Impresivno dostignuće:

http://www.canon.com/news/2013/sep12e.html

(na dnu strane vam je film snimljen u potpunom mraku tropske šume, prilikom gledanja ga obavezno uvećajte na full screen).

Canon succeeds in capturing nighttime video of Yaeyama-hime fireflies using dedicated 35 mm full-frame CMOS sensor for video capture.

The high-sensitivity, low-noise video-shooting capabilities of the dedicated 35 mm full-frame CMOS sensor1 for Full HD video capture were made possible not only through the integration of the high-performance sensor technologies employed in Canon's digital SLR cameras, but also through the incorporation of new pixel and readout circuitry technologies that reduce noise.

Using a camera prototype equipped with the CMOS sensor, Canon, in cooperation with ZERO CORPORATION,2 succeeded in capturing video3 of the Yaeyama-hime fireflies that inhabit Japan's Ishigaki Island, located off the northeastern coast of Taiwan. No artificial lighting was used during shooting, which took place after sunset amid the island's mountains. Despite an exceptionally dark shooting environment4 of less than 0.01 lux, a level in which the naked eye would have difficulty discerning surrounding objects, the CMOS sensor was able to capture not only the color of the light emitted by the fireflies, each of which measures only a few millimeters in length, and their movements, but also the surrounding vegetation in which the species lives. Plans call for the footage to be used to benefit future research into the Yaeyama-hime firefly.

In addition to astronomical and natural observation, Canon is looking into applying this CMOS sensor to medical research purposes as well as surveillance and crime-prevention equipment. Through the further development of innovative CMOS sensors, Canon aims to expand the realm of photographic possibilities while cultivating the world of visual expression.

Bilo očekivano. jeste woow, i to ogroman, ali ... s obzirom šta rade fotoaparati sa zilion megapiksela, kakve osetljivosti imaju i kakvu sliku daju na tim osetljivostima, sasvim je očekivano bilo da kada skaliraju tu tehnologiju na "samo" Full HD dobiju ovakav rezultat, jer je fizika neumoljiva u ovom slučaju - što veća površina ćelije - više fotona - više elektrona - bolja informacija.

Ja sa nadam da će za 10-tak godina postojati "naočare za noć". Staviš ih i eto ti "bela dana" i bez ogromne potrošnje struje za osvetljenje gradova.

na 35mm senzoru sa manje od 2 miliona pixela covek bi golim okom trebao da vidi sve pixele pojedinacno?

Људи се потруде и направе неку добру ствар али џабе када се нађе неки паметњаковић који нађе неку замерку.

Koju zamerku, darkesha je samo u zabludi ili ima terminatorske sposobnosti, uostalom covek je pitao, vidi se po znaku pitanja. Ja piksel danas ne vidim ni na 23'' monitoru (takodje ~2mpix), no mladjima je to i te kako zrnasto.

Zeko, ne provociram...ne znam odakle ti ta ideja, cak ni virtualni ton meni licno ne izgleda kao da nesto kenjam.

Inace, to su verovatno najveci pixeli koji ce biti dostupni sirokim masama, secam se citanja nekog tehnickog dokumenta gde je covek mikroskopski uvecao pixele nekog CMOS senzora i vidis ih "kao na dlanu".

Inace podrzavam ovakvo istrazivanje i ulaganje jer je (koliko se secam) veliki problem sa vecim pixelima i noise koji se stvara kad oni rade/ili se greju. Zato je bio problem napraviti Veliki pixel a da donese Veliki boljitak.

Inace sam ja zagrejan za pocekt BM m4/3 video kameru sa istim brojem (<2mp) HD pixela. Nisam mnogo zagrizao jer nemam vremena da montiram ni ovo sto usnimim sa telefonom a kamoli sa dslr i slicnom opremom. Ali da ponovim jako mi se svidja pravljenje namenskih senzora - ako ti ne treba vise od HD - daj da izvucemo maksimum kvaliteta iz njega.

Nikada mi nije bilo jasno zašto na vidoje kamere trpaju senzore veće rezolucije nego što je rezolucija izlaznog video file-a?!?

Senzor 35mm formata, u 16:9 odnosu stranica full HD rezolucije je nešto što bi bilo idealno za neku vr' video kameru. Jel ovo to (pošto su skinuli klip)?

Klip je tu i vidi se šta je :) No ima tu jedan drugi problem.

Pošto je 3D tehnologija malo promašena/odložena u fokusu je 4K ili ultraHD.

Sad na IFA u Berlinu svi su imali naglasak na tome, a Sony je prednjačio i sa kamerama.

Sudeći po tome HD kamere imaju ograničeni rok trajanja.

Inače sve što poboljšava snimanje u mraku pozdravljam i nadam se silasku u narod :)

Vidim i ja sada klip. Lepo.

Da, tačno je da je 4k sada in. Ali i to je samo 4k piksela što je na FF-u i dalje značajno manje nego što trpaju na senzore još od davnih vremena s' početka ovog veka. Čak i male kamerice, da senzori imaju samo FullHD količinu piksela, radile bi bolje nego sa sadašnjom multimilionskom količinom svetlosnih tačaka.

Zaista mudro i revolucionarno da video senzori imaju samo onoliko fizičkih piksela koliko ih ima i izlazni fajl. <_<