Jump to content

Autorska prava

SekulicN
 Share

Recommended Posts

Најбоље је да поднесеш тужбу. Припремиш све што имаш од документације и доказа да си власник ауторских права и да су та права угрожена и на које све начине је дошло до кршења тих права и платиш све трошкове суђења. Ако пресуда буде у твоју корист онда се ти трошкови теби рефундирају од тужене стране под условом да тужена страна има одакле да плати и износ из пресуде на име обештећења и износ на име судских трошкова.

Постоји и могућност ван судског поравнања.

Пошто су у Србији судови брзи и ефикасни а тужене стране су углавном ликвидне и са важећим пребивалиштима онда имаш среће што си у Србији.

Ja imam dokaz da su to moji radovi ali nisam ih zastitio, tj. nemam dokaz da sam vlasnik autorskih prava, kako se to dobija? to autorsko pravo? ne razumeme se bas u te pravne stvari...

ps: jel znate nekog advokata za te stvari? nije mi problem da ih tuzim, inace studio je iz Hrvatske

hvala vam na odgovorima

Знам како ти је, мени су са конкурса украли лого и то сам сазнао уживо, пролазио поред фирме са мојим логотипом :)

Мислим, ово је једна од адвокатских канцеларија за те ствари, немам препоруку него је то прво избацио претраживач http://www.graovac-ip.com/active/sr-latin/...who_we_are.html

Кад добијеш неке информације подели са нама, баш ме интересује како ће се одвијати све, поготово што је Хрватска у питању.

Срећно!

U Beogradu se nalazi Autorska agencija, firma specijalizovana i za zaštitu intelektualne svojine.

Nekad je to bio deo JUgoslovenske autorske agencije, a i danas posluju pod tim imenom.

Agencija se nalazi u Majke Jevrosime 38.

Na njihovom internet sajtu autorskaagencija.com ćeš pronaći čime se bave i podatke za kontakt, a i važeće propise.

Inače, autorstvo se ne dobija nego stiče objavljivanjem (emitovanjem,prikazivanjem, šampanjem ili realizacijom) dela.

To znači da tvoje pravo postoji i ako nemaš nikakvu "povrdu" o njemu, samo ga moraš ostvariti kroz dogovor ili u sudskom sporu.

• 1 year later...

Jedna televizija je objavila 10 fotografija koje su u mom vlasnistvu, a nisu napisali ko je autor. Skinuli su ih sa moje Facebook stranice, a tu informaciju sam dobila kada sam ih pozvala. Dodali su da oni smeju da koriste te fotografije jer sam ih ja stavila na facebook i vec su dostupni javnosti.

Imam snimak emisije, i imam, naravno, originale tih fotografija.

Da li imam osnova za tuzbu? Imam sutra razgovor sa advokatom, ali svakako me interesuje vase misljenje i iskustva.

Da li zaista to sto objavim na facebook-u oni smeju da objave u svojoj emisije bez moje dozvole i bez naznake da sam ja autor?

osnova za tuzbu ima, i to sto je u pitanju televizija znaci da ces moci da fino to da naplatis.

To sto si ti okacila fotku negde da moze svako javno da je pogleda, to ne daje nikome pravo da tu istu uzme i koristi (cak i kada je koristi neprofitabilno, naprimer uzme je i stavi kao avatar na forumu).

Kada je u pitanje neprofitabilno koriscenje, ili kao sto je u slucaju lika koji je pokrenuo temu, da je neko to koristio u portfolio (tesko dokazivo da je dobio finansisku korist od toga), tu opet mozes na sudu da dobijes proces ali naknada bi bila smesna (skuplje ce te kostati cimanje oko toga).

U tvom slucaju je kompanija koja zaradjuje time sto prikazuje na svom kanalu, time sto je prikazala tvoju fotku ona je zaradila i to nemoze da se ospori. Ako se nevaram prosle godine su nesto menjali zakon o autorskim pravima tako da su kazne sada stroze. Definitivno vredi da se pokrene tuzba.