Jump to content

300mm+ manuelac dilema

stelya
 Share

Recommended Posts

Nešto ja i nisam tako entuzijasta za mirror objektive. Jeste šašav bokeh i tako to; ako slikaš bilo šta sem tog polja krofnica mislim da bi moglo da bude smor. Naročito ako je u zadnjem planu neka priroda, planina ili sl. Da ne pominjemo portrete :huh:

Msm ok je to kao neki fazon ali samo u ograničenom broju slučajeva, nikako kao primaran alat.

Klasični (refraktorski) objektivi koje koristimo u 99.5% slučajeva su mnogo sposobniji kao alat. Primera radi, evo nekih mana mirror (reflektorskih) objektiva, bokeh da preskočimo:

- manuelno oštrenje;

- ćorava blenda, tipično oko f8 mada negde može da se nađe i 500 f6.3 serija, ruski MTO 1000 je f10;

- pošto imaju sekundarnu opstrukciju na tu blendu dodaj slobodno još 40% gubitka svetlosti;

- njihov dizajn je malo modifikovani Maxutov-Cassegrain teleskop, bolesno osetljiv na decentriranje, mnogo više od klasičnih teleobjektiva;

- na višim temperaturama tipa 35C turbulencije unutar objektiva primetno degradiraju sliku; isto važi i zimi kad ga izneseš iz tople sobe,

- fiksna jedna blenda i to ti je, pa se ti tu uklapaj,

- nemaju ravno celo polje (naročito na fulfrejmu) već tu ima i sferne aberacije, nešto na šta mi nismo navikli na drugim objektivima.

Imaj u vidu da je Valimex (Samyang) neko ko se neće baš pretrgnuti da napravi optičko savršenstvo za 100-150e. Ima mnogo primera na netu gde se 500mm mirror objektiv herojski ravnopravno nosi sa kropom od 200mm nekog L-a. Ne vidim razlog zašto bi Tamron ili bilo koji drugi proizvođač bio bolji od Samija, prosto, ti objektivi su imali svrhu na filmu gde ionako ćeš da napraviš 1001 grešku na terenu i u laboratoriji pa će oštrina svakako da bude u drugom planu :P

Malo karikiram ali tako je.

Znam da nisi u zemlji ali kod Miše pre neki dan videh neku od onih ruskih reflexnih šklopocija, 500/8 mislim da beše, ako imaš nekoga da ti to proba i pokupi razmisli o krofnama.

Tanjug javlja da je, prema nezvaničnim i neproverenim informacijama, objektiv prethodni vlasnik koristio za slikanje ptica sa velike udaljenosti, na onom prcvoljku od Nikona sa sezorom k'o glava čiode.

Daklem, trebalo bi da ima barem dobru rezoluciju.

A verovatno iz navedenog neko ovde zna i vlasnika.

Cena: ipak nazvati Mišu, da ne bidne ja reko jednu, a Miša drugu.