Jump to content
MilenaDSLR

Potrebna pomoc oko fotografisanja portreta

Recommended Posts

Jaoo ljudi imam veliki problem, shvatila sam da se portreti najbolje fotografisu ujutru i uvece ali ne mogu da uslikam lepo u to doba dana, ne znam kako da postavim model, kad joj sunce ide u oci oci ruzno ispadnu i model je previse zut, a kad sunce bude iza modela onda mi je model pretaman ako ga napravim svetlim onda mi je nebo sprzeno i losa je boja koze modela, ako stavim sunce sa strane modela jedna strana lica je zuta a druga mracna. U koliko sati treba da se fotografisu portreti? I ako znate da mi kazete koje merenje trebam da koristim prilikom ovakvog fotografisanja posto kad stavim matrix obicno model bude taman.

Kako je na primer ova fotka ispala tako super a sunce je bilo iza modela i ima taj sjaj na kosi ? http://www.ashleydavidphotography.com/wp-c...otography-3.jpg

ne bih rekao da je ovde bila ikakva zilberica ili dodatno svetlo...najpre ti napisi kojim aparatom fotografises i da li koristis manuelno ili automatsko podesavanje aparata?

lvuletic - super, dao si joj bas primer koji ju je interesovao,

mada ne bi skodilo (u njenom je interesu), da i ona sama malo googla :)

Bez ljutnje, ali nisu mi jasni ljudi koji "koriste manuelna podesavanja" a ne znaju osnovne stvari... Evo ja ne koristim M mod osim kad radim sa blicem ili u kontrolisanim uslovima kada mora tako. Zasto se muciti kad je automatika za vecinu stvari skroz kul, ako malo shvatis kako aparat meri svetlo.

Da ne offujem, i da me ne shvatis pogresno, evo kako ja to radim. Sacekam da sunce zadje dovoljno nisko da vec izgubi snagu, okrenem modela da joj sunce dodje negde pod 45 stepeni levo ili desno od pozadi, stavim aparat na A i kompenzujem u plus za trecinu blende- blendu-dve, kako kad posto ce aparat podeksponirati fotku da ne bi nesto izgorelo i to je to... Naravno, izgorece ti malo fotka, ali i za to ima resenja, samo treba sacekati lepo svetlo kao na gornjem primeru sto si postavila...

Ovako nekako (imas exif na obe pa vidi):

sunce zaklonjeno iza drveta, izbegnut veliki fler:

9429167517_a9c9b5be15_c.jpg

Ivana by Slobodan Gosic, on Flickr

Deo sunca se vidi, malo je pozadina pocela da gori, ali je skroz lepo svetlo:

9402035695_ae1d5d6c13_c.jpg

Ivana by Slobodan Gosic, on Flickr

Na obe je izbegnuto fotkanje direktno u sunce, da ne bi pozadina izgorela skroz...

Goske, osim sto imas fler u kadru, pozadina se ne menja uopste :)

Milena, to sto zelis da postignes, moze da se dobije i tvojim aparatom ali moras da pazis na nekoliko stvarcica, tj nisi okacila i tvoj rezulat uporeedo sa ovim koji jesi okacila, pa da moze da se vidi gde je problem. Dobro pogledaj fotku koju si okacila. Primeti da su lice modela i veci deo pozadine u stvari u "hladovini" (ono drvece iza nje). cak je i livada iza nje prakticno u senci a samo cvetovi imaju osvetljene ivice. To se desava zato sto je sunce bilo dovoljno nisko da ne osvetli direktno pozadinu, nego samo da "lizne" preko nje i udari u ledja modela kako bi se napravili hajlajti na kosi i ledjima.

Namesti modela u slicno okruzenje, sacekaj pravi trenutak da sunce bude dovoljno nisko na horizontu i urdi. Kada je dobar trenutak videces po tome sto ces da namestis ekspoziciju (ako vec radis sve u M sto nikako nije pogresno.. naprotiv), tako da ti je model skoro pa dobro eksponiran (moze eventualno da bude malo tamniji nego sto bi zelela), a u isto vreme i pozadina ne gori. E tek tada je dobar trenutak. Vodi racuna da je "prozor" tj. vreme od pocetka ovakvog svetla pa do kraja, kad sunce zadje za horizont, tj spusti se iza pozadine tako da na modelu vise nemas svetla, relativno kratko.. nekoliko minuta. Budi spremna i budi brza.

I dalje u obradi ces morati malo da izvuces senke i smanjis hajlajte. Osnova problema je sto tvoj aparat, kao i ogromna vecina drugih digitalnih aparata, nema dovoljan dinamicki raspon i ti moras svoju scenu da dovedes u granice u kojima oprema moze da radi. To radis ili tako sto cekas pravi trenutak, ili tako sto vestacki smanjis dinamicki raspon izmedju osuncane pozadine i modela u senci time sto ces modela dodano osvetlili.. da li zilbericom ili nekim vidom vestackog svetla - sve jedno.

jutro je dobro samo za spavanje i za kome treba neki boost -za taj boost (tipa doručak/kafa i t.d. ...). oću reći, skeptičan sam po pitanju dobrih portreta u rano jutro. (osim ako naravno nije neko kome jutarnje aktivnosti na neki način oslikavaju i život).