Jump to content

Najbolji 3d program

stefkoss

Recommended Posts

I dalje ti je odgovor kao i pre ovog posta sa slikama. Deluje mi kao da nikad nisi radio 3d, zato ti predlazem da probas sve poznate 3d programe (Maya,3DS Max, SoftImage, Lightwave,Blender,Cinema4d,etc...) i vidis koji ti najbolje godi. Ali generalno imaj u vidu da kada se naucis u jednom programu, lako ce ti biti da predjes na bilo koji drugi, jer svi imaju relativno iste funkcije i u modelingu, renderingu itd... Isti jezik,samo drugacija sintaksa, sto bi rekli programeri :)

Tako kreni se jednim, pokloni se i pocni. Od ovakvih pitanja nemas nikakve koristi, jer kao sto rekose momci pre, najbolji je onaj u kome znas da radis i umes da izvuces maksimum iz datog alata, kao i u svakom drugom poslu. Nema najboljeg 3d programa, najbolji je samo covek koji koristi alat i zna da iz njega izvuce maksimum.

Pogledaj ako hoces malo na youtube neke tutoriale u vezi ovih programa koje ti je mercutry naveo pa vidi koji ti se najvise dopada na osnovu tog prvog utiska. Tako ce ti mozda biti najlakse da se odlucis, jer po meni je previse gubljenja vremena da ih sve isprobas kao sto ti je mercury rekao.

Sto se tice toga da ces brzo da naucis, to ne ide bas brzo, ne znam koliko ti vremena podrazumevas da ce ti trebati kad kazes "brzo".

Zbrush je odlican program ali sasvim drugaciji od ostalih 3D programa, i malo je tezi za savladati ako u tome neradis intenzivno, zato ti je moj savet ako koristis Mayu ili 3D max (ili barem zelis) idi sa Mudboxom jer su ti svi programi iz jedne familije pa i dosta toga je slicno.

vidim da je tema premestena i prociscena... svaka cast.

@ oriyus, fin sajt nisam znao za njega :) , samo mislim da ona anketa bas i ne pomaze nekom ko bira program. Kad se setim mojih muka..... prvo sam hteo mayu, za nju sam cuo da je "super" ali iz nekog razloga nisam mogao da instaliram ni maju ni 3Dmax ( legalne trajale ), nikad nisam saznao u cemu je bio problem. Tako da sam birao izmedju soft imidza, moda LW i cineme... Obrstio sam net ali sve sto sam nalazio bile su neke tabele, statistike , perfomanse a ja se u to nisam ic razumevao. To sto sam izabrao cinemu je samo stvar slucaja.

Za ono sto OP hoce tu je Max kao najrasprostranjeniji program i velikom podrskom u tutorijalima, modelima, celim scenama itd. Modo vazi za najbolji modeling program, jak je i u drugim oblastima i mozda ce biti jos jaci sa obzirom ko ga je kupio. Takodje je cena na njegovoj strani za 1k $ dobijes kompletan program sto je par puta manje od konkurencije.... za sada.

- Soft imidz je takodje odlican program, mnogi se kunu u njega a bave se game modelingom napr. Mnogi maya-max korisnici ga koriste paraleno.

- Cinema 4D je program koji se verovatno najbrze moze savladati, prednost joj je body paint i neki rudimentarni alat za vajanje ( mada ljudi prave jako lepe stvari ) dobra integracija sa AE <_< i tako, normalno ima svojih mana kao i bilo koji program.

- Maya je prica za sebe, jaka u mnogim stvarima ali mnogi Mayasi izbegavaju da modeluju u njoj. Pitanje je da li ces i kad imati potrebe za njenim mogucnostima, ona od korisnika zahteva dubolo poznavanje programa i tek tada sija.

- Blender osim sto je free, moze sve da uradi, ima vanzemaljski interfejs, ali za onog ko uci od pocetka to nema znacaja, tebi je ionako sve izvanzemaljsko.

- Zbrus je program druge vrste i njega za ono sto nameravas da radis uci paraleno sa nekim od programa za poligonalno modelovanje.

PS. sad da nadjem mast, nazuljao sam prste na tastaturu :lol:

-

negde covek mora da pita, zato i postoje ovakvi forumi. Ali ni na jednom nisam naisao na stiki temu sa ogrtomnim drecavo crvenim slovima: SVE STO STE HTELI DA ZNATE O 3D PROGRAMIMA... normalno da bi uvek bilo par pametnjakovica koji bi pitali na drugim mestima ali onda ko ga @ebe, napusio bi ga smesta. Ovako ostaje da se svakih par meseci pojavi neko ko ce da pita isto. I nemoj da mislis da bi u nekoj prosloj temi nesto vise saznao, jedino sto se ponavlja to su komentari "dosta vise sa ovakvim pitanjima".

Ja se ne osecam kompetentnim da napravim tako nesto, pogotovu sto pojma nemam o CAD i nurbs programima. Daklem, mogao bi bas ti na primer da iskoristis svoje iskustvo i poznanststva sa ljudima koji koriste neke druge programe i da napravis mali sazetak. A onda da nafatamo neurednika da to okaci na vidno mesto. Meni bi to bilo od velike pomoci da sam negde video takav tekst svojevremeno.

PS. normalno C4D da bude na najprvom mestu B)

Tema je trebala da bude obrisana a ne prociscena i premestena jer je jos jedna u nizu od milion sa istom tematikom. Forum definitivno treba zatvoriti jer je postao sramotan.

Ja nesto nisam aktivan po inostranim sajtovima kao sto je CG talk, CG hub.... ali sam siguran da i tamo ima bisera isto kao i ovde. U svakom slucaju ja mislim da bi bilo nacisticki da neko otvori VIP deo ili neki forum gde mozes da udjes samo ako si imao naslovnu stranicu na nekom CG magazinu.

A da ima onih koji pricaju svasta ima..... kao sto sam vec jednom rekao, mozda neki rating sistem da se uvede, pa da znas kome da verujes a koga da uzmes sa rezervom.

ma ljudi, u pravu ste potpuno. Samo ja kad vidim da me nesto ne zanima odem... dobro ponekad prcnem malo ako imam inspiraciju :lol: ali nije rec o tome, dolaze ljudi koji pojma nemaju, ako se secate pre godinu-godinu i po pitao je covek isto, samo mu je neko poluobavesten ubacio rovca u glavu kako mu za modelovanje automobila treba nurbs program, a iz njegovog opisa je bilo jasno da brlja stvari..... I sta sad, bilo je smesno i meni koji tek postajem svestan koliko ne znam, ali to nije razlog da mu solim pamet. Valjda smo ovde da pomognemo jedni drugima, savetom i ispoljavanjem tolerancije. Decko je tek dosao, nista ne zna i ako ga odmah napuse sta ce da misli o svima sa forma i uopste o ljudima sa kojima ce mozda nekog dana raditi.... nesto kao "pusti bre sve debili i @ovnari, Nek mi se naou$e"... i bice u pravu samo da znate, i vi bi tako na njegovom mestu, najverovatnije.

A ni jedan od tih cenjenih foruma se nije setio da napravi uvod za pocetnike.... koji je meni znacilo da maya ima nurbs modeling a da cinema nema fluide, kada sam morao da guglam sta znaci vertex a kamoli neki slozeniji termin da sam kapirao. Beayty pass, ma nemoj a gde je ta lepojka. :P I tako da skratim pre nego sto mi izadju zuljevi na zuljevima.

Kako god okrenes treba izbegavati da ti komentari zvuce arogantno, prepotentno, neprijateljski . Bez obzira sto iza tebe stoji veliko znanje i odlicni radovi, pokazi malo empatije. :)

PS. dobar izbor... jedan od mogucih potrazi od digital tutorsa http://www.digitaltutors.com/tutorial/178-...ques-in-3ds-Max mislimda je sasvim ok za pocetak, vimeo i YuTuble su puni odlicnih stvari .

Ja generalno svima koji pocinju preporucujem 3D max, bas zbog njegove prosirenosti i gomile tutoriala. Moze se kasnije preci ne nesto drugo ako skontas da bi ti vise odgovaralo.

I ovde na forumu, 99% ljudi ga koristi. Meni ne pada na pamet da pitam nesto specificno vezano za Mayu, znam da odgovor, naj verovatnije, necu ni dobiti, jer nema ko da mi odgovori.

@alekba

Kolko ja znam, nurbs je super bas za takve modele. Ne kazem da je to jedini nacin modelovati kola ali ima svoje prednosti i mane. Generano neskodi znati oba metoda. Ja npr, cesto prelazim iz nurbsa u poly i obrnuto ako su potrebne glatke krive, organske povrsine na modelu.

ako ti kaze mora posle da te utepa :lol:

kad napravis kola u recimo rinu to su ti one aaa povrsine ali klinac je pitao za obicne poligon modele, tu je brkao stvari... ne mozes rino model da ubacis u game engine.

laki izvini... bilo je jace od mene :unsure:

Pa nije valjda i nindza u slobodno vreme.

Stvarno se nisam vukao po drugim forumima, ovaj je jedini koji "redovno" posecujem.

A sta bi falilo da ima ko i da mi odgovori na po neko pitanje vezano za Mayu. Ako budem imao neko vezano za 3D max znam 'de cu da pitam :D .

Vise i ne znam iskreno, bas su propali mnogi. Moderatori su tu najvise krivi, postavljaju se dosta elitisticno, ne slusaju misljenje korisnika i ljudi malo po malo napustaju brojne forume. Najbolji su mozda privatni forumi i mejling liste ako upadnes u neku, tu jos moze da se procita nesto pametno.

Aj samo da otključam temu na par minuta.

Elem, problem je u tome što trenutačno kuburimo sa urednicima na poziciji tridejaca. Sa druge strane, ovlašnim preletanjem podforuma vidim da baš i nema nekih sveobuhvatnih tema za početnike koje pominjete. Nije nikakav problem da neki iskusni poznavalac materije (ili više njih) sastavi nešto korisno povodom ovakvih stvari, i da se to metne u stiki, ne bismo li predupredili ponavljanja. Toliko.

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Create New...