Jump to content
Sign in to follow this  
ravendubles

MUSIC VIDEO - RED EPIC

Recommended Posts

Drugari zonashi, evo jos jednog spota iz "radionice" 84FRMES-a... sto puta sam vec rekao kako nisam ljubitelj muzickih spotova, jer je u istim ljudima samo bitno da budu lepi povrh svega sto me uzasno smara:(, al eto namesti se po neki sa vremena na vreme, volim muziku pa ne mogu da odolim:P...

RED EPIC sa CANON-ovim L prajmovima, svetlo HMI glave i par gafera... po mom skromnom misljenju, najidealnija kamera(ako budzet dozvoli) za muzicke spotove, naravno ako se koristi pravilno... da vas ne davim puno sa detaljima, koga interesuje tehnicke karakteristike procitace u opisu spota na VIMEO-u, takodje tamo mozete pronaci link za malu galeriju slika sa snimanja...

https://vimeo.com/67823191

ps - jedan detalj u vezi kamere, iako proizvodjac forsira pricu da je native ISO na epicu i scarletu 800, moj savet je da slobodno idete ispod toga, u suprotnom vam se moze lako desiti da vam se "zrno" pojavi na snimcima... to je opet samo moje misljenje, ne kazem da znam bolje od proizvodjaca, niti pozivam ljude na raspravu oko toga... samo mali savet koji ne morate da usvojite...

Pozdrav drugari.

Nemanja

ps - jedan detalj u vezi kamere, iako proizvodjac forsira pricu da je native ISO na epicu i scarletu 800, moj savet je da slobodno idete ispod toga, u suprotnom vam se moze lako desiti da vam se "zrno" pojavi na snimcima... to je opet samo moje misljenje, ne kazem da znam bolje od proizvodjaca, niti pozivam ljude na raspravu oko toga... samo mali savet koji ne morate da usvojite...

Pozdrav drugari.

Nemanja

Zdravo,

RED ne forsira pricu da je native ISO 800 na EPICU/SCARLETu (google reduser.net), pa ces videti o cemu se zapravo radi (ne postoji "native ISO" zato sto RED ne koristi analog gain i ostale trikove za pravljenje slike).

ISO 800 je dobar kao baza zbog odnosa belih i crnih partija (4.5 blendi gore i 7.5 blendi dole).

Slow motion ima veci noise jer je shutter brzi i to zahteva posebnu kalibraciju senzora za tu ekspoziciju koju koristis (black shading).

U kameri mozes da imas 3 podesavanja koje sam napravis npr (1/50sec, 1/200sec, 1/500sec) i miran si sto se tice noise-a sa high frame rate. Takodje treba da snimas sa manjom kompresijom REDCODE.

Imas "false color" i "histogram" opcije u kameri za monitoring ekspozicije gde mozes tacno da vidis sta se desava sa "raw" signalom i da znas odmah da li ce imati noise ili ne i da na vreme uradis korekciju svetla.

Cim probijes signal od 6 blendi ispod 18% sive karte imaces ozbiljan noise. Koristi alat u kameri sto se tice ekspozicije ili spotmetar u ruke pa meri odnos.

Pozdrav

Filipo, sve to sto si napisao znam, hvala ti u svakom slucaju... al ziva je istina, da svi bombarduju sa time kako je native iso 800 na epic-u i sad se svi drze toga ko pijani plota, kako bi izbegli noise i sl... naravno ne pricam o high class profesionalcima, pricam o mladjim kolegama koji se nisu susreli sa REDom jos i kojima je svaki savet dobrodosao... nadam se da me razumes...

Hahahahahaah sto Gremline?:)))

Filipo, sve to sto si napisao znam, hvala ti u svakom slucaju... al ziva je istina, da svi bombarduju sa time kako je native iso 800 na epic-u i sad se svi drze toga ko pijani plota, kako bi izbegli noise i sl... naravno ne pricam o high class profesionalcima, pricam o mladjim kolegama koji se nisu susreli sa REDom jos i kojima je svaki savet dobrodosao... nadam se da me razumes...

Hahahahahaah sto Gremline?:)))

Svi bombarduju zato sto ne znaju sta pricaju i ne znaju termine.

Da li si nekada cuo da Canon/Nikon/Sigma/Sony reklamiraju aparate sa nekim native ISO? :)

Problem je sto u vecini slucajeva high class profesionalci nemaju pojma nista o ovome.

Dok se pre radilo znatno vise na filmskoj traci greske su bile manje vidljive i ljudi za kompjuterima i masinama su radili posao daleko kvalitetnije nego danas.

Color metar je danas mnogo bitan na setu pogotovo sa digitalnim senzorima koji se bas ne snalaze najbolje sa mesanim svetlom, a necu da pocinjem pricu sa starim sijalicama HMI i jeftinim LED panelima.

Pre je bio obicaj da se prodje color metrom i pregleda svako svetlo da li je tacno kalibrisano i da li se poklapa sa drugim u kadru.

Digitalne kamere imaju daleko manje tolerancije od filma po svim aspektima (izuzev grain vs noise) a snimatelji se ponasaju kao da je digitalno bolje i da kao nema nikakvih problema i mana.

Zato je sada postao hit u Holivudu i u svetu gde top snimatelji kupuju digitalne kamere na kojima stalno probaju i uce. Cak uspeju i da ih rentaju na projektima na kojima rade.

Don Burgess, ASC je kupio 5 RED EPIC kamera, a Guillermo Navarro, ASC 7.

Svi bombarduju zato sto ne znaju sta pricaju i ne znaju termine.

Da li si nekada cuo da Canon/Nikon/Sigma/Sony reklamiraju aparate sa nekim native ISO? :)

Native ISO na 5DMKIII je 400, na dosta mesta sam procitao preporuku da se on koristi ako uslovi to dozvoljavaju...

Žali bože opreme... i tvoga vremena... :(

+1

bolje da je spot snimljen mobilnim telefonom, bar bi imao neku foru, a uzeo bi vece pare... ovako stvarno strasno...

Izgleda da sam ja jedini lud (glup) ovde, ali za nase prilike ovo je premija i extra odradjeno ( naravno da uvek moze bolje)..

Jedina zamerka je veliki propust u vezi saxofoniste, i cudi me da ta greska nije ispravljena !

Naime, kroz celu pesmu se cuje SOPRAN saxofon (izgleda kao klarinet po obliku), a ne TENOR saxofon koji se vidi na snimku. To filmska ekipa ne mora da zna ,naravno, ali izgleda neprofesionalno i smesno od strane muzicara ;)

...veliki propust u vezi saxofoniste, i cudi me da ta greska nije ispravljena !

Nema šta da te čudi, tenor i alt izgledaju mnogo više seksi, a soprano krivi izgleda smešno... šta bi rekli... pazi koliki mu mali... :)

Nijedan pokret kamerom koji je napravljen nema svrhe u ovom spotu, a ima ih mnogo. Čak su rađeni i u postprodukciji, primetan nedostatak paralakse.

Ali ne budi strog prema sebi jer:

To filmska muzička ekipa ne mora da zna ,naravno, ali izgleda neprofesionalno i smesno od strane muzicara filmografa wink.gif

Nema šta da te čudi, tenor i alt izgledaju mnogo više seksi, a soprano krivi izgleda smešno... šta bi rekli... pazi koliki mu mali... :)

Nijedan pokret kamerom koji je napravljen nema svrhe u ovom spotu, a ima ih mnogo. Čak su rađeni i u postprodukciji, primetan nedostatak paralakse.

Ali ne budi strog prema sebi jer:

To filmska muzička ekipa ne mora da zna ,naravno, ali izgleda neprofesionalno i smesno od strane muzicara filmografa wink.gif

- Pa po toj logici su mogli i JK pozvati da makar otvara usta umesto pevaca - mnogo vise je sexy ;)

- Ne sporim tvoje poznavanje materije, samo gledam ocima krajnjeg korisnika.

(upravo pogledah spot na YT, lajkovi to potvrdjuju cini mi se ..)

- Na zadnji pasus - no comment :)

Ljudi, nemojte se potuci molim vas oko toga koji je saksofon treba da bude u spotu:)...

Hvala vam svima za kritike pa i pohvale... e sad par stvari... prvo i najbitnije ovo nije SPOT u tom smislu da ima neku pricu, koja je trebala da se REZIRA, nego najobicniji PLAYBACK... pravite razliku izmedju toga... pevac koji peva, insistirao je da ubaci svoju zenu u video i to je to, nema nikakvih komplikacija, ni jedan segment nije reziran(ne racunam ova setanja gospodje, bilo bi neozbiljno kada bi to nazvali rezijom), trazili su lepe kadrove, da se vidi haljina, gluposoti uglavnom, to je i ispostovano...

Verujem Zoks da ti ne drzi paznju, predpostavljam da si zahtevniji gledalac kada su u pitanju domaci spotovi, sto se tice previse "blura", sve je stvar ko sta voli i kako vidi... neko voli da "odsrafi" blendu, neko voli da je zatvori skroz... individualno...

AKKI ne znam sta da ti kazem, ne kapiram koja je fora snimanja mobilnim telefonom, predpostavljam da pricas o nekim alternativnim "umetnickim" stvarima,a sto se tice para uzeo bi iste pare cime god da sam snimao... radim za fiksni honorar, a ne za gomilu novca koju bace na sto, pa ono sto ne potrosim ostane meni:)... nije ni bitno...

Darkves, ni jedan, ali ni jedan pokret kamere nije radjen u postprodukciji... obrati paznju malo bolje... ne znam gde si primetio nedostatak paralakse... ok su kritike, moze tebi svaki pokret kamere da nema smisla, nemam nista protiv, al necemo izmisljati...

Svejedno sto je playback samo, i on treba da izgleda zanimljivo... ovaj tvoj nema nista sem sto je sniman Epicom a poenta price sa mobilnim telefonom je da si mogao da napravis isti takav spot, da ima foru i da pricate kako je sniman mobilnim telefonom i izvucete bar nesto, a da ustedite pare za rentu kamere i objektiva... sad da li ti radis celokupnu produkciju pa mozes i od toga da profitiras ili ne, to je vec druga prica...

Sto se tice rezije, neprihvatljivo je snimanje spota bez iste, a ako je vec nije bilo onda skidaj onaj potpis... Sve sto se snima mora da se rezira...

Hocu AKKI, evo ako ti kazes da skidam, ja skidam potpis odmah:)... izvini, nisam znao da to tako ide, nemoj samo jos da mi se naljutis molim te... (spot je inace potpisan samo produkcijom, ne i mojim imenom)...

...ja lepo napisem da playback ne zahteva reziju u pravom smislu te reci, kao da je spot recimo imao neku pricu... a ti se hvatas za svaku moju rec i pravis se pametnjakovic... "Sve sto se snima mora da se rezira", nismo znali stvarno...

Skapirao sam ja sta si ti hteo da kazes ali ti ocigledno ne kapiras sta znaci rezija... naravno da nisam izmislio toplu vodu, ali je neprihvatljivo da neko ko je potpisan kao reditelj, sto pise na vimeu, kaze da spot nije reziran, sto je najgore od svega to se i vidi, ali daj, bar zbog nekog dostojanstva profesije, nemoj tako da pricas...

nije mi jasno samo sto si toliko sujetan, da li stvarno mislis da je ovo vrh ili neces sebi da priznas... poetna nase price je sledeca, bolje za sledeci spot osmisli lepo sta ces da snimas, ne mora da bude prica i snimi to, nebitno cime i dobices bolje rezultate...

izvini stvarno ako si se uvredio ali smatram da nema razloga i da su kritike bile apsolutno konstruktivne...

Problem je, drugari, sto izgleda da masa vas "kriticara" nikada nije radila sa realnim ljudima u ovoj tuznoj zemlji.

Lepo je raditi za agenciju, gde mozda imas obrazovanog art dirktora, pa se onda sve lepo dogovori u smeru, klijent - agencija - reditelj, DOP. Pa od toga i bude nesto. Ali kako je proizvodnja u srbiji gotovo potpuno unistena, a sve sto nesto i radi, prodato slovencima i hrvatima, pa se advertising tamo i radi, pitate li se nekada, gospodo, za koga ovde jos moze da se radi?

Ja recimo imam 10x manje posla nego nekada!

Ali kada radite za ovakve tra, la, la likove, koji uz sve to jos i zenu ili decu ubace u spot... O kakvoj ti reziji covece pricas!

Pa tu se samara, da bi se bezalo sto pre!

Da ne pisem dalje, samo se nerviram pri evociranju uspomena na sl. ekipu! :)

Pa to je i poenta, ako ces da samaras onda ne snimas sa Epicom i kacis rad na dz da se komentarise, nego uzmes pare i teras dalje... Ali cutis i ne tripujes se da je rad ludilo...

Mada takav nacin razmisljanja, daj da to snimimo na brzinu bez puno truda, ne vodi novim poslovima vec u najboljem slucaju stagniranju...

Sa Epicom snimas da bi video bio sto kvalitetniji i laksi za obradu, da bi impresionirao klijenta i da bi se razlikovao od lokalnog 5D snimaca :)

A nikakav rad u ovoj zemlji vise ne vodi novim poslovima, na zalost. Vec se sve svodi na to ko da nizu cenu i ko se ugradi u sta!

Pa to i pricamo, za video spot ovakvog kvaliteta je Epic bespotreban... Sto se tice obrade da to bude razlog to je suludo tek...

Za impresioniranje klijenta kapiram sta pricas, ali ipak mislim da je bolje da ga impresioniras sa kvalitetom spota na kraju, a od lokalnog snimaca te razlikuje prethodni rad, pa ne snimas svadbu pa da je bitno da je velika kamera :)

Sto se tice novog posla nikad se ne zna, uvek treba raditi najbolje sto mozes...

Akki stvarno si dosadan sada... "Ali cutis i ne tripujes se da je rad ludilo", znaci ja stvarno ne znam gde sam napisao da je ludilo, nije ni bitno... jedini koji ovde nesto tripuje si ti... ali vazno je na kraju da se ti ludo zabavljas pisajuci:)...

na DZ kaci ko sta hoce, ne vidim da se kace samo vrhunski radovi... pogotovo tvoj vrhunski ni jedan jos nisam video:), verovatno ih cuvas negde na sigurnom... najsmesnije mi je sto me nazivas jos i sujetnim(bilo je ocekivano da ces to napisati) jer ti odgovorim tu i tamo na neku poruku, to je sad kao kada bih ja tebe nazvao hejterom... no stvarno mi ne pada na pamet da se bavim pricom o tebi...

Ljudi koji prate zonu znaju da ovo nije moj prvi rad, daleko od toga... nisam ga okacio ovde sa podnaslovom "MOJ VRH SPOT" nego da ljudi pogledaju i ukljuce se u konstruktivnu raspravu... ako ti se stvarno toliko ne svidja, sto opet prihvatam, boze moj, ne znam sto ga onda toliko puta komentarises...

pozdrav akki

... ni jedan pokret kamere nije radjen u postprodukciji... obrati paznju malo bolje...

Pogledao sam opet i u pravu si, verovatno mi se učinilo jer sam bio pod utiskom drugih pokreta. Moja greška.

Ali ostalo stoji...

Aj kao ovde ne komentarišemo modele, ali ne mogu... baš ne mogu.. jel neko ovom Dadi rekao koliko mu je Jovana jeziva i da NE sme da se pojavljuje na videu? Neću o muzici koja je za streljanje, ali ova Jovana... WTF pobogu? Šta je ribi sa ustima?! Misli da je do jaja? Još si je ti snimio tako da joj naglasiš svaku ma i najsitniju manu.

Ono moje na koji su mi se mnogi smejali:

- "Tvoji modeli?"

- "OK, može, cena x2"

potpuno dobija novi smisao...

Aj kao ovde ne komentarišemo modele, ali ne mogu... baš ne mogu.. jel neko ovom Dadi rekao koliko mu je Jovana jeziva i da NE sme da se pojavljuje na videu? Neću o muzici koja je za streljanje, ali ova Jovana... WTF pobogu? Šta je ribi sa ustima?! Misli da je do jaja? Još si je ti snimio tako da joj naglasiš svaku ma i najsitniju manu.

Ono moje na koje su mi se mnogi smejali:

- "Tvoji modeli?"

- "OK, može, cena x2"

dobija potpuno novi smisao...

I ne pristajem na ono "ovde ne komentarišmo modele". Modeli su i te kako deo posla i sam si kriv ako su jezivi.

Patkovska usta su poslednji krik mode u srbiji. Devojka nije riba ako nema gornju usnu kao patka!

U vreme kada je okacen video, neki advokat specijalizovan za sporove protiv plasticnih hirurga koji lose urade posao, im je ostavio ponudu da ih zastupa i to na engleskom... kad se nisam pokidao od smeha :)

Mada su je brzo obrisali.

Inace, moja praksa za ovakav tip poslova je... ako je devojka recimo debela... pokazem klijentu koliko treba vremena da se sa Liquify stese model. On sedi pored mene a stoperica tece.

Kad zavrsimo sve segmente, pogledamo vreme i pomnozimo sa brojem slika. To bude recimo 1000 minuta za 100 slika.

Moje pitanje tada bude, ko ce da plati tih ~16 sati, tj. dva radna dana. Tad obicno bude potpitanje, a to ne moze da udje u cenu, ili sto to ne moze da udje u cenu???

Ja onda kazem, zato sto model nije profi. Ko je uporan ume da kaze, ali to je tvoj posao, da sredjujes fotke...

I onda ja njega pitam, ti sijes odece, jel tako? On kaze da?

Sijes iz tube, zasto? Pa da ne bih imao gubitke i da bi sekao materijal bez problema.

A onda ga pitam, sta mislis da ti neko da dronjke - krpe, da sijes od njih. Uzmes prvo zasijes po obodima, tj. spojis krpe u jednu veliku, pa krojis. On kaze, ali to se nikada ne bi ispatilo... E pa vidis, ni meni se ne usplati!

Sta su sve od mene trazili u poslednje vreme... Pokrivanje tetovaza preko celih ledja, brisanje pirsinga, retusiranje "ombre" "efektra" na kosi, peglanje odvratno uradjenih silikona, spustanje patkovskih usta u koliko toliko normalna.

Onda ja odem na stock i trazim usta koja lice sa svetlom koje lici.

Kad nadjemo to, zajedno pogledamo cenu i klijent se uglavnom preznoji. Ja pitam, hocemo li da kupujemo ili ostaju Paja Patak usta... i tako! Ko iole radi komercijalnije poslove za manje klijente, zna koliko je prisutna pojava dovodjenja neprofesionalnih modela i njihovo peglanje.

I na kraju, za agencijske poslove, strogo uzimam iskljucivo prirodne devojke, bez tetovaza, punjenih usana i sl.

Na kraju, kapiram zasto se ne komentarisu modeli. Mnogi slikaju svoje devojke, sestre, drugarice... pa tu moze da dodje do neugodnih situacija...