Jump to content

Odlazak iz grada u prirodnije okruženje

joes021

Recommended Posts

• Replies 143
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Lepo upakovano, kao sto novinari umeju da rade, e'o neke cinjenice za razmisljanje pre nego sto se svari clanak :)

2700 stanovnika - selo, ne grad

1200E - ispod proseka spanskog

besplatan internet - juhuuu, osim ako nije u pitanju wi-fi spot u centru sela :D

nema policije - ni kod nas nema po selima, dolaze iz vecih sela ili grada.

nema kriminala - to je malo tesko za uporediti, al pretpostavljam da ni u Silbasu npr nema problema sa kriminalom.

dobijes kucu jeftino na kredit - fino, al ne moze svako ko otpali tamo da zivi. I kod nas su poceli da dele neke kuce mladima po selima, al svi znamo da opet Srbija je daleko od rajskog mesta za zivot :)

Nezaposlenost 0 - znaci da ce glavni vodja da te zaposli na svojoj farmi/fabrici. Ne znaci da ces imati priliku da radis ono sta zelis.

A i nasao sam video, pa moz' da se vidi kako to uzivo otprilike izgleda:

:)

Verovatno su bili očajni pa su morali.

Na onom snimku koji si postavio video sam mnogo lica koja mi ne ulivaju poverenju u visok nivo obrazovanja ljudi koji su tamo.

Sve mi deluje kao na masu neprilagošenih ljudi koji su našli neki način da prežive.

Ideja je ono što je interesantno. Tako nešto nema šanse da bi se dogodilo kod nas.

Gde će kod nas da se složi hiljadu ljudi oko nečega i da svi rade pod nečijim rukovodstvom a da se ne postavi pitanje "A zašto si ti bolji od mene"...

<što se tiče kriminala po selima kod nas.... Mislim da bi bio šokiran kada bi znao kakva je situacija. U nekim selima su se ljudi organizovali i prave patrole jer je toliko bilo lopova da više nisu mogli da izdrže njihov tempo. Krali su od traktora, kosilica, alata pa do kokošaka (živih)...

• 2 weeks later...

Bravo za temu! Ja mislim da je ovaj plac cije si slike postavio, idealan za to za cime tragas i ceznes...

Zenina teka je je imala vikendicu u Banostru na istoj strani kao i ovaj koji si slikao (kad se udje u Banostor, sa glavnog puta desno, negde na sredini sela). Doduse "vikendica" je bila samo u smislu da su oni ziveli i radili u NS a dolazi vikendom i za vreme godisnjih odmora i td, ali je kuca bila izuzetno sredjena sa svim tekovinama civlizacije pa i vise od toga. (vinski podrum, garaza, letnja kuhinja, rostilj...) E sad ono sto je meni bilo najbolja od svega je taj spoj potpuno urbanog mesta za zivot i blizina Dunava (i camca). Camac je bio "parkiran" bukvalno na donjoj kapiji placa! Neprocenjivo!

Tako da ako ovo vec imas ne vidim razlog da trazis dalje...

Pozdrav.

Pa možda i jeste...

Problem je što mislim da je možda mali.

To je 60m x 12m stim da krajnjih 3 metra moram da ostavim za zajednički put.

Dakle ostaje mi 60x9 a to nije ravno nego je pod nekim uglom.

Pitanje je da li je tu moguće napraviti kuću za život a da mi ostane dovoljno prostora da mogu da gajim povrće (plastenik/staklenik) i da na taj način jedem samo ono što ja proizvedem.

Šta je bilo sa tetkinom vikendicom? Jel je još ima?

Zeka? Detelina? Možda Cica?

Kuca je jos na istom mesti ali teka na zalost nije, pokojna je. Oni su to prodali jos dok je bila ziva a u kakvom je stanju sada, nemam pojma. Dugo nisam bio u tom kraju. Plac sa iste te strane ali je cini mi se njihov bio dosta siri od 12m... minimum duplo ako ne i vise.

p.s. da, Cica - kuvarancije, detelina.... :)

Hm, da. Tamo ima različitih parcela.

Moja je baš tako "neodređena". Može da bidne ali ne mora da znači. Mislim da ću ipak pokušati tamo da napravim svoj mali raj pa ću iz prve ruke moći da kažem - MOŽE ili nevoljno ne može...

Doduše ima i "klizećih" kuća :)

P:S. odmah si mi bio sumnjiv :)

Da li ste videli ovo?

jbt, ovde treba otputovati i vratiti se sa dokumentarcem godine.

btw, na levoj obali Save, iznad 45 bloka pa na dalje uzvodno, postoji gomiletina parcela koje se zakupljuju od drzave na 99 godina za neke relativno male pare. Mesto je predobro, jedini su problem komarci, kao i u ostalom u svakom iole ruralnijem mestu a da to mesto pri tom ima i neku vodu (bez koje ja licno ne bih mogao da zivim... treba mi reka). Sojenica 10x10 sa studijom i galerijom iznad za kunt, pomocne prostorije iza i.... bala mi curi....

Jel imaš neku informaciju gde i kome se obratiti za te parcele? Znam da su "Srbijašume" davale na korišćenje placeve 2 km uzvodno od Ostružničkog mosta, ali placevi veličine 1 ar, dakle 100 kvadrata, bez priključka za vodu i struju, uz zabranu dizanja zidanih objekata, za cenu od 50 evra godišnje.

Nemam, ali mozda mogu da ti se raspitam. Moj drugar tamo ima splav i u kontaktu je sa nekoliko ljudi koji imaju sojenice, ali su oni uglavnom nizvodno od ostruznickog. 3 ara, 150e godisnje, a sasvim dovoljno prostora. Pgotovo sto se lako prosiriti na ostatak (dok neko drugi ne zakupi) jer nije bas preterano naseljeno, tj. ima mesta koja su potpuno kul.

E sad.... ta varijanta sa zabranom dizanja zidanih objekata moze lako da se resi... zidas drvetom :mrgreen:

Aj javim kad u'vatim ovoga.

Koga interesuje može da pogleda DŽABE

mada može biti da je ovo i završeno jer se sećam da je to bilo i pre dve godine na vestima DŽABE_ALI_RANIJE

Moram da se zahvalim članu koji me je već par puta kontakirao putem privatne poruke sa odličnim informacijama!

P.S. Prolazio sam tim krajem više puta i priroda je stvarno predivna!

• 2 weeks later...
  • 6 months later...
  • 2 months later...
  • 3 years later...