Jump to content

Fisheye test shots

MilANimaL
 Share

Recommended Posts

Fotografije su odlične. Mislim da je najveći dio zbog fotografa, pravo su malo osvježenje. Objektiv ide na listu za koju moja žena još nije čula :D Prve mi izgledaju kao da je CPL, a to ne može biti, jel' tako? Da li je to uobičajeno sa ovim objektivom ili je do obrade?

• Replies 58
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Dobre fotke :D .

Inače skoro svako riblje oko polarizuje tako da nema potrebe za cpl-om, a i na te objektive zbog konstrukcije ne idu filteri.

HINT, ako ga poravnaš po vertikalnoj osi, na stativu onaj mehurić bude na sredini :) ništa neće biti iskrivljeno. Ja ga često koristim za pejsaže.

15_leto_pejzaz.jpg

PS Izvinjavam se što sam ti se ubacio sa slikom u temu al reko krenula rasprava u tehničkom smeru pa smem :) .

Hvala :D Eto, nisam znao da polarizuje ;) znam da ne mogu filteri da se navrcu, mozda jedino neko veliko parce stakla da se drzi ispred objektiva, ali sumnjam da ne bi upalo u kadar ;) Hvala za HINT ;) na pejzazima sam skontao tu foru, ne provali se da je fisheye u pitanju ;) Slobodno kacite slike, tema je "test" karaktera ;)

Inace, kod arhitekturne fotografije, ako nije bas extremno "iskrivljena", po uputstvima Scott-a Kelby-a moze jednostavno da se ispravi sa vrlo malo gubitaka kadra pri kropu :)

Evo primera ;)

Pre

8641693169_e2f3e7df42_z.jpg

Posle

post-28711-1366004197_thumb.jpg

E ajd šutni taj link na temu, da ne tražim. Baš mi treba neki dobar tutorijal za to. Kada sam ga kupio prošle godine išli smo u Španiju pa se ja malo zaneo... E sad neke od tih fotografija bi supruga baš želela, ali da budu 'normalne'. :lol: Naravno znam da moja ekstremna poigravanja ne mogu popraviti ali ima tu par onako... perspektivnih tj popravljivih.

Takvi filteri bi mozda zavrsili posao, mada mislim da bi na ovom staklu morali da budu bas bas velki da pokriju celo vidno polje, ako proviri prst slucajno sa strane preko zonerice I jedan milimetar, u kadru je :P Tesko da je bolji od nekog Nikonovog ili Canonovog fisheye objektiva, ali ih faktor CENA momentalno izuva ;) Samyang je proizvodjac, ali daje licencu da na isti objektiv druge firme stave svoje ime, tako da se isto to staklo pojavljuje pod imenom Bower, Pro-Optic, Opteka, Vivitar, Rokinon, sve je isto, samo ime firme je drugo. Takodje postoje varijante objektiva, stara verzija sa fiksnom zonericom, nova verzija sa zonericom koja se skida, verzija za video Dslr...razlika je u dizajnu, optika je identicna.

A za one koji vole I da ispravljaju krive Drine, evo I linka ;) Chapter 8, page 241 link

Izgleda mi kao naucnofantasticna zajebancija :P Koliko je to prakticno, koliko se gubi na kvalitetu jer objektiv bude poprilicno udljen od senzora...?

Pa i nije, fora je stara s tim da ja nemam direktnog iskustva sa fisheye, ali na "velikim" teleobjektivima tipa 300/2.8 su se oduvek koristili rear drop-in filteri (na Canon 300/2.8 su 52mm) jer bi prednji bili toliko veliki da bi koštali pravo malo bogatstvo.

na slici je namontiran canonov adapter inace ima ovaj objektiv sa fabrickim canonovim kacenjem

Filter se kaci na objektiv sa zadnje strane, nema veze sa adapterom. Ovi na slici se isporucuju sa ovim objektivom u paketu. Mnogi ih prepravljaju pa prave ND filtere koji su verovatno i najpotrebniji za fisheye objektiv ;)

Ovo gore mi izgleda kao M42, mozda gresim. Ako je recimo objektiv C/N bajonet, nakaci se filter pozadi, logicno mi je da onda vise ne moze da se nakaci direktno na telo, vec preko filtera ide opet neki adapter? Zakomplikovah situaciju u svojoj glavi :P

Ovo gore mi izgleda kao M42, mozda gresim. Ako je recimo objektiv C/N bajonet, nakaci se filter pozadi, logicno mi je da onda vise ne moze da se nakaci direktno na telo, vec preko filtera ide opet neki adapter? Zakomplikovah situaciju u svojoj glavi :P

ne na tvoj to ne moze :D

nikakav adapter, filter se srafi sa zadnje strane objektiva i sve radi kako treba bez ikakvih adaptera ;)