Jump to content

Kako postaviti presek tacno na osnovu CAD - 3DS MAX

milos28164
 Share

Recommended Posts

Pozdrav zonasi,

Treba mi pomoc.

Uvezao sam podloge iz cada u max... postavio osnove... i sad treba da namestim poglede odnosno preseke na osnove da bi mogao da krenem da modelujem zgradu.

Zanima me kako da mi lepo "sedne" presek na osnovu kada je presek pod uglom u osnovi... u maxu imam 4 pogleda a nemam pod uglom... ako me shvatate? Ne znam za koju tacku da se uhvatim kad je sve pod uglom?

Znam da ovo moze u cadu 3d da se odradi pa da importujem u max ali u cadu 3d sam jako slab... ako zna neko kako da to uradim u maxu bio bi mu jako zahvalan.

U prilogu je slika sa obelezenim presekom 1-1 koji je pod uglom da lakse shvatite na sta sam mislio.

Hvala unapred.

post-8000-1363900718_thumb.jpg

U stvari sam hteo da pitam sledece... kako da izmodulejem u maxu zgradu ako imam pogled 4..a poglede 1, 2 i 3 nemam?

Obelezio sam recimo ovaj "imam"... taj imam izgled ali kako da ga iskoristim kad mi nije upravan....?

Moze neka pomoc? Ili cu morati da modelujem sve preko osnova i da gledam preseke u cadu??

Valjda sam uspeo da objasnim....

Slika je u prilogu ovom sad.

Hvala.

http://s21.postimg.org/67m8b4pxj/PITANJE1.jpg

mene samo zanima zasto bi postavljao presek i sta time dobijas uopste u funkciji modelovanja ?

- A nije mi jasno tacno sta ti treba isto tako.

1) Ako je problem postaviti presek tacno na odgovarajuce mesto na osnovu, tj. tacna rotacija na samu liniju preseka. Nemam pojma kako se to u maksu radi, ali brzim guglom sam nabasao na ovu skriptu koju cu i sam da probam:

http://www.scriptspot.com/3ds-max/scripts/3-point-align

3point align deluje prilicno jednostavno... trebalo bi da mozes bilo koje dve ravni da poravnas s ovom skriptom.

2) Ako je problem da postavis view tako da ti se presek ne vidi u skracenju nego u pravoj velicini mozes da postavis kameru koja je normalna na ravan preseka. Za to ti treba ovo pod broj 1) ... i onda ubacis kameru u scenu > selektujes kameru > tools > align > align camera ... i onda izaberes objekat na koji zelis da ti kamera bude upravna.. ako nece sa presekom da ti radi, ubaci obican plane objekat i zarotiraj ga kao pod 1) u tu ravan pa probaj s tim.

Ovo sve sto sam napisao je uz pomocu stapa i kanapa (radim obicno to u cadu).. ali verovatno ovi lokalni 3dmax magovi znaju to bolje pa i mene zanima jel postoji efikasniji nacin.

e, dobro je sto sam odgovorio :)

ajde pre nego sto neko obrise temu neka napise efikasniji nacin za ovo... "snap rotiranje" koje sam probao da objasnim.

Kad je nesto pod nekim random uglom i treba da se poravna s necim drugim.

pliz...

Pa presek mi treba posto nemam sve izglede.... pa da iskoristim sta mogu.

Ovo skriptica se cini odlicna sad cu da je probam i da uradim ovako kao sto si rekao. To je to sto mi treba.

Ako ima neko jos neku ideju slobodno nek javi.

Hvala puno :)

Uspeo sam da alajnujem kameru sa presekom ( odlicna skripta, mada povremeno baguje).... ali sada se javio novi problem i poceo sam da cupam kosu....

O cemu se radi.... kada je radjen presek u cadu.... on je trebao da bude potpuno upravan na osnovu odnosno ono sto sece....a pogledah sad u cadu...89.5 stepeni... i sad ne mogu lepo da poravnam moj alajnovan presek sa osnovom u maxu posto postoji mali otklon u uglu.... ( ako je neko shvatio sta je pisac hteo da kaze )

Druga stvar.... ovi pogledi koji su formirani preko kamere mogu da posluze samo kao pomagalo... posto u tom pogledu ne mogu da crtam nista... sto ce reci da opet moram da crtam zgradu iz osnova.... dal je moguce da ne mogu vise da se iskoriste ti preseci?? Ispada da jedino imam koristi od onih pogleda koji su bukvalno front back, left ili right....

Hvala na pomoci.

Mozda pomogne sledece.. sad, ne znam koji ti je workflow, :)))

Sta zelis da nacrtas uopste u tim pogledima? Zar ne mozes da crtas preko preseka sa snapom ukljucenim ?

Evo jednog divljeg resenja. Umesto da pokusavas da crtas u tim pogledima. napravis ravan veliku, koja ce biti veca od preseka zgrade na primer. I onda je pretvoris u editable poly > i na nivou poligona lagano krenes da quick-slice-ujes. Quick slice sece poligone upravno na tekuci pogled tako sto mu zadas 2 tacke. Takodje mozes i da cut-ujes isto tako.... ali opet, to je "isto" kao da crtas spline preko tvog preseka.

PS: Moj cjale je radio idejni projekat za tu zgradu :) A i deo glavnog. Ako je on crtao presek, recicu mu da je zajebao za pola stepena !!!

Uspeo sam da alajnujem kameru sa presekom ( odlicna skripta, mada povremeno baguje).... ali sada se javio novi problem i poceo sam da cupam kosu....

O cemu se radi.... kada je radjen presek u cadu.... on je trebao da bude potpuno upravan na osnovu odnosno ono sto sece....a pogledah sad u cadu...89.5 stepeni... i sad ne mogu lepo da poravnam moj alajnovan presek sa osnovom u maxu posto postoji mali otklon u uglu.... ( ako je neko shvatio sta je pisac hteo da kaze )

Druga stvar.... ovi pogledi koji su formirani preko kamere mogu da posluze samo kao pomagalo... posto u tom pogledu ne mogu da crtam nista... sto ce reci da opet moram da crtam zgradu iz osnova.... dal je moguce da ne mogu vise da se iskoriste ti preseci?? Ispada da jedino imam koristi od onih pogleda koji su bukvalno front back, left ili right....

Hvala na pomoci.

tih 89.5 stepeni je greska, ocigledno, koristi rucnu metodu, ne gubi vreme

@remedy

ne znam na sta mislis al to radi ALIGN, mada posle mora malo da se tvikuje cesto

mozda sam nesto propustio ali zar ti nije lakse da rotiras osnovu postavis preseke i na kraju kad zavrsis samo ceo objekat vratis na mesto tj zarotiras za taj ugao koji si rotirao na pocetku...

^jedan glas za ovaj način!

Ukoliko će ti trebati da koordinatni sistem dwg osnove i 3d modela budu usklađeni, izvrši rotaciju u dwg-u oko neke referentne tačke>na ovaj način ukoliko ti npr. projektanti pošalju neku izmenu možeš i izmenu rotirati u dwg oko iste ref. tačke pa uvesti u usklađeni ortogonalni sistem 3d modela.

Poz

Ne znam ljudi kako da pocnem....

Problem je sto iz camera view-a ne moze da se crta...

Ja inace radim onako kao sto kaze "btw", ali zgrada je na lakat, kao sto kaze "watson i ajkula"....

Lako je kad imas lepo front, back left i right poglede.... i onda samo splajnove i extrude... milina.

Ovde ne mogu tako....

@ReMeDy_@

Reci caletu da mi uradi adekvatne poglede...:)

Neko je vec radio model ove zgrade samo sto je doslo do promena u projektu.... znaci da je covek imao isto ovo sto i ja od podloga... dakle moguce je iz svega ovog uraditi model.

Moze neko da objasni svoj work flow, kada ima ovakvu situaciju?

Hvala na dosadasnjim odgovorima.

Sve tutorijale sto sam odgledao nisu imali ovu situaciju....inace preporucujem sve od VIS CORBEl-a... pogotovu onaj eksterijer...

Ne znam ljudi kako da pocnem....

Problem je sto iz camera view-a ne moze da se crta...

Ja inace radim onako kao sto kaze "btw", ali zgrada je na lakat, kao sto kaze "watson i ajkula"....

Lako je kad imas lepo front, back left i right poglede.... i onda samo splajnove i extrude... milina.

Ovde ne mogu tako....

@ReMeDy_@

Reci caletu da mi uradi adekvatne poglede...:)

Neko je vec radio model ove zgrade samo sto je doslo do promena u projektu.... znaci da je covek imao isto ovo sto i ja od podloga... dakle moguce je iz svega ovog uraditi model.

Moze neko da objasni svoj work flow, kada ima ovakvu situaciju?

Hvala na dosadasnjim odgovorima.

Sve tutorijale sto sam odgledao nisu imali ovu situaciju....inace preporucujem sve od VIS CORBEl-a... pogotovu onaj eksterijer...

Ja ovo radim iz osnove.

Tacnije napravim nekoliko lejera u autokedu koje cu da uvezem i maks i u njima iscrtam konture svih osnova polilinijom, tako da stavim po tacku na svaki otvor. Kad uvezes takvu zatvorenu poli liniju i ekstrudujes u maksu, on tacno napravi podelu za prozore, i onda sam treba da ubacis parapete i visine prozora. I onda lagano bukvalno seckam, ekstruduje, inset-ujem, zavisi gde mi treba i sta mi terba... terase, nadstresnice, ograde itd. Ne crtam nista u maksu uglavnom. To pod uslovom da radim samo eksterijer.

Kolko se ja secam tog projekta, a secam ga se, posto sam ja trebao da radim to sto ti sada radis :)))... on je imao nacrtane i izglede, ali se projekat menjao X puta i znam da su nesto krov budzili, skidali, smanjivali neke zidove na povucenom spratu itd... i onda je trebao da se popravi i model.

Sad, ne znam koliko se to menjalo, i sta je poslednje sto imam od tih crteza, al ima nekih fasada sigurno, mogu da ti posaljem ako zelis. Baci mejl na PM.

Pa iz osnova sam na kraju i krenuo da radim. Samo sto iscrtavam splajnove preko osnova u maxu a nisam to uradio u cadu...mislim da je tvoj nacin brzi....mada ima i ono copy -paste... barem sam se pokrenuo...videcemo kako ce ici:)

Imam ja izglede... ali su upravni na fasadu...Samo jedan izgled mogu da iskoristim da crtam preko njega.

Hvala:)

Mozda cu jos da vas mucim:)

Misliš da ne postoji zeznutiji slučaj... šta kažeš na tri zgrade zakrivljene pod blagim uglom?

27013464.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Rešenje mi je bilo da izmodelujem sva tri komada ortogonalno u maxu a potom ih zakrivim.

Na kraju sam ih čak ostavio ravne obzirom da je odstupanje od ortogonalne projekcije bilo zanemarljivo.

visnjickivenac01.jpg

Pitao si za workflow?

1. Ne uvozim ništa iz autocada. Znam kako ali ne želim

2. Počinjem model od spooljnog gabarita-kocke

3. E.poly: osnovni gabarit delim po horizontali konektovanjem na delove gde će mi biti prozori. Jedna linija za poziciju parapeta,jedna linija za poziciiju nadprozorne grede, ako postoji balokonac onda jos jedna linija za njegov parapet.

4. Delim potom E.poly po vertikali davajući pozicije prozora-levu špaletnu i desnu špaletnu. Krenem npr. iz desnog ugla zgrade; konektujem jednu liniju na sredini fasade>potom chamfer za širinu prozora-dobio sam levu i desnu špaletnu prozora>obe linije pomeram snapovanjem desne špaletne u desni ugao zgrade>iz projekta pročitam koliko mi je desna špaletna pomerena od ivice zgrade>pomerim ga za toliko (preko F12 move type in u odgovarajućem smeru) i završio sam poziciju ovog prozora po celoj vertikali. Ovo ponavljam dok ne stignem do leve ivice zgrade. Potom idem na suprotnu fasadu.

5. Sve pozicije prozora selektujem i istovremeno ih:

-extrude* -10cm (špaletna)

-inset 5cm (front prozorskih krila)

-extrude -2cm (do pozicije stakla)

*ukoliko je prozor višekrilan nakon prvog extrude konektujem gornju i donju liniju potreban br. puta.

6. Dodelim material ID u ovoj fazi dok su mi selektovani dati poligoni (okvir prozora/staklo).

(prvobitno je celom početnom gabaritu zadat ID materijal koji će kasnije ostati materijal zida)

7. Terase nisam želeo da modelujem iz iste mreže E.poly-ja, već sam ih formirao od splajna u osnovi koji je potom extrudovan za potrebnu debljinu ploče.

Rezultat je čist model, te tako ovaj 3d kompleks zgrada (bez okolnih modela) ima samo 10.000 poligona.

78475284.jpg

Samo pazi s ovime

5. Sve pozicije prozora selektujem i istovremeno ih:

-extrude* -10cm (špaletna)

-inset 5cm (front prozorskih krila)

-extrude -2cm (do pozicije stakla)

*ukoliko je prozor višekrilan nakon prvog extrude konektujem gornju i donju liniju potreban br. puta.

Posto nije dobro. Trebalo bi da bude:

- extrude 10cm (spaletna)

- inset 5cm za front prozorskog shtoka

- extrude 3cm do prozorskog krila

- inset 3-5cm front krila

- extrude -2 do stakla

Grid helper > auto grid > activate grid > extended viewport > grid > biraj :)

Ali po meni bolji sistem je da crtas preko osnove a da izglede koristis samo za horizontale. Ukoliko hoces da podesis neki objekat po lokalnoj osi nekog zida, odaberes grid za taj zid i u padajucem meniju za koordinatni sistem (world, screen, view, gimbal...) odaberes grid.

• 3 weeks later...

gledam temu i smejem se,

i ja sam gledao viscorbel tut i imao sam isti problem kao i ti, ocigledno da tim ne usmerava bas najbolje...

procitacu sve dva puta kako bih resio ovo.

Znam basic modeling ali workflow 0,

hvala kolezi remediju na onlajn objasnjenjima preko fejsa, i za smaranje koje trpi, covek celicne zivce ima :D

• 1 month later...

Pozdrav zonasi

Moze pomoc opet?

"Delim potom E.poly po vertikali davajući pozicije prozora-levu špaletnu i desnu špaletnu. Krenem npr. iz desnog ugla zgrade; konektujem jednu liniju na sredini fasade>potom chamfer za širinu prozora-dobio sam levu i desnu špaletnu prozora>obe linije pomeram snapovanjem desne špaletne u desni ugao zgrade>iz projekta pročitam koliko mi je desna špaletna pomerena od ivice zgrade>pomerim ga za toliko (preko F12 move type in u odgovarajućem smeru) i završio sam poziciju ovog prozora po celoj vertikali. Ovo ponavljam dok ne stignem do leve ivice zgrade."

Kako pomeris linije preko F12? Jasno mi je da mogu da se pomeraju preko numerickog unosa.... ali on racuna da je 0 upravo tamo gde su trenutno te linije...Primer: Recimo hocu da ih pomerim od desnog kraja zgrade za 100 cm... koju ces vrednost da ukucas u odgovorajacu polje? Mozes da pojasnis ovo malo?? Ja sam ovo radio tako sto napravim vodilju... recimo kocku tacne sirine 100..pomerim je do kraja zgrade i onda snepujem one linije tacno na vodilju...

Hvala puno:)

Neznam kako da ti ovo kazem ali mislim da si zalutao i ne kapiras neke stvari. Prvo CAD i programi za vizualizaciju su dve razlicite stvari. Nemas potrebe u programu za vizualizaciju, pogotovo kada radis nesto veliko kao zgradu, da budes tacan u milimetar, jel krajnji korisnik, onaj koji ce gledati projekat nece ni primetiit takve sitne greske. Obicno sto uradis je koristis crtez u pozadini kao referencu i onda na osnovu njega postavljas te prozere ili sta god vec. To kolko ce on da viri ili bude uvucen odredis odokativno, nema potrebe da meris i stavljas sve pod konac.

Jasno je meni sve sto ti pricas ali ja ne pricam o tome koliko ce da viri ili da bude uvucen prozor ( to radim odokativno ) nego o tome koliko je udaljen ceo prozor od ivice zgrade. Naravno da necu da crtam u milimetar:)...ali ako postoji mogucnost da se numericki nesto unese i skrati proces onda to treba iskoristiti. U ovom slucaju zgrade...nisu mogle da se iskoriste iscrtani pogledi-fasade posto je zgrada zakrivljena, dakle mora da se cita sa projekta sta je koliko udaljeno. Naravno da koristim i grid mrezu kao vodilju...ali covek je spomenuo unos preko F12 pa me zanima da se pojasni to ako moze.

Hvala na odgovoru.