Jump to content

Nikon D800

zakd
 Share

Recommended Posts

Pozdrav,

evo da se ovako javno pohvalim da sam novi Nikon član, tj prodao sam svu Canon opremu i sada krećem u kompletiranje Nikon-a......

Uzeću D800 tj rezervisao sam i čekam .....

Od objektiva već imam 24-70G f.28 dok 70-200 f2.8VR1 takodje rezervisan

Ono što ostaje jesu fiksni objektivi koje baš na Nikonu ne poznajem uopšte.

Molim za vaše mišljenje i sugestije a za sledeće potrebe:

Potreba: radim 80% portrete i modnu fotografijiu, poneki book....... (portrete kad kažem nisu samo glava do struka već i full body snimci i u nekom spoljašnjem/unutrašnjem prostoru tj na lokaciji)

10% stock (do sada toliko ali ciljam da se to poveća)

10% komercijalna primena, landscape i jedva poneka ''tezga'' iz finansijskih razloga jedino.....

Šta mi je bitno:

precizan fokus (to je bila primarna mana kod Canona)

Bokeh

šta sam gledao od ponude Nikon-a

pretpostavljam da G varijante su u prednosti u odnosu na stare D varijante ?

pročitao sam negde da G varijante imaju dosta distorzije u odnosu na stare D varijante ?

1. 85mm imao sam na Canonu, sada kod Nikona imam opciju 85mm f1.8G ili da žrtvujem dosta novca za 85mm f1.4D

najvažnije je kakav je na f1.8, jer ispod toga skoro da ne idem.... ako je 1.8G dovoljno dobar na 1.8, ne treba mi skuplja f1.4 varijanta.... ali ja opet polazim da f1.4 varijanta na blendi f1.8 mora biti bolja od f1.8G....

2. 50mm sam uglavnom koristio za full body snimke ili u prostorijama gde imam manje prostora pa mi je isto bitan ovaj 50mm objektiv. Ovde opet imam varijantu 50mm f1.8G i varijantu f1.4G. vredi li razlika.....

3. Opcija nekog širokog fiksnog npr 35mm, 28mm a koji bi ujedno koristio i za video i za fotografiju. probao sam kod prijatelja ranije Sigmu 28mm f1.8 i za fotografiju je bila OK. za video nisam.

Pitanje: da li za video bih trebao da tražim neki manuelni ili su i ovi noviji AF dovoljno dobri.

Ranije za video npr u stanu ili nekom manjem unutrašnjem prostoru 50mm mi je bilo ''tesno'', pa sam zato sada razmišljao o nešto širem objektivu.

Objektive od 100 i više mm nisam gledao jer sam i ranije bio zadovoljan sa 70-200 kao nešto dovoljno dobro i univerzalno. Nadam se da je i Kod nikona to isto dobro.... Odnosno ako postoji nešto što bi trebalo pomenuti od ovih objektiva, molim Vas

Ako sam nešto propustio, loše procenio ili nisam znao, tu ste Vi nadam se...za sugestije....

Hvala unapred

kratko da ne ulazim u široku temu canon vs nikon:

imao sam 5d1, zatim 5dmk2, zatim 1dsmk2 i 1dsmk3...... ipak na osnovu mog iskustva a probao sam malo i nikona, moram da kažem da Nikon bolje rezultate ima, i što je najvažnije, konstantan je u fokusu.....

Auuu, ljudi, baš ste vickasti, pored tolikog teskta Vi ste pronašli deo u zagradi kao najbitnije da se prokomentariše, ne vidim razloga ako zaključim da je Nikon bio pogrešan korak da se vratim na Canon, naravno, profitiraće proizvodjači u oba slučaja.... nešto ipak sumnjam.....

Bez da palamudim mnogo, cela serija 1.8g objektiva je opticki par on par sa skupljom bratijom a u nekim aspektima i bolja. Razlika je eventualna zaptivenost i naravno blenda. Sto se ostrine tice, svi vec na punom otvoru rade kao da su zavrnuti a zavrnuti na 2 ili 2.2 rezu. Dobra strana je sto zbog zaobljenih listica zadrzavaju pravilan bokeh i na manjim blendama, sto nije bio slucaj sa 85 1.8d i 50 1.8d.

Ja koristim 85 i 50 1.8g a imao sam i starije serije i razlika je bas osetna. Kako ostrina tako i CA, bokeh... Distorzije su mozda neznatno vece kod novoje 50ice ali to je smesno da bi predstavljalo problem.

Kao siroki, 28 1.8g se namece jer je potpuno u istom rangu kao i 50 i 85 a pride ima konzistentnost AFa za razliku od Sigmi i slicnih...

Sto se manuelaca tice, zbog nikonovo registracione distance ne mozes da kacis nista sto nije native F mount a obicno ti staklici kostaju i previse da bi bili dostojna alternativa...

Dakle rezime je: svi noviji objektivi rade bolje ali i drugacije od starih. Pitanje je ukusa ali su u svakom slucaju pun pogodak i maltene nepogresiv izbor.

^^^

Jasno sve za fotografiju, hvala.

Kakva su Vaša iskustva, što se tiče videa, hoće li 50mm f1.8g biti dovljan i dobar i da li za video je potrebno imati i nešto šire baš kao pomenuti 28mm ?

a kod koga si rezervisao aparat :lol: :lol: :lol: mozda ima sanse da otkazes, da se vratis na C

nisam mogao da izdrzim...izvini. naravno me ocekujem odgovor :D

A da predje na Sony?

Cekam sad sledeci post ''A Olympus''

I onda jos jedan ''sto ne Pentax''?