Jump to content

d7100

stalex

Recommended Posts

• Replies 200
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

@ArtFocus, za sta si planirao, za slikanje test chartova?

+∞ na karmu.

No nebitno. Malo mi je čudno što na FF telima dopuštaju da se test scena fotografiše u području blende u kojem već nastaje difrakcija... Samim tim, FF na taj način počinje da gubi detalje, a scena je i tako dovoljno "pljosnata" da toliko privrtanje nije neophodno.

Pozdrav

Za nekoga ko ovde vazi za dobro informisanog cudno je da ne znas o cemu se radi. Pricali smo o tome na forumu pre sigurno tri-cetri godine... Biraju blende tako da je apsolutna vrednost sto bliza na razlicitim sistemima, isto je i za 4/3 (m4/3) ranije su birali f6.3 ne znam kako je sada nisam pogledao testove dugo...

Znam ja o čemu se radi, ali to i dalje ne opravdava upotrebu f/11, jer se jasno gubi na oštrini/detaljima, sasvim nepotrebno.

Ako je scena dovoljno "pljosnata" na f/8 za FF, bila bi i za f/5.6 na kropu. Kompromis je često potreban, ali treba biti takav da nusefekti ne budu ključni činilac. Znači, pitanje je: zašto ne f/5.6 - f/8, umesto f/8 - f/11?

Na stranu što smatram da takva gimnastika ne doprinosi realnom poređenju, jer otvor blende je pre svega stvar koja utiče na optički potencijal senzora, a to što je DOF donekle različit, potpuno je irelevantno za test scenu poput ove. Možda grešim, jbmli ga...

Pozdrav

Opravdava kada u pricu ukljucis i 4/3, i da na manjim senzorima isto tako difrakcija pocinje ranije pa su i tu negde bolje izjednaceni. Nije njima cilj da iz odredjene kombinacije senzor/objektiv izvuku sto vise nego da koliko toliko ravnopravno uporedis npr. 4/3 i FF ili sta god drugo...

Jesam. To sam prvo i probao kad sam sastavljao scenu. Ne vidi se na svim telima, ali se može registrovati. Jes' da je to pixel-peeping, ali zar nije sve testiranje upravo to? :)

Drugo, difrakcija se na f/11 jednostavno javlja. To je fizika i nebitno je da li neko vidi, a neko ne. Ako postoji (a postoji), ne vidim razloga da se radi nešto što degradira kvalitet, pa taman i 0.5%.

Mislim, da me ne shvati neko pogrešno, nije to ništa tragično, niti sam istripovan da bih ja to bolje. Malo mi je čudno i to je sve.

Pozdrav

Ja cesto koristim makro objektive i iz mog iskustva, sve do f11 se uospte ne vidi problem sa difrakcijom. Preko toga krece opadanje ostrine, ali prakticno do nekih f14 sve može da prodje sa minimalnim oštrenjem u postu.

Preko toga, difrakcija postaje problem mada je i tad moguće uz malo više cimanja dobiti potpuno sjajan rezultat.

Ovo naravno govorim u domenu product fotografije, ne bubica i slicnog jer to je ipak nešt zahtevnija disciplina.

Takođe, ovo važi za FF senzor, za Crop su vrednosti nešto drugačije, možda za pola blende ali to ne mogu da tvrdim jer već neko vreme ne koristim crop telo.

Takodje, ima i do objektiva, za 105 Micro važi ovo sto sma napisao, 55 Micro vec na f11 ima znatan pad ostrine, dok je on pak neprikosnosven do f8.

Pa i sam kazes da neka metodologija mora postojati. A difrakcija postoji i na f/1.2, samo je njen uticaj zanemarljiv.

Evo nije me mrzelo pogledao sam malo cifre na photozone. 85mm 1.8 G, je oko 10% bolji na f8 nego na f11. Zeiss 21mm Distagon je prakticno isti na obe blende i sad bi se moglo postaviti pitanje zasto ne testirati na f/5.6 kad je tu distagon najbolji (barem u centru). Ne branim ni ja dp, ali u ovom slucaju sam ubedjen da su razlike izmedju onoga sto ti predlazes i njihove metodologije prakticno zanemarljive.

Pa ne... ne bih da ispadne da ih ja napadam. Meni su oni i dalje referenca kada su testovi u pitanju, u to nema sumnje. Ima još jako dobrih sličnih sajtova, ali sam ja počeo sa DPR i on mi je ostao nekako naj.

A ovo je više stvar ličnih nedoumica, iako se ne slažem da su razlike baš uvek zanemarljive. Pritom, treba razlikovati pad oštrine usled optičkih nesavršenosti, jer je to stvar same optike i tada se gleda gde je tzv "sweet spot" objektiva, od difrakcije koja je uzrokovana fizičkim ograničenjima. Zato i kažem - ima objektiva kojima je f/8 "sweet spot". Ima i onih kojima je to f/4, f/5.6 itd, ali do sada nisam naleteo na neki kojem je f/11 "sweet spot", pri čemu će difrakcija uzrokovati dodatni pad, osim tog pada koji je stvar same optike

Ma nebitno... izgubismo vreme na tričarije. Sorry za off. :lol:

Pozdrav

Da su SONY govanca o tome sam odavno pisao... u zadnje vreme sam shvatio i zasto. Sony se nalazi u izuzetno losoj ekonomskoj situaciji, od It's a Sony nije ostralo nista, nemaju novca za razvoj da tako staro djubre pakuju u novo pakovanje. Nisu pukli samo oko foto aparta, vec i kod ostalih segmenata.

Velika šteta. Da kompanija sa toliko izuma i patenata posluje sa gubicima.

Nevezano za efarbikov post, ima podosta Sony hate-era što je po meni apsurdno.

Trebalo bi baciti listu koji su sve naslovi snimljeni njihovom opremom i koji producenti ih koriste. CineAlta i Betacam su priča za sebe...

http://www.creativevideo.co.uk/index.php?t=product/sony_f35

Apropo priče o "sweet spot"

Na nekoliko objektiva što sam probao bilo je ili 5.6 ili 6.3 sem nekog starijeg ef-a koji je bio na 10 čini mi se. :)

Što se tiče foto aparata, odličan bi bio samo da je u telu D300 :)

:D Ovo postaje kao stara skupstina, kao jos jedan neiskusni amater, samo mogu da zakljucim da su svi ovi testovi individualni i da nisu radjeni u velikim vremenskim razmacima i razlicitim uslovima, tako da ovo meni nista neznaci. Posle malo googlanja nadjoh ovo pa pogledajte i vi

Posto s, da ponovo naglasim NIKONovac Pentax moze biti i duplo bolji, ali koji je to aparat bolji od Nikona :)

Velika šteta. Da kompanija sa toliko izuma i patenata posluje sa gubicima.

Nevezano za efarbikov post, ima podosta Sony hate-era što je po meni apsurdno.

Trebalo bi baciti listu koji su sve naslovi snimljeni njihovom opremom i koji producenti ih koriste. CineAlta i Betacam su priča za sebe...

http://www.creativevideo.co.uk/index.php?t=product/sony_f35

Apropo priče o "sweet spot"

Na nekoliko objektiva što sam probao bilo je ili 5.6 ili 6.3 sem nekog starijeg ef-a koji je bio na 10 čini mi se. :)

Što se tiče foto aparata, odličan bi bio samo da je u telu D300 :)

Nije nikakvo hejtovanje vec su to cinjenice, a i ti postavi link o proizvodu iz 2008 god koji kosta preko 100 tisuca evrica. Sony je proslu godinu zavrsio sa gubitkom od 5 Milajde dolara, evo skoro su prezentovali novi PS4 za koji pouzdano zna da nece biti u regalima za Bozic, a taj deo godine ako uprskaju najebali su ga opet.... http://news.techeye.net/business/sony-pana...esses-in-crisis

Nikon očigledno gleda dugoročno, a osim D5200 (by Toshiba) i V1/J1 (by Aptina), rekao bih da je i CMOS iz D800(E) malo specifičan kada su intelektualna prava u pitanju, jer Sony izgleda nema mogućnost da ga iskoristi u svojim aparatima. Cenim da je to iz razloga što je Nikon na neki način ucenio Sony i taj senzor samostalno dizajnirao po verovatno većoj ceni, kako bi ostao njihova ekskluziva. Ranije je bilo drugačije. Nekad Sony prvi izbaci aparat sa nekim novim senzorom, a odmah zatim i Nikon. A nekad i obratno. Međutim, ovo je prvi put da jedan senzor nudi samo Nikon.

Nikon je u poslednje vreme napravio mnogo koraka koji sugerišu da saradnja sa Sony-jem možda uopšte nije dugoročna.

Pozdrav

Sasvim je nenormalno da jedan proizvodjač zavisi od ekskluzivne (čitaj isključive, niko drugi) saradnje sa drugim proizvodjačem, pa šta god bilo u pitanju.

Da li je Nikon razvijao d800(e) sam ili je ucenio drugog proizvodjača nije toliko bitno, koliko je bitno da kao proizvodjač opstaje sa blagim trendom rasta i ispravnom vizijom budućnosti. To kupci, oni koji znaju zbog čega kupuju odredjeni proizvod (ne stanu ispred ogledala da vide kako im stoji uz nove 'tike) cene i nastavljaju da prate brend (odnosno pokazuju svoju lojalnost).

Problem ostalih proizvodjača je taj što nemaju dugoročnu ispravnu viziju kuda idu u razvoju i kakvu podršku pružaju svojim kupcima nakon prodaje. Najgora moguća stvar je svaštariti (olympus), mnogo varirati u kvalitetu uredjaja (Sony), izbacivati nešto suviše avangardno i preskupo u odnosu na konkurenciju (pentax). Svima nabrojanima je zajedničko da im je zakazala postprodajna mreža (servisi, customer support) i da nemaju kupce koji konstantno nastavljaju da ulažu kupujući ekstra sitnice na kojima firma ima zarade kojima pokriva support i servisnu mrežu.

Nije bitno da imaš enormno dobar, mnogo iznad konkurencije proizvod, bitno je da svojim proizvodom i uslugom zadržiš kupca kod sebe.