Jump to content

Skyscrapers, funkcionalna sema, literatura

Recommended Posts

Pozdrav narode,

Redovno pratim sve sto se dogadja na dizajn zoni, i izgleda da ima ljudi koji su voljni da pomognu i gdje je ta pomoc cesto korisna i poucna..

Trenutno radim master rad na temu nebodera, pa me zanima da li neko zna odredjene linkove na kojima moze da se nauci o dizajnu nebodera, njihovoj funkcionalnoj semi, osnovnim elementima...

Isto tako ako neko zna za odredjenu literaturu koja je korisna za projektovanje nebodera??

Unapred se zahvaljujem

^ Sta tebi tu smeta????

Da li je tebi logicno da covek sa 3.5 godina studiranja ne ume da nadje link o soliterima?

+ lepo sam mu rekao da mi obrazlozi to i da cu mu onda pomoci.

A ti mu slobodno posalji sve sto imas i znas, pa se pitaj kakav ce on arhitekta da bude za 1,5 godina kada zavrsi.

Hoce li te i onda cimati za rukav da mu das linkove i literaturu kada mu investitor ponudi projektni zadatak?

^ Sta tebi tu smeta????

Da li je tebi logicno da covek sa 3.5 godina studiranja ne ume da nadje link o soliterima?

+ lepo sam mu rekao da mi obrazlozi to i da cu mu onda pomoci.

A ti mu slobodno posalji sve sto imas i znas, pa se pitaj kakav ce on arhitekta da bude za 1,5 godina kada zavrsi.

Hoce li te i onda cimati za rukav da mu das linkove i literaturu kada mu investitor ponudi projektni zadatak?

Druze, arhitektura je struka kolektivnog kompromisa i medjusobne saradnje...sad ti sebe zapitaj kakav ces ti strucnjak da budes sa takvim sujetnim pristupom...

Hvala dizajn zoni na ovako profesionalnom pristupu...

Pa sto lepo ne objasnis kako to da nisi sam u stanju da nadjes nesto cega ima na megatone.

Ja sam ti rekao da cu ti pomoci posle toga, zar ne?

Da si citao moje postove na bilo koju temu- znao bi da sam ja osoba koja zeli da pomogne ljudima.

(Dobro sto nisi pitao kolege ovde, otvaranjem nove teme, da ti kazu kakva je vremenska prognoza za Srbijuu narednih 5 dana.

- eto kako sam ja protumacio nivo tvog pitanja!)

A sada uopste vise ne zelim da ucestvujem u tvojoj temi.

:angry:

Sve počinje od Nojferta. Čini mi se da tamo ne postoji poglavlje o visokim zgradama, ali ima dosta toga što se može iskoristiti. Komunikacija, garaže...

Odi kod Jeličičkine ekipe, kabinet 505, pa vidi sa njima da li imaju nešto od literature, pošto je neke od prethodnih godina na AP3 zadatak bio zgrada spratnosti minimum P+30.

Jedan od najpoznatijih konkursa na temu. Vidi nađi na googlu zbike pobedničkih rešenja biće ti od koristi za key study:

http://www.evolo.us/category/competition/

Iako ne nađeš imaš pobednička 3 rešenja svake godine.

Ono o cemu treba prvo da mislis jeste konstrukcija. Pogledaj na netu metalne konstrukcije, ima par pdf fajlova sa predavanja sa gradjevinskog fakulteta, gde mozes da vidis kakvi se tipovi konstrukcije koriste za ovakve vrste zgrada. Primeri su vrlo jednostavni i mogu ti pomoci da skapiras sustinu. Ono sto je karakteristicno za solitere/nebodere jeste to da kod ovakvih zgrada forma/funkcija/dizajn sve uglavnom sledi iz konstrukcije... Tako da kada resis konstrukciju sve ostalo ce doci samo od sebe.

Evo prvo sto mi pada na pamet kao primer su Vierendeel nosaci > https://www.google.rs/search?q=vierendeel+t...920&bih=976

bas te sam koristio kada sam pre 2 godine radio projekat autobuske stanice sa kolegom > http://www.behance.net/gallery/LASTA-BUS-S...elgrade/1997585

zklope, stvarno si zamracio mnogo.

@ Tema : Mislim da bi najbolje bilo da krenes od Nojferta, posto je to najbolja osnova. Na prvi pogled se ne nalazi to u Nojfertu (trebaju ti Upravne zgrade, pa ima odeljak Oblakoderi). Ima primera, i uglavnom nije to nista komplikovano (posebno kad si vec student i dosao si do kraja faksa).

Ovi EVOLO primeru su odlicni, ali mislim da to treba da ti bude kao neki sledeci korak kad se upoznas sa osnovama, posto uglavnom su to projekti (ovi nagradjeni i pohvaljeni) koji imaju jaku tehnolosko-inovativnu komponentu, a mislim da je tebi mnogo vaznije da savladas osnove prvo pa iz toga da ekstrapoliras ove dizajnerske i tehnoloske stvari.

Druze, arhitektura je struka kolektivnog kompromisa i medjusobne saradnje...sad ti sebe zapitaj kakav ces ti strucnjak da budes sa takvim sujetnim pristupom...

Hvala dizajn zoni na ovako profesionalnom pristupu...

Da ti tako STVARNO mislis, bio bi malo aktivniji na ovom forumu, a ne bi imao 3 posta, i zapitaj sebe kakav ces TI strucnjak biti ako za master, dakle ne I ili II god, pa da ti covek i oprosti, pitas zaista stvari koje su u rangu prognoze za narednih 5 dana.

...

I jel stvarno mislis da postoji literatura na srpskom koja obradjuje tvoju temu?

...

JEDINO sto moze, i to samo donekle da se iskoristi, za konstrukciju, su scripte za Konstruktivne sisteme, sa BGD fakulteta.

...

I daleko je postenije reci, "MRZI me da trazim, pa ako je neko negde nesto video, nabasao, u vezi ove moje teme, nek okaci ovde, bicu mu zahvalan"

Sve počinje od Nojferta. Čini mi se da tamo ne postoji poglavlje o visokim zgradama, ali ima dosta toga što se može iskoristiti. Komunikacija, garaže...

.

ma ima onaj deo o poslovnim zgradama, kancelarije, dubina, svetlost, to je to, nema tu sta, samo dodas, vertikale za jezgra, koja su malo veca kod vecih zgrada, preklapanje linija za liftove, evakuacija i to je to....i malo paznje posvetis vetru, koji za nize objekte retko kad je bitan, a ovde je faktor broj jedan.

E ovako narode kad je vec problem postaviti jedno obicno pitanje...

Za pocetka sam prilicno siguran da neko ko se registrovao nedavno ne moze nikako da ima veliki broj postova, ali dobro to sad nije bitno...

Sto se tice master rada...ono sto ja zapravo radim je dosta kompleksnije i zahtjevnije od samog projektovanja obicnog nebodera...ako neko zaista bude zainteresovan o cemu se radi neka me kontaktira u privatnim porukama, vrlo rado cu da mu objasnim...pitanje koje sam postavio u okviru ove teme je samo jedan mali segment cjele price koji pokusavam da zavrsim sto prije, kako bi drugim stvarima mogao temeljnije da se posvetim....

Istina je da na netu postoje brojni radovi na temu nebodera, ali kako sam pretpostavio da se ovdje nalaze oni ljudi koji su takve teme vec prosli, nadao sam se najbrzoj mogucoj filtraciji kako bih dobio linkove za one primjere koji su vama zapali za oko...

Isto tako nisao ocekivao samo literaturu na srpskom, naprotiv i na samom mandarinskom jeziku bi mi neki primjeri dobro dosli ako se radi o primjerima koji i po formi i funckiji zapadaju za oko...

Izvinjavam se ako sam "naivnim" pitanjem uvrijedio neciju inteligenciju ili nesto slicno...imajte malo i razumjevanja, ja sam tek poceo da koristim ovaj forum....

Hvala ljudi na pomoci...

Sto se Sharda tice mogu da ti posaljem neki poluidejni projekat u dwg formatu i par jpgova presjeka ili izgleda ne mogu da se sjetim. to sam negdje davno pronasao na internetu. Prosle nedelje sam napravio par fotografija tako da ti i to mogu proslijediti. Subjektivni utisci su: Zgrada izgleda iz daljine zaista nestvarno. Posto su oblaci obicno u Londonu a vrh same zgrade je "pojacano" osvijetljen pa taj dio oblaka bude nestvaran. Prizemlje kao da nije jos 100% zavrseno. Ulaz je u potpunom minimalizmu. Par lampi pult i zid , a odmah uz zgradu je zeljeznicka stanica. Sve u svemu zaista impozantan objekat.

@Lavina

..rado bih to posedovao ;-)

Ti si tamo?

Meni se ucinilo da je zgrada grozna na prvu loptu pa sam zato hteo da cujem njega sta ima da kaze.

Mozes mi poslati na padokle@yahoo.com (to mi je mail za razmenu ...)

Da li si pregledao zadnji link!?

+ (da ne otvaram temu)

Ako neko ima neke predloge za fasadu- radi se o tome da sam sa investitorom ranije odlucio da ce biti alukobond, ali se posle 2 godine odustalo pa se ide na neko drugo oblaganje. (objekat je h=9,5m 24mx8,5m - znaci dug i uzan) u centru.

Ima dugi prepust (kao pravougli trougao) po duzoj strani koji ce biti zastakljen i nastavlja se na zadnju fasadu do pola.(oko 3,8 visine i 17m + jos 4,5m duzine)

Kaze da je nasao neki travertin (dosta je skup, ali ..neka veza pa kompenzacija...) koji se slaze po horizontali na metalne nosace koji se vide (ako sam dobro razumeo). To bi tek vizuelno izduzilo..

^ hvala!

dooobre fotke.

PS: extra ti Portfolio, bre.

LIKE

+ OFF: Lookic-ev biro "Portner" u Moskvi vapi za takvim covekom (radom), mislim da imaju stalno otvoren konkurs postavljen na DZ

A i logo tvog studija je identican (!?) sa njihovim.

Imas na Tz ukucaj tall building i naci ces 100 Worlds Tallest Buildings pdf, Tall Building Structure » books, a imas i o uticaju vetra, meni je koristilo pri izradi jednog rada na faxu.

Off: Zar virendel nosaci nisu za velike raspone, a ne za visoke zgrade? :mellow:

p.s. Lavina, stvarno fenomenalan portfolio, svaka cast!