Jump to content
Sign in to follow this  
Stexman

Potreban Savet! Lepljenje sito svile!?

Recommended Posts

Pozdrav svima. Ovo je moj prvi post ovde i apsolutni sam pocetnik sto se tice sito stampe iako imam podosta godina za rookija!

Cilj mi je da koristim sito stampu za izradu PCB-a, odnosno stampanih plocica za elektroniku.

Nabavio sam drzac za sito ram, ram i svilu 120 niti. Sad bi tu svilu trebalo zalepiti na ram.

Zvao sam nekoliko firmi i ili nemaju ili prodaju lepak za tu namenu u kolicini od 1kg, sto meni apsolutno ne treba.

Ako budem prosirivao delatnost, kupicu gotov zategnut ram, ali ova pocetna varijanta mora ovako sto bi rekli "na misice".

Moje pitanje za iskusne je koji lepak bih mogao da iskoristim za zatezanje svile na ram a da nije bas za tu namenu?

Jedan prijatelj koji se bavi sito stampom na sitno, mi rece da je koristio tigar lepak ali meni to jednostavno "ne pije vodu".

Ja bih to mozda pojacao i sa heftalicom ali o tom potom. Prvo da zategnem i zalepim!

Molim vas za neku proverenu informaciju o alternativi za lepak.

Hvala unapred i jos jednom veliki pozdrav svima! ;)

p.s.

Ako je neko radio izdradu stampanih plocica sito postupkom, svako savet mi je dobro dosao!

Da li misliš da ćeš sa tako urađenim sitom (u kućnoj varijanti) uspeti da odradiš posao? Pogotovo što ti treba ok zategnusts obzirom da ćeš raditi pločice

Nisi naveo koje veličine je sito kao i boja svile, ali veruj mi sve firme koje se bave zatezanjem sita nisu toliko skupe a uradaiće mnogo kvalitetnije nego ti u kućnoj varijanti.

Zatezanje sita B3 formata sa žutom svilom (120) ne bi trebalo da košta više od 2000 dinara, uostalom nazovi neke od firmi pa se raspitaj da li ti je to bolja opcija od kućne radinosti...

Mislim da će ti Tigar/Neostik/Syntelan pomoći, a možeš i klamericom da ojačaš, ali veruj mi, to nije to...

Pa upoznao sam nekoliko ljudi koji se bave sito stampom i svi su imali rucno zategnuta sita.

Jedan cak ne koristi nikakvu spravu za zatezanje vec sve to radi rukom.

Moje sito je zute boje, 50X40. Svilu sam platio 800 dinara a ram me nije kostao nista, zato mi je mnogo da nekom dam 2400 dinara a sav materijal je moj. Ne planiram ja da zaradjujem pare sitostampom vec bi da radim samo za svoje potrebe.

Ja mislim da mogu to sam da odradim prilicno kvalitetno, samo sam hteo da proverim koju vrstu lepka da uzmem.

A sa strane sam se dvoumio da li da pojacam heftalicom.

Ipak hvala na savetu!

Mani se ti vode nego lepi to tigrovim univerzalnim lepkom. Ja tako lepim evo vec 20 godina, a i mozes ga kupiti u tubi u kolicini manjoj od 1 kg :)

Namazi ram (stranu po stranu), ostavi par minuta da odstoji zatim lepi. Prilikom lepljenja bilo bi dobro da imas neki predmet kojim bi vrsio pritisak, utrljavao tu svilu na ram.

Ma najobicniji.

Recimo sita sa brojevima za sportsku opremu koja se non-stop koriste mi stoje po nekoliko godina - dok ne odlucim da promenim brojeve, takodje sita pomocu kojih uradim po nekoliko desetina hiljada otisaka su lepljena obicnim tigar univerzalnim lepkom i to bez span-rama. (naravno kod lepljenja je potrebno cetvoro ruku) :)

Nisam ti rekao - kad lepis, prvo zalepis dve susedne strane a onda dolazi drugi par ruku u pomoc tako da ti spanujes a druge ruke utrljavaju sito na premazanu stranicu rama.