Jump to content

Recommended Posts

Postovani forumasi molim za pomoc,

Uradio sam knjigu u B5 formatu (500 strana) u Indesign pa me interesuje na koji nacin i u kom programu (Indesign, ilustrator ili photoshop) je najbolje uraditi korice za ovu knjigu (koji format se predaje stampariji?) i koje dimenzije korice treba da budu za ovaj format b5.

Interesuje me da li se stampariji posebno dostavlja u pdf formatu knjiga a posebno korice ili ide sve zajedno,

Unapred zahvaljujem na odgovorima

sva tri programa su prihvatljiva kako za dizajn tako i za pripremu korica, naravno u slucaju indesigna pametno je to uraditi u posebnom dokumentu. (izaberi program u skladu sa samim dizajnom i tehnikalijama. Ps za grafiku sa puno valera a'la fotografija, a malo teksta, ili sarenog i velikog teksta. InDesign za tekst i jednostavne graficke elemente, obojene boksove, ili jednostavnu kombinaciju slika i teksta, uzmi u obzir da on nije predvidjen za dizajn od nule. preporucujem Ai za sve druge slucajeve, da li kreativnije, da li kvalitetnije, da li prosto zato sto je u njemu lakse /ili svrsishodnije/ raditi takve stvari.)

tipicne korice se prave na sirini R+(W+P)x2 i visini H+Px2

gde su

W sirina stranice knjige

H visina stranice knjige

P je prepust ili obrez koji se ostavlja zbog (tipicno 3mm sa svakih strana, ali to zavisi od tiraza, debljine papira, i vrste noza)

R je rikna, odnosno debljina knjige nakon poveza (+ 2 malo opustenije debljine samog papira korice koje treba uzeti u obzir zbog bigovanja ali i lepka)

tako da su realne dimenzije za B5 (ako jos uvek ne znamo riknu)

sirina: R+(176+3)x2 = R+358mm

visina: 250+3x2 = 256mm

riknu mozes izmeriti/proceniti na cetiri nacina.

najlaksi/najjeftiniji:

neko sa iskustvom u stampi ti kaze (pozeljno je da to bude neko ko je vec stampao bas takve knjige).

najrizicniji:

prema gramazi papira mozes reci, ok ovaj papir je debeo toliko i toliko x toliko i toliko strana = toliko mm

najoptimalniji:

izmeris debljinu 10-ak, 20-ak, 50-ak, i 100-ak napakovanih strana papira, zatim podelis to sa brojem merenih strana i pomnozis sa brojem stranica knjige. (nemoj mnogo da ih stisnes.)

najtezi/najskuplji:

napravis maketu knjige sa sve povezom, cudima, ludilima, i koricom. izmeris.

u svakom slucaju, ako meris, gledas da izmeris precizno lenjirom do u 1/4 mm. gotov broj zaokruzi na prvih sledecih pola milimetra. sto je knjiga deblja (kada predje 100-nak strana, a vidim da ima 500 sto je fina debljina), to je potencijal za gresku veci, pa treba dodati mozda i malo vise (ili zaokruziti na ceo mm), zbog vlage, zbog sitnih kumulativnih gresaka u merenju, u sv. slucaju je bolje da ima viska nego manjka, ali ne sme ni viska biti previse.

ima i tu trikova naravno.

ako kazemo da je prednja strana knjige K1, a zadnja K4, a unutrasnje strane korice su K2 i K3, onda priprema izgleda ovako:

lice: K4 | Rs | K1

ledja: K2 | Ru | K3

obicno se ledja ne farbaju, a posebno u unutrasnjem delu rikne (Ru), zbog lepka.

a ako gledas lice, onda uzmi u obzir da je merenje rikne manje riskantno, ako u pripremi ne postoji jasna granica izmedju K1, K4 i rikne. tada je vazno samo centrirati naziv knjige na rikni, da bi u povezu to moglo da se nacentrira lakse (recimo, mada nisam aktuelan sa danasnjim procesima u velikim tirazima, mozda je to postalo veoma precizno, ne znam). u toj varijanti je jednostavno odseci taj eventualni delic mm koliko je mozda bilo viska, sa samih korica, a grafika na K1 i K4 ce pobeci ulevo ili desno za isti taj delic, sto nije katastrofalno, ako se sve lepo uzme u obzir (dakle grafika ne prati ivice, ima dovoljno belina oko naslova itd.) to je glavni trik za jednostavne knjige, medjutim za ozbiljnije resenje je potrebna i veca preciznost, tako da se snadji nekom rucnom/eksperimentalnom metodom.

korica u svakom slucaju ide u odvojenom fajlu, zato sto se priprema dostavlja sklopljena sa riknom. potrudi se da ostavis guideove u originalnom fajlu, ili da postavis oznake (isprekidane crtice) oko stampe (ne NA stampi, nego u prostoru koji je prepusten za odsecanje) tamo gde se korica savija, ako nema razlike u koloru.

savet: nemoj nikad da gadjas da ti promena u koloru pada tamo gde se korice savijaju, to nikad nece izaci tako, vec ce uvek bezati te na jednu te na drugu stranu, od kojih je najruznija situacija kad zine levo linija na naslovnoj strani. ako je takav dizajn potreban, smanji sirinu kolora za bar 2mm (ukupno) u odnosu na procenjenu sirinu rikne, mada se to generalno ne praktikuje uopste, jer smara.

i naravno, ako je potrebno da nesto ide do ivice secenja, teraj to u margo (dakle u onaj prepust ostavljen za secenje). mada sad vec podrazumevam da iole razumes pojam pripreme.

edit:

e da, i neka ti kaze neko kako da okrenes naziv na rikni, mislim da je baseline teksta orijentisan ka zadnjoj korici (znaci rotacija 90CW u pripremi), ali ne bih da te obmanem, jer nisam 10 godina to radio, pa sam zaboravio, bolje da ti kaze jos neko.

edit2:

da, dobro sam rekao: 90CW. pravilo je sledece: kada knjigu stavis na sto tako da joj naslov gleda na gore, rikna bi trebalo da moze da se cita normalno.

ma u stvari, evo s gugla

pretpostavio sam da je tvoja knjiga: offsetni 80gr, 500, meki povez kunstr 250gr, ali ko zna, mozda ovaj njihov kalkulator nista ne valja, ili sam ja samo pogresno pretpostavio

Planiram da knjiga bude tvrdi povez, sivena, ipak mislim da ce bolje izlgedati nego da se samo zelepe stranice

edit:

e da, i neka ti kaze neko kako da okrenes naziv na rikni, mislim da je baseline teksta orijentisan ka zadnjoj korici (znaci rotacija 90CW u pripremi), ali ne bih da te obmanem, jer nisam 10 godina to radio, pa sam zaboravio, bolje da ti kaze jos neko.

edit2:

da, dobro sam rekao: 90CW. pravilo je sledece: kada knjigu stavis na sto tako da joj naslov gleda na gore, rikna bi trebalo da moze da se cita normalno.

Kada knjiga stoji uspravno, tekst na rikni treba da ide od dole ka gore.

Kada knjiga stoji uspravno, tekst na rikni treba da ide od dole ka gore.

Evo ono što mi je uvek bilo zanimljivo - ovo su dve suprotne stvari/pravila. A ono što je interesantno je da očigledno oba pristupa važe jer imam knjige vrlo poznatih svetskih izdavača i tekst na riknama je slagan na oba načina...

DSC06899_A_zpsaf361537.jpg

Mr Slobodan Nedeljković, Miodrag Nedeljković, Grafičko oblikovanje i pismo.

Imam i ja knjiga koje odstupaju od ovog pravila, ali preko 90% knjiga koje sam video su štampane sa tekstom na rikni od gore prema dole.

Sad kad sam malo proguglao, vidim da knjige na engleskom odstupaju od ovog pravila. Moguće da preko okeana važe drugačija tipografska pravila.

sta znam, moguce je da zavisi od vrste same knjige.

ako je oprema knjige skupa i predvidjena za dug zivot na polici, onda pretpostavljam da treba ici niz dlaku tradiciji (odozdo na gore). mada mene iskreno nervira situacija u kojoj je polica prepuna knjiga koje se citaju cas ovako cas onako, a danas se malo ko opterecuje policama i knjige obicno stoje naslagane jedna na drugu, pa je to objasnjenje za odozgo na dole.

mislim da su na zapadu magazini, bilteni, i stripovi uneli pritisak u neku vrste standardizacije, prosto jer su knjige verovatno odudarale od logicne i ocigledne prakse.

e sad, ako cemo prema tehnickim crtezima (prema nemackom standardu), vertikalan tekst se uvek orijentise u odnosu na vodoravan tako da se cita normalno kada se papir okrene za 90CW. sto ako se prenese na pripremu korica, ukazuje na orijentaciju odozdo na gore (tradicionalnu). moguce je da se tako do toga i doslo, zbog odsustva magazina i knjiga koji se na gomilama vuku po stolovima domacinstava.

Kako sto ti je rekao Syndrome, obavezno ostavi otvoren fajl jer rikna kod korice za tvrd povez je deblja zbog lepenke. Takodje, prepust kod tvrdog poveza je od 15 mm pa navise.

Sto se tice natpisa na rikni, dozvoljeno je i jedno i drugo. Ja uvek stavljam odozdo na gore, zato sto knjiga u polici, obicno, stoji uspravno pa je lakse za citanje.