Jump to content

Nikon D600, Test

StORM48
 Share

Recommended Posts

• Replies 126
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Da se pohvalim i ja, od jutros uberhappy vlasnik:

Nikon D600

Nikon 24-85 VR

Nikon 70-300 VR II

Nikon SB-700

Doneseno iz Švajcarske, sve đuture plaćeno 2300 evra, odnosno 2870 CHF.

Neće me biti neko vreme na forumu, mnogo opširno uputstvo...moj je život Švicarska :lol:

Nox jel se i u Švici može dobiti povrat poreza, pitam jer imam rođaka kojeg sam kontaktirao za opremu i kaže nikad nije čuo za tako nešto, pa reko možda ti znaš ili neko drugi da li je tamo isto kao i Mađarskoj, Nemačkoj itd što se tiče povrata poreza...

Po meni je koncepcija da senzor bolje radi kad treba da se cupaju slike koje su podeksponirane mnogo bliza realnosti...

objektivno gledano, mnogo je manja muka kad iams visak svetlosti nego kad imas manjak...

Primera radi, fotkas neki koncert, svadbu, gde nema svetla ni za stakla brza od 2.8... i tu onda tendenciozno podeksponiras snimak jer znas da ces uz malo pazljivi post moci da izvuces kakav takav snimak... to je posebno bitno reporterima...

Da me ubiješ ako sam skapirao ovo... :blink:

Ma to mi je jasno bre nego me zbuniše ova dva reda...

Po meni je koncepcija da senzor bolje radi kad treba da se cupaju slike koje su podeksponirane mnogo bliza realnosti...

objektivno gledano, mnogo je manja muka kad iams visak svetlosti nego kad imas manjak...

Nox jel se i u Švici može dobiti povrat poreza, pitam jer imam rođaka kojeg sam kontaktirao za opremu i kaže nikad nije čuo za tako nešto, pa reko možda ti znaš ili neko drugi da li je tamo isto kao i Mađarskoj, Nemačkoj itd što se tiče povrata poreza...

Ne znam, jer sam platio cenu sa porezom, budući je čovek koji je švajcarski državljanin kupio opremu, pa je dopremljeno ovde meni. Ali bilo bi nelogično da ne možeš da vratiš porez kao stranac koji kupuje nešto. Mada je i ovako ultrajeftino kad pogledaš cenu kod nas, jer bi ovo što sam kupio (D600+24-85 VR+70-300 VR II+SB700) ispalo oko 3200 evra, dakle 900 evra uštede.

A neki dan je moj drugar isto na digitec.ch kupio 60D+17-85 IS+70-300 IS+ 430 EX II + Tokina 11-16 Pro za 1550 evra. Šta reći...

• 4 weeks later...

Nakon nesto manje od mesec dana, evo zakljucka o D600....

aparat KIDA. Toliko mi se dopao, da mi sutra stize jos jedan. Jednostavno, sve radi sto i D700, ali za klasu bolje. Auto fokus- bolje vidi u mraku, ne da se zbuniti i bez oklevanja zakucava i sto je interesantno..cini mi se da je precizniji od AF-a u D700. ISO- bolji je za blendu i jos nesto preko. Tako da gde sam razmisljao na D700 o vrednostima od 6400 do 12800, ovde te vrednosti se glat koriste bez razmisljanja, sve do 25600 gde mora da se pazi da fajl bude ekspiniran kako treba, jer tu cupanja nema (ne trpi obradu) Boje su odlicne na svim iso vrednostima, i auto WB je dosta poboljsan. Sam aparat je tih, gotovo necujan u odnosu na D700 (sto mi vrlo znaci)

Sto se samog tela i ergonomije tice, par stvari se dobija, a par stvari gubi. Taster za LV je koristan i dosta ga koristim, jer kontrastni AF zaista radi, za razliku od onog u D700 koji je spor. U1 i U2 modovi...iz raja su izasli. Pitam se kako sam ziveo bez toga do sad :D Stvar navike je sto se tice manjana AF modova, i sto su obrnuli tastere za zumiranje i odzumiranje slike. Takodje mi je cudno sto je taster za ISO skroz u donjem levom uglu, dok je iznad odmah taster za menjanje kvaliteta slike, pa strahujem da prilikom menjanja iso-a slucano ne promenim sa raw-a na jpeg. Sva sreca, to mi se jos nije desilo. Kao sto rekoh, stvar navike.

E sad stvari koje se gube... Aparat nema taster za 100% zum. Sto i nije tolika katastrofa jer je prikaz slike dosta bolji u odnosu na D700, ali ne bi skodilo da postoji. Druga stvar, u preview-u, kad se odzimira slika za 3 koraka u thumbnails, tj prikaz fotografija u najmanjem prikazu, aparat uvek ponovo kreira thumbnails i taj proces ne nemoguce prekinuti, tj ne moze se preci u neki drugi mod za pregled fotografija. Ume da smara ako nekom zelite da pokazete neku fotografiju, i slucajno odzumirate. I jos jedna stvar koja mi je cudna, to je pozicija donjeg tastera (Fn) sa prednje strane koji se nalazi ispod bajoneta. Zasto su ga tu stavili.... nije mi najjasnije...kontam da bi se mogao dohvatiti i sa zakacenim gripom. Od sitnica koje mi fale, tu je i mogucnost da se predni i zadnji kontrolni tockici zakljucaju. Na D700 je to moguce kombinacijom jednog od Fn tastera. Takodje tockic za menjanje dioptrije nema lock opciju pa se slucajno moze pomeriti. Sto se prikaza informacija tice, sitnica koja mi je zapala za oko- na gornjem statusnom displeju ne postoji graficki prikaz svetlomera. Sve ostalo sto koristim je na svom mestu :)

Sto se tice kako aparat lezi u ruci... D700 je udobniji aparat, cak mi se cini da D700 bolje lezi u ruci i od D800 (ili koliko sam koristio D700, mozda mi se ruka oblikovala prema aparatu :D ) sa druge strane, D600 je ultra lagan sto znaci itekako ako treba da se vuce po 8 sati dnevno. Ne moze jare i pare na zalost. Licno, vise mi se dopada ova guma na D600 nego ona lepljiva na D700... nadam se da se nece odlepljivati na svakih 6 meseci :G

Nikon je napravio cudo sa ovim aparatom, barem za ono cime se ja bavim (event, wedding p.) aparat koji je sposoban za svaki moguc zadatak koji mogu da zamislim i sve to za male pare. Ako je nesto i osakaceno na tom telu, cena to opravdava, makar neke meni kljucne stvari nisu, kao sto je to na 5Dmk3, spot merenje sa sporednim AF tackama...

Dakle setup za fotografisanje raznoraznih dogadjaja: Black Rapid strap DR1, 2x D600 sa 24-70 F2.8G, na drugom telu 70-200 F2.8VRII i blic sb900 koji je okacen na pojas, po potrebi ga kacim.

Ja srecan :)

Prvi primerak je dobio "odmašćen"... za drugi ćemo da vidimo. :lol:

@KinteC

Što reče neko gore, da Te služi dok god Ti se ne smuči! ;)

@crnamrlja

Da, online fotografa je više nego ikad i najviše laprdaju. Skoro da se iznenadim kad vidim nešto iz ličnog iskustva. <_<

Pozdrav

Neka ti donese brdo €-ića :)

Koliko je dobar i uz to povoljne cene, lepo pokazuje to da si odmah uzeo još jedan.

Drago mi je da čujem da neko konkretno (iz ličnog iskustva) potvrđuje - da su ovi novi foto-aparati "ladno" upotrebljivi na visokim ISO vrednostima (što je po meni najveći dobitak usavršavanja tehnologije senzora ... naravno uz podizanje dinamikčkog opsega slike).

auto WB je dosta poboljsan.

Ne znam da li sam lud, ali meni na sobnoj zutoj sijalici d90 bolje odradi auto wb od d600, mogu i primere da okacim. U ostalim uslovima je sasvim ok, ali gledam da wb podesavam u K ili odradim test na belom, mada se wb uvek moze srediti u pp.

Sto se samog tela i ergonomije tice, par stvari se dobija, a par stvari gubi. Taster za LV je koristan i dosta ga koristim, jer kontrastni AF zaista radi, za razliku od onog u D700 koji je spor. U1 i U2 modovi...iz raja su izasli. Pitam se kako sam ziveo bez toga do sad :D Stvar navike je sto se tice manjana AF modova, i sto su obrnuli tastere za zumiranje i odzumiranje slike. Takodje mi je cudno sto je taster za ISO skroz u donjem levom uglu, dok je iznad odmah taster za menjanje kvaliteta slike, pa strahujem da prilikom menjanja iso-a slucano ne promenim sa raw-a na jpeg. Sva sreca, to mi se jos nije desilo. Kao sto rekoh, stvar navike.

Na lokaciju ISO dugmeta sam se brzo navikao jer ne moram da gledam koje je dugme, znam da je skroz dole i bez odmicanja aparata od oka podesavam ISO. Zumiranje u preview mi je i dalje najveci trip, nikako da naviknem. U1 i U2 su mama! :D To je bio jedan od razloga zasto nisam kupovao d700, nego cekao najavljeni d600. Veoma korisna funkcija, lako se koristi, samo mislim da je trebalo u meniju da bude pristupacnije doci do "save user settings", ali i to je reshivo (my menu). LV vrlo dobar, sa d90 sam izbegavao da ga koristim, a sada bas cesto.

I jos jedna stvar koja mi je cudna, to je pozicija donjeg tastera (Fn) sa prednje strane koji se nalazi ispod bajoneta. Zasto su ga tu stavili.... nije mi najjasnije...kontam da bi se mogao dohvatiti i sa zakacenim gripom.

Oba Fn dugmeta su potpuno programabilna, pa stavis gde ti se sta vise svidja, meni odgovara i ovako.

Sto se tice kako aparat lezi u ruci... D700 je udobniji aparat, cak mi se cini da D700 bolje lezi u ruci i od D800 (ili koliko sam koristio D700, mozda mi se ruka oblikovala prema aparatu :D ) sa druge strane, D600 je ultra lagan sto znaci itekako ako treba da se vuce po 8 sati dnevno. Ne moze jare i pare na zalost. Licno, vise mi se dopada ova guma na D600 nego ona lepljiva na D700... nadam se da se nece odlepljivati na svakih 6 meseci :G

D700 je sigurno komotniji aparat, lepse lezi u ruci, ali ni d600 nije los. Jedina zamerka mi je izbacen onaj deo ispod okidaca (cuveni crveni detalj) koji posle duzeg koriscenja pravi zulj na srednjem prstu..

Sto se tice tackica na senzoru, definitivno ih ima, ali jos nije alarmantno, na "normalnim" otvorima blende se vidi samo jedna. Cekam da predjem neku cifru od 5000 okidanja, pa da odnesem na ciscenje.

Veceras sam radio neki manji koncert i zakljucio da sam se sa crop senzorom provukao uz 18-105, a da mi za fx obavezno treba 70-200, samo treba da odlucim da li f4 ili f2.8 vr1 polovan, posto je cena maltene ista..

70-200 je kit objektiv na FF-u :D

A WB....sta znam, u istim uslovima D700 je vise masio nego D600. Inace meni su potrebna oba Fn tastera, jedan je za spot merenje (takodje prebacuje blic iz TTL BL u TTL ) a onaj donji je za AE lock hold.... Nekako je na D700 to bilo pristupacnije.