Jump to content
Bukinjo

Gray Scale apartment

Recommended Posts

Naravno, sve se radi na osnovu klijentovog senzibiliteta i ukusa uz pokusaj da mu se na fin nacin ukaze na neke malo finije stvari. Svakako da ni ja ne bih terala nekog ko voli sivilo da stavi cvetice po zidovima :P ali negde mi se cini da je zivotni prostor najosetljiviji kada su boje u pitanju jer upravo u njemu trebamo napuniti baterije, podici nivo energije i ispuniti se svezinom. Sto se tice poslovnih objekata tu mi sivo ne smeta toliko ali ga u licnom prostoru ne volim u prevelikoj meri. Radni sto mi je siv ali vise vuce na venge pa je onda sivkasto braon sto opet daje neku toplinu. I oni metalni, aluminijumski ili niklovani stolovi nekako mi za zivotni prostor ne idu, mislim moze ali minimum jer meni vuku na hladnocu. Mozda nije ispravan pristup, mozda gresim ali ja se uvek stavljam u poziciju osobe koja tu treba da zivi. Posto si ovaj stan namenio sebi licno onda je valjda sve to ok jer tebi licno prija tako da nema greske ali ako ga gledamo ovako objektivno meni je malo hladnjikav i sterilan ali opet sve je to stvar ukusa ;)

Da zaključimo, ipak je ovo dosta daleko od naše savremene prakse*.

*ako je tako mogu nazvati.

I u tom slučaju ovo je pomak napred. I to ne mali.

Pa savremena praksa je da je to što ti gledaš 3% svega izvedenog a ostalih 97% je "investitorski stil". Ali ne bih da razvodnjavam temu i da idem u offtopic.

Nije tu samo problem to što se nema para, nego i ubeđivanje ljudi sa parama da nešto treba da se radi drugačije. A to je dug proces.

Ja cenim da je samo namestaj basnoslovan a obloge su posebna prica. Kuhinja, svetiljke ... sveukupno prosecnom stanovniku nepriustivo ni sa stednjom od 10 godina :D

I onda posle pricamo o tome kako se ovako nesto ne vidja kod nas, pa odakle ljudima novac za sve to, jos da plati arhitektu, ma idi begaj :mrgreen:

Problem je što oni koji imaju novac, nemaju ukus, i plaćaju nekog ko će da istera to što oni hoće = investitorski stil. ( 3 lava i fontanu OĆU u dvorištu! Aj živeli! )

Ako ti ne radiš kako gazda svira neko drugi će da radi. Jako težak posao biće nam da ubedimo ljude koji imaju pare da i mi nešto znamo i da imaju poverenje kada nešto predlažemo. Ako to učinimo, biće umnogome lakše, i nama a i budućim generacijama arhitekata.

Stvarno mi se ne ide više u off na ovoj temi.

Ju, sad kontam zasto se tebi nije ostajalo u Americi. Ajd pitacu te privatno sta si tamo uopste i trazio.

Elem, jel gresim ako kazem da cela intervencija sa namestajom kosta oko 1 - 1.5 vrednosti stana?

Finansije i samo finansije. Ko jos ima para da unajmi arhitektu da mu sredi enterijer stana. Mnogo, mnogo mali broj.

pa za fensi trensi arhitekte mozda i da...

a novac nije uopste merilo vrednosti, tako da, sta znam...mozda probaju i sa jeftinijim nekim...

Odlican je stan. Mislim da je sve na mestu.

Subjektivno, voleo bih da si otisao jos u krajnost sa tim stilom. Znaci da ne bude samo sivo i hladno, nego da bude totalni "uredjeni raspad".

fala ljudi, ne smeta mi diskusija u vezi problema struke,

nekako je ovaj stan dosta inspirisan problemima da se kao arhitekta iskazem u radovima koje imam priliku da radim svakodnevno.

Ovo je nesto kao beg i otklon od svakodnevnog posla, neki kontrast u odnosu na produkciju koju trazi i ocekuje klijent. U tom porivu da se udaljim od ocekivanog otisao sam u kontrast koji meni licno odgovara.

Sto se namestaja tice, uzet je komplet za ofis pre par godina pa smo garnituru i lezaljku preneli odatle.

evo jednog poredjenja, kako je izgledalo to pre i kako izgleda posle, kadrovi su ponovljeni naravno.

533672_500578659974302_288616135_n.jpg

U svakom slucaju ipak mi se sada vise dopada sada nego ranije bez obzira na dominaciju sive boje. Mada ranije fotografije su ipak iz koriscnenog zivotnog prostora a ove sada su fotografije pre nego se krenulo sa zivotom u njemu pa je normalno da nov enterijer deluje urednije. Pritom ja licno crvenu boju ne volim u enterijeru zivotnog prostora u ovolikoj meri jer je prejaka. Kod tvog enterijera bih cisto dodala neke stvari da se prostor malo oplemeni i idealan je za to. Eto, mozda samo zenska ruka, sa malo zelenila, malo uramljenih slika i tako toga da deluje toplije. Trenutno mi deluje kao da je samo za izlozbu i da slucajno ne sme nista da se pipne :).

I posle 4 meseca je stan isti, dodao sam samo par knjiga i akvarijum sa zlatnom ribicom :).

Bio drug fotograf A.Nakic da radi neki session sa svojim modelima

554329_521450347887133_1473845033_n.jpg

I ovaj kaktus. Napredujes, napredujes :) Za koju godinu mozda bude i neko belo jastuce ili zuckasto na trosedu heheh. Pa neki detalj na stocicu, suseno cvece npr. svece i tako dalje.

Ma ako tebi prija ovako kako je nema promasaja jer si ga uskladio prema klijentovim zeljama ;)

Dopada mi se veza kuhinje i boravka, međutim ne i konačna otvorenost (praktično imaš prozor s pogledom na boravak) mislim da bi se ta zona mogla mnogo bolje iskoristiti, ujedno i da po potrebi taj deo može da se zatvori, obezbedi privatnost (osobe u kuhinji ne moraju uvek i u svakoj prilici biti izlozene pogledima).

Stub, kao što reče Marija pomalo smeta, ali je verovatno noseći, dakle šta je tu je, s tim u vezi eksperimenti s osvetljenjem tu i na još nekim mestima da budu pre u smislu funkcije nego stila, da se istakne ono što treba, umanji ono što je previše dominantno, mada lično nemam konkretan predlog.

Zatim, kao što neko reče, pomalo mix stilova, fensi kuhinja industrijske sijalice, itd, pomalo se stiče utisak kao da su dve različite osobe radile enterijer. Što se boja tiče, siva smiruje, čak ovde možda više dominira bela, pa na kraju to možda i ne izgleda tako sivo uživo, ipak, možda probati sa akcentima na nekim mestima.

inače, u principu deluje lepo, a i kolege su ti prethodno dale puno dobrih i konstruktivnih komentara tako da to je ukratko od mene

ujedno, nadovezao bih se i jednom sugestijom/pitanjem u vezi plana - jedna od soba (do prozora) ima dva ulaza/izlaza, tačnije, ima svoj hodnik, koji na kraju ima neki vid ostave/ugradnog ormara verovatno. Da li je taj hodnik samo u funkciji te sobe, ili ima još neku funkciju u stanu? pošto bi se taj prostor mogao u nekom smislu pridodati sobi, i bolje funkcionalno iskoristiti, ovako ima ulogu prolaza do ugradne ostave i ništa drugo, a soba svakako ima i drugi ulaz/izlaz tako da bi se tako verovatno dobilo još par kvadrata upotrebe bez gubitka funkcije, ako sam dobro razumeo plan?

Edit: i sugestija u vezi vidljive cevi u boravku, ona je kanalizacioni tip koliko vidim, ne znam da li je sakriti ili ostaviti, i da li vrši funkciju? u svakom slučaju može imati negativne konotacije pogotovo ako je je u upotrebi (zvuk), zatiim i sto je blizu trpezarije

Sto vise gledam sve mi se vise svidja. Meni je jedina zamerka na zavese, nekako mi bas odskace ceo taj zid i deluje mi kao da nije izvrsena nikakva intervencija. Ja bih mozda ovu gredu ipak obradio, a stub ostavio.

Sto se tice fotografija, dobre su. Prva deluje nevidjeno mrtvo, zato sto nema nikakvu boju, sve ostale imaju neke tonove, bilo to staklo, knjige, kaktus...

Da li je taj hodnik samo u funkciji te sobe, ili ima još neku funkciju u stanu? pošto bi se taj prostor mogao u nekom smislu pridodati sobi, i bolje funkcionalno iskoristiti, ovako ima ulogu prolaza do ugradne ostave i ništa drugo, a soba svakako ima i drugi ulaz/izlaz tako da bi se tako verovatno dobilo još par kvadrata upotrebe bez gubitka funkcije, ako sam dobro razumeo plan?

To je lođa, ako se ne varam. Vidi se u aksonometriji, mada deluje kao da je uklonjen prozor nekadašnje sobe, a ona pregrađena da bi se dobila ta lođa. Poznate su mi takve zgrade, uživo izgleda drugačije; ovako aksonometrija sama za sebe ne daje baš najbolju sliku.

Vrlo lep i hrabar projekat, čestitke.