Jump to content

Poneki rad

CKABEH 3BEPOB
 Share

Recommended Posts

Solidne stvari...

Slazem se sa time sto je Nenad napisao i dodao bi da se previse primecuje razlika medju stvarima gde koristis reference i onima gde radis sve iz glave, pogotovo Dratt Elaydas. Ideja za prvo na ovoj strani je dobra, problem je u tome sto imas svuda isti intenzitet kolora i nema nikakve harmonije, fokusa ili opste logike. Chaos at its best, bukvalno al kao sto reko - dobra ideja, al ima jos tu da se radi i ulaze razmisljanje..

cheers,

D

• Replies 106
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Solidne stvari...

Slazem se sa time sto je Nenad napisao i dodao bi da se previse primecuje razlika medju stvarima gde koristis reference i onima gde radis sve iz glave, pogotovo Dratt Elaydas. Ideja za prvo na ovoj strani je dobra, problem je u tome sto imas svuda isti intenzitet kolora i nema nikakve harmonije, fokusa ili opste logike. Chaos at its best, bukvalno al kao sto reko - dobra ideja, al ima jos tu da se radi i ulaze razmisljanje..

cheers,

D

Ako mislish na cover za knjigu, nije ni chudo shto je haotichno jer su tako hteli. Tako da...vezujem konja gde mi gazda kaze :D

Hvala, znam da imam josh brdo vremena da vezbam, ionako je tek druga godina.

Mene muči anatomija kod Dratt-a. Prekratke kosti ruku, samim tim obe ruke jezivo kratke (gotovo kao kod patuljaka u stvarnosti) rame nekako loše nasađeno, veza grudni koš - ključna kost - rame ne pije vodu, mišići totalno nelogični, posebno grudni. Ne pričam samo o tome da nema baš nikakve veze sa ljudskom anatomijom (to i da se dozvoli), nego uopte nije biološki, organski.

Mene muči anatomija kod Dratt-a. Prekratke kosti ruku, samim tim obe ruke jezivo kratke (gotovo kao kod patuljaka u stvarnosti) rame nekako loše nasađeno, veza grudni koš - ključna kost - rame ne pije vodu, mišići totalno nelogični, posebno grudni. Ne pričam samo o tome da nema baš nikakve veze sa ljudskom anatomijom (to i da se dozvoli), nego uopte nije biološki, organski.

U pravu si, ima problema, ali i zurio sam, jer sam morao prezentovati,za dan sam uradio, obichno bi bilo za tri, tako da jesam sigurno neshto zasro. I u pravu si, nije u potpunosti organski :D

Hvala na kritici, bitje sigurno bolje :)

p.s. josh uvek uchim anatomiju, tek skoro sam opcheo da prodirem u istu. Znam da sam trebao odavno to uraditi, ali...shta je tu je, kad je neko glup...

Ja sam zgranut i nije mi jasno kako se ovo uopšte radi.

Da li se kreće od nule, ili se koriste već neki gotovi modeli koji se prerađuju?

Kako može za jedan dan ili 3 da se nacrta ovako nešto?

Ma ja sam nula kakvih careva, Jedi Artist Mastera koji za sat vremena nacrtaju bolje od mene koji se dr*am 20 dana :D

Poenta je ( koju sam ja saznao skoro, jer nisam imao dovoljno informacija ) da pochnesh od fundamentalnosti, i da kasnije to upotrebljavas u svakoj slici koju radis.

Evo, mog "ucitelja", lik koji daje free tutoriale i od kojeg sam saznao BRDO toga. Nadam se da tju jednom pohadjati njegovu shkolu...Mada, nema mnogo izgleda za to. Feng Zhu je VRLO mlad, a vetj je radio sa maltene svim najboljim raziserima i game dev firmama na svetu, shto me i ne chudi.

Uzivaj u njegovm radovima, koji su jedno 10-ak svetlosnih godina od mojih :D

http://www.fengzhudesign.com/

Pusti Fenga,ne crta on sam sve to,ima 20 kineza u podrumu pod kljucem,to je sve propaganda,...

Super je ovaj Fenix,a mislim da je CoyoteKG pitao u vezi workflow-a da li radis od nule sve tako brzo,sto sam i ja ranije za neke stvari,npr.u ovoj poslednjoj ilustraciji nisi crtao ovu vatru sam,i u nekim drugim koristis photo reference,texture overlay,...?

To ga verovatno buni kako toliko detalja uspes u 3 dana rada da ubacis.

I ne moras da citiras ako odgovaras na prvu poruku.

Samo rokaj,ima vas sad par ljudi ovde odskora,sto bas dobro radite,i super je sto ste svi razliciti po stilovima.

Naravno da koristim fotke kada je potrebno. To nije strano ni profi ilustratorima, zarad brzine produkcije. Tako i kod mene, kad je potrebno, da ne bih se sad dr*ao oko vatre 5 sati, iskoristim fotke, doradim, sredim.

Inache, reference ne koristim koliko mislite da koristim :D Za recimo warriorku, koristio sam fotku stava, i to kosti ( reverse engineering poza ) i sve ostalo sam radio bez referenci.

Ja nisam bash "odskora", ali nisam forumdzija uopshte, a nije bilo godinama ni neta ni vremena :D

Ja sam josh uvek amater, i imam da uchim josh brdo da bi bio profi, nadam se za jedno 5-6 godina :D

Ne ne,nisam mislio na ref za karaktere nego bas na fotke za texture i taj workflow ...

Kapiram ja to i znam da se koristi,naravno,poludeo bi drugacije da radis,to svi rade i za texture i za poziranje,a sve cesce se danas koristi 3d kao osnova pa preko prakticno radis samo paintover.

Samo sam naveo kao primer,zbog Coyote-a ako se ne bavi time,mozda je u tripu tom bio kad je pitao da li se krece od nule a nisi mu razjasnio bio prosli put.

I nemoj da ponavljas vise da si amater,mozda nisi zavrsio skolu i nemas neku diplomu,ali da si amater nisi.

Pogotovo ako to cuju gazde,takva ce i plata da ti bude,amaterska,ne gine ti volontiranje - pogotovo u Srbiji,ovde sve AAA projekti i Feng do Fenga tako da ce se naci vec neko da ti kaze da si amater,nemoj ti u startu.

Samo rokaj,pozz.

Daleko sam ja od starta, radio sam na dve izbachene PC igre, gomilu posla sa strane, ali po kvalitetu kaskam za profesionalcima. I ne radim sa Srbima, osim u sluchajevima kada radim SA njima za strance. Srbija je rupa, arochito kada treba da se plati, bez obzira koliko dobro uradio posao, tako da sam odustao.

takodje sam radio na gomili kartashkih igara koje tek treba da izadju, kao Le Dernier Bastion i Keepers of Grimoire, kao i Resurgents. Imam ja posla, ali pricham o kvalitetu.

Jer, fundamentalnosti su mi amaterske, a to je ono shto odvaja prave profesionalce od "nas" wannabe pro :D

Takodje, josh nisam video nashe ilustratore koji mogu da prismrde Fengu, i shta chovek radi. Do sad nisam video mnogo njih koji su radili sa Majkl Bejom, Kamerunom, Ridli Skotom, tako da, neshto ne verujem u to da je Srbija puna Fengova...

A projekti AAA tipa su minimalni u Srbiji. Kad sam se javio na posao, dobio sam odgovor da nisam dovoljno mlad, pored toga shto nemam faks. Ma idi...Izem ti izgovor. Srbija je dno dna sa koncept artom i ilustracijama, u odnosu na ostatak sveta. Koliko imamo game studija, 2, 3? Eipix, Metamorph, i Nordeus...Frontmen kao outsource ilustracija. Mozzda josh poneki, koji ne da ne zaposhljavaju, tako da Srbija definitivno ne spada u TOP drzave sa ovom vrstom poslova...

To sam se zezao za Fengove,tj trebalo je pod navodnike da ide ali sam mislio da ne mora,da se kapira iz ironicno/cinicno/sarkasticnog tona.

I slazem se to za domacu scenu nazalost oko poslova i ljudi,jbg,to je tako,nece se to promeniti brzo samo od sebe.

Mislio sam vise na inostranstvo,da ti imas vec neki kvalitet dovoljno dobar za neki jaci normalan studio napolju i da tu ne udjes sa tom pricom treba ja jos dosta da ucim,to se podrazumeva svuda svakako,a opet niko od njih ne voli nesigurnog radnika,jer za to konkurises tamo i ozbiljne su pare i projekti u igri,nije kao ovde krenemo,pa sta ispadne.

Ovo ti pricam iz licnog iskustva,imao sam pocetkom ove godine 4 intervjua za odlazak napolje (EU),od cega su 3 bila sa AAA studijima i to su sve razlicite pozicije bile u pitanju: env,char,tech i conc artist.

Nisam nazalost nista uspeo da finaliziram ali stekao sam neko iskustvo (pozitivno),par kontakta pokupio,i generalno znam na cemu da radim i ne deluje mi nemoguce uopste nista takvo.

Slicni smo ti i ja i po godinama,ni ja nemam fax ni neku umetnicku skolu,tako da to strancima ocigledno nije presudno,radovi pre svega i zelja da se usavrsavas pa posle ostalo.

Ovde sam slao nekim domacim studijima,neki nisu ni odgovorili na mejl,sa nekima isto imam losa iskustva i ne bih radio nikad vise,makar se bavio ovime samo kao hobijem do kraja zivota,ali svaka skola se placa.

I da,AAA projekti nisu minimalni nego se ne rade u Srbiji,to sto pise u novostima ili negde na blogu nekom,to je vec druga stvar,papir i net trpe sve.

Ali sa strancima ako pricas o tome ocekuje se da znas to i da se ne frljas,prosek kostanja izrade AAA igre je bio prosle godine mislim oko 60 miliona dolara,slicno i sa platama,samo su obaveze mislim ovde i napolju iste,tako da,toliko o tome.

Sto se tice domacih baja,nije bas tacno da nemamo ubice,evo ti par likova,tj linkova (a ima ih jos dosta):

http://sixmorevodka.com/portfolio/#/category/conceptart

http://josic.cgsociety.org/gallery/

http://nja3d.cgsociety.org/gallery/1099420

http://aleksagajic.blogspot.com/

http://www.novosti.rs/vesti/kultura.71.htm...vojio-Tarantina

http://www.petarmeseldzijaart.com/

...

Djurdjevic i Kevicka su radili ilustracije i stripove za jake bas klijente (Marvel,DC,..),Josic isto radio za neki studio jak mislim,radi game art,karte te D&D,...,Vanja je 2 x mislim osvajao cgtalk contest,Aleksa je izbacio onaj crtac Technotise,stripova bezbroj prodao,Gera crta za Tarantina valjda,Meseldzija vec institucija za sebe,...

E sad i oni vecinom ne rade ovde u Srbiji,to stoji,ali odavde su krenuli,i postigli su po meni velike uspehe i imaju neosporan kvalitet.

To sto nisu mozda radili sa tim filmadzijama,ne znaci puno,cak naprotiv,meni bar,niti opet znaci da nece raditi u buducnosti.

Ono sto je mnogo vaznije,po meni,je da kada bi izmesao njihove ilustracije mogao bi da prepoznas ko je sta radio,stilski su drugaciji,imaju svoj neki pecat i to se ceni svuda gde treba i traje malo duze od holivudskih filmova.

Sibnucu ti na pm par saveta konkretnijih bas za radove i trazenje posla kad stignem,raspisah se ovde.

pozz

Jasno je meni da ima ljudi, ali sveukupno ih mozesh nabrojati na prste :D

Radim ja sa strancima, dodushe, nijedan veliki studio, ali nije ni chudo, s'obzirom da nisam josh "tamo". Do sad sam konstantno bio odbijan, i nemam "attitude" da ne znam da radim, nego odluchim da taj deo ocene ostavim njima.

Shto se tiche posla, sam si rekao, nisu u Srbiji, znachi, nema ih...Imamo par outsource studija i gomilu freelance-a i to je to. I opet, ne rade u Srbiji, i uspeli su, shto znachi da jesmo dno dna shto se tiche koncept arta i/ili ilustracija za game dizajn, filmove i ostalo.

Svaka chast nashim drugarima, ali opet, pola njih nije uspelo u Srbiji, niti tje, ako i pola... Shto se tiche nesigurnosti, to nikad nije bio problem, osim ljudima kod kojih sam se prijavio. No, svejedno mi je, u svakom sluchaju poslednje dve godine radim svakodnevno na mom crtanju, i protji tje josh dobrih 5-10 dok ne budem bio pro-pro. Jer, budimo iskreni, neshto kao ovo:

dark_queen_guinevere__advanced__by_cryptcrawler-d608sqm.jpg

netju josh dugo uraditi. Ovo je PRO-PRO. I ne znam koliko ljudi moze da postigne ovo, definitivno. Ovo su godine i godine studiranja i rada, neshto shto meni je bilo uskratjeno 32 godine. No, ne bunim se, bolje ikad nego nikad, jbg...

• 3 weeks later...

Da li je moguce da ti nisu dali posao? Meni su uvek govorili da je najbitnije da znas da radis neki posao i da to kupuje poslodavce, ali izgleda ni to vise nije pravilo. Radovi su stvarno predobri! Svaka cast, matori :)

@inner - pa da, bio je skoro ceo internet preplavljen "still impressive" zelenim ikonicama i cover page-ovima, gde se navodi da su artisti svih vrsta vrlo slabo platjeni, i da li bi im avatar izgledao zanimljiv, primera radi, bez CGI-a. Podize se svest o tome u celom svetu, a o nama da ne pricham :D

Po meni, koncept art i 3d art je tek u povoju, i sve se cheshtje koristi u gomili industrija, i tek tje da se koristi. Veliki Jedi Master Artisti se slazu sa tim, tako da, videtjemo...Ovde i da hotjesh, ne mozzesh daleko dogurati. Moze da te usere, ali retko. Jako retko. Treba bash da budesh "exceptional", ali ako to vetj jesi, onda ni posao napolju nije problem :)

@px - pa dobro, nisam ja ne-znam-ti-ja-koliko-dobar-artist...Sasvim sam prosechan, mogu videti da im je mozda trebao izgovor da ne bi bili brutalni tipa: pojma nemash :D

• 1 month later...