Jump to content
PecaEPIC

Dozvole za snimanje

Recommended Posts

Pozdrav

Interesuje me kada se snima spot na javnim mestima (ulice, oko zgrada, centar, pešačke zone)koje su mi dozvole potrebne, kao o gde se nabavljaju I naravno kakva su vaša iskustva.

Sve zavisi od mesta do mesta. Imam iskustva samo sa fotografisanjem. Npr. botanička bašta "Jevremovac" traži pare, Kalemegdan može i bez para, ali i na jednom i na drugom mestu tražiš dozvolu, a gde... pa uglavnom u upravnoj zgradi :)

Koja te lokacija konkretno zanima?

Sve zavisi od mesta do mesta. Imam iskustva samo sa fotografisanjem. Npr. botanička bašta "Jevremovac" traži pare, Kalemegdan može i bez para, ali i na jednom i na drugom mestu tražiš dozvolu, a gde... pa uglavnom u upravnoj zgradi :)

Koja te lokacija konkretno zanima?

Na Kalimegdanu je dozvoljeno slikanje i snimanje ali bez stativa, prosli put su me oterali ali sam sva sreca sve snimio pre nego shto su me videli.

A dozvola se trazi od JP Beogradska tvrdjava + Zavod za zastitu spomenika + JKP Zelenilo: http://www.beogradskatvrdjava.co.rs/Organi...vi_2560-80_1989

Ali evo npr Terazije - trotoar... par svetala, dolly i kamera nista spec...

E sad od koga traziti dozvolu? Komunalna? Zavod za zastitu spomenika? :/

Prosto nezelim da postavim opremu i da me neki plavac skloni..

Ukoliko je upitanju snimanje na javnoj površini koja nije pod kontrolom nikakvog javnog,državnog ili privatnog preduzeća podnosi se obaveštenje o snimanju u SUP stanicu te opštine. I to ukoliko se ne remeti saobraćaj i nema većeg remećenja javnog reda i mira - NE TREBA DOZVOLA. Samo obaveštenje

Ukoliko ima veze sa saobraćajem ili nekim dužim blokiranjem urbanih i frekventnih sredina, mora da se traži dozbola - SUP i Sekretarijat za saobraćaj

Ukoliko je površina na kojoj se snima u nečijem vlasništvu, bilo kojeg oblika, logično - Dozvola od toga kome pripada površina

I uvek, za sva snimanja, prijaviti u SUPu da će se desiti. Makar bilo i ispred svoje ili nečije iz ekipe kuće, uvek je bolje da imaš prijavu. Jer to se vodi kao javni skup. Što u principu mora da se prijavi, ukoliko ne želite problem eventualan.

situacija sa dozvolama za snimanja je postala poprilicno komplikovana,tako da je za svako snimanje koje je pod nadleznoscu grada potrebna dozvola. Mislim da ozbiljniju produkciju sa profi opremom na Kalemengdanu mozes lagano da zaboravis,posto su cifre za tako nesto izuzetno velike.

Da bi dobio dozvolu na povrsini za koju je nadlezna bilo koja gradska sluzba ( parking sluzba,komunalno,...) moras 10 dana unapred da je trazis. Tek kada ti odobre,uplatis odredjena fin.sredstva koja ti odrede i tek tada prijavljujes dan snimanja u policiji i to 24-48h unapred. Znam da je Knez Mihajlova ulica sada 75.000-100.000 dinara :)

U vecini drzava dozvola za snimanje se placa i nije priblizno skupa koliko je skupa kazna za snimanje bez dozvole. Ne znam u cemu je fora ali to se odnosi samo ako postavljas tripod,dolly,sine,itd. Za snimanja iz ruke, Stadycam i sl. Ne trebe dozvola! Pravilo ili rupa u zakonu, NE ZNAM!

Pravilo, nema fore. Postavljanjem "skalamerije" je izvesno da se radi o komercijalnom poduhvatu, a pri tom u većini slučajeva remetiš normalno funkcionisanje grada, što će reći da potpada pod jurisdikciju odeljenja za JRM MUP-a :D

Ne znam u cemu je fora ali to se odnosi samo ako postavljas tripod,dolly,sine,itd. Za snimanja iz ruke, Stadycam i sl. Ne trebe dozvola! Pravilo ili rupa u zakonu, NE ZNAM!

Mislim da se plaća zauzimanje javne površine. Ako je zauzimaš svojom opremom i aktivnošću određeno vreme, onda se plaća. Pravilo? Pravilo je da nema pravila :) Jedino postoje gradske zone, pa je i tarifa određena prema tome. Kulturno istorijski spomenici su već druga stvar. Bilo koje javno okupljanje na javnoj površini i u objektima se prijavljuje MUP.

Za sve javne površine koje ce sa naći u komercijalnim spotovima / fotografijama je potrebna dozvola, bilo gdje u svjetu, i to je po meni sasvim normalno.

U CG smo prošlo ljeto izboksovali neke silne dozvole za snimanja po raznim institucijama, nacionalnim parkovima, muzejima, manastirima, istorijskim spomenicima ... zahvaljujuci blagovremenoj najavi dobro opisanom scenariju snimanja i opisom šta tačno od tog posla treba da se uradi. I svi zadovoljni. Kinta jedna nije plaćena za dozvole. Čak smo i kasnili na mnoga mjesta po cjeli dan, samo uz najavu "ne stižemo, pomjeramo za sjutra od-do" sve išlo nevjerovatno lagano.

Do duše radi se o turističkoj propagandi za potrebe jedne turističke agencije sa područja Poljske.

Došao sam bio i do nekih cjenovnika za angažovanje policijskog obezbjedjenja, ispalo je čak jeftinije od šarlatana iz "zaštiti me doo"...

Papirlologije tona, previše telefona, mailova, komunikacije... ali je valjda to posao za koji je obučen i plaćen producent.