Jump to content

Novi vizuelni identitet Kulturnog centra Novog Sada

DraganB
 Share

Recommended Posts

Dragi Zonaši,

Nekoliko dana me muči pitanje na koje nisam imao odgovor niti nekoga sa kime bih se konsultovao, a tek mi je večeras sinulo da ipak imam koga da pitam.

Dakle, šta mislite o novom logou i vizuelnom identitetu Kulturnog centra Novog Sada? Ne bih da se uplićem u političko-ideološku diskusiju jer me zaista ne zanima niti bih da o njoj trošim reči, zamaram vas i zagađujem temu, već me zanimaju dva jednostavna pitanja: šta vi, kao dizajneri/fotografi/štampari/grafičari/kaligrafi i sl. mislite o logou i šta on, po vama, predstavlja?

Ukoliko ga niste videli - evo ga ovde http://www.kcns.org.rs/%D0%A1%D0%B0%D0%BE%...D0%9D%D0%A1.pdf i na sajtu KCNS-a http://www.kcns.org.rs. Uz to, na ovom videu je primena logoa na raznim materijalima i pri raznim upotrebama:

. Takođe, evo i stari logo, čisto radi poređenja http://www.turizamns.rs/sites/default/file...0kcns%202_7.jpg i još stariji koji je, po meni, nekako najodgovarajući: http://www.seecult.org/files/imagecache/200px/kcns.jpg. Uz to, verujem da ste videli frku koja je nastala povodom logoa http://www.021.rs/Novi-Sad/Vesti/DS-Kukast...Novog-Sada.html, pa me zanima mišljenje i o tome - ne o frci, već konotacijama logoa! - posebno zato što je "problem" sa prethodnim direktorom KC-a delimično bio upravo zbog vizuelnog identiteta.

Opet ponavljam - ograđujem se od bilo kakve vrste rasprave i insinuacije povodom stranačnih opredeljenja i ideoloških shvatanja i ne želim da ih podstičem. Ovo me interesuje sa jednostavne dizajnerske strane i želim da čujem mišljenje ljudi koji se u to razumeju mnogo više nego ja.

Takođe, ukoliko moderatori misle da je ova tema rizična ili da bi mogla da preraste u svađu među članovima različitih mišljenja, izvinite zbog toga i odmah je brišite. I ako je već negde diskutovano o ovome, molio bih da me uputite jer sam nisam uspeo da nađem.

Pozdrav.

Ako izostavimo kulturoloski, ideoloski, politicki... aspekt, po meni je novi logo bolji od prethodnih, mada sam po sebi nije nesto ni specijalan, ni originalan.

A ove sto ih podseca na stilizovanu svastiku bih poslao kod ocnog doktora ili doktora za mozak.

Inace, ubedjen sam da ce tok ove teme da ode u pogresnom smeru.

Samo umno poremećenom čoveku novi znak KCNS može da liči ili da ga čak i samo podseća na svastiku.

Gospođa Jadranka Jovišić koja je bila nadležna da pokuša da podigne frku oko toga, prvo treba da nauči osnovne stvari oko materije i tek onda da povede raspravu oko nje.

Da poznaje i osnove materije o kojoj se oglasila, znala bi da čak i "kukasti krst" koji su prikazali kao "AHAAA" dokaz sličnosti sa novim znakom KCNS-a, nema apsolutno nikakve veze sa simbolom nacizma, jer između ostalog, kraci krsta su okrenuti na drugu stranu.

Još jedan primer kakvi se stručnjaci nalaze u mom lepom gradu, i koliko su kompetentni da raspravljaju o svemu.

Novi znak nije ništa posebno.

Šta više, mislim da je totalno demode, da nije u skladu ni sa vremenom, ni sa estetikom koju bi morao da nosi.

Što se tiče teksta gospođe Jadranke Jovišić na sajtu 021.rs, vrlo kratko.

Mislim da nije potrebno puno svesti da bi se primetilo da je priča o znaku KCNS-a samo paravan za stranačku dužnost dotične, jer se u tekstu koji bi trebalo da bude rasprava o znaku, najmanje o istom i priča.

Tačnije, od 7 pasusa samo se u prvom pominje znak, ostalih 6 pasusa su bili poligon za pljuvanje sadašnje vlasti i sopstvenu promociju.

Da, usput - da li neko zna ko je radio logo? Da li je neko iz Novog Sada ili neko od saradnika KCNS-a ili možda neko sa Zone? Mislim, ako je dizajner ili dizajnerski tim iz Novog Sada, teško da ga/je/ih neko odavde ne poznaje. Bilo bi lepo čuti i mišljenje dizajnera koji stoji iza logoa i celog identiteta, čisto da dobijemo perspektivu i nekoga ko je zaista upućen u stvar.

Dragi Zonaši,

Nekoliko dana me muči pitanje na koje nisam imao odgovor niti nekoga sa kime bih se konsultovao, a tek mi je večeras sinulo da ipak imam koga da pitam.

Dakle, šta mislite o novom logou i vizuelnom identitetu Kulturnog centra Novog Sada? Ne bih da se uplićem u političko-ideološku diskusiju jer me zaista ne zanima niti bih da o njoj trošim reči, zamaram vas i zagađujem temu, već me zanimaju dva jednostavna pitanja: šta vi, kao dizajneri/fotografi/štampari/grafičari/kaligrafi i sl. mislite o logou i šta on, po vama, predstavlja?

Mladog doktora bih rado izazvao na javnu debatu i osporio mu doktorat ukoliko on ima veze sa kulturom i umetnošću.

Takođe, mislim da nije moguće novi logotip posmatrati van političkog kontektsta jer je u njemu sadržana i dobro komunicirana politička poruka. Smatram tu poruku čistom provokacijom i žao mi je što znam nam ona neće doneti ništa dobro, ni nama koje tobiž brani, ni onima koje tobož provocira.

U estetskom smislu, poštujući estetiku vrednovanu u savremenom dizajnu, novi logotip je nekoliko klasa iznad dosadašnjih. U tehničkom smislu - perfektan. Primedbe imam samo na predloženu primenu u okviru vizuelnog identiteta, ali to je svakako živa stvar i da se u hodu popravljati.

Meni je onaj treći, najstariji, za 6 klasa bolji od novog i starog. Ovaj novi je dosadan. Ne želim da čitam objašnjenja, samo ga gledam na sajtu, i on izgleda kao da je napravljen pre 35 godina. Ko god da ga je radio, pogrešno je shvatio termin "vanvremenski", jer meni izgleda kao da je namerno izbegavao "moderno" da bi postigao "vanvremensko", ali fora je što ga nije postigao, a nije postigao ni "retro" fazon, postigao je samo da izgleda staromodno u lošem smislu.

Jedina veza između novog logotipa i kukastog krsta može da bude što taj novi izgleda kao da je izašao iz Bauhausa, a svastika kao simbol je totalno ispratila ta načela. Nije loš, bolji je od prošlog, ali se slažem sa Džonijem da je onaj najstariji nekako najnovosadskiji™ od sva tri.

Što se tiče političkih proseravanja ... ne bih dalje o tome kad sam već sve u jednoj reči rekao.

Samo da "ispravim" deusa, ako sam dobro razumeo šta je napisao,

da se neko ne zbuni.

Svastika nije mogla da isprati načela Bauhausa jer je nastala mnogo ranije.

Izvinjavam se na nedorečenosti. Mislio sam na fašističku verziju koja je (ako sam dobro zapamtio) nastala sredinom 20-ih 20-og veka, od prilike u sred ere Bauhausa.

Nemam ništa protiv da me neko ko se detaljnije razume u hronologiju ispravi ako grešim.

^ Ako si hteo da čuješ objektivno mišljenje dizajnera, bilo bi zanimljivo da opišeš

koji je razlog postavljanja drugog linka koji vodi ka čistom politikanstvu, jer nisam

uspeo da pronađem i vidim nove promenjene znakove niti stare pa da ih uporedim?

Zašto mi se čini da pogrešnim putem sebi probijaš put u Novi Sad?

Ja sam samo hteo da čujem tuđe stručnije mišljenje nečega što mi nije bilo potpuno jasno.

Čuo sam ga i to je to.

Drugi link sam postavio samo zato što se spominje KCNS i ni zbog čega više.

Nisam partijski opredeljen i ta priča me zaista ne interesuje,

Dizajnom se ne bavim već godinama, te tako sigurno mogu da ti tvrdim da ne pokušavam da sebi probijem put u Novi Sad ili šta god si mislio. Zaista nisam više u toj priči.

Žao mi je što sam ostavio loš utisak i što sam uopšte pokretao temu jer je dovelo do suprotnog efekta. Hteo sam da se fokusiramo samo na dizajnersku stranu teme.

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

• Create New...