Jump to content

Sta uciti

Recommended Posts

1162304[/url]']

Koji od ovih server-based jezika bi bilo najpametnije uciti?

Php je najlaksi i najisplativiji u nasem okruzenju. Ima ogroman community oko sebeA i najbrze se uci. Nikako nemoj da ucis proceduralni, vec odmad pocni sa objektno orijentisanim php-om.

Posle njega ide python, koji je pomnogo cemu superiorniji, ali su poslovi za te programere jako retki.

Onda imas ruby, koji je ok, i odvratni rails framework.

Ja bih poceo od php-a i nekog finog malog mvc framework-a, tipa code igniter, pa posle predjes na nesto kompleksnije.

Wordpress community je ogroman, potencijal takodje ogroman i sto se zarade tice mislim da preuzima primat u odnosu na ostala CMS resenja. Samo vremena treba za sve, ako se ima vremena moze se.

Ja bih da imam vremena ucio bih PHP (osnove) i WP uporedo i trudio se da budem ekspert za WP, ne bih se bakcao sa OOP, code igniterom itd. Mada zavisi i od toga sta zelis da ti znanje donese, sta zelis da radis.

bravo!

Bravo!

BRAVO!

BRAVO!

Veruj mi, gospodin Pebas, NIJE u pravu. Ovo sto on preporucuje je kao da ti hoces da emigriras u neku drzavu, i imas priliku da za dzabe upises vrhunski kurs koji ce te dovesti na nivo tecnog govora i pisanja, i pomocu koga ces 10x lakse nauciti bilo koji drugi jezik, a neko ti preporucuje da uzmes i naucis 600 najcescih reci i za ostalo koristis google translate / recnik.

^ Bas lepo formatirano.

Razlicitost misljenja, stavova i rasprava o istim ne trpi iskljucivost.

Ako ides u idealnu drzavu gde ce 'lebom da te rane', dodele mentora na kursu i daju vremena koliko zelis dok ti ucis OOP nije problem. Ako hoces da 'uhvatis voz', treba da se specijalizujes odmah, uzmes prirucni recnik, emigriras, sporazumevas se u pocetku kako znas, dok ne savladas jezik, kasnije vec malo, pricas lagano. Pa onda bude kao da nisi nikad emigrirao, a i zabavnije je mozda tako.

Kod nas je to maskarada sve postalo, nudi se i trazi se tipa 'znas sve, a u stvari ne znas nista'. Treba se paziti 'sirine', a odluka je samo tvoja, treba razmisliti, uzeti sve u obzir, okolnosti i vreme ponajvise. Ima li se vremena? A vreme novac.

ja samo mogu da kazem da za svojih 13 godina bavljenja ovim poslom nikada nisam video da neko ko ide "precicom" i kalkulise na kratke staze na kraju uspe da se izvuce, makar ne u kratkom roku.

U najboljem slucaju, posle par godina rada metodom stap & kanap, shvatis da si spor, da ponavljas jedne te iste greske, dok neki ljudi - gle cuda, rade 10x produktivnije a poceli su isto kad i ti, ako ne i kasnije.

Ako je vreme novac, onda se definitivno ne isplati uciti iz knjiga iz 2001, i knjiga za php4 ili se opredeliti za jedan cms.

Za ISTO toliko vremena covek moze da savlada neke opste OOP koncepte i posle da BIRA u kom ce CMS-u ili Frameworku da ih koristi.

Ovo sto ja predlazem ne znaci 10x vise ulozenog vremena, niti put koji je 10x tezi. Ja samo, iz licnog iskustva, pokusavam da ukazem koji je put pravi i zasto.

http://www.amazon.com/PHP-Anthology-Essent...7851&sr=8-1

This is a great book!

I bought about 10 PHP books to help me with a web project involving MySQL/PHP. I am a professional Java developer, therefore the principles of PHP are not hard to grasp. Still, everything is different in PHP, and before I saw this book I had the impression that the majority of PHP developers are hacking, cutting and pasting examples into procedural code at random.

After getting started using "PHP and MySQL Web Develpment" by Luke Wellling and Laura Thompson (highly recommended) this book brought me to a level that I can now clain to be a professional PHP programmer too.

This book clearly shows that it is possible to develop PHP in an organized way, using proper design, good object-oriented principles and design patterns (in vol.II). Besides that, there are many practical tips about things I found really difficult as Java programmer: magical quotes, .ini file settings, & references, file downloads, paging result tables, etc. etc. The book is clearly written and answers every question from the standpoint of how to do something using good design and how to write code that is maintainable, extensible and reusable.

Moras i ti mene da razumes, moj posao ovde nije da kazem, ma batali to, uzmi ocas pogledaj WP, nista ti vise ne treba.

Ja kao neko ko ovde "radi" moram da kazem "ovo je pravi put, uzmi i radi ovako".

Tako mi pise u ugovoru :D :P

@kodi

Fer ti kazes nema sta i kapiram da moras tako da pricas. Dobra DZ dnevnica, 13-ta plata, ehh pricao bih i ja tako. ;)

Slazem se ja sa time u sustini. Kad ucis gledaj da to ide redom, metodoloski, da se krene od temelja i to je ispravno. Nije jedino ispravno ali ako se pravi gradacija 'ispravnosti' to je najispravnije za mlade ljude. Starosno doba, to je jako bitan faktor, kao i okolnosti.

Sta i kako uciti i zasto WP? Koliko PHP programera, a eksperti, su se 'pogubili' danas? Zasto? Pa jer znaju sve (o PHP), a ne znaju nista (o primeni u modernim CMS resenjima)? Mnogo njih. A paradoks, ako trazis od njih da naprave CMS 'od nule' nije problem nikakav, malo 'vise vremena im treba samo' i malo vise novca naravo. Sustinski ne shvataju zivot, termine vreme, novac, isplativost itd. Ko jos pa ima budzet za izmisljanje 'tocka'? Najveci svetski net brendovi su iz 'garaze', nisu imali budzet.

Znanje bez prakticne primene je uzaludno znanje.

Investiranje u WP znanje je najisplativije resenje danasnjice sa stanovista isplativosti. To je standard koji dolazi u svakodnevnoj primeni.

@px325

A sta bi ti napravio sa znanjem PHP, sta ti je sada plan, neka ideja i zasto kreces da ucis PHP?

@kodi

Jel postoji neka dobra literatura na srpskom o OO PHP-u? Ako moze link do knjige, bilo bi super :)

@pebas

Ucim zato sto hocu da znam jos jedan programski jezik. Oduvek me je interesovalo web programiranje i zeleo bih da naucim sta se nalazi iza, kako sve to funkcionise, itd., tako da mi WP ili neki drugi gotov CMS ne rade posao, jer bih jednog dana i ja voleo da napravim neki svoj CMS recimo.

nemoj nista da se brines, kad krenes videces da jedno apsolutno ne iskljucuje drugo, OO je samo lepo (logicki) organizovan set metoda, koje su u sustini funkcije.

Srpska literatura je verovatna u ovom nekom stadijumu:

uni61.jpg

@pebas

Ucim zato sto hocu da znam jos jedan programski jezik. Oduvek me je interesovalo web programiranje i zeleo bih da naucim sta se nalazi iza, kako sve to funkcionise, itd., tako da mi WP ili neki drugi gotov CMS ne rade posao, jer bih jednog dana i ja voleo da napravim neki svoj CMS recimo.

Nauci da pravis teme i konvertujes iz HTML/CSS u Wordpress. Ubices par muva odjednom:

1. Bices primoran da naucis PHP (osnove na OOP nacin, pa siri znanje posle)

2. Naucices da radis isplativ posao

3. Upoznaces 'moc' wordpress-a i dobiti odgovor na pitanje zasto su ljudi toliko 'zagrizli' za isti

4. Znacice ti puno poznavanje WP da iskristalises i odradis svoju ideju na kraju

U svakom drugom pravcu si u strasnom riziku da se 'pogubis' i izgubis vreme. Ne mora da znaci ali razmisli dobro.

Ali sve je to 'prazna prica' ako ne znas engleski, nazalost ali je tako.

Nije da ne znam engleski, imam osnovno znanje(FCE), ali opet mi je nekako lakse ako postoji knjiga koja prati neki akademski kurs na srpskom. Wordpress me za sada ne interesuje, na kraju krajeva, ako je i on pisan u PHP-u, ako dobro naucim PHP nece biti nikakvih problema da uradim nesto u wordpress-u, mada sumnjam da ce mi trebati wordpress u nekoj znacajnoj meri, tj. totalno me ne interesuje, za sada.

@kodi Jel moze onda preporuka za neku stranu literaturu?

Najgore što možeš sebi učiniti je da uskočiš odmah u Wordpress(ili bilo šta slično), prvo i taj Wordpress je dosta složen danas, copy/pastovaćeš nešto a nećeš imati pojma čemu šta služi. Neko vreme će ti ići pa ćeš utripovati da znaš nešto, prodaćeš neki sajtić ali ćeš biti pilićar, a kad zapne onda ćeš se jako isfrustrirati i bataliti celu stvar.

Ista ti je priča u svemu u životu, nećeš da kreneš da sviraš gitaru pa da skidaš Satrianija, kreneš prvo skale, akordi, prstići ovo - ono.

Sta i kako uciti i zasto WP? Koliko PHP programera, a eksperti, su se 'pogubili' danas? Zasto? Pa jer znaju sve (o PHP), a ne znaju nista (o primeni u modernim CMS resenjima)? Mnogo njih. A paradoks, ako trazis od njih da naprave CMS 'od nule' nije problem nikakav, malo 'vise vremena im treba samo' i malo vise novca naravo. Sustinski ne shvataju zivot, termine vreme, novac, isplativost itd. Ko jos pa ima budzet za izmisljanje 'tocka'? Najveci svetski net brendovi su iz 'garaze', nisu imali budzet.

Svaka roba ima i svog prodavca, a i svog kupca. Mnogi ti eksperti kako ih zoves ne zele da rade u popularnim CMS-ovima jer imaju dovoljno posla i bez njih. Opet, mislim da termine vreme, novac, isplativost itd ne shvataju oni koji traze da se zbudzi popularni cms da radi nesto za sta nije bas napravljen da radi, pa posle skalabilnost istog postane ravna nuli. Sajt postane popularan i veoma posecen, pa mora da se radi ponovo, od nule, u resenju koje nije neki zbudzeni cms (jel neko spomenuo evanto?)

Just my $0.02

^

Mnogi ti eksperti kako ih zoves ne zele da rade u popularnim CMS-ovima jer imaju dovoljno posla i bez njih.

Pa sto se nude onda?

Drugo uopsteno pises, za sta to WP nije predvidjen danas? Sta ne moze da izdrzi? Envato jeste na Rails presao ali ne znam koji 'zbudzeni CMS' je ranije koristio. Ipak raspravljamo o PHP i nacinu na koji ga treba uciti pa ne mogu da 'uhvatim' sta si mislio.

@Dead Men Walking

Biti 'Satrijani' u nekom poslu je jako tesko, a jos teze razocarenje kad shvatis da to ne mozes nikad biti. Treba biti skroman sa ocekivanjima pa i akordi (bez poznavanja nota) dobro dodju da se 'hleb zaradi'. Narocito mladi ljudi trebaju da budu skromni, da ne docekaju 'srednje godine' sa saznanjem da nisu za to, a mozda postane malo kasno da se preorijentisu na nesto drugo.

Zato je 'upad' u WP najisplativiji posle naucenih osnova PHP, naucis zanat i 'hleb da zaradjujes', pa ako ide nadogradices ti znanje lako, i mozda postanes Satrijani, a da nisi ni zeleo to. Ako treba da biras izmedju WP i ostalih CMS svakako je to WP, ne?

Moja analogija se nije odnosila na to da ti treba ti da budeš Satrijani nego da ga ne skidaš ako si početnik. Analogija u programerskom smislu bi bila da sam ga ja savetovao da piše novi Wordpress, ali nisam. Opet nazad analogno tome ti ga savetuješ da nauči par rifova sa tablatura umesto da uči da svira gitaru :)

I ne sećam se da je u prvom postu čovek pitao baš u tom smislu da što pre zaradi neke pare, ako mu je to cilj onda svakako neka radi kako ti kažeš, možda bi još pre zaradio da se baci na Joomlu...

^ Kapiram ja sta vecina misli i rekao sam vec u nekom prethodnom postu i sustinski se slazem sa tim. Cisto raspravljamo zbog nekoga ko cita ovo sve pa nek se zapita sta su prioriteti njegovi i zbog cega 'ulazi' u tu pricu, odatle i novac u prici i 'gubljenje' itd itd.

Pored toga odmah bi te pitao, a zasto Joomla hehe, ali aj da ne spamujemo temu, drugi put o tome. :)