Jump to content

Panorama 360 - Iznajmljivanje objektiva fisheye

Recommended Posts

Postovane kolege dobio sam zadatak da za 7 dana odradim panoramu skole kao diplomski rad naravno uz tekstove o kompresiji slike i upustvu kako sam uradio!

MOja oprema je

canon 550d + tamron af 17-50mm

Ima li neko ko moze da mi pomogne i ko ima fisheye objektiv za iznajmljivanje!???

To mora da se odradi vrhunski posto ce verovatno ici na sajt skole!

Nesto slicno ovome http://www.satelit.rs/reception.html

Uh, nekad je za takve stvari sluzio BM rental... Sad imas u oglasima da se za nekih 250 evra kupi Samyang 8mm, naravno, ako si u prilici. Fisheye je zanimljiva igracka :)

Da sam na tvom mjestu poslusao bih Boccin savet, nabavio bih stativ i rucno napravio pano glavu. Pronalazenje nodal pointa, odnosno, podesavanje pano glave je jako vazno i bio bi red da se ta procedura obradi u diplomskom. Imas ovde dosta 360 tutorijala

Onomad kad sam koristio kit objektiv sa 18mm bilo mi je potrebno 32 pojedinacne fotografije.

3 reda po 10 plus zenit i nadir. (10 fotki sa +45°, 10 fotki sa 0°, 10 fotki sa -45°, zenit i nadir)

• 2 months later...
Pozdrav,

Bančilo, jel mozeš molim te da mi kažeš samo kojim programom si sklopio panoramu?

Ja sam pokušavao sam PTGui, ali mi fotografije pod uglom ispadnu skroz pokrivljene. Mada velika je šansa da nisam to baš sve odradio kako treba...

Hvala.

Hugin sada radi jako lepo i bespltan je, ako si navikao na PTGui ovde ćeš se snaći. 17mm će da ti odradi posao, bolje je sa 8mm, ali 17 radi kako treba. Zenit sam ja uvek radio sa dve fotografije pod 70 stepeni (više tačaka za lepljenje). Nadir će ti praviti najveći problem dok se ne uvežbaš. Da ne bude, kao po običaju, da pojma nemam o čemu pričam, ova je moja:

http://www.zlabmedia.com/virtuelna-panoram...amp;height=100%

"Firmin" 60D, sigma 10mm (čini mi se) i Nodal Ninja 3 glava

Ne znm sa čime sada rade, davno sam se popičkao sa njima :D

Au sto bi ja hteo da napravim ovako nesto...

Imam samyang 8mm i nemam pojma ni kako da slikam niti ista :D

Mora da vidim neke tutorijale...

Reci mi samo jel ovaj HUGIN, jel on samo spaja ove slike? I posle preko cega se napravi ovakav bolesno dobar fajl u kome mogu da se setam bukvalno po kaficu ili sta vec? :)

Au sto bi ja hteo da napravim ovako nesto...

Imam samyang 8mm i nemam pojma ni kako da slikam niti ista :D

Mora da vidim neke tutorijale...

Reci mi samo jel ovaj HUGIN, jel on samo spaja ove slike? I posle preko cega se napravi ovakav bolesno dobar fajl u kome mogu da se setam bukvalno po kaficu ili sta vec? :)

Pogledaj tutorijale ima ih puno i ima baš dobrih, ima dosta da se uči, pa ne može sve na forumu, ako negde zapneš pitaj :)

A Hugin... napraviće ti panoramu, e sad da bi napravio "Bolestan fajl za šetnju", u Huginu napraviš equirectanuglar panoramu, pa to u pano2qtvr, pa odande ti on naparavi panoramu kao projekciju stranica kocke (u 6 kvadratnih fotografija), pa tu možeš da ubacis editovani nadir (donja slika, kontra od zenita :D ), pa iz istog programa to konvertuješ u QT movie koji možeš da gledaš iz quicktime plejera :) Znam da ti tek sada ništa nije jasno :D

Dobar tutorijal za ovaj metod: http://www.dffe.at/pano360/360-5_4e.html

Hugin sada radi jako lepo i bespltan je, ako si navikao na PTGui ovde ćeš se snaći. 17mm će da ti odradi posao, bolje je sa 8mm, ali 17 radi kako treba. Zenit sam ja uvek radio sa dve fotografije pod 70 stepeni (više tačaka za lepljenje). Nadir će ti praviti najveći problem dok se ne uvežbaš. Da ne bude, kao po običaju, da pojma nemam o čemu pričam, ova je moja:

http://www.zlabmedia.com/virtuelna-panoram...amp;height=100%

"Firmin" 60D, sigma 10mm (čini mi se) i Nodal Ninja 3 glava

Ne znm sa čime sada rade, davno sam se popičkao sa njima :D

Hvala puno na savetu, mnogo si mi pomogao. btw, ovaj Hugin izgleda skoro identicno ka PTGui :)

Pomogao sam pokretacu teme . . . pa mogu i vama . . .

Kome treba par casova ili nesto od opreme slobodno me kontaktirajte

@Silverstudio, mogo bi da okacis ovde tu 10-tku :)

da vide i ostali da nije to toliko tesko