Jump to content

Canon EOS 6D

maki101

Recommended Posts

Čoveče da sam admin foruma, par ljudi bih opomenuo pa onda trajno banovao. Ovako na sreću imaš ignore ...

A i taj ignore... Ja neću UOPŠTE da vidim poruku, a ne da mi napiše "ovo ne vidite jer ignorišete korisnika"... ili već tako nekako. Hoću da ignorisani za mene ne postoji uopšte. Drugo je ako ga je neko citirao, tu se ništa ne može, ali postovi ignorisane osobe treba da su nevidljivi u potpunosti.

• Replies 624
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ljudi jeste vi svesni da sva 4 aparata imaju prilicno upotrebljiv ISO 6400? Sesiljadacetristo? Ono, daleko od toga da smo ja i moj aparat jedinica mere al' kod mene je hi-iso 3200. Koji je blago receno tuzan.

I onaj 12800 moze da prodje ako bas mora, mada Soni opet ima svoj trademark zvani visak suma na istom 'ebenom senzoru. 'ebo ih processing, neka uzmu neku licencu kad vec ne mogu oni da ubodu. Ako su mogli da uzmu za DRO (koji navodno bolje radi od Adaptive D-Ligtninga), mogu i za ovo.

Na stranu ovo iznad...

Civi brate, lozis nas da mislis da na 12800 D600 ima manje suma od 6D? Molim te reci da se salis.

6D je po meni najbolji od ponudjenog.

Šta se bre ložite na opremu. Od serije D200 - 40d na ovamo svaki fotoaparat daje sliku za koju bi pet do deset godina unazad razni fotoreporteri guzice dali samo da je imaju takva kakva jeste - razvijena i dostavljena agenciji u vreme u koje se danas frljamo sa fajlovima od 10 MB!

Ivuletic je valjda reporter, pa neka on kaže iz svog iskustva.

imate li predstavu kada je dobio ISO 3200 film i na šta je izgledao Kodak 3200 film razvijen u C41???

Ne kenjajte nego ponosne mašine vani na sneg

ISO 12800 ... pf REALNO KOJA JE UPOTREBA TOGA? hajde, 10 fotki koje niste mogli da napravite da niste imali ISO 1600!

^Klimoglav, osim za hi-iso upotrebljivost.

Uvece u gradu/u nekom klubu gde nema smisla muzicara da zalepim blicem nema poente da idem ispod 1600-3200, sve i da nakacim 1.8 objektiv. Ono...ne ide.

(Doduse sta znam, ja gotivim Ilford Deltu 3200)

EDIT: Al' sam ga napisao, kao da je 3 ujutru. Prepravljeno da bude smisleno.

I opet ta fotka od 3200 sa D200 (ako je d200 imao, a imao je) završi sa ne znam kakvom kontrom, sa dimčinom, i zrnom veličine pirinča i ode odštampana u dnevnim novinama sa 150 dpi, na krivo napasovanom rasteru.

Nije poenta tehnički savršene fotografije, poenta je prenesenog dogadjaja.

Bole paja nekog tinejdžera da gleda u hrom aberacije, šum i čuda kada vidi fotku sa svirke i kaže "ovde moram da idem bilo je do jaja". To ne radi oprema, nego jaja u fotografa - ono u mozak u mozak!

(ovamo se prodaju m.za bubrege, a na D800 realno navrneš teglu eurokrema a on nacrta vevericu, eto koliko full frameu treba ko zna kakva optika... što bi novljani rekli "puš'te me sta'!")

Šta se bre ložite na opremu. Od serije D200 - 40d na ovamo svaki fotoaparat daje sliku za koju bi pet do deset godina unazad razni fotoreporteri guzice dali samo da je imaju takva kakva jeste - razvijena i dostavljena agenciji u vreme u koje se danas frljamo sa fajlovima od 10 MB!

Ivuletic je valjda reporter, pa neka on kaže iz svog iskustva.

imate li predstavu kada je dobio ISO 3200 film i na šta je izgledao Kodak 3200 film razvijen u C41???

Ne kenjajte nego ponosne mašine vani na sneg

ISO 12800 ... pf REALNO KOJA JE UPOTREBA TOGA? hajde, 10 fotki koje niste mogli da napravite da niste imali ISO 1600!

E ne znam za tog ivuletica ali ovaj lvuletić jeste :D

Znaš kako, nije do pre pet godina, ali do pre 10 još i jeste... Laki (autor fotomografije "Beograd - svetla velegrada http://www.tob.rs/sr-lat/news.php?id=168 ) moj prijatelj i kolega je dobar deo te monografije uradio sa D90, ali je ipak za kritične scene pozajmljivao 1Dmk2. E sad o čemu pričam nemam pojma, kasno je a i završavam četvrti litar piva :D

A da... U reporterskom poslu ti VEOMA treba ISO 1600+ ... Uletiš u pozorište na 10 minuta, na koncet na 15, pa na izložbu na 10, pa opet u neko pozorište... Meni je svaka peta fotografija na 800, a svaka 10-ta na 1250. Osim ako nije dan. Onda su 400 ili 640. Ne stoji to što si napisao za tela d200, 40D, 50D i dalje treba još mnogo da porastu da stignu 1Dmk2 ili D2 što se tiče šuma.

Ali stoji to da je trubljenje o opremi suludo. Danas će svako novije telo da da ono nezamislivo do pre 7-8 godina. Izbor se svodi na potrebu: da li ti treba izdržljivost, precizan i brz fokus i onih 20% dobiti u šumu koje ćeš da platiš 6-7 puta više, ili sve možeš da završiš sa amaterskim telom srednje klase.

Ja nikada na oko nisam razliovao Canon i Nikon kada pogledam fotografiju. Sve do pojave D4 koji je baš napravio razliku. Onda se pojavio kod nas i 1Dx i opet ne mogu da razlikujem na oko 1Dx i 4D.

Moja poenta je da su tela iste generacije i klase uvek tu negde.

Tzv. sajber-kurajberi koji će da bulje u grafikone, da posmatraju isečke kropa na 500% i da primete "vidi kako ovde ima ova jedna tufna šuma više!" me ni najmanje ne zanimaju. :)

plus sto dobar iso 6400 znaci da je 1600 k'o decja guza, a to opet znaci da mozes da izadjes iz kuce, o'ma stavis na 1600 i ne sekiras se da li si na suncu, u senci, usao unutra... imaces dovoljno brzu ekspoziciju da ne streses snimak bez promene iso vrednosti. Recimo sta na tu temu ima da kaze cika Maisel...

edit:

zastranili ste sa piksel-pipkanjem dobrano. Ajde da je neka stvarno opipljiva razlika pa da i razumem... ali ovako... sve me vise podseca na onu domacu " u mojega tatka pogolema patka". Razlog za to, tek ne razumem....

Ja bih samo da dodam nešto... na stranu koji je bolji, gde i koliko... niti me zanima jedan niti drugi aparat. Imam svoje mišljenje koje ću ovog puta zadržati za sebe. Međutim, ono što sam hteo da kažem je - odakle takva netrpeljivost prema onima koji hoće nešto da pokažu, objasne, prezentuju na neki svoj način? Kome je diskusija smor ne mora da je čita! Ajd da probam da podvučem i podebljam da bi neki ljudi to mogli da ukapiraju.

Dalje, ovo je javno mesto. Nije obavezan VAŠ dolazak. Preskočite temu koja vas smara ili unesite u nju neki novi svež sadržaj te je s tim učinite boljom i zanimljivijom, umesto što se dodatno pravite pametni prozivajući ljude koji u njoj učestvuju. Jednom rečju ko nije spreman da učestvuje ili pročita diskusiju drugih ne mora da dolazi ovde uopšte jer ćemo se vrlo lagano snaći i bez vas - da li vam je jasno "forumski kritičari"?? Hvala!

Duxe, nije problem u nameri, vec u nacinu prezentacije iste (mada iz ovih primera, ja stvarno sumnjam i u nameru posto je objektivno/merljivo razlika sve samo ne velika, niti drasticna. Neki bi cak rekli zanemarljiva). Da li su toliko male razlike dovoljan razlog za ovoliko naklapanja - bojim se da samo ucesnici znaju.

Dakle nista nije zabranjeno dokle god ima odredjenu dozu "zdracog razuma" i ponasanje u skladu sa javno prihvacenim normama istog, tj. ponasanja.

Znam Jo ali vidi svako ima pravo da stvari predstavi onako kako ih on vidi i da prezentuje na način na koji želi ukoliko je sve to u okviru teme, razume se. Ono jeste u okviru teme. Ne vidim odakle pravo nekome da proziva nekoga zbog takvih stvari. Stvarno nije u redu.

Ne vidim zašto je to "van razuma" i "s lošom namerom" kada je i na samom DPR testu 6D recimo prošao sa manjim skorom od konkurenta. Neko je to pokušao da objasni na svoj način, neko drugi da odbrani na svoj i ne vidim šta tu ima nekome da smeta!? I uostalom ako mu smeta ne mora da čita.

I Civi i Maxer su se sasvim ok držali teme. Dali su neke kropove, uložili neko svoje vreme da svoje mišljenje prezentuju na svoj način i normalan čovek to treba da poštuje bez obzira da li deli to mišljenje ili ne, a ne da ih proziva da smaraju.

Recimo ja sam rado čitao tu diskusiju, a onda su je pravi smarači prekinuli i usmerili je na drugu stranu i tek onda sve što je naknadno rečeno niđe veze nije imalo sa temom. I to se redovno dešava i ja pitam - dokle?

hm.. ja sam mislio da su rezultati testova, makar ono sto se vidi, nesto opipljivo, merljivo. Tu mislim da ima malo prostora za "licni dozivljaj" posto se radi o optici. Tu filozofije nema. Ili je isto, ili slicno, ili bolje/gore. Sad, ako je 1% razlike dovoljan razlog za ovoliko prepucavanje - onda OK.

Isto tako moze da se kaze da su i protivnici zagledanja u svaki piksel u pravu posto u realnom radu, razlike stvarno postaju zanemarljive, zar ne?

Problem je u opstoj netrpeljivosti, odsustvu kulture izrazavanja, nepaznji u citanju onoga sto je neko napisao... namernoj pogrednoj interpretaciji i izvrtanju svake reci, no to je problem sa nama kao drustvom, pa se to samo transponuje i na DZ. Nikakva novost.

Dokle - sve dok se srbi ne nauce da pisanje na forumu nije isto sto i sedenje u kafani a da se nacin komunikacije ne izjednacava sa nacinom koji postoji medj' ljudima koji se znaju godinama i/ili su pili nebrojeno puta pivo zajedno, pa mogu sebi da dozvole neke stvari koje bi na svakom drugom mestu u svetu odavno bile sankcionisanje kao uvrede, bezobrazluk, ili cisto odsustvo elementarne kulture izrazavanja.

• 4 weeks later...

Svrha ovog mog posta je da se pokaže da li je upotrebljiv ISO 25600 na Canon-u 6D i kako se može poboljšati mali .jpg fajl ako se volite zezati sa PS-om.

Elem, naš kolega stelya se podnovio sa Canon-om 6D a pošto je taj foto-aparat i moj cilj, odmah sam ga pitao o utiscima pri radu na visokim ISO vrednostima.

On je vrlo ljubazno priložio jedan crop u vidu dole datog .jpg fajla (iz nekog noćnog provoda) sa sledećim opisom:

"... iso 25600 f 5.6 mislim 1/50 raw crop ... pa ti mozgaj :D" (napominjem da je ovo uradio manuelnim objektivom).

IMG_0343.jpg

Pošto mnogo volim da se zezam sa .jpeg-ovima, evo rezultata mozgalice:

canon-6d-iso25600-img034.jpg

canon-6d-iso25600-img034.jpg

Zaključak: ne da je ISO 25600 upotrebljiv ... već je i prosto neverovatno koliko je upotrebljiv.

Mislim da je ovo stvarno veliki napredak u odnosu na prethodnu generaciju foto-aparata i njihove sposobnosti da zabeleže sliku pri ISO 25600.

Ima jako fino zrnevlje, prosto ti dodje da kred. karticom napravis par linijica na monitoru i da se izdrogiras sa istim :P

Ovo je bilo cisto testa radi, ostalo je fotkano na manjim iso i to radi bas fino al realno do 3200 pa i do 6400 mislim da nema neke preterano merljive prednosti nad petardom mk2, tj isti su aparati dotle negde pa kome treba zrno ete mu ga :)

PS: znam da me bata Jo i F16 sada mrze zbog fotkanja zvezda al ne brinite braco, nemam nijedan wide objektiv pa ni ja ih ne slikam tako da smo u istom chabru :D

Aj pozzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz

PS : Aj da ne otvaram novu temu... moze li mi neko reci ecmu sluze W i T skale za AF microadjustment.... kapiram da je to valjda za zoom objektive pa kompenzuje kad vidi na kojoj je daljini objektiv ali koji koristiti ako imam samo fiksna manualna stakla ?

Takodje , kolko skapirah oba aparata koriste istu bateriju...uzeo bih neku kinesku al se secam da se pricalo da su neke s chipom a neke bez pa ne bi bilo lose neki linak na ebay gde to moz se nadje da ne placam Canonu :)

1. AF Microadjustment sad radi aproksimaciju korekcije za ceo raspon zum objektiva, pa su situacije gde na wide opsegu radi ok, a na tele malo manje ok - praktično nemoguće (tj. moguće su u teoriji, ali teško i u praksi).

2. Odavno su dostupne čipovane kineske baterije, koje se normalno pune u originalnim punjačima i rade kako Bog zapoveda.

Pozdrav

P.S. Može ISO i još mnogo bolje od ovoga. ;)

1. AF Microadjustment sad radi aproksimaciju korekcije za ceo raspon zum objektiva, pa su situacije gde na wide opsegu radi ok, a na tele malo manje ok - praktično nemoguće (tj. moguće su u teoriji, ali teško i u praksi).

Danke Storme, al koji onda koristiti za fiksna stakla koja jelte nisu zoom ? wide ili tele skalu ? realno samo ovaj moj 58mm mora da se steluje na punom otvoru, ovi ostali ubadaju ljubi ih majka... a i AF potvrda koga interesuje radi i sa starim krsh chipovima i sa Optix-sima

bolje na Tele delu.. ako mene pitas. Nije kao da sam 100% siguran al' ono... trebalo bi da sam u pravu :D

(nesum sigruan jerbo je na mark II i 7D postojala samo jedna skala sa +/- korekcijom). Jes' priupitao cika gugla sta on kaze za to kako stelkati MF objektive na 6D?

@stelya kad kazes da je do iso6400 u velikoj meri 6d identican sa 5dii, sta su po tebi glavne promene, posto pretpostavljam imas iskustva sa oba?

Ja se upravo ovih dana razmisljam za jedan od ova dva aparata, kao upgrade za 5di.

@storm hoce li biti testa 6d?

@stelya

Nebitno je to za MF, jer aparat i tako ne zna šta se nalazi na bajonetu, niti ima informaciju da je nešto zumirano. Cenim da je potpuno svejedno na kojem ćeš kraju vršiti korekciju, ali da je najbezbednije staviti iste vrednosti na oba kraja. To je i tako predviđeno za zum objektive, pa se ovo nameće kao jedino logično rešenje za prajmove.

@arheo

Biće, upravo ga finiširam. ;)

Pozdrav

• 3 weeks later...

Drugarsko pitanje za ljude koji su koristili ova 2 modela - 5D2 vs 6D do ISO6400 ima li tu neke bitne razlike u fajlu (konkretno me zanima samo jpg, raw je odličan na oba) treba da idem skorije u šoping, cena je manje više ista tj nije presudna za oba modela.

Konkretno me zanimaju par detalja

Tačnost fokusa perifernih tačaka (kad prijavi lock jel to to?)

Tačnost prikaza lcd-a

Ostatak je u domenu sposobnosti korisnika, žongliranje sa pratećim fokusom i ta čuda to me ne zanima, taj deo priče će i dalje 1d3 da pokriva - odlično kao i do sada, potreban mi je full frame, bez grip-a, lagan tačan, realno i 5Dclassic bi mi završio poso, nego (ajd volim nov aparat tj da sam 1. vlasnik) obzirom da je razlika u ceni 6D-5D2 jako mala (nebitna) - da li bi nešto propustio ako ne uzmem 6D, pošto mi SD card nije baš omiljen zbog čestog vađenja kartice iz aparata.

-5D2 sam probao na kratko, testa radi - više je od onoga što mi je potrebno - ima video i pola stvari koje mi nisu potrebne, ali utisak je da bar taj koji sam probao dosta treba da se stisne dugme za okidanje, tj putanja prsta je poprilična, čini mi se da pomerim teleobjektiv dok aparat okine, možda stvar navike, kec okida na pola misli..

-6D nisam probao, pa ako neko ima zbirno iskustvo da podeli bio bih jako zahvalan. Varijanta - uz čašicu razgovora severno od Kragujevca, južno od NS-a takođe rado prihvatam na moj račun :)

Zahvaljujem se na odgovorima i administraciji koja mi nije obrisala nalog zbog dugogodišnje neaktivnosti :D