Jump to content

Sony RX1

DjordjeJ
 Share

Recommended Posts

• 2 weeks later...
  • Replies 149
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

• 4 weeks later...

meni bas nije sasvim jasno otkud tolika razlika u "zamucenosti". Ista milimetraza, ista blenda, a Nikkor deluje bar blednu otvorenije na gotovo svim fotkama. Jasno mi je da nisu sa stativa, i nisu bas identicni kadrovi, ali mi deluje bas upadljivo bez obzira na to.

De pogledaj bolje ... nisi ti to dobro video, čak bi mogao reći da je cura bolje osvetljena na skoro svim Sony-jevim slikama, mada mi to i nije neka zamerka ali ako ćemo u detalje - onda jeste.

Više mi smeta (pored boke-a) što Nikon ima loš balans boje: na svim slikama je prisutna zamešana zeleno-žuta u koloritu pa je lice i kosa ove plavuše u svim slučajevima - mnogo lepša na Sony-jevim slikama.

nisi ti to dobro procitao (ovo o cemu sam pisao)....uopste ne govorim o osvetljenosti, nego o mutnoci pozadine, a Nikon kombinaciji je definitivno mutnija pozadina.

Meni vise lezi kako je Nikon combo izrenderovao fotke( pritom ne mislim na boje toliko), ali to je totalno subjektivno na kraju krajeva. Ono sto sam video na drugim primerima od Sony-ja mi je prijalo oku, ali ovde je cini mi se na oba aparata radio JPEG, koji ne volim ma koliko god dobar bio na bilo kom aparatu, jednostavno mi ne prija, sa izuzetkom u vidu Fujija, koji moze da prodje (X-Pro1 i EX-1).

da se ispravim: nisu JPEG, ipak je RAW podesen da konacan rezultat izgleda sto slicnije, zbog radi boljeg porednjenja, svejedno, cini mi se da se nije mnogo cimao oko toga te da je sa oba aparata moguce izvuci mnogo bolji kolorit kao i opsti dojam fotke.

"blendu otvorenije" ... to me je povuklo u pravcu da misliš na "osvetljenije".

Da u pravu si, kada gledaš celu sliku - Sony-jeva pozadina deluje definisanije (oštrije) ali ako se pogledaju oni 100% crop-ovi, vidi se da je obrnuto. Meni više prijaju RX-1 slike.

pa definitivno je bolji Zeiss po pitanju uniformnosti, lepse i pravilnije muti, to nisam ni doveo u pitanje. Nego kao da je Nikkor vise zamutio, nevezano za to sto su mu ivice ostrije i sto je "grublji bokeh". Bilo kako bilo meni se svidja i jedan i drugi.

imam istu zacudjenost po pitanju zamucenja, mada sam i ranije primecivao da brza stakla na manjim blendama rade drugacije od nesto sporijih staklica na sitim blendama tipa 85 1.4 i 85 1.8 na blendi 2 1.4 deluje zamucenije... ali ni priblizno kao ovaj primer...

inace, ovaj Nikon ima tipican Nikon smek, ko je koristio starije nikon staklice zna o cemu pricam... daleko je od savrsenog, sta vise, jeste nervozan na vertikalama i jakim konstrastnim linijama ali meni se vise dopada kako radi rasipanje u blizim zonama...

btw, ovo za kolorite ne bih da komentarisem jer je to krajnje individualno...

da slazem se da je Nikon to vise zamutio ali ovaj tip pise

In comparison, the bokeh of the Zeiss Sonnar 35mm f/2 lens on the Sony RX1 (B&H) is noticeably smoother than that of the Nikon 35mm f/1.4G (B&H) … but with images seen in isolation, the Nikon lens’ bokeh isn’t such that it turns me off the lens.

da znam, procitao sam, gotovo sve od reci do reci. Cak je i spomenuo da je primetio da je zamucenje vece kod Nikona, tacnije rekao je kako DOF izgleda veci kod Sony-ja, s tim sto ne znam da li to treba da znaci da je stvarno dublji DOF (sto zvuci cudno), ili jednostavno izgleda drugacije.

edit: ovo mu dodje kao odgovor mix_NS-u...

ja sam komentar postavio nezavisno, jer u sustini tip pruza uporedni prikaz u kome Nikon sije Zeiss, a posle u zakljucku pise obratno. To mene cudi.

Ono sto me ne cudi jeste da su navodno Zeiss stakla poznata po tome da im je DOF na istim ziznim daljinama, otvorima blende i formatima dublji od konkurencije.

ima jedan test na netu gde tip poredi gomilu sirokouganih prime objektiva secam se i neke skupe Zuiko objektive i tamo dolazi do tog zakljucka. test se nalazi na njegovom sajtu koji je bas amaterski dizajniran hm hajde pokusam da nadjem.

edit: evo ga nasao sam

No major problems here: but once again just look at the Zeiss. You may have heard the urban myth about Zeiss lenses rendering more of a scene in focus than other lenses at any given aperture - well it's true. They somehow manage to create a greater depth of field than other lenses. The effect is almost paranormal in the 21mm Distagon.

http://16-9.net/lens_tests/28mm_3.html

Iskreno, ja ne znam niti jedan objektiv, mozda 55 mikro, koji je bas u desetu isti onome sto pise kao oznaka...

da li je 27,6 ili 28,2 verovatno znaci u nekom apsolutnom smislu, ali razlika zimedju RX1 i 35 1.4N po pitanju DOF je maltene na nivou kao 28 vs 35... sto svakako nije na nivou objektivnih tolerancija...

pretpostavljam da proizvodjaci daju sebi za pravo da imaju odredjeni stepen tolerancije kad je odredjivanje zizne daljine u pitanju, na kraju krajeva nijedan zoom nije bas u cent sa onim kakva mu je oznaka, ali u slucaju Sonija i Nikona, razlika je prevelika... barem meni... prakticno pola ako ne i vise blende..

Ja sam mozda blesav, a mator i corav sigurno jesam, al' gde vi na ovim 900*600pix primerima vidite da je dof na Nikonu plici a Sony-u dublji. Ako mislite da je blur manji/veci tu i da se slozim ali ovo tesko da je kontrolisan test. Malo pomeranje stajne tacke kao i mali front/back fokus mogu uneti poprilicne razlike, a i izgleda da je Zeiss siri od Nikona.

cek cek...

oces reci da ti ne vidis razliku u DOFU????

ako smo to primetili svi koji smo gledali, a i sam autor teksta, sumnjam da bas svi toliko brljavimo... jasno se vidi na fotografiji gde devojka sedi u kaficu koliko je veci DOF kod Sonya nego na Nikonu. Moguce da neko laze sa ziznim daljinama, ali uzmemo za paramaetar da nisu slagali za 3-5mm, a nisu, onda nema logike da razlika bude tako ocigledna...

Wx2QwL0.jpg

4LiiYDv.jpg

Meni je na ovoj fotografiji razlika mozda i najociglednija... kad pogledas osobu koja sedi na zidu, kod N je maltene neprepoznatljiva fleka, dok je kod Sonyja dosta definisanija...

Pritom, ovde ne pricam o lepot bokeha, vec o zamucenju i dubini DOFa...

Ako mislis da je u Total DOFu onda mozemo da se slozimo, ali s obzirom da se u neobaveznom razgooru DOF vise manje odnosi na dubinu svega sto je u kadru, i to najcesce se odnosi na ono u pozadini, mislim da je jasno sta je autor odnosno vecina htela da kaze.

ako cemo bas da cepidalcimo, onda mzomeo da kazemo da OOF kod Nikona prosto zamuceniji, a samim tim FAR Limit blizi nego kod Sonija. Nadam se da je sad jasno...

I ne natezemo se, ovo nije livada pa da se jaracmo po njoj, vec mesto gde delimo stavove i misljenja.

Iskreno me zabole da se bavim oponiranjem vec pokusavam da naucim nesto iz svega. Ako smatras da iams sta da kazes u tom smislu bicu vrlo rad da slusam, u suprotnom me bas i ne interesuje prepiska.

Sa ovim moram da se slozim sa Workom, nije ovdje razlika u dofu (kontam da je slicna treba uslikati neki lenjir sa iste distance pa vidjeti tacno koliko je ono sto je u fokusu siroko) ovdje je razlika u renderovanju onoga sto je van fokusa.

Slicna situacija je i sa novom sigmom 35 i recimo canonom 35 (njih sam posmatrao), kod sigme ono sto je van fokusa izgleda dosta definisanije od canon objektiva.

Iskreno ja sam jos u dilemi sta mi se od ova dva rendera vise svidja. Nekad mi prija ovako nekad onako em li ga. Drugacije crtaju pa sad ko sta voli