Jump to content

Sony RX1

DjordjeJ
 Share

Recommended Posts

• Replies 149
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

bilo je i većih fixnih objektiva na telima bez tražila koji i dalje u kompletu koštaju više

903swc_coupe.jpg

ovo je 49mm filter navoj, ne mož' bolje, jedino taj Zeiss nabija megalomansku cenu kao i uvek, mada i dalje ispadne 'jeftinije' nego kad bi sad neko uzimao D600/5Dmk2 + 35/2 Zeiss-a u kompletu.

ovo je kontam senzor iz najavljene Leice M10, zbog svih dodatnih mikrosočiva koja peglaju svetlo zbog majušne registracione ovo im je bilo najjeftinije rešenje da otplate serijsku proizvodnju.

e sad, nekome će EVF nedostajati a neko će se sentimentalno prisećati ulične fotografije i kadriranja kroz šaht prizmu - pod uslovom da se ovaj LCD da tiltovat'.

a ja se nešto mislim da će baš da krenu Fuji stopama, prvo malo prodžaraju sa ovim FF ekvivalentom X100 pa onda izbace RX-Pro1 seriju - pritom, ako krenu tim stopama neće kanibalizovati NEX seriju stakala (pod uslovom da se registraciona razlikuje).

svejedno, tržište je krenulo u super pravcu i meni je do jaja da ideja pravog didži Hexara AF nije zamr'la.

ma idi...svasta ima u danasnje doba

a ff interchangeable izbacuju sledece godine..za dve ce biti kasno :)

inace, glasajte na sonyalpha rumors da necete da kupite aparat sada kada znate cenu...sve mi deluje da je ovo skriveno zvanicno ispitivanje samog sony-ja.... zasad ima puno no odgovora, pa mu mozda i ubijemo cenu malo

Ako pricamo o tome sta je prava stvar i u kom pravcu je realan napredak FF sistema i uopste foto tehnike onda je to definitivno da bude bez ogledala, vec smo ispalamudili 100 puta o tome da izbacivanje ogledala donosi mnogo lepih stvari poput manjih objektiva, manjih tela, bolje stabilizacije, ko zna kakvih dojajnih EVF trazila u buducnosti, elektronski zatvarac, besumno okidanje, i svasta nesto jos, ali vidis ti da niko nema muda da krene da razvija sistem od nule, izgleda da je to mnogo ulaganja i pucanja narednih ko zna koliko godina dok ne krene da se vraca ulozeno.

po meni, najveća prednost bezogledalaca je što kad nema ogledala optićari ne moraju da se drže retrofokusnog dizajna pri kreiranju stakala što za sve žižne manje od 35mm znači do džadža. meni je lično VELIKO razočarenje bilo kad sam video da su m4/3 dizajneri bili toliko leijm da su peglanje svih distorzija i aberacija prepustili softveru u samom aparatu i/ili RAW prevodiocima. sa većim senzorom lakše je napraviti bezgrešno rezolutivno WA/UWA staklence nego sa manjim senzorom.

meni se upravo čini da je Sony (koji to sebi može da priušti uz sve gubitke) ovde krenuo od nule, a ova spravica je samo ispitivanje tržišta, kao što je i Fuđijev X100 bio... videćemo.

Aj da pogadjamo dal ce i kada ce neko da izbaci FF mirorles sa bajonetom, moja prognoza je nikada.

Nije baš da je nikad. OK, za sada ga ima samo Lajka, ostali čute i razvijaju modele sa manjim senzorima. Kada će se usuditi da se dignu na FF jeste pitanje, ali realno će se desiti uskoro. Meni je veći rebus kada će se desiti ozbiljna profesionalna mašina u tom konceptu.

svejedno, tržište je krenulo u super pravcu i meni je do jaja da ideja pravog didži Hexara AF nije zamr'la.

наздрављам у то име. јест, мало чудно - у први мах рекао бих да је ово диџи contax t 3, ал'обџектив стварно огроман у односу на тело. стварно су могли да се испрсе, уколико траже толико пара и направе веће тело са тражилом, да понуде забаву за све паре <_<

ostali čute i razvijaju modele sa manjim senzorima. Kada će se usuditi da se dignu na FF jeste pitanje, ali realno će se desiti uskoro. Meni je veći rebus kada će se desiti ozbiljna profesionalna mašina u tom konceptu.

Pa jedino da Canon ili Nikon rese da ga naprave, jer tesko da neko drugi moze da podnese i taj trosak razvoja i da u isto vreme ima na grbaci C i N kao konkurenciju sa klasicnim FF ...... tako da ako to ne urade oni nece niko, a i ako urade deluje mi da nece skoro jer skacu sami sebi u stomak zbog postojeceg FF sistema koji imaju i u koje vidljivo i dalje ozbiljno ulazu, a da ne pricam o tome sto ce i kada izadje telo da izbacuju objektive na kasicicu, tako da ce mozda nasa deca da uzivaju u takvom sistemu, naravno kompletnom u smislu ponude objektiva i dodatne opreme, sve isto kao sada samo bez ogledala i sa novim objektivima.

Ozbiljna pro masina zahteva i ozbiljnu pro optiku, posebno razvijenu za mirorles, tako da ne vidim svrhu takve pro masine dok se ne napravi gomila adekvatnih staklicja.

Iskreno, pesimista sam, u smislu da nece skoro vec kada budem bio dekica :)

Aparat, ako zaista bude ovakav, izgleda odlicno i deluje zapravo sumanuto pozeljno.

Samo cena deluje preterana. Ne u smislu da Sony dere, jer je ovo zaista skupo i proizvesti, vec u smislu ocekivane prodaje i otplativosti. Drugim recima, ovo bi bio vrlo hrabar potez Sony-a i ako se odluce na njega, nadam se da im se isplati.

nijedna alternativa (D600+35/2AF-D, D600+35/2ZeissZF, 5Dmk2+35/EF...) nije daleko po ceni od RX1, a nema šanse da te alternative daju sličan IQ, zna se a i X100 je odličan primer, kad se dizajnira neizmenljivi objektiv za neki senzor onda se dosta stvari daju prilagoditi: ugao mikrosočiva na senzoru, sama konstrukcija objektiva koja zbog prilagođavanja senzora omogućava i prilagođavanje gabarita samog objektiva itd. itb. - poprilično praktična i jednostavna stvar. i skupa za izvedbu, naravno.

Ja se ne ložim na to da Sony izbaci PRO-fi sistem sličnih gabarita sa izmenljivim objektivima, ne vidim mu svrhu, kako ćeš da tetheruješ sa ovim mališom, malo je sve to nakaradno za takvu primenu, jednostavno su se DLSR-ovi pokazali kao praktičniji u tom polju.. ALI - sam RX1 je po meni pogodio u srce jednu nišu tržišta i baš bih voleo da izvedu ovu ideju do kraja na tržište.

jedan od mojih omiljenih online 'ocenjivača' je dao svoje mišljenje na temu RX1: http://www.digitalrev.com/article/sony-rx1...t/NDA0MzI2NDk_A

то би било то. интарасантно а99/тело и RX1 имају исту/сличну цену. оптичку тражило је jaгода на шлагу. претпостављам да ће бетмен у следећем наставку фулма користити овај апаратић :)

Govoreci o trazilu (i ostalim sitnicama):

The Cyber-shot RX1 compact, fixed lens camera will be available this November for about $2800.

The FDA-EV1K electric viewfinder and FDA-V1K optical viewfinder will each be available at launch for about $600 and $450, respectively.

The thumb grip, lens hood and jacket case will also be available at launch for about $250, $180 and $250, respectively.

Sony's Cyber-shot RX1 compact camera packs a full-frame sensor, 'fits in your palm' (hands-on)

img4350-1347409687.jpg