Jump to content

obrada fotografija

mlukic999
 Share

Recommended Posts

Trenutno imam računar 4Gb DDR2, Athlon x2 7750 na ploči integrisana grafika ATI3300 koja vuče do 768Mb memorije iz RAM-a

Osnovna namena raunara je obrada fotografije u PS i Lightroomu. Dešava mi se da poprilično čekam da LR završi export sadržaja kartice od 8Gb. Ako veću seriju fotografija uređujem u PS i koristim dodatne filtere OnOne ili Alien Skin zna baš da nervira.

Razmišljam o zameni računara pa bih vas zamolio da mi pomognete u izboru komponenti: CPU, MB, grafička DDR3,

Na žalost nisam u mogućnosti da kupujem najbolje pa pretpostavljam da je to opet neki AMD u odnosu uloženo/dobijeno.

Konkretno neka ideja je:

AMD FX 8120 + ASSUS M5A99X EVO + 2X4Gb Kingston Hyperx 1600 + neka grafička koja radi posao a može i da je bolja od ATI3300 :)

Ide u konfekcijsko kućište Cooler Master ELite 332 sa 420W napajanjem.

Da li je ovaj CPU OK? ili je možda bitnije da kupim više memorije? Ili Nvidia CUDA radi čudesno?

U planu mi je i prelazak na FF aparat pa me malo plaši kako će ovaj moj komp da gura RAW od 21Mp a usput aparat snima i full HD video koji bi trebalo povremeno renderovati.

Nisam nešto zahtevan za igrice ali ajde po nekad može malo da se igra i važnije mi je da radi nego da je sve na high!

Eto ako imate volje vi napišite neke sugestije.

Pa u principu, taj cpu je najvise sirove cpu snage po evru, ali ne znam kako to izgleda u realnom radu.

Takodje bih savetovao 2x8GB.

Graficka bilo koja, a da ima svoju memoriju (1GB pozeljo, ali ne mora)

Ukoliko ti je bitna brzina exporta u LR - onda sto jaci CPU.

Ukoliko radis sa mnogo fajlova ili layera u velikoj rezoluciji u PS-u - onda RAM.

Graficka je najmanje potrebna u ovoj prici jer slabo sta mozes da iskoristis od nje, pa ce i integrisana biti dovoljna ako se nema para za neku konfekcijsku, bilo kakvu.

Bolje uzmi jaci procesor i 8GB rama nego 16gb rama i slabiji CPU, ako vec mora da se pravi kompromis.

Integrisana grafika i ako pojede 512 rama od 8gb nije strasno, a ionako slabo sta od nje mozes da iskoristis (u LR ti nicemu ne sluzi)

Ajde ti nama reci koliki ti je budzet ukljucujuci i kintu koju mozes uzeti od starih komponenti(koliko god da mozes znaci ;). Za PS i LR je bolja opcija INTEL. Ja sam stari AMD-ovac, od cuvenoog K3 do Atlona 2500+ ali zahtevi su ucinili svoje pa je sad u kutiji INEL. Prva i osnovna stvar ti je da ako menjas plocu OBAVEZNO uzmi plocu sa 4 memorijska slota, za oba programa je pozeljno sto vise rama da neoru po disku, a za nekih 5500 imas kit 2x4Gb 1600MHz, sto je za pocetak dovoljno ali kad ti se ukaze prilika dokupi jos jedan kit. Graficka je pozeljna, neki model iz srednje klase od 6000-8000 din ce biti dovolja, ali to ti nije sad prioritet, ako imas te pare uzmi jos 8GB RAM-a i imaces mnogo bolji efekat. Drugim recima s******ise :) I ja sam krajem prosle godine bio u slicnoj situaciji, pa sam na kraju pukao lepu kintu na ovu CRNU kutiju

i5-2500K

Gigabyte GA-Z68MA-D2H-B3

Memorija DIMM DDR3 2x4GB 1600MHz Mushkin x 2

SSD SATA3 120GB Silicon Power Velox V30

2TB WD Caviar Black

Radeon 6870 Powercolor,1GB DDR5

CoolerMaster 620W

Pa ti sad vidi sta te ceka :)

SRETNO

Ako uzimas zasebnu grafiku, ne vidim potrebu za plocu sa integrisanom.

Ovaj i5 2500K je sasvim ok masina, memoriju bih ja isao na Kingston, posebno ako je intel u pitanju, HyperX je 2x4gb negde oko 5000din, mushkin i patriot zaobidji.

Nemoj juriti 2x8 jer su moduli od 8gb izuzetno retki i skuplji (imalo je u Microsystemsu za nekih 7500din po komadu), nista ti ne znaci da stavis 2x8 gb ili 4x4.

Kuci imam nekoliko masina, jedna npr je c2q q9550 sa 12gb hyperx 1600mhz memorije (3x4gb) i jos mi se nije desilo da mi se oseti "manjak" memorije. Na laptopu sa 6gb, otvorim povecu kolicinu raw-ova sa d700 i PS ne krene da swapuje po hdd.

Zato ti kazem, uzmi za pocetak 2x4 gb hyperX-a, a osttak daj na jak proc i solidnu plocu (ne bih razmatrao nista osim gigabyta ili asusa).

Drugo, zasto ne razmislis o necemu polovnom, mozes da nadjes solidan i5/i7 komplet za relativno male novce.

Нема потребе да узимаш више од 8 гига меморије, ако ти је буџет скроман. За ово што си навео да ти је неопходно, треба ти бржи процесор. Пошто програми још увек нису довољно добро оптимизовани за вишејезгарне процесоре (поготову плагинови), препоручујем ти да узмеш процесор са што већим тактом.

Тај и5 горе поменут је одличан, само што мислим да ћеш тешко у 300е да спакујеш њега, солидну плочу и меморију... О графичкој да не причамо.

Обрати пажњу и на то да имаш напајање од 420 вати декларисане снаге. Кад испланираш шта све желиш да имаш негде у ближој будућности у том рачунару, посети овај калкулатор и израчунај колико ће ти бити потребно снаге, па заокружи на већу цифру и гледај да набавиш такво напајање (нпр. каже ти да ти треба 385 вати, ти узмеш 450 - или привремено задржиш то постојеће; каже ти 425, ти узмеш 500)...

Било како било, који год процесор да узмеш, чекаћеш да се изврши експортовање. Лајтрум се не узбуђује превише око меморије, а Фотошоп воли да је има доста. Ипак, 8 је довољно за скоро све ствари које ћеш радити са 21 мегапикселним фотографијама.

Графичка ће ти добро доћи нека енВидија, због ЦУДА подршке у Адоби пакету, кад будеш пркљао по Премијеру. То стави за мало касније.

Мислим да је овај и5 око 180-190е, нека солидна плоча за њега има да се нађе већ од рецимо 80-ак е, меморија је око 20е по 4 гига... Напајање, квалитетно, рачунај од 50е навише. Немој ни да размишљаш о јевтинијим... Графичке, мање више све ту раде посао, али опет... Ове јаче су поприлично јевтине сад (у поређењу како је то био раније), па рачунај да за око 100е имаш звер. Избегавај половне!

Такође, ако се определиш за интегрисану графику за почетак, обавезно води рачуна да матична плоча подржава, тј. да има излаз (DVI пожељно).

Мојих 50 евро центи. :)

поз.

П.С. Ако се неко пита, због чега не форсирам причу "узми 16 гига", на лапу имам и5 и 16 гига рама.... Никакве разлике у брзини нисам приметио у односу на 8!

^ zato sto moras bas dosta da opteretis PS da bi ti zatrebalo vise od 8Gb, ako radis sa manjim brojem fajlova istovremeno, onda je 8 sasvim ok. Posebno sto uvek mozes kasnije da dokupis memoriju i za manje od minuta samo dodas.

Moj savet ti je ovo:

Gigabyte MB - SOCKET 1155 - GA-B75-D3V (oko 70-75e)

i5 2500K (oko 190-200e)

2x4gb Kingston HyperX 1600mhz (oko 40-45e)

Znaci, za nekih 300-310e imas solidnu plocu koja podrzava skoro sve sto ti treba (do 32gb ddr3, int. VGA sa VGA i DVI izlazom, 2xPCI, 2xminiPCI, 7.1 zvuk, 1gb lan, USB 3.0...

^^ Vidi za CUDA nek Ti kaze neko ko je imao konkretna iksutva u teoriji to bi trebalo da lepo radi...a sto se kartice tice-pa buduci da Ti ne treba ZVER za gajming-onda je ovo sasvim OK...zavisi za koje novce ustvari...i proveri po NETu koliko se greje...a posto je u pitanju 4 serija(nesto starija( moguce da se greje fino...Ustvari, kod novijih-5,6 serija(550,560,570-640,670 i sl) ugl. su i bile promene tipa-sitniji prozivodni proces-manja povrsina cipa a vise jedinica=manje grejanja i potrosnje struje a vise snage...

U lightroom-u ti graficka svakako nece pomoci nista a mozda ni toliko :)

U photoshopu ce ti pomoci ukoliko radis sa velikim brojem layera ili nesto sa uklapanjem objekata. U svakom drugom slucaju, cak i za PS ti je grafika gotovo pa nebitna i bolje nakrcati memoriju.

U svakom slucaju, cak i sa integrisanom grafikom ces osetiti veliki porast u brzini exporta a kasnije svakako lako mozes dodati externu grafiku ukoliko bas osetis potrebu za njom.

Licno, moje misljenje je da je komp deo fotografske opreme koji ne zaradjuje novac i da je bolje tih 100e uloziti u neki objektiv ili nesto vrednije nego dati za grafiku ciji je doprinos brzini relativno skroman ili jednak nuli.

Moj savet je da za te novce pre razmotris SSD, on ce ti daleko vise ubrzati proces rada.

Narode na vašoj sam strani! ;)

Pa ova grafa sa linka GT440N košta 46€ ima 1Gb memorije (DVI, VGA i HDMI 1.4) i daće otkaz mojoj integruši a oslobodiće mi 768Mb DDR2 i još ako CUDA nešto znači, taman će računar malo da dane dušom.

Dodao bih ja 8Gb al ne može bez ostalih komponenti. Ako uspem da prodam MB CPU i RAM imaću dovoljno za kompletnu nadogradnju.

U Proshow Produceru sam pre 3 dana 144 slajda od ukupno 16.30min izvozio sa mojim kompom 130minuta u Full HD. Da pozeleniš od muke. OK bilo je u slajdu po 3-4 pa i 6 layera ali kad sam provalio da mi nekoliko slajdova nisu na pravom mestu i da moram ponovo :angry:

Право да ти кажем, ја не бих у 2012-ој години купио графичку која има онако решен "Ди-Саб" конектор... :)

Такође, избегао бих тог произвођача.

У новом Лајтруму се види разлика у раду на интегрисаној Интел 3000 и на неким другим картицама...

Није неопходно узимати неку звер, поготову од бесконачно пара, али што не узети неку мало скупљу (нпр. до стотинак евра). Лајтрум и Фотошоп заиста је најмање ту користе (осим за 3Д ствари, које верујем да не користиш), али Премијер и Афтер користе доста... Одатле ћеш морати сам да извагаш.

ССД заиста значи, али тренутно по твом буџету је негде померен у будућност. ;)

Овако треба да размишљаш:

Процесор, количина меморије, матична, графичка... На основу тога бираш напајање.

Скроман ти је буџет за неку енормну разлику у брзини. :(

@Тода76: Баш си упоран са тим "^^". :lol: :lol: :lol:

поз.

П.С. Заборавих да кажем: ако не планираш да се играш са оверклоковањем процесора, немој бацати паре на те претерано скупе меморије, купи лепо обичну 1333 меморију (процесор ти ионако највероватније ради на том такту), које су ~20е по 4 гига модулу. Нпр.

Koliko ja znam, Lightroom (do trenutno aktuelnu verzije) zvanicno nema podrsku za GPU akceleraciju, pa mi nije bas jasno kako i zasto se vidi razlika u radu sa razlicitim grafickim karticama? :blink:

Jedina razlika koja po meni ima smisla je sto integrisana grafika pozajmljuje sistemsku memoriju, pa je zato ima manje za rad LR-a, ali to nema veze sa samim GPU-om.

kod integruse neprekidan pristup bar jednom memorijskom modulu usporava sistem, i to je do pre nekoliko godina iznosilo i do 30% performansi manje. Mozda je sada malo drugacije, ali koliko vidim i dalje vecina procesora koji su dostupni nama obicnim smrtnicima radi u dvokanalnom rezimu, tako da ta integrisana graficka prakticno terorise jedan od tih kanala svojim stalnim pristupanjem, jer GPU obradu vece kolicine podataka mora da radi preko RAM memorije posto svoje nema uopste ili nema dovoljno.

Dakle, price o integrisanoj kartici ostavite po strani, bolja je cak i ona graficka od 30e nego integrisana, samo zavisi da li je sistem dovoljno opterecen da se razlika u peformansama vidi.

Ma jasno. Ideja je mali pomak za početak čisto da imam grafičku koja ima svoju memoriju.

Budžet je u stvari kad nađem kupca za ovu MB+ CPU +RAM negde oko 320€ ili 370€ ako sad kupim grafičku za 50€.

Koju usput kupujem čekajući kupca za ostatak a ujedno da sebi bar malo olakšam rad u međuvremenu.

Dakle u budžetu je recimo:

1. i5-2500K 185€

ASUS P8B75-V 83€ (grafika integrisana ) ili neka druga ako budem imao grafičku.

KINGSTON 8GB (2x4GB) 1600MHz DDR3 HyperX Genesis Gray 52 €

--------------

tačno 320€

2. AMD FX-8120 140€

ASUS M5A99X EVO 102€

KINGSTON 8GB (2x4GB) 1600MHz DDR3 HyperX Genesis Gray 52 €

---------------

Ovo je 294 €

Nemoj genesis gray, uzmi obican plavi Genesis. Gray je neki kvazi p'n'p koji tebi ne igra nikakvu ulogu.

Glasam za i5 od ove dve kombinacije a ploca koju si nasao je ok, isti b75 chipset kao na onom gigabytu koji sam ti predlozio.

Takodje, mislim da je prica o usporenju rada zbog koriscenja integrisane memorije malo prenaduvana. Niti je lightroom igrica da koristi video memoriju niti pri takvom rezimu moze doci do znacajnijeg usporenja. Doduse, voleo bih da vidim test neki.

Sa druge strane, koliko god da je to usporenje, ako ga ima sigurno je manje nego sto bi bio dobitak na brzini pri radu sa SSD diskom.

Uvek bih pre uzeo SSD nego graficku.

Dakle, price o integrisanoj kartici ostavite po strani, bolja je cak i ona graficka od 30e nego integrisana, samo zavisi da li je sistem dovoljno opterecen da se razlika u peformansama vidi.

Ma naravno, i ja sam protiv integruse, bas zbog navedenog. Moja poenta je da kvalitet GPU nema ama bas nikakve veze sa radom Lightroom-a! Najjeftinija kartica ce raditi podjednako dobro kao i najskuplja.

Ја доживео неке застоје при раду (исцртавање по екрану) са фотографијама на машини са интегрисаном графиком, док на истој таквој без интегруше нисам.

У питању је машина са 16 гига и 8 гига, респективно.

Но, већ сам рекао због чега треба боља графика.

ССД да, али мислим да је много неозбиљно тек тако предлагати да се он набави. Мора лепо да се испланира који, ког капацитета и за коју тачно намену. Такође, тек тако узети мали ССД, чисто да би се узео, а опет дати 100е...

МЛукићу, уштеди 10е на меморији, купи оно што сам ти предложио. Разлику у брзини нећеш приметити, а у буџету хоћеш (осим ако не успеш да нађеш јевтиније за паре које нису исте као ове скупље). ;)

поз.