Jump to content
|EmILy|

550d zum pitanje

Recommended Posts

Pozdrav,

U razgovoru sa jednim covekom oko 550d savetovao mi je da ne uzimam ovaj aparat jer ima problem sa zumiranjem u video modu, vec da uzmem recimo 600d. Pod problem je mislio da kada se zumira objekat on se ne izostrava konstantno, da li je to tako i da li su u Canonu to resili sa 600d?

Hvala

Ne, tek 650D ima polu upotrebljiv fokus. Ako ti je to glavna stvar, preporucujem "obicnu" kameru, DSLR se prvenstveno koristi sa manuel im fokusom zbog plitkog DOFa.

I ne samo kad se zumira, već i kad se snimani objekat kreće - pogotovo kada je milimetraža veća, blenda manja - DOF je mali i aparat ne može da se izbori sa fokusom.

DSLR je napravljen da fokusira sa svojim nezavisnim sistemom, i kontrastni kontinualni autofokus na senzoru im je još uvek novitet. A uglavnom svi ti "početnički" DSLRovi su ojađeni za video, mada što reče moj omiljeni kinseki prezenter sa britanskim akcentom - jesam početnik, al nisam retardiran...

Mada, koliko ja kapiram i na ovim "filmskim" DSLR makinama se preferira ručni fokus...

Kada kupovah D3100, ljudi mi rekose, batali video na dslr-u vec kupi kameru za video a (jeftiniji - polovan) dslr za slike. Nego se ja pravio pametan. I tako sada imam video na dslr-u ali ga (skoro i) ne koristim :lol:

A mislite da je automatski fokus nesto bolji na kamerama, hocel neko da ucitam snimak jucerasnjih akrobacija avionom iznad jezera ovdje kod mene!? Cim avion uzleti na nebo focus poludi!? Uostalom ako neko hoce dam mu ja svoju kameru za dslr sa videom :) msm vec ako mislite da su kamere bolje ;)

Naravno da nije bolji, ali kamere imaju DOF kilometar pa se ne promecuje toliko kad promase :) Pa u Holivudu se fokusira manuelno i na 100k dolara kamerama.

Naravno da nije bolji, ali kamere imaju DOF kilometar pa se ne promecuje toliko kad promase :) Pa u Holivudu se fokusira manuelno i na 100k dolara kamerama.

O tome ja pricam, i sve bih dao za plici DOF na kameri ali nema, pa nema :)

Cinjenica da za 200,300,400 eur se mogu uzet malo bolje Full HD kamere, a za namirenih jos 200 eur se moze uzet Canon 600D (npr) koji eto kao gratis ima i fotografije, u svakom slucaju, DSLR je u mnogo cemu u prednosti na spram obicnih video kamera, koje ako i imaju par rucnih postavki su jednostavno lose.

Pri tome ne mislim na kamere poput Sony NEX-VG20 kamere, koja je ionako u mnogo vecem cjenovnom rangu a cak ni ona ne nudi nesto mnogo bolje i vise od nekog DSLR-a slicne cijene.

ivicat Vjeruj mi da ti nisi pogrijesio kad si uzeo D3100, nego sam ja pogrijesio kad sam uzeo kameru ;) a tek kasnije sam shvatio kakvu sam gresku napravio...

Uostalom ne zalim se ja na svoju kameru, odlicno ona radi svoj posao, ali kad uporedim svoj Full HD snimak sa snimkom sa 550-600D onda shvatim sta ja imam! Cim je lose svjetlo, tmurno vrijeme, potreban focus ovdje ili onde, ona ne radi kako treba, iskoristim zum 10x na necemu cemu mi treba i ona bas tad omasi focus, a kad se zezam po kuci na 10x optiki i 20x digitalnom zumu vidim pixele na plazmi (tad sjajno radi focus, ali u praksi iznjeveri uvjek kad treba, valjda marfijev zakon, sta li ja znam), eto toliko o video kamerama u rangu 200-400 eur!

Ma to vazi za sve kamere sa malim senzorom, ali fazon je sto nekom treba "turisticka" kamera koju ce "da uperi i snima", i za to nije DSLR. To ne znaci da ja tako ne snimam i ne dobijam filmske snimke sa mora, ali nece svako da se bavi time i kupuje gomilu opreme samo da bi mogao da snima ono sto obicna kamera radi stiskom na crveno dugme ;)

Ne treba meni "turisticka" kamera koju ce "da uperi i snima" :D

Samo me interesovalo. Svakako koristim manuelni fokus.

S druge strane necu jedina koristiti aparat pa ce biti potreban i auto - fokus.

Koji biste onda od 550d, 600d, 650d preporucili za video? :)

Ja bih ti licno izmedju ta 3 preporucio 60D (šestdeset) :)

Uzmi 600D (barem bih ja tako uradio) i nemaju neke velike razlike sem u touch screenu i cijeni... Ali sve je to tvoja odluka, ta tri aprata i nemaju neku veliku razliku, tako da je to ipak sve na tebi ;)

Razlika izmedju ta tri skoro ne postoji, ja bih uzeo 550D, ali ako imas za 60D, samo ta ergonomija vredi doplate. Meni je recimo muka kad treba da snimam sa 550D posle 7D, iako 550D ima mnogo vise mogucnosti preko Magic Lanterna, ali nista ne moze ergonomiju da zameni, a 60D je najjeftinije telo koje je ima :)

650D je upravo verziaj koja ima unapredjen fokus za video režim, uključujući i par novih oibjektiva sa istom namenom, ali je kamera još uvek sveže ispala ispod čekića pa nije mnogo testirana.

Ako ti se ne žuri, sačekaj mesec-dva i prati prikaze testova 650D da vidiš da li je to ono što će ti raditi posao.

Verujem da će se. čim se kamera pojavi kod nas na DZ biti i utisaka iz prve ruke.

Nije to bas tako jednostavno, novi hibridni fokus u kombinaciji sa STM staklima MOZDA moze da sluzi za neki run'n'gun na malim blendama. Za ozbiljno fokusiranje nece postojati sistem jos verovatno decenijama, jer mora da postoji program koji ce 'razmisljati' kao covek.

Na to sve ako uzmemo u obzir da niko od nas nema STM staklo, a da ih za sada ima 2, oba ne tako svetla, 'early adopteri' nece se provesti.