Jump to content

Koji program je najbolji za dizajniranje knjige?

Bolepks
 Share

Recommended Posts

• 2 weeks later...

Zavisi koliko je komplikovana knjiga. Ako je neki jednostavniji tip, recimo samo tekst, bez ili sa malo slika, može i u Wordu da se odradi. Jer ja sam jednu knjigu skoro radio, 400 strana, B5 format sa gomilom slika, dvostubačno što mislim da je komplikovanije nego jednostubačno, uz dosta zezanja ali na kraju sam izgurao i knjiga je uspešno završena.

a format a5?

Format u smislu dimenzije ne zavisi od porgrama. Bilo koji standardni ili nestandardni format je u opciji.

... može i u Wordu da se odradi ...

Word je kancelarijski tekst procesor, a ne alatka za uređivanje preloma i pripremu za štampu. Što je najvažnije, Word ne poznaje CMYK kolor mod pa ozbiljna kontrola boja nije baš moguća.

Apsolutno si u pravu. Nego, da te spasem zezanja kad sledeci put krenes da radis neku knjigu, ja bih ti preporucio pisacu masinu. Mnogo je jednostavnija, a imas mnooogo bolju kontrolu tipografije. Naravno, u zavisnosti od tipa knjige, posto je slaba u radu sa slikama (nema ni RGB, a kamoli CMYK).

Kao što rekoh, zavisi od tipa knjige. Meni je sasvim dobro poslužio, da se ne bakćem sa quarkom i indesignom jer ne poznajem te programe.

Kod mene u stampariji nikad ali nikad ti ne bi primili word fajl za bilo sta sto ima veze sa profesionalnom stampom. Ako ne poznajes dobro InDesign, Quark, plati onog ko poznaje i ostavi to profesionalcima da rade...

Zemljo otvori se...

^^ ^^^ Oduševljen sam vašom duhovitošću.

^ 1. Knjigu sam radio za sebe 2. Kao i svaki normalan privatnik gledam da smanjim troškove što je moguće više, tako da mi ne pada na pamet da nekome plaćam ako to mogu sam da uradim 3. Knjiga je na sasvim zadovoljavajućem nivou, tako da nisam pogrešio ni najmanje 4. Rekao sam to članu koji je otvorio temu sa namerom da pomognem a ne da odmognem, tako da ne kapiram koji je vaš problem.

ćao zdravo

Pa mozes da se odusevljavas koliko hoces jer jednostavno je tako. Taj fajl ne bi ni uzeli u razmatranje a da ne pricam o daljoj realizaciji. Zatim to mi dosta govori o profesionalnosti i strucnosti ljudi kojima prelom iz word-a odgovara za stampu. A da ne pricam zasto smo tu gde jesmo jer se svako u "sve" razume jer nece da plati na mostu. I da, ako je tebi kvalitet bio zadovoljavajuci, ne znaci da ce to postavljacu teme biti isto...

ćao zdravo

ćao zdravo

^ 1. Knjigu sam radio za sebe 2. Kao i svaki normalan privatnik gledam da smanjim troškove što je moguće više, tako da mi ne pada na pamet da nekome plaćam ako to mogu sam da uradim 3. Knjiga je na sasvim zadovoljavajućem nivou, tako da nisam pogrešio ni najmanje 4. Rekao sam to članu koji je otvorio temu sa namerom da pomognem a ne da odmognem, tako da ne kapiram koji je vaš problem.

ćao zdravo

Prva dva stava su u redu, ali treci nikako nije u redu. Voleo bih da je pogledam, ali sam sto posto siguran da nije na zadovoljavajucem nivou. Problem kod nas je to sto svako ko ima racunar misli da moze da radi sve na njemu. Tako je i doslo do unistavanja kategorije dizajn knjige, pa kada senekom izdavacu kaze normalna cena za taj posao on odbrusi da je to preterano i da njegov komsija, autolimar, moze to isto da uradi za mnogo manje para. A kada vide knjige iz inostranstva prva primedba tih istih je da to ne moze da se uradi kod nas.

'Ajte ljudi, nemojte sad ovde na forumu iskazivati profesionalnu deformaciju cak i kad su u pitanju stvari koje ne zahtevaju profi programe.

Pa gomila naucnih casopisa (pocevsi od desetina "IEEE Transactions on...") pored LaTeX-a primaju Word (ali samo 2003, ovaj novi docx vecina odbija, a svi ga ne preporucuju) i niko od njih ne koristi Quark ili InDesign (osim mozda za korice, gde ce pre biti da se koristi Illustrator).

Tacno, Word ne poznaje CMYK, ali kad se stampa u PDF, moze da se uradi konverzija tako da tekst ima samo 'K' komponentu, a slike da budu u CMYK.

Problem sa Word-om je sto, da bi se izbegli problemi pri slaganju u tabake, sve slike bi valjalo da budu u EPS formatu za vektorske i TIFF/PNG formatu za raster (PNG u slucaju nekih linijskih dijagrama i sl. koji nisu u vektorskom formatu, jer zauzima manje memorije i boljeg je kvaliteta u 300dpi).

Word moze biti OK za neke stvari, ali treba dobro znati kakvi sve problemi mogu da se pojave, jer na prvi pogled Word trpi Copy/Paste kao nijedan drugi, ali kasnije u profi stampi....

Ako dokument sadrzi npr. 'Microsoft Drawing Object', PDF ce se napraviti bez problema, ali ce u nekim slucajevima Alap Imposer ili bilo koji drugi program za slaganje tabaka (u jednoj stampariji ovde koriste npr. DynaStrip) javiti gresku na tom mestu i izostaviti celu stranu (tj. na tabaku ce se pojaviti kao prazna). Ne desava se uvek, ali nikad ne znate kada ce to napraviti problem.

Ili npr., ubacite sa Copy/Paste dijagrame iz programa Visio (ali da tekst na istima ne bude u Arial fontu), desice vam se vrlo cudna stvar sa nekim dijagramima kada uradite 'Print-to-PDF'. Naime, dijagrami ce izgledati normalno, a tekst kao da je 10x uvecan i izlazice van okvira strane. Kada se takav dijagram prekopira u Illustrator, vidi se u cemu je problem: Dijagram izgleda kao da je umanjen na 10% dok je sav tekst ostao normalnih dimenzija. Neretko se desava i da samo neki elementi na dijagramu pretrpe takvu transformaciju.

Resenje je nasao jedan moj kolega. Takva slika ubacena u Word i postavljena u 'Inline' mod, stavi se u 'Square' mod pa se ponovo vrati u 'Inline' mod, i problem se vise ne pojavljuje na istoj. Zasto, ne znam, verovatno je rec o nekom bug-u.

Ako knjiga ima samo tekst i tek poneku rastersku ilustraciju, ili sadrzi puno matematickih formula i sl., LaTeX je najbrze i najkvalitetnije resenje, mada nema bas neki izbor fontova za cirilicu, ali se autor moze posvetiti kucanju materijala, a slaganje program odradi na kraju za nekoliko sekundi, i sve je lako promeniti jednostavnom promenom nekoliko parametra, a mogu se menjati margine, format strane, velicina fonta itd., a program ce automatski sve to presloziti i generisati sadrzaj i sve ostalo sto mu se zada.

U odnosu na Word mnogo manje posla, ali ako ima bas puno slika i ilustracija na relativno malom broju strana, onda vec morate da se borite protiv programa pa ni on nije bas najbolje resenje.

Najveci problem jos uvek predstavljaju tekstovi sa puno matematickih formula, ali koji traze i dosta dizajna, imaju dosta ubacenih dijagrama i ilustracija, tako da ni Word, ni LaTeX, ni InDesign nisu najelegantnije resenje. Zato mnogi koriste Word kao neko srednje [zalosno] resenje iako su sami svesni da to nije najbolje. Npr. Word ne podrzava kerning niti mnoge druge napredne opcije zahvaljujuci kojima ce materijal izgledati estetski bolje.

Resenje je mozda Adobe Framemaker, mada se vec nekoliko godina ocekuje da se isti integrise u InDesign, tako da bude moguce raditi neke delove u dizajn modu, a neke delove kucanjem XML koda (slicno kao u Dreamweaver-u za HTML).

Nije moj reon, ali ova tema me naterala, pa sam pitao u nekolicini stamparija da li je ok da im donesem knjigu na stampanje spremljenu u word-u i svi su mi rekli da u principu nema nikakvih problema, ali bi prvo da vide sta sam ja to uradio :)

^ Pa onda bas i nema veza da li je doneses u wordu ili nekom drugom programu ako ce ti oni sve jedno sve to naplatiti kroz cenu stampe kako kazes... (osvrcem se samo na poslednji komentar, ne na celokupnu temu jer nemam iskustva sa tako necim)

Na žalost živimo u vreme kada je svako ko je par puta otvorio Korel postao grafički dizajner, a kriterijumi su pali na nivo da je bolje jeftino, a najbolje džabe, pa makar i krš. Neko ko redovno čita i zna kako izgledaju savremena literarna izdanja zna o čemu pričam.

Jeste, moguće je raditi prelom knjige u Wordu. I štamparije koje se otimaju o svaki posao su počele i Word fajlove da primaju kao pripremu.

Ja i dalje tvrdim da su u ozbiljnoj pripremi Quark ili InD za kvalitetan konzistentan prelom i Illustrator ili Fotošop za korice, alatke koje koriste oni koji su spremni da stoje iza svojih rezultata.

^ Pa onda bas i nema veza da li je doneses u wordu ili nekom drugom programu ako ce ti oni sve jedno sve to naplatiti kroz cenu stampe kako kazes... (osvrcem se samo na poslednji komentar, ne na celokupnu temu jer nemam iskustva sa tako necim)

jedna cena za word fajl, druga cena za indesign fajl, treca za pdf, cetvrta za pdf montiran na tabak...

hajde ljudi da se igramo ozbiljnog foruma, ovo vec postaje zajebancija tipa "a sto ne bi moglo? sve moze!"

moze i sa gramofonske ploce da daktilografkinja prekuca, pa ne nose ljudi ploce u stampariju, ili ja nisam u toku?

^ Nisi dobro objasnio prvi put. Nema potreba da se strecas i vredjas, sledeci put obrazlozi malo vise svoj odgovor i nece doci do zabune. Kao sto sam rekao, ja sam komentarisao samo taj tvoj post a ne ostatak jer se ne razumem u to...

Evo npr kod mene u stampariji mi to ne bi ni primili jer imamo striktne zahteve oko primanja fajlova. Zatim svakako bi pruzili asistenciju da klijent posalje sto bolji fajl ali word fajl ljudi za stampanje knjige?! Izvlacices knjizni blok na laserskom stampacu pa je workd ok? To ako je sve tekst pa ajde da razumem donekle ali da ta knjiga ima fotografije i sl kolorne stvari... vucete me za jezik. Skuplja dara nego mera... A sa takvog fajla hoce da im knjiga izgleda odlicno jer videli su da je odlicno kod njih na monitoru...

Nego vidim da ljudi ovde bas olako shvataju tu pripremu tj. tehnicku pripremu za stampu pa se posle cesu po glavi. A iskreno zbog toga par stamparija vredi u ovoj zemlji jer rade posao kako treba.

je l' moze ova diskusija da se zakljuca jer nema nikakvog smisla ili da otvaramo diskusiju na fotografskom forumu "zasto su objektivi skupi kad ja mogu isto da slikam sa mojim aparatom koji kosta 50 evra?" ili "zasto u stampariji kazu da je moja slika premala kad staje na ceo ekran?"

da se ovo nalazi na dtp-u gde je mesto, odavno bi bilo zakljucano.

• 4 years later...

Može meni da se objasni tj pomogne? Hoću da napišem knjigu (zelim samo kao poklon drugarici za rodjendan nesto kreativno) Planiram da ima samo tekst, i korice neke bolje da uradim sa nasom slikom. Pa ako bi neko znao kako bih to mogao da izvedem i objasni mi bilo bi kul... Hvala

Corel ili Ilustrator u zavisnosti šta preferiraš za korice. Postoje templejti za te iste korice. Za listove tj. strane postoje programi za tzv. prelom i bitno je u kom je formatu. Nisi rekao na koji način želiš da povezeš listove sa koricom? Prepusti ti to profesionalcima a ti im objasni šta želiš.