Jump to content

Terenska macro rasvjeta kucne izrade

Recommended Posts

Zima je i nisam na terenu u lovu na kukce pa gledam sva ta pomagala i prisjecam se toplih dana

Nadam se da ce moje ideje nekom biti od pomoci, a isto tako se nadam vasim razradama ponudjenih ideja kao i da se pridruzite u ovaj post s umotvorinama koje ljubomorno skrivate

Pa krenimo....

Dosta nezgrapno ali vrlo ucinkovito, na objektu se tesko moze skuziti da ga je lupio flash.

Napravljen je od karnistera za ocat 3L. Do proljeca planiram odrezati plastiku na vrhu i montirati nesto prozirniju mljecnu foliju ili paus papir. Koristim ga u totalnim sjenama jer uspjesno odbija svjetlo od okoline. Spuzva oko karnistera s druge strane ima aluminijsku foliju (obicno sjenilo za kokpit)

cimg8786softbox7ca.th.jpg

Ovo je najnoviji model koji je u sobnim uvetima dao dobre rezultate, na terenu ga nisam koristil jer je u vrjeme njegovog nastajanja zahladilo i ponestalo kukcih

Bumo vidli na proljece

cimg8788reflektor5jw.th.jpg

O reflektoru sam vec rekel a odbojnik sam koristil s bouncerom (slika spod) Preglomazno i nespretno iako vrlo dobro doda svjetlo na donju stranu objekta.

Odbojnik je obicni stiropor.

cimg8788reflektorsodbojn1zf.th.jpg

Bouncer kucne izrade prema nacrtima s neta (neko od nasih ljudi) Lagan, ucinkovit sveprimjenjiv.

Izradjen od plasticnih korica neke mape.

cimg8791bouncer6np.th.jpg

Ovo je luda stvar i kad kroz to pukne svjetlo blica, objekti "padaju u nesvjest". Nisam ga puno koristil jer mi preosvjetli okolinu objekta.

Opet plasticne korice neke mape.

cimg8792rasprsivac7jh.th.jpg

Malo veca kartica od ponudjene u flashu, koristim je za dosvjetljavanje na osuncanim objektima.

Obicna plastika.

cimg8793kartica1hv.th.jpg

Ovo izgleda najjednostavnije i bez veze, no s tim je pofotkano 90 posto fotki kukaca koje ste mogli vidjeti na DZ i jos nekim linkovima i news grupama.

Napravljen je od pregrade iz jedne mape (prema Tolimirovoj ideji s A4 papirom), malo je hrapav s jedne strane i to okrenem prema blicu, osvjetli objekt sa svih strana a na objektu se ne vidi direktni utjecaj blica. Ludilo od grunfasticnosti. Preporucam svakom ko ima eksterni blic. Lagano i jednostavno.

cimg8785difuzor9jk.th.jpg

Eto tolko od mene za sad ;)

He he he... Super ideje. Ovo me nesto podsetilo da bismo mogli da otvorimo "do it yourself" lepljivi topic...

Inace ja sam pravio softbox od obicnog tetrapaka od 1l i mnogo je dobro. Samo iseces otvor za glavu blica na jednoj a na drugoj strani (najvecoj) napravis veliki otvor (~1cm da ostane sa svake strane) koji se prelepi pausom ili obicnim papirom... I da vidis kako udara (-: ...

He he he... Super ideje. Ovo me nesto podsetilo da bismo mogli da otvorimo "do it yourself" lepljivi topic...

Inace ja sam pravio softbox od obicnog tetrapaka od 1l i mnogo je dobro. Samo iseces otvor za glavu blica na jednoj a na drugoj strani (najvecoj) napravis veliki otvor (~1cm da ostane sa svake strane) koji se prelepi pausom ili obicnim papirom... I da vidis kako udara (-: ...

Hvala Abde :)

Ako se ekipa slozi, slobodno ljepite sve grunfasticne ideje ;)

Imam ja jos puna kola raznih idejnih rjesenja no za sad sam samo ovo odlucio prezentirati. Imam cak i tu koju spominjes "tetrapak softboks" a imam i od mat plasticne flase od mljeka koju sam odrezao na sirini gdje ide na blic i s jedne strane stavio aluminijsku foliju da imam usmjerenu svjetlost....a ne da mi se vise nabrajat....kad se odlucim poslat cu tu pa ce se vidjeti ;)

daj fotku :) da vidimo kako to izgleda, iskreno ja te nisam skontao..

/me stupid

btw stefano, sjajne ideje, better-than-grunf realizacija i hvala shto to delish sa nama :)

• 1 month later...

Prvo nekoliko fotki setupa. Ovo je sastavljeno tek da vidim kak funkcionira. Druga faza su kozmeticka dotjerivanja da mi ne bude neugodno pojaviti se u javnosti... ;)

Unutrasnjost ringa je oblozena aluminijskom folijom, kao i sjenilo oko objektiva.

p10400364to.th.jpg p10400377nf.th.jpg p10400381om.th.jpg

Ovak to bljeska...

flash14jg.th.jpg flash21if.th.jpg flash58fy.th.jpg flashz95px.th.jpg

A sad nekoliko primjera primjene setupa u praksi. Ja sam vise nego zadovoljan i jedva cekam da se pojave bube i razni kukcovi :) ...

img8561012na.th.jpg img8570011it.th.jpg img8574014yq.th.jpg

img8575010ve.th.jpg img8576011qh.th.jpg img8581011eq.th.jpg

Nadam se da sam donekle uspio prezentirati mogucnosti homemade macro ringa

Nekoliko primjera koji jos nisu testirani na terenu, no ubrzo ce zatopliti pa se nadam i objavi rezultata testiranja :)

Na aluminijske flahove montirani 580EX i 430EX.

p10400301cz.th.jpg

580EX s izvucenom karticom i 430EX s pvc bocom od mlijeka

p10400315nx.th.jpg

Na 580EX dodan vec spomenuti reflektor

p10400320az.th.jpg

Mozda primjeri pobude i vasu mastu pa od ovog posta dobijemo i nekaj edukativnog ;)

odajem priznanje, pocevsi od makro ringa, pa do ovih postavki, sve ovo prerasta alternativu ring blicu .. mislim da opcija 580 u master modu s 430 kao slave-om moze da da odlicne rezultate, ako ne i nadmasi ring blic.

svaka cast, i da, rad sam videti jos radova, mislim fotografija, s ovim postavkama ..

Boki

Hvala ;)

580 i 430 su sigurno velika snaga za macro fotografiju, treba ih samo nadograditi odgovarajucim materjalima kako bi svjetlo bilo sto slicnije prirodnom, to je sad u fazi trazenja. Nadam se da ce ljeto i primjena u praksi donjeti rezultate.

Dicky

Hvala ;)

Samo ti radi, ideje su tu pa ih slobodno i nadogradjuj i podjeli na DZ :)

Evo malo testiranja navedenih setupa.

Prvo homemade rig flash

Mozda sat i nije najbolji za testiranje ovog setupa jer sam morao paziti na odbljesak na staklu pa sam nakosio objekt. Ono kaj me ovdje veseli je kolicina detalja na podlozi (malo sam promasio fokus na sat) koja je cini mi se veca nego na sljedecem primjeru s dva blica. Toplo se nadam da ce i na kukcima bolje naglasiti detalje :)

img927501primjerprsten9vt.th.jpg

Evo i dva blica u praksi.

Meni se jako svidja raspored svjetla po objektu i pozadini. Fokus mi je tu bolje uspio. Primjer mi djeluje mocno i cini mi se da je bolji od ringflasha, no kak sam rekao, treba docekati kukce i prirodne okolise pa cu vidjeti koji mi bolje odgovara, a mozda ce svaki naci svoju primjenu.

img926501primjer2blica2tu.th.jpg

Na dva blica sam stavio nove homemade difuzore koji lice na one orginal Canonove kockice (ne znam kak se zovu). Trenutno nemam fotku tog setupa, al vec cu je jednom postati.