Jump to content

koliko kosta dizajn za brosuru

neki_deki
 Share

Recommended Posts

potrebno je da odradim brosuru za nekih 200 artikala. fotografije imam obradjene. potrebno ubaciti fotografiju i opis proizvoda za svaki artikal, logotip imam, od predhodng kataloga imam i okvirno izgled naslovne strane. (svi fajlovi su moji) u koloru je i boje imam vise manje resene za koriscenje. vise je fizikalija nego sam dizajn. format bi bio verovatno 2XA3 ili A3+A4 pa da se preklapa. nemam predstavu koju cenu da kazem, radi se o beogradu i o maloj firmi od svega nekoliko zaposlenih. e sad nije nesto platezna firma, za koliko bi novca to nesto danas vredelo uraditi?

ah, da nema ni stampariju pa bi sve trebao ja da vidim sto i nije neki problem.

To, koliko vidim ni nije dizajnerski, nego operaterski posao + produkcija

Inace, obrati paznju gde otvaras teme

Galerije > Grafički dizajn

Vaši lični ili profesionalni grafički radovi; plakati, brošure, vizuelni identiteti, bilbordi...

DZ diskusije > Massive Issue

Razmena ideja, mišljenja i korisnih informacija u vezi sa dizajnom.

Mislim da je dovoljno jasno.

Nije tesko, a znaci svima radi lakseg pracenja foruma.

200-400evrova zvuci mnogo za prostor srbije. mislim da bi bilo oko 5-8 sati posla plus 1 sastanak od pola sata-sat vremena za prepravke i 25 minuta prepravki. koliko to vredi? imal neka tarifa po satu okvirno za pravljenje kataloga, brosura i slicno?

ps: izvinjavam se zbog postavljanja teme na pogresno mesto. rec/slogan >>Massive Issue<< ne znam sta znaci :)

U Srbiji dizajn nema cenu. Sve je besplatno.

Po meni su tu vise krivi dizajneri, jer da su oni svi udruzeni, da se kaze da se ne ide ispod neke cene, onda ni kupci ne bi imali izbora pa bi morali da plate koliko im traze, a ovako kada vide da neko uradi nesto za 20-30 evra, a neko za 1000 evra, njih bas briga, glavno im je da im radi posao, a kako izgleda, koliko je to funkcionalno, itd., to ostavljaju za neka bolja vremena.

Po meni su tu vise krivi dizajneri, jer da su oni svi udruzeni, da se kaze da se ne ide ispod neke cene, onda ni kupci ne bi imali izbora pa bi morali da plate koliko im traze, a ovako kada vide da neko uradi nesto za 20-30 evra, a neko za 1000 evra, njih bas briga, glavno im je da im radi posao, a kako izgleda, koliko je to funkcionalno, itd., to ostavljaju za neka bolja vremena.

Koliko se samo puta ovde ova priča ispričala. Na dizajnu, arhitekturi, 3d Modelovanju...

Pa nema nas trojica pa da sednemo i da se dogovorimo.

Na ovim prostorima ni dvojica ne mogu da se dogovore kako treba, kakva crna trojica! :lol:

e sad nije nesto platezna firma, za koliko bi novca to nesto danas vredelo uraditi?

Ne bih da zvucim zlonamerno, ali treba sam da procenis koliko smatras da vredi tvoj trud, visegodisnje ulaganje u skolovanje, rad i talenat. A onda se zapitaj kada jednog dana budes imao porodicu i decu, i moras da placas sve racune, kiriju, informatiku, hranu redovno....kada dodju racuni za iste, ili kada odes u MAXI market ti reci prodavcima na kasi "Ja bas nisam nesto platezan danas, da mi smanjite vi malo cenu?." Sta mislis sta ce ti na to reci?

Najveci problem je ovde u Srbiji sto vrlo cesto klijenti hoce da odredjuju dizajn i koja boja kako gde i sta, i onda je u principu svejedno da li radi neki vrhunski dizajner ili pocetnik, kad sve elemente odredjuje klijent.

Moje iskustvo (ne bavim se dizajnom, nego na poslu mi utrpaju da uradim bedz ili neki plakat koji je ustanovi potreban pro forme radi) je da se uvek nadje neko od nadredjenih ko mi maltene nacrta sta gde treba da stoji i koja je boja, a samo im treba neko ko zna da radi u bilo kom programu u kome to moze da se uradi (jer u Word-u ne moze a da lici na nesto).

U skladu sa tim, kakva je razlika da li je neko radio za 50e ili za 1000e ako je vec neko nacrtao sta i kako treba?

Naravno, izuzetaka ima, ali su u ovom zemlji zaista retki, i svode se uglavnom na slucajeve gde vec postoji dugogodisnja saradnja na obostrano zadovoljstvo.

Druga strana medalje je da onaj ko radi za 50e je spreman na maltretiranje oko ispravki na sugestiju klijenta, dok ce onaj sto radi za 1000e da 'brani' svoje resenje, pa ce klijenti uglavnom biti nezadovoljno jer je vecina njih nepismena po pitanju dizajna i uvek smatra da je neka njihova ideja bolja (otprilike, kao sto je 90% populacije pismenije za fudbal nego najtrofejniji treneri).

I poslednja stvar, ako vec imas uradjene templejte i sl., onda vidi kako to rade ovi sto prodaju softver (i to gledaj ozbiljnije firme, a ne ove sto rade samostalno). Godisnje 'odrzavanje' programa koje ukljucuje nadogradnju u slucaju izmene zakona i sl., iznosi 20% cene programa.

Znaci, ako vec imas templejte i sl. te ne moras da radi novi dizajn, tj. ako si im vec radio nesto slicno, onda 20% od normalne cene (ili kako vec odlucis, mozda vise, mozda manje) koja bi bila da sve radis ispocetka.

to sto ste rekli za udruzenje dizajnera, moze da se npr ovde upravo postavi pitanje kao sto sam ja uradio pa da se vidi koliko vredi posao. Ono sto mislim je da bi covek MAKSIMALNO dao 70evra da mu to odradim. taj novac bi mi istinski znacio, a posle vasih komentara nekako mi je glupo da uopste radim. sve sto sam mu radio UVEK sam odradio sa cimanjem i kad sam sveo racune uvek sam bio nezadovoljan zaradjenim. kad posmatram na primer situaciju na sajtu 99design koliko dizajnera ucestvuje, i koliko je ZAISTA radnih sati ucesnika utroseno da bi se napravio jedan logo za koji potrazilac placa 135 dolara a za koji dizajner cije resenje pobedi dobija 100 dolara, pitam se da li je zaista malo uzeti 70evra za jedan radni dan. tamo ucestvuje zaista dosta VRH dizajnera sudeci po onome sto daju kao resenje. ovde sam se i obratio zbog tih nekih dilema koje imam oko cena ovih dana. sto je najgore u ovom mom konkretnom slucaju resenje imam posto sam ga vec odradio za predhodni manji katalog koji sam radio za tog coveka.

kad posmatram na primer situaciju na sajtu 99design koliko dizajnera ucestvuje, i koliko je ZAISTA radnih sati ucesnika utroseno da bi se napravio jedan logo za koji potrazilac placa 135 dolara a za koji dizajner cije resenje pobedi dobija 100 dolara

Pa to je otprilike i problem sa sajtovima tog tipa, i konkursima generalno :)

resenje imam posto sam ga vec odradio za predhodni manji katalog koji sam radio za tog coveka.

Ako mislis da si prethodni put malo naplatio, kompenzuj to na ovom poslu, neka to sto vec imas odradjen sablon ide u tvoju korist (brze odradis), a ne klijentovu(obaras cenu). U drugom slucaju, ako je stvarno jedan radni dan u pitanju, mislim da je 70E ok cifra, mada uvek dodaj jos malo na procenu za svaki slucaj da se osiguras ako krene po zlu, pa klijent pocne da filozofira sa ispravkama.

Ma nemoj nista da govoris dok ne odradis, samo vici "ma lako cemo za placanje", "lova nije problem.", "..samo da mi zavrsimo posao, hebes pare..", "dogovoricemo se mi lako za pare samo da stignemo ispostovati rok" itd. i onda kad sve odradis i kad sve zavrsis, sve ode u stampu onda im nabroj nekoliko stavki tipa: 7 radnih dana (po 8 sati), platio posebno prelamaca, svaka ispravka po 15 evra, rentanje racunara, rentaje monitora, 125 produzenih kafa iz "Bife kod Bose", 2 kutije Gastala, 1 kutija Bensedina.... to sve kad zbrojis ispadne 1000 evra i hebe ti se, ne moraju nikad vise da te zovu :P

Mani kolege, gledaj kako će to uticati na tvoj budući posao. Uvek će biti tih poslova "sa cimanjem". Nemoj sebe dovoditi u situaciju da se osećaš ucenjenim jer ti pare trebaju. Svima trebaju i uvek će trebati te pare. Sam si rekao da procenjuješ da bi on dao max. 70, a ti bi radio za min. 100. Traži tu svoju cifru i navedi šta sve nudiš, tj. šta sve treba da uradiš. Ne zaboravi cimanje oko prepravki, ispravki teksta (A jel može ovde crta umesto zarez?) i pripreme za štampariju, kao i da ako mu već tražiš štampariju - ako nešto ne valja - gledaće u tebe. Meni je jedan pet puta ispravljao plakat, dok nisam shvatio da mi odlazi po pola sata na pripremu svakog fajla za štampu.

Dakle, sama izrada flajera ispada da je trećina posla i na to obrati pažnju. Predoči svoju cifru (ako i posle ovoga misliš da je 100), i budi srećan ako je prihvati ili odbije. U prvom slučaju dobijaš, a u drugom slučaju - ne gubiš, što je još važnije. Ako mu nešto zaista treba, prihvatiće. Ako ne - neka se neko drugi muči.