Jump to content

Indesign CS6 srpska hifenacija

Recommended Posts

Uputstvo je ovde

Nisam imao vremena da nadugačko isprobavam (ćirilicu - za latinicu je dovoljan i hrvatski modul u indesignu), ali čini mi se da radi.

Uzgred, "ras" mi se nikad nije sviđao, a i ovo manje košta.

:)

Nego, kako si preimenovao one varijante? sr_šta? Imam sad jedan sr_SR, u ID mi ga izbacuje kao Serbian (Suriname) :D Ne kontam ni kako da ih razdvojim na CIR i LAT, kapiram da će da ga čita kao kod ko zna koje zemlje :)

Ja sam radio samo sa ćirilicom - nisam dirao latn fajlove.

sr_RS.aff

sr_RS.dic

hyph_sr_RS.dic

izmenio Info.plist i to je to.

edit:

u arhivi u prilogu je folder "sr_RS" koji se prekopira u :

Win

%ProgramFiles%\Common Files\Adobe\Linguistics\6.0\Providers\Plugins2\AdobeHunspellPlugin\Dictionaries

tj.

Mac

/Library/Application Support/Adobe/Linguistics/6.0/Providers/Plugins2/AdobeHunspellPlugin.bundle/Contents/SharedSupport/Dictionaries

i izmenjeni Info.plist fajl koji se prekopira preko postojeceg na

Win

%ProgramFiles%\Common Files\Adobe\Linguistics\6.0\Providers\Plugins2\AdobeHunspellPlugin

Mac

/Library/Application Support/Adobe/Linguistics/6.0/Providers/Plugins2/AdobeHunspellPlugin.bundle/Contents

• 6 months later...
Tenks, dakle sr_RS je ime.

Ако би могао неко поближе да ми објасни о чему се овде ради. Ја све капирам али ми је приближнији народни језик, још ниса толико искусан да баратам скраћеницама и специјалним терминима :)

resio sam sve!! Hvala na pomoci

Iam jos jedno pitanje ne znam da li je za ovu ovde temu ali svakako ima veze za Indizajnom

Naime kada hocu neku vektorsanu ilustraciju da prebacim u Indizajn ona mi postaje resterska, nema visoku cistocu slike.

Sta da radim po tom pitanju? Jel treba da vektor koji nacrtam u illustratoru da snimim u neki poseban format ili sta?

Hvala na odgovoru

:)

• 9 months later...
  • 3 months later...
  • 4 months later...

Ovaj dodatak koristio sam u InDesign CS6, a funkcioniše i u InDesign CC.

Dobro je što umesto ruskih slova (б, г, д, п i т) automatski prebacuje na naša ako u samom fontu postoje alternative, što je veoma korisno.

fino je adobe uradio podrsku za srpsku cirilicu.

adobe digital editions, npr. ispravno prikazuje srpski kurziv zavisno od definisanog jezika epuba. za ruski jezik - ruska slova, za srpski - srpska.

• 1 month later...
  • 2 months later...
Ovaj dodatak koristio sam u InDesign CS6, a funkcioniše i u InDesign CC.

Dobro je što umesto ruskih slova (б, г, д, п i т) automatski prebacuje na naša ako u samom fontu postoje alternative, što je veoma korisno.

Ubacio sam ovaj dodatak u InDesign CS6, radi mi dobro podela reči na slogove, i u ćiriličnom i u latiničnom tekstu.

Ali mi ne prebacuje automatski u italiku sa ruskih na naša slova iako ih u fontu ima kao alternative.

Probao sa mnogim fontovima i ne radi automatski. Ručno preko palete Glyphs radi, ali automatski ne.

Kod drugara koji ima instaliran InDesign CC, posle ubacivanja dodatka, radi i automatski.

Kako si ti uspeo da to pokrenes i u CS6?

• 2 years later...

ja nikako ne uspevam da namestim srpsku hifenaciju za CC2017.. u CS6 mi je radila ova hifenacija, iskopirao sam sada iz gornjeg posta info.plist fajl u program files (jer mi je sad 64-bitni id) > adobe > adobe indesign cc2017 > resources > dictionares > lilo > linguistics providers > plugins2 > adobehuspellplugin, i sr i sh fajlove u istu putanju + dictionares i ne radi :(

jel treba da skinem možda neke nove fajlove umesto ovih starih? latinica mi i nije toliko bitna, prebacim tekst u hrvatski, ali ćirilica mi treba..

• 3 months later...

Ja sam podesio srpsku ćirilicu i u InDesignu CC 2017. Probaj sa ovim fajlom:

Info.zip

To je promenjeni Info.plist fajl, kopiraj ga preko postojećeg koji se nalazi u folderu:

C:\Program Files\Adobe\Adobe InDesign CC 2017\Resources\Dictionaries\LILO\Linguistics\Providers\Plugins2\AdobeHunspellPlugin\

A stare foldere „sh_RS” i „sr_RS” kopiraj u folder:

C:\Program Files\Adobe\Adobe InDesign CC 2017\Resources\Dictionaries\LILO\Linguistics\Providers\Plugins2\AdobeHunspellPlugin\Dictionaries

Sve radi isto kao u CS6.

• 2 years later...