Jump to content

Ekonomican cirilicni font---Koje cir fontove koriste nase novine/casopisi

Share

Recommended Posts

Trazim ekonomican cirilicni font, tj onaj koji zauzima najmanje prostora na papiru(tinta je nebitna) a pri tome je dobro citljiv.

Mislim da su se nase najpoznatije novine/casopisi verovatno pozabavile time. Da li znate koje fontove koriste za body i koji cirilicni fontovi su po vama uspesna alternativa za opisanu potrebu.

Unapred Hvala

Trazim ekonomican cirilicni font, tj onaj koji zauzima najmanje prostora na papiru(tinta je nebitna) a pri tome je dobro citljiv.

Mislim da su se nase najpoznatije novine/casopisi verovatno pozabavile time. Da li znate koje fontove koriste za body i koji cirilicni fontovi su po vama uspesna alternativa za opisanu potrebu.

Unapred Hvala

Па пробајте МИРЈАД УСКИ са ове стране:

http://cirilica.com/cirilica/Strane/fontovi/fontovi01.html

Слике се могу видети на следећим странама.

http://cirilica.com/cirilica/Strane/fontovi/fontovi84.html

http://cirilica.com/cirilica/Strane/fontovi/fontovi85.html

Или Хелветика Нова, уски фонт, или Киевит, или Ворнок, или Гарамонд, или Витни, сви су на истој првој страни као горе. У објашњењу за сваки фонт дати су и бројеви страна на којима се могу видети слике тих фонтова.

Или Хелветика Нова, уски фонт, или Киевит, или Ворнок, или Гарамонд, или Витни, сви су на истој првој страни као горе. У објашњењу за сваки фонт дати су и бројеви страна на којима се могу видети слике тих фонтова.

Isprobao sam vec Myriad Pro koji ide uz Indesign. Medjutim nije mi se bas dopao.

Ne znam kakva i kolika je razlika Myriada Pro u odnosu na pomenute (УСКИ)?

Novica sam u pogledu tipografije i ugledam se izmedju raznih izvora i na knjigu od Claudia Rank, Grundkurs Typographie und Layout (na zalost na nemackom).

Tu se pominje termin Grauwert (moj prevod - Gray value, vrednost sivila). Sivilo koje treba da je ravnomerno i relativno svetlije kada se gleda na pasaz sa 40 cm zmirkavim ocima.

To sivilo je kod Myriad Pro-a tamnije, jerbo visoka x-linija, sto je ok za raspoznavanje pojedinacnih slova, medjutim, manji leading kojem tezim (10pt ili manje...) cini to sivilo tamnijim, a i meni neukom je jasno da je takav font/text zamoran.

Tekstovi ce ici na knjigu meksih korica, dve kolone po strani. Stotinjak strana ukupno. Naucna, monotona literatura...nalik fakultetskim skriptama. Samo tekst i tabele, retko koji graf prikaz/fotka.

Papir je dimenzija 200x285. Koristio bih gutter od 5mm. Za margine levo(?)/desno(15)/gore(15) /dole(20) od obreza, jos nisam siguran. Ne znam sta je bezobrazno/nedopustivo. Ovo je vec nategnuto, ali mozda ok.

Mislim da najvece ustede postizem smanjenjem leadinga (trenutno koristim TNR 10/11 pa zamislite kako to treba jos da se smanji (prema da kazem 100% popunjenoj stranici, tj. u idealnom slucaju) za bar 15%. A da ostane "dobro" citljivo za uglavnom zrelije citaoce.

Najlakse po meni preko nesto manjeg leadinga i fonta koji dobro podnosi manji leading (nadam se da je neko u svetu napravio neku klasifikaciju prema leadingu) :). Font...mislim da ispod 9, 9,5 nekog fonta ... tesko da sta moze valjati.

Tezak zadatak...

Gorim od zelje da isprobam "adobe text pro", zato eto sto ga adobe sam (svog konja) hvali, kojeg na zalost ne mogu nabaviti (cisto da bi ga samo isprobao i mozda shvatio da mi ne odgovara).

Stoga sam se pitao koje tipove/fontove koriste nase novine/(neki casopisi) jer mi se cini da su dobro citljivi i da koriste mali font da bi to isprobao kod mene. Rekao bih da vecernje koristi nesto svoje/proprieterno ali nisam siguran. Nemam uopste (uvezbano) oko za to.

Nadam se da sam malo bolje opisao problem i da postoji neko ko moze dalje pomoci.

Hvala na dosadasnjim sugestijama. Isprobacu pomenute fontove.

P.S. Ima li neko "ad. text pro" i dobar da isprobamo jednu stranicu. Iscekivanje nacina da isprobam taj font me koci. Hteo bi da vidim da li sta (ne) valja pa da se bacim na druga resenja.

jel font za novinu ili za knjigu? koja je sirina stupca? na kakvom papiru se stampa?

Vise za knjigu. 70 gr ofset. Sirina stupca je 85mm. (tako sam nategao). Sirina obrezane strane 200mm, dakle 2 stupca sa gutterom od 5 mm.

Hvala unapred

Slatko i voda,

USKI ...sad mi je jasno, mislio si na suzeni, narrow font :). Ne ide, previse ruzno, nabijeno. Cini mi se da Myriad pro moze da podnese 9/10,5 ili 10 ali mi je font malo ruzan (iako sans serif ne mora da znaci necitljiv).

Znas li sta bi mogao da koristim u tom slucaju kao display font (za naslove, podnaslove)? (Radije bih isao obrnuto... serifni za body a neserifni za display fontove.)

ZA body bi radije koristio serifni ili polusefirni/hibridni type... ali nije obavezno.

Hvala jos jednom

po mom ukusu su adamant bg 8/10 ili resavska bg 9/10

oba mozes da skines sa tipometar.org za dz.

Adamant otpada zbog neobicnog italic-a. Inace nije los, mada mislim da nije dizajniran da bude koriscen/podnosi za male velicine slova.

Morao bi da ga izduzujem, tanjim... a to valjda generalno nije dobro ciniti u teoriji.

U Praksi kada to uradim, dobijem dopadljive rezultate. 8,5/9,5 nesto stanjen i 110% visine. Moram i da trackujem...izgleda bolje do 10%.

Dopada mi se font, samo eto italic... dodaje crte na t i š i nekako pravi opticki krzav red.

Inače, veoma pozitivno iznenadjen.

Resavska otpada ybog toga sto mala slova nemaju istu x liniju. (uporedi mala slova h i i jedno do drugog kao primer. Slovo h lose na osnovnoj liniji... Priznajem na ekranu...

Moram da tragam dalje.

Hvala na sugestiji. Ko zna kad bi adamant probao. (Vec sam jednom imao mogucnost da ga skinem).

Resavska otpada ybog toga sto mala slova nemaju istu x liniju. (uporedi mala slova h i i jedno do drugog kao primer. Slovo h lose na osnovnoj liniji... Priznajem na ekranu...

i na ekranu, ako se uvelica, vidi se da su slova iste velicine, a ako vec gledas kurzive, plasim se da je izbor jako suzen jer vecina cirilicnih serifnih fontova ima samo ruske kurzive.

i nemoj da gledas mnogo kako izgleda na ekranu nego odstampaj test strane na laserskom stampacu.

Za pocetnika u tipografiji ti bas mnogo znas i zanovetas. :lol: Zezam se, naravno.

Adamant je izuzetno citljiv u malim velicinama i proredima (probao i zadovoljan sam) , a italic jeste malo neobican, al' sad zavisi koliko ga imas.

A ovo za Resavsku uopste nije tacno. Sto rece tester, odstampaj to na papir pa izmeri.

Inace, tesko ces naci neki font koji ce dobro izgledati tako nabijen u knjizi (a da ne pricam o ovim "tanjenjima" i "razvlacenjima"), a i strucna literatura sa nabijenim redovima je necitljiva po definiciji. Mislim, tebi je to mozda dosadno i monotono, ali onaj ko to cita treba da to procita lako + nesto i da zapamti. Plus, knjiga i novina, to su ti dve potpuno razlicite stvari, i sto se tipografije i sto se dizajna tice.

Sad, naravno sve ovo pada u vodu ako autor (ti?) ima 300 evra za pripremu i stampanje knjige na 300 strana u 500 primeraka. Ali, onda moras da napravis ozbiljne kompromise u vezi kvaliteta. Tj. nemoj previse da razmisljas o fontu, nego dohvati prvo sto ti se svidja i probaj sav taj tekst da nabijes u sto manje strana, pa odstampaj i vidi kao izgleda.

PS. O odredjivanju margina je skoro pisano na forumu, pogledaj malo, ali opet, ako moras da nabijas...

Za pocetnika u tipografiji ti bas mnogo znas i zanovetas. :lol: Zezam se, naravno.

Adamant je izuzetno citljiv u malim velicinama i proredima (probao i zadovoljan sam) , a italic jeste malo neobican, al' sad zavisi koliko ga imas.

A ovo za Resavsku uopste nije tacno. Sto rece tester, odstampaj to na papir pa izmeri.

Inace, tesko ces naci neki font koji ce dobro izgledati tako nabijen u knjizi (a da ne pricam o ovim "tanjenjima" i "razvlacenjima"), a i strucna literatura sa nabijenim redovima je necitljiva po definiciji. Mislim, tebi je to mozda dosadno i monotono, ali onaj ko to cita treba da to procita lako + nesto i da zapamti. Plus, knjiga i novina, to su ti dve potpuno razlicite stvari, i sto se tipografije i sto se dizajna tice.

Sad, naravno sve ovo pada u vodu ako autor (ti?) ima 300 evra za pripremu i stampanje knjige na 300 strana u 500 primeraka. Ali, onda moras da napravis ozbiljne kompromise u vezi kvaliteta. Tj. nemoj previse da razmisljas o fontu, nego dohvati prvo sto ti se svidja i probaj sav taj tekst da nabijes u sto manje strana, pa odstampaj i vidi kao izgleda.

PS. O odredjivanju margina je skoro pisano na forumu, pogledaj malo, ali opet, ako moras da nabijas...

@marjoj

Pa ne/pocetnik sam onoliko koliko ne/procitam o necemu... uglavnom ;)

Iz dosadasnjeg preturanja po literaturi mi je se iskristalizovalo sledece - neki font je citljiv onoliko koliko su ljudi navikli na njega. Najbolji primer su nemacka slova koriscena do kraja 19 veka. Danas ih i svabe tesko decifruju.

Tako da bih izdvojio eto tu kategoriju koja skora da se i ne pominje u literaturi... da je citljivost fonta najvise odredjena tipom/istreniranoscu citaoca. Duboko sam uveren.

Stoga i deo naslova ovog threada - koji font koriste nase najcitanije novine/casopisi.

Nadao sam se da ce neko znati da kaze za npr. "Vecernje novosti' koriste taj i taj font, ili naslicniji njihovom je taj i taj.

Iako mozda nije najidealniji izbor u tipografskom smislu, mislim da je nase "prosecno oko" uvezbano za njega.

Ne moraju biti bas vecernje, moze i politika ili sta vec ima na cirilici... Izbor mislim da nije bog zna kako sirok, jer mi se cini da ni polovina novina ne koristi cirilicu.

@ tester

Hvala na sugestiji. Iako sam nameravao da u drugom krugu izbora sve ocenim preko laserskog stampaca, podstakao si me da to ne propustim.

Ruski kurzivi mi nisu problem iako nisam skroz indiferentan prema toj tematici. Medjutim kao sto pomenuh gore, ne bih pravio ustupke zarad istrenirane citljivosti. Kao stamparski font, licno mislim da je ruski kurziv darvinovski nasao prihvacenost a i kao stamparski font ima bolju geometriju u stisnutim tekstovima. To bi japanac kao nepristrasan citaoc najbolje potvrdio.

Nasao sam veoma dobar link na tu temu:

http://sr.wikipedia.org/sr/%D0%92%D0%B8%D0...%D0%BA%D0%B0/23

I gle, opet nailazimo na dva dobra linka u tom tekstu:

http://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%94%D0%B0%...B0:IMG_1364.JPG - font koji mi se dopada (verovatno sam istreniran na njemu). Ne znam da li je TNR ali svakako ima (delomicno, ali ok) srpske kurzive. DA LI NEKO ZNA KOJI JE FONT U PITANJU?

i

http://people.mozilla.org/~jdaggett/webfon...bianglyphs.html

gde nailazimo na ("uvozni") font adobe text pro, koji zasada dobro izgleda. Imacu ga nadam se do kraja nedelje.

Ovaj font zadovoljava descenderima da ledaing bude nesto uzi. Kurzivi...videcemo...mislim da se ionako pojavljuju samo u italikovanim slovima, ali eto moze da diskvalifikuje neki font.

Smatram da bi font morao biti za moje a i potrebe nabijenog teksta ipak serifan ili poluserifan, koliko god se pominje na netu da "recent research" stavlja u diskusiju ili cak preferira neserifni font u pogledu legibility-ja.

Te naucne radove nisam mogao da nadjem i sam rasudim sta rekla-kazala zaista znaci. Praksa svakako nije primenila tu informaciju iz x-te ruke.

Za onoga ko eventualno ne zna, prilozicu sliku dole koja prikazuje doprinos ascenda slova za citljivost. (tu se vidi da je maltene dovoljan gornji isecak reda da bi se neki tekst citao. Stoga mi je svaka dobro odmerena serifna kvakica dobrodosla.

Po misljenju mnogih tipografa fontovi koje napravi jedan dizajner/tipograf mogu odlicno da se medjusobno kombinuju. Za kreatora tekst pro-a se zna ko je i bio je veoma plodan.

Za sada trku vode neisprobani tesxt pro i adamont. Resavska pod revizijom. I jos poneki.

Svaka nova ideja i glas&argument za postojeci izbor su dobrodosli.

post-47677-1337588795_thumb.jpg

poslao sam ti link za adobe text pro pre 5 dana. u njemu imas ispravan srpski italic. i dalje mislim da su adamant ili resavska bolje resenje.

inace, po meni je koriscenje ruskih kurziva u cirilicnom tekstu katastrofa i nikakva "istreniranost" nije opravdanje.

poslao sam ti link za adobe text pro pre 5 dana. u njemu imas ispravan srpski italic. i dalje mislim da su adamant ili resavska bolje resenje.

inace, po meni je koriscenje ruskih kurziva u cirilicnom tekstu katastrofa i nikakva "istreniranost" nije opravdanje.

Sta da kazem osim da si car :) (Nisam zapazio posiljku, stize ionako uskoro ali milion puta hvala)

Dopada mi se sto istrajavas na neruskim kurzivima. Tekstt pro u italicu ima mix ruskih i srpskih, jeli tako?

Mislim da je vredno diskutovati o tome. Ja sam covek koji se da rado ubediti tj. ispraviti. Pitam se samo kako bi citaoc reagovao u uslovu ekonomicnog layout-a. I naravno imam jos nekoga ko to treba da aminuje a.... to je tek posebna prica... da ne pricam. Ta zadnja stavka je i ta koja odlucuje na kraju.

Mozes li da malo, iako mozda lici na apsurdno pitanje, zasto je ruski kurziv katastrofa? Tipografski meni lepse izgleda kao stamparski font. Bolje ide uz manji font.

Javicu se bistriji kad istestiram sve ovo malo.

Koji je po tvom misljenju (najblizi) koji je u "vecernjim" ?

@tester

Ovaj adobeov font....

Kad ga italicujem prikazuje sve ruske kurzive?? Nije uopste kao na http://people.mozilla.org/~jdaggett/webfon...bianglyphs.html

Nije mi jasno.

Da li znas de su se denuli kurzivi na p i t?

Drugo...morao sam da osusim oci da vidim razliku u odnosu na tnr. Mislim da se razlike (uglavnom udebljanja na mestima gde je tnr tanak) odnose na teznju da font bude citljiv bri manjim dimenzijama.

Osim kurziva i ogromne slicnosti sa tnr, font mi se dopada. Nije savrsen. Citaoci koji citaju tekstove u TNR ne bi ni primetili kad bi im se zamenio/podmetnuo novi font!!

vecernje novosti ne uzimam u ruke ako bas ne moram, a ako nista nisu promenili radi se o kombinaciji times/futura suzena i do 50%. tipografski najgora novina u srbiji. (ne racunam razne biltene)

manojlo vukotic je po pravilu pravio ili uredjivao najruznije novine poslednjih 20 godina - blic, glas javnosti, novosti.

sto se tice kurziva, mozes da u fontlabu editujes font ili da u indesignu uz pomoc skripta ili sa find/replace izmenis "glyphove"

za ruski jezik, ruska slova, za srpski - srpska, cirilica ili latinica. nema tu neke velike filozofije.

Пробајте фонт Ворнок Про са ове везе:

На овом примеру текстова, коришћени су фонтови,

cirWNK-S-Standard

cirWNK-S-StdKurziv

али има и осталих дебљина слова, ако вам треба.

Обратите пажњу на мала слова б, д, г, и, п, т, у курзивном тексту, а у оба текста на мало слово ј које је без тачке.

Са оваквим решењем ни једно слово, мало или велико, нема надредне дијакритике па текст изгледа чист и много читљивији. Курзивни текст, са оним силним цртицама и тачкицама, изгледа више као арапско а не наше писмо.

Ако вам овакво ликовно решење слова не смета, ово може да буде један оригиналан приступ ћириличном тексту.

post-7765-1337630238_thumb.jpg