Jump to content
bocca

Blic mi treba, nebitna je marka

Recommended Posts

Dakle, ovde mi trebaju sve suprotstavljene strane :) I mracna strana sile, i svijetla strana, a i ostali Ewoksi :lol:

Treba mi par bliceva za fotkanje enterijera i portreta. Prvenstveno ono prvo na prvom mestu.

OK, ovako...

Prvo da kazem da TTL nisam u zivotu koristio, niti cu. Aparat koristim na M, i bliceve isto tako. To objasnjava zasto me ne interesuje ciji je. Kacim ih na triggere i rasporedjujem okolo, svakome rucno namestam snagu i okidam ih iz daleka.

E sad, ja imadem 580 II i 430 I. 580 je valjana stvar, jak i sve to, zadovoljan ja. 430 je mali bliconja koji bih ja najradije koristio kao fill. Fora je sto mi treba jos 2 komata amozda i tri za enterijere. I trebaju mi jake bljeskalice.

E sad, ima li nekoga ko zna u realnosti da uporedi ovo, tipa 580, 550, sb 800, sb 600, stari sb-80DX (david hobby kaze da izuva), itd...

Malopre sam probao sb800 i svidza mi se. Kontrole su mu daleko intuitivnije neko kenjonske, opcije dosta bolje.

I na kraju najbolje me interesuje cijena. vidim da sb800 idu za 200-tinak evropskis, koji evropejac vise ili nize, a znam da 580 ide za vise, a opet 430-ica kao moja ide za 20-30 evropejaca manje, a realno je onaj sb800 bolji blic od njega.

E da, jos bi mi trebalo da mogu da ga kabliram bre lepo. Ovaj 430 nema boc-boc za sinhro kabel pa kad nemam gde lepo da uglavim trigger ono ume da spada jerbo trigeri nemaju zaskljucavanje. Kad to imam na 580, ja mu utaknem kabel i obmotam ga oko stativa, ali sa ovim malim falus to moze. Tako da bih jako voleo da imam rupicu da prostite, na tim novim blicevima :)

Hvala unapred B)

Razmisljao sam o tome. Imam par razloga protiv. prvi i osnovni je jako losa kontrola kvaliteta. Ne mogu priustiti da me izda neki. Drugo je samo ime. Klijenti su mi ljudi koji obracaju paznju i sude po tome da li si na sastanak dosao BMW-om ili Yugom. Na zalost, ali moram se povinovati tome. Zapravo koliko sam citao po netu, te stvari su jos izrazenije po amerikama, gde sam bio ubedjen da to ne vazi.

Ostalo deluje valjano. Zapravo imam neke njihove stvari od opreme i zadovoljan sam

ja sam za sb80dx pljuno bio 250 apoena, a za sb800 320, a za 580/2 sto jura manje no u srbiji da sam ga kupio. mrtva je trka koji sam manje koristio/manje koristim - recimo da sb 800 no-way da bi dao za 2 glave. tipa gre'ota dati nekom za tu lovu, od koliko je to dobar artikal. sb80 isto - prilichno sve isto, jedino shto mu ne radi ttl, shto je priti kul nebitno.(nije cls).

e sad, u nikon svetu taj cls je zgodna stvar - jer isto mozesh sve da radish i ruchno(da kontrolisesh sa tela), a ako ima josh drugara na snimanju koji picche svojim malim blicovima na malim aparateauxima - tu je to onda zgodno, jer onda neche da ih drugari opaljuju/prazne, jerbo onda stoje na onim kanalima i grupama.

mislim, ne znam koliko para zaradjujesh, i kakav je tvo odnos prema parama, ali zashto da ne ponovim pedeseti put - snobovija je jako dobar koncept :D - ko josh vozi korvetu, kraj zhivoga ferarija? - samo sirotinja raja boranija zheljna utjehe, i moderacije svoje lichne tuge, i augmentacije svoga lichnog ega :D -pravi djechak-snob-vozi ferarija na pijacu, a bentlija kad ide kod keve i chaleta na klopu.

Radim trenutno sa Canon 550ex i za sve sto si naveo ti odgovara. Kod 580ex je mnogo bolji TTL ali to tebi i nije bitno, ostala dva 420 i 430 Canonovi ti ne odgovaraju jer su manji blicevi.

550ex je jeftinija dosta od 580 i moze se naci od 150-200, imas jedan u oglasima za 180 eura.

koristim yn 560..kao jedan od slave bliceva....i mogu ti reci da je odlican...imam ga vise od 6 meseci....relatvno cesto radim ..i nisam imao nikakve zamerke..osi sto je kinez...izgleda isto ko i 580 ex samo nema displej mkoji mu i ne treba...moja logika je bolje kupis 3 yn560 nego jedan polovan sb800...sak su mu i slave modovi odlicno upotrebljivi...retko kad omane cak i na suncu. ne prodajem ih....samo mislim da su odlicnio aa ime ako ti smeta mozes i da osmirglas :)

nem' pojma, pre neki dan drugar doneo taj yng...o mk2 i kačili ga i na C i N i radi kako valja, maši merenje na C kao i svaki C blic tako da si na istom. na N lepo meri. snage ima.

imam taj sb80dx i jeste zmaj, imao sam i sb26 i mislim da je podjednako jak, ne sećam se nešto ali mislim da nema podešavanje snage u trećinama kao sb80dx ali ko da je i bitno kad uvek možeš blendu na aparatu da podesiš.

metze, smegme i sl. nisam koristio, povremeno stavim 550 na aparat i tu je dobar ali se nešto ne sećam da sam ga cepao kao slejva preko ćelije, verovatno da i nema tu opciju. moždak grešim.

drugar ima Pentax FGZ360, isto matoran ko i sb80dx i stvarno nisam primetio da zaostaje nešto za 80icom.

@Doca:

Pa kinta je takva da bi dosta ljudi u srbijici clanici zemalja balkanistana reklo "opa, dobro si se ti uvalio". Pa ono, moram da ispratim te neke stvari. Generalno ne jurim da vozim ferarija na pijac, ali ono, vozim fiat stilo, srebrn, ima alu felne, i trudim se da bude opran. Ono, drzim se zlatne sredine, da ne upadam u oci.

Kazem, ne iskljucujem yongnuo. Ako se ispostavi najdobar od svih, ima da ga pazarim, i da ne razmisljam posle.

Kazem no.2, i dalje me plasi kontrola kvaliteta :-\

@joyce:

rabio sam i ja malo taj 550, ima ga koleza na poslu i dobar je. Jak i sve to. Jedino sto su oni matori i rabljenji beskrajno. Ne bih mogao da poverujem da neko na oglasima prodaje 550 koji nije preziveo svasta. Ono, kao da neko kaze, e prodajem bubu, '74-to godiste, ali presao samo 3000km. Nije nemoguce, ali cisto sumljam :lol:

@stalex:

hvala, jos jedan glas za yn. sta radis blicevima? mislim, koji posao, ako nije tajna :)

@overdear:

kazem, neka mashi koliko hoce. Ja ga grunem na cetvrtinu snage, pa ako je prejak ja cu mu prilepim gel preko da ga utisha malo. ionako ce na sve njih ici gelovi koji ce im malo klopnuti snage.

dobro, znaci jos jedan glas za yn i jedan za torimax 80dx.

Za tog matorog se ne dvoumim, znam da je blesavo jak, samo opet, sigurno je rabljen. Ako bi bio za neke normalne pare uzeo bih jedan, sto da ne

Razmisljao sam o tome. Imam par razloga protiv. prvi i osnovni je jako losa kontrola kvaliteta. Ne mogu priustiti da me izda neki.

Ajde ko može da garantuje da neće da Izda Nikon, canom ili metz.

Kad nas izda skupo plaćeni poznati brend, onda kažemo eh loša sreća, svakom to može da se desi..

Kad nas izda "kinez" tad kažemo, pa tako ti je kad kupuješ jeftin kineski krš :)

Kad se pregreje Nikon SB900, kažemo "vidi budalu ne ume da koristi blic"

Kad se pregreje "kinez" kažemo, "ma jeftino kinesko s**nje" ;)

Naravno da ne znači da je svaka kineska plastična igračka dobra i da vredi kupovati, ali ako je nešto kupio i koristio veliki broj ljudi, a malo ima negativnih iskustava onda to i vredi kupiti.

Ja imam Nissin 866 i Nikon SB800, imao sam prilike da kod drugara probam Yongnuo 565EX i sasvim sam zadovoljan sa sva 3 modela.

I na kraju najbolje me interesuje cijena. ************

:blink: :unsure:

Drugo je samo ime. Klijenti su mi ljudi koji obracaju paznju i sude po tome da li si na sastanak dosao BMW-om ili Yugom.

To baš i ne ide, ili voziš BMV ili razmišljaš o ceni ;)

Može i tako, ali jedino BMW sa otpada :) :lol:

pa lako se provali da li je rabljen ili ne, prvo pogledaš da li je plastika bela ili žuta, da li je topljena malko ili ne (veruj mi da sam se nagledao toga na 80dx) i da li su šrafovi na zaptivanjima glanc ili izgledaju ipak kao da ga je neko otvarao..

ja sam Sb80dx plaćao 100tku a sb26 80e.. pentax ako nađeš kontam da je još jeVtiniji jer D.Hobby nije glabao o njemu ko o ovim nikonovim.

Ja bih se dooobro porazmislio oko kupovine polovnog blica, posebno ako je neki popularan model u pitanju. Nije uvek 100% sigurica, ali novo je novo.

Dobri saveti njs, hvala.

@art focus:

vec vozim 5d mark 2. To je BMW u foto svetu :) A o ceni razmislja stedljiv covek. Druga stvar je sto ima jako malo stedljivih ljudi koji imaju puno. Pokvari te imucnost. Medjutim, ja sam mlogo para dao na foto opremu, a i dalje gledam da pristedim kad mogu, ali nikad na ustrb kvaliteta. Znaci spreman sam da uzmem i 580-ice opet, ali i polovan 80dx, samo ako valja to.

Na kraju kazem, uzecu i YN, ali bih vise voleo neko ime. Pravila igre ne pisem ja, a da sam dovoljno veliki da ih menjam, bas i nisam. Uvek ce da bude neko drugi koji ce da dodje na moje mesto i ko ce pratiti pravila i sve to.

Mislim, nije kao da prevrcu ocima jer ne fotkam hassom, nego je sveukupno bolji utisak kad vozis nesto markirano, a usput to i radi dobro, jer mi je to najbitnije.

Ono sto bih da kazem je da necu da komplikujem sebi zivot ako ne moram :D

Note to self: potraziti pentaxe

sve sto moze....koristim ih za dosvetljavanje tezgama a i ovako kad fotkam nesto sto ja volim neke...npr...evo jedan album gde je sve radjeno sa blicevima link

idiot :lol:

izvinjavam se :)

U pravu si nebersk za to kako kudimo marku, a kako kineze. Vozim kineski motor :lol:

Ali to su predrasude koje su opravdane. Druga je stvar sto ih polako kinezi ubivaju, i YN je odlican primer kineza koji pokazuju da ne mora sve kinesko biti krshina. Ali opet, kako biti siguran?

Ajde malo da okrenemo pricu na cajnize, posto postoji opcija da iskombinujem kineza i nesto drugo. gde se mogu nabaviti, sa garancijom kod nas?

Obzirom da imas 5DII koji ima mogucnost TTL-a, ali i manuelne kontrole bliceva sa tela, mislim da je glupo da kupujes bilo koje bliceve koji to nece da isprate. Moze da zatreba, a ne smeta.

Nije mi zatrebalo za ovih 7-8 godina koliko radim niti jednom :) Ista stvar kao dial na aparatu. Sto se mene tice opusteno moze da bude samo M. Ostale sam okrenuo samo greskom kad vracam aparat u torbu.

Hocu reci da uvek manuelno namestam, i uvek mi je transmitter na aparatu, nikad blic (pa ne moze ni biti master) tako da ttl ne igra nikakvu ulogu.

@unique: najlepse hvala!

Odluka je pala u principu :) Uzecu 2 komada Yongnuo 560 II. Jedino sto cu morati da ih narucujem posebno da mi ovi cigani ne bi naplatili carinu, ali kad narucim izadje me duplo jeftinije nego kod Soundrent-a. Da ih daje za 70 evra uzeo bih od njega

Htedo' da kazem da ti je jeftinije da uzmes tri kineza (i jedan samo probas i ostavis sa strane u rancu za "Ne daj Bouze"), a ostala dva akas. U trenutku kad prvi od ona dva gekne, izvadis iz torbe zamenu i odma-tada-odma narucis drugi.

Doduse, kako stvari stoje, mala je sansa da ce ti se s njima nesto uopste i desiti, tj. radi bre to sve ko po loju.. uglavnom :lol:

Uzecu dva da vidim kako izgleda kad radim sa 4 komada istovremeno. Ako se pokaze kao valjana kombinacija uzecu jos 2-3 :)