Jump to content

Legalno poslovanje bez registrovanja agencije

nekodrugi
 Share

Recommended Posts

Nekada davno sam imao agenciju i onda mi je jedan knjigovodja rekao da mi se to ne isplati sa mojim trenutnim obimom posla, jer kao fizicko lice mogu da primam novac na racun u visini od 3 prosecne plate u srbiji, i to ne moram da pravdam, prijavljujem, niti bilo kakav porez na to da placam. Inace bavim se online IT poslovima.

Da li neko zna vise od tome posto nemam vise kontakt sa tim knjigovodjom?

Pazi.. ne znam o kakvim uplatama pricas? Uplate domace? Neko iz Srbije ti uplacuje... Ili iz inostranstva?

Za domace uplate, koliko ja znam ne moze niko da ti salje na tvoj racun osim ako nije ovlascen po racunu.. Takodje to se i ne isplati firmama, moraju da cupaju novac pa da ti daju, a to je zeznuto (zeznuto kada si DOO)...

Firme mogu da ti daju novac na osnovu "autorskog ugovora" ali im je porez na to mislim 40%, pa je na vama da se dogovorite na ciji teret...

Ako mislis na priliv iz inostranstva, to je druga prica.. Za sada te niko nista ne pita... Ja recimo primam puno novca tako, vise od te sume za koju si pitao (ne radim sam, ali sav novac ide preko mene), i za sad me niko jos nista nije pitao. U banci moram da potpisem po kom osnovu primam novac, i to ako mi salje firma strana onda nema "gift" odnosno "poklon" (a postoji i porez na poklon), nego recimo "honorar" ili tako nesto.. Za sad to niko ne gleda. Pokusao sam da se raspitam ali u banci njih realno to ne zanima, ali moraju da imaju potpisano po kom osnovu primas novac, za slucaj da ih neko nekada pita..

Mene, za sada, niko nije jos nista pitao... Nije mi svejedno bas. Ne znam dali ce to da se zavrsi tipa "od sad vise ne moze" ili tipa "izvini, decko, shta ti bre radis"...

^ Miran si do 4 miliona na 12 meseci. Velike kazne na rad se odnose na domaće okruženje, a ovo se izgleda stimuliše... Pre će biti da je prolaz koji su ostavili sebi :)

"Odredbom člana 33. stav 1. Zakona propisano je, da lice čiji ukupan promet dobara i usluga, osim prometa opreme i objekata za vršenje delatnosti (dalje: ukupan promet) u prethodnih 12 meseci nije veći od 4.000.000 dinara, odnosno ako pri otpočinjanju obavljanja delatnosti proceni da u narednih 12 meseci neće ostvariti ukupan promet veći od 4.000.000 dinara (dalje: mali obveznik), ne obračunava PDV za izvršen promet dobara i usluga."

<detaljnije>

^^ To je ako si pausalac, tj. jefitnije ti je da ti pausalno odrede porez koji fiksno placas. Ako predjes taj limit ne mozes vise biti pausalac, moras uci u sistem PDV, sto znaci drugaciji nacin obracunavanja poreza.

Po zakonu za sve pare koje primis iz inostranstva i od strane pravnog lica, moras prijaviti poreskoj i na to platiti porez. U roku od 15 dana, jer onda ide kamata :D . Sto znaci da postoji mogucnost da ti neko kasnije zakuca na vrata i kaze druze e sad si nam duzan toliko ...

Mislim na priliv iz inostranstva.

Evo i ovde se spominje

(Sa http://www.dizajnzona.com/forums/lofiversi...hp?t85274.html)

johnny.

Jun 19 2011, 16:36

Meni su u Intesi rekli da se porez plaća samo ako se na godišnjem nivou primi više od milion dinara iz inostranstva. Ne kažem da su u pravu, samo kažem šta su mi rekli

Naravno knjigovodja ce ti reci da moras platiti X i da je najbolje da otvoris agenciju jer ce tako on dobijati X od tebe, u protivnom njegova svrha je nepostojeca.

E sad, u razgovoru sa knjigovodjom poznanikom dosli smo do te informacije... 3 prosecne plate. Sad da li je to 1M dinara ili koliko vec, sami izracunajte. Ja sam siguran da je tako u nekim zemljama EU, tj kod njih je nesto oko 20K eura godisnje limit, i onda na sve preko se placa oko 10-20% poreza (na 25K eura placaju porez od 10% na ovih 5k viska). Informacija je od pre 10ak godina pa vise nisam siguran za tacne brojeve.

Ovo za pausalce, 4M din, 15 dana prijava... to znam, kroz to sam prosao i video da mi se ne isplati.

Kako su meni objasnili, ako primis pare iz inostranstva, od strane pravnog lica, bez obzira da li si fizicko lice ili pravno, moras na to platiti porez. Ne postoji taj limit uopste, sve se mora prijaviti. O tome ja pricam.

Trenutno je ako ne prelazis 4M najisplativije, tj najjeftinije raditi kao pausalac.

Sad sam se prepao a nista mi nije jasno. :mellow:

Da li je neko placao porez, kao fizicko lice, za priliv novca iz inostranstva a da nije presao 1 700 000 dinara?

Taj sam.

Vrlo jednostavno.

Posto ti novac uplacuje pravno lice koje nije registrovano u nasoj zemlji, obveznik placanja poreza i doprinosa je primalac novčanih sredstava tj. ti. Za bilo koji posao ti je potreban ugovor. Iznos u ugovoru uvek navodi u bruto iznosu. Nakon proknjizene uplate u obavezi si da prijavis prihod poreskoj upravi u mestu prebivalista.

U zavisnosti od vrste ugovora obracun poreza i doprinosa je drugaciji.

primer: ugovor o autorskom delu

Porez od 20 % na osnovicu umanjenu za normirane troskove od 43 % za navedu vrstu posla.

Doprinos za PIO od 22 % na osnovicu umanjenu za narmirane troskove od 43 % za navedu vrstu posla.

U slucaju da si nezaposlen doprinos za zdravstveno osiguranje od 12,3 % na osnovicu za obavezno socijalno osiguranje.

Treba proveriti da li imamo potpisan sporazum o izbegavanju dvostrukog oporezivanja sa zemljom odakle je priliv sredstava. ukoliko imamo na osnovu dokaza porez ti se umanjuje za 10 % na osnovicu umanjenu za normirane troskove.

edit: zakonski rok za prijavu 8 dana od knjizenja uplate.

Srecno

:lol:

knjigovodje UGLAVNOM ne znaju NISTA, osim da traze pare, znaju STRove itd....a te fore sa inostranstvom NEMAJU POJMA, cast izuzecima!

Znaci vise ces ovde na DZ naci korisnih saveta nego kod knjigovodja, opet kazem cas izuzecima, stari OOUR kadar koga ne zanima nistga uglavnom....eto toliko, drago mi je sto sam ti ulio OPTIMIZAM :) :) :)

Ma ne cimaj se... ja sam primio za 5 godina da sam mogao 2 stana da kupim... Za sad me niko nista nije pitao.... I nisam isao da se prijavim za porez...

Knjigovodja mi je rekla da jeste, trebao bi, ali posto nemam firmu i nista slicno nisam ni na radaru toliko...

Javicu se ako se jave meni... ja sam, koliko kontam ekstrem.. ako ima neko ko je vise imao uplata onda je taj neko merodavniji...

P.S. pazio sam samo da nemam uplate vece od 10k evra kao jedna uplata (ili 10k $), nego razdelim na recimo 2 po 5.. Cuo sam da to kao dize crvenu zastavicu negde... Mada sam imao pre jedno 2 god i 10k $ uplatu...

Posto ti novac uplacuje pravno lice koje nije registrovano u nasoj zemlji, obveznik placanja poreza i doprinosa je primalac novčanih sredstava tj. ti. Za bilo koji posao ti je potreban ugovor. Iznos u ugovoru uvek navodi u bruto iznosu. Nakon proknjizene uplate u obavezi si da prijavis prihod poreskoj upravi u mestu prebivalista.

U zavisnosti od vrste ugovora obracun poreza i doprinosa je drugaciji.

primer: ugovor o autorskom delu

Porez od 20 % na osnovicu umanjenu za normirane troskove od 43 % za navedu vrstu posla.

Doprinos za PIO od 22 % na osnovicu umanjenu za narmirane troskove od 43 % za navedu vrstu posla.

U slucaju da si nezaposlen doprinos za zdravstveno osiguranje od 12,3 % na osnovicu za obavezno socijalno osiguranje.

Treba proveriti da li imamo potpisan sporazum o izbegavanju dvostrukog oporezivanja sa zemljom odakle je priliv sredstava. ukoliko imamo na osnovu dokaza porez ti se umanjuje za 10 % na osnovicu umanjenu za normirane troskove.

Ja bio u Raiffeisenu, pitao da li se placa porez na uplate iz inostranstva, i glavni šef mi rekao da ne, ako ne pređem 1,7 miliona... to isto mi rekla i knjigovođa....

jel ima neko ovo napismeno negde na netu?

Ja sam imao slucaj pre par godina kada sam slikao neki hotel u Sloveniji i uplata je trebala da bude devizno na racun agencije.

U poreskoj su bili malo pogubljeni kako to da fakturisemo i zavodimo u nase knjige da bi na kraju neko od njih rekao da

se usluge u inostranstvu naplacene u devizama kod nas ne oporezuju.

Da li im je to kao neka stimulacija da devize ulaze u zemlju ili su samo lupili jos uvek ne znam :lol:

Ja bio u Raiffeisenu, pitao da li se placa porez na uplate iz inostranstva, i glavni šef mi rekao da ne, ako ne pređem 1,7 miliona... to isto mi rekla i knjigovođa....

jel ima neko ovo napismeno negde na netu?

To je druga vrsta poreza t.j. Godisnji porez na dohodak građana

Godišnji porez na dohodak građana plaćaju fizička lica - rezidenti, uključujući i stranca - rezidenta, koji su u kalendarskoj godini ostvarili dohodak veći od trostrukog iznosa prosečne godišnje zarade po zaposlenom isplaćene u Republici u godini za koju se utvrđuje porez (dakle, veći od 1.708.200 dinara), prema podacima republičkog organa nadležnog za poslove statistike. Dohodak za oporezivanje (godišnjim porezom na prihode) - čini razlika između dohotka utvrđenog u skladu sa članom 87. st. 2. do 5. Zakona (zarade, honorari, prihodi od iznajmljivanja itd.) i neoporezivog iznosa iz stava 1. člana 87. Zakona (1.708.200 din).

Zakon o porezu na dodhodak gradjana

Moj navedeni primer se odnosio na porez na zaradu

ПОРЕЗ НА ЗАРАДЕ

Предмет опорезивања

Члан 13.

Под зарадом у смислу овог закона, сматра се зарада која се остварује по основу радног односа, дефинисана законом којим се уређују радни односи и друга примања запосленог.

Зарадом, у смислу овог закона, сматрају се и уговорена накнада и друга примања која се остварују обављањем привремених и повремених послова на основу уговора закљученог непосредно са послодавцем, као и на основу уговора закљученог преко омладинске или студентске задруге, осим са лицем до навршених 26 година живота, ако је на школовању у установама средњег, вишег и високог образовања.

Tema je o Legalnom poslovanju bez registrovanja agencije, kao fizicko lice mora da postoji ugovor izmedju dve strane. Po osnovu ugovora imas zaradu. Svaka zarada mora da se prijavi. Na osnovu njega proizilaze porezi i doprinosi. Svako drugacije spada u domen sive ekonomije i svaki svaki poreski inspektor u našoj drzavi drugacije tumaci zakon i sprovodi te se stoga ogradjujem za gore navedeno :D .

edit:Kako platiti porez na zaradu

U poreskoj su bili malo pogubljeni kako to da fakturisemo i zavodimo u nase knjige da bi na kraju neko od njih rekao da

se usluge u inostranstvu naplacene u devizama kod nas ne oporezuju.

Da li im je to kao neka stimulacija da devize ulaze u zemlju ili su samo lupili jos uvek ne znam :lol:

Promet oslobodjen poreza na dodatu vrednost po clanu 12.stav 3.

tacka 4.podtacka 7. Zakona o porezu na dodatu vrednost.

Invoice is exempt from Value Added Tax according to Art. 12

Paragraph 3. Point 4. Subpoint 7. of the Law on Value Added Tax.

To je onda to neobarocco. Svaka cast sto si to iskopao.

Da li se "осим са лицем до навршених 26 година живота, ако је на школовању у установама средњег, вишег и високог образовања" odnosi samo na one zaposlene preko studentske organizacije, ili bi se moglo primeniti i na sve ostale poslove?