Jump to content

Konfiguracija za PS, HD Video i tako nešto

BugarskiB

Recommended Posts

Kompjuter mi treba za sve i svašta (prvenstveno za puštanje crtaća sa YT B) ) ali najviše će se koristiti za obradu fotografija i full hd video zapisa pa me nešto oko toga zanima.

Evo otprilike šta bih želeo, jedino što nisam siguran...

1. Da li se isplati uzimati bolju ploču kao ova što sam izabrao (radije bih nešto jeftinije :D ), prvenstveno mislim zbog SATA3 podrške ili bi poslužilo i nešto jeftinije?

2. Kakav je WD Green HDD? Našao sam neki 2TB sata3 32mb za 12k dinara? Ako sam dobro razumeo, sporiji su ali me zanima da li je baš velika razlika u odnosu na npr. izabrani HDD?

3. Dopišite sami ako nešto želite da predložite

INTEL socket 1155 Core i3-2100 3.1GHz, 3Mb L3, Dual Core - cena: 11180 din

INTEL-1155 Asus P8H67 Rev.3.0 - cena: 8700 din

KINGSTON DDR3 8GB 1600MHz HyperX (2x4GB) KHX1600C9D3X2K2/8GX - cena: 5140 din

Asus EAH5450 SILENT/DI/1GD3(LP) - cena: 3260 din

Seagate 1TB ST31000524AS 7200rpm Serial ATA III 6.0Gb/s 32MB, Barracuda - cena: 10710 din

Samsung SH-S222AB DVD RW SATA Bulk Black - cena: 1460 din

Blueberry BC-B22-420 Desktop Business Case B22, 420W, 2xUSB, ATX, 1x5.25 1+1x3.5, Black - cena: 2500 din

Ukupna vrednost racunara je 42950 dinara.

Drugi hvala unapred :)

Ne znam, druze, mene ove ne izgleda ok. Mislim, reci ce ti neko ko ima vise iskustva, no, kako sam i ja blizu da kupujem racunar za slicne potrebe tvojima, ponesto sam uspio da "pohvatam".

Prvo sto bode oci je vrlo slab procesor, za hd video pogotovo. Mora jace, i7, ovi 2k ili sl.

8gb rama - vidi, ja za sebe mislim da bih radije isao na i7 (dakle stariji procesor) i uzeo plocu sa 6 slotova, pa onda fino 12 g ili 24 g rama, nego na plocu sa 4 slota za ram (uz noviji procesor). 8g je minimum. Imas na adobe sajtu neke optimalne/minimalne konfiguracije za rad u aftereffects, ako se dobro sjecam, 16 je minimum za full hd.

Ne vjerujem ni da ti je grafika ok. ps6 JOS VISE koristi graficku, GD3 je pretty old ... Plus SILENT. Do sada sam silent kartice izbjegavao jer ne vjerujem da je hladjenje ok, kada se kartica optereti, a renderi je hoce opteretiti ...

Green WD diskovi imaju jako smanjenu potrosnju struje, i manje se griju. Ovo se desava naustrb performansi, no ne vjerujem da je preosjetno za ps (uz dosta rama). Imas i workaround: kupi neki manji a brzi disk za sistem i za swop particiju. Pa na ovaj green smjestaj materijal - i nista drugo.

To je ok i za generalno performanse racunara. Neki se hvale sa solidstate drajvovima za sistem, ne znam iz prve ruke, no isto naginjem k njima.

Jel si pogledao u bc-group imaju odlicnu konfiguraciju. Ja sam pre dva meseca odatle kupio komp. :)

Tada je bila oko 42 hiljade, sada mislim da je cena porasla za 3-4 hiljade.

Ima 6gb rama(ja stavio jos 2 dakle imam 8), 1 tera hard, procesor i5 2400k, intel maticna, amd radeon 6770 i kuciste od 420w koje savrseno gura sve ovo iako se cini da je malo. :)

3ds max, after effects, boujou i sve ostalo radi savrseno. Skroz sam zadovoljan jer je stvarno extra povoljno... :)

Ne znam koliko je predvidjeni maksimalni budzet za konfiguraciju, ali ja da danas treba da pazarim komp nikako ne bih isao na nista manje od i5 i obavezan ssd za sistem.

Otkad sam ubacio corsair force3 ssd od 120gb (doduse u laptop sa i5 i 8gb rama), svaki sledeci racunar za koji sednem, a nema ssd mislim da je pokvaren. :D

Minimum i5, sto vise memorije (8GB je OK, ali sa mogucnoscu naknadnog dodavanja) i neko ozbiljnije kuciste sa ozbiljnijim napajanjem.

Kuciste sa napajanjem od 2500 dinara nikako ne sme da bude stavka u masini koja ce se koristiti za ozbiljan rad.

Btw, ta graficka je sasvim dovoljna za navedene zahteve i zaista nema potrebe za boljom (ti neces koristiti PS features koji zahtevaju bolju).

I naravno preporuka za sistemski SSD ukoliko se uklapa u budzet.

Ja npr. imam neki LC sa napajanjem od ,,600w'' koje je takođe došlo sa 2 šestopinska porta (za sli ili crossfire kombinacije kartica). Ispalo me 5000 din okruglo, a čisto reda radi je priključen na razvodnik koji pegla napon. Gura i5 klokovan na 4ghz , 8 giga i jaču grafiku od gore navedene

Vec sam ozvalavio godinama objasnjavajuci - jeftina napajanja uglavnom rade dobro, ali kad su nova - godinu, dve max i kako se kome zalomi. Kvalitetno radi dobro i duuugoooo. Znam za previse crknutih komponenti samo i jedino zbog stednje na napajanju.

Uostalom ko ne veruje, ne mora da me slusa, licna stvar (sto kaze nas narod - meni ni u dupe, ni iz dupeta).

Hvala drugari :)

Slažem se u većini stvari (i5 procesori i SSD) ali finansijski mi je to trenutno previše, jedino bi možda mogao i5 u slučaju ako bih uzeo neku mnogo skromniju ploču bez SATA3/USB3 pa ne znam koliko je to opravdano.

Grafička ostaje ista ili eventualno plafon 6450. Jedino što će sigurno biti nešto bolje je kućište/napajanje.

Zanima me da li imate neki predlog što se tiče snage? I da li je ok uzeti neko najprostije kućište i ubaciti kvalitetnije napajanje ili uzimati kompletno brendirano?

Pozdrav

PS e da... nisam naglasio, komp neću koristiti profi za te navedene zadatke nego više onako - iz hobija :)

Edited by BugarskiB

Evo ti u oglasima za 500e i7 sa 12GB memorije :)

Kljucne komponente imaju garanciju jos 2 godine, tako da...

Takodje, ja sam kod winwin video na sajtu npr. laptop od 70+ hiljada koji, ako se naruci preko Web-a kosta 44000 (neka akcija), 17" ekran, i7 procesor i 8GB ram-a, ali toliki popust vazi samo za taj model, za ostale je dosta manji ili ga cak nema u odnosu na MP cenu.

Zato nije zgoreg pogledati gotove desktop konfiguracije i videti ima li sta na nekoj akciji i sl., jer se moze poprilicno ustedeti.