Jump to content

Houdini 12

SreckoM
 Share

Recommended Posts

Skinuo sam free verziju da probam, moje prvo pitanje moze li se navigacija u promeniti, da bude kao u Mayi.

U kom smislu da bude kao u maji?

Da se sa alt+levi/desni taster rotiras?

razlika je jedino sto drzis space umesto alt sko si u selection mode, ako ne zelis selekciju samo udari esc i rotiras se samo drzeci levi desni srednji taster misa.

^ Nije zbog toga, nego ne mogu da prevaziđu onaj UI :D, pa onda kao čemu...

Pa jel si radio u houdiniju ili tek onako kritikujes UI...

To sto je nabacano ima svoju svrhu da sve bude "na dohvat ruke" , a zdruge strane posto houdini nema ni priblizno nivo kustomizacije ui kao maya(marking meni,lako kustomiziranje shelfova , editovanje bilo cega preko mela) , onda mora da bude negde , posto houdini interfejs nije menu based(kao mayi) , ali dobra stvar je da to sve moze da se lako otvara i zatvara po potrebi.

^ Ne nisam, a i kako bi, čovek je davno krepao :rolleyes: Aj 'leba ti pročitaj još jednom šta sam napisao a onda pročitaj šta si ti napisao kao objašnjenje za Houdini-jev koncept UI-a.. +i u Max-u ti sve na dohvat ruke, mnogo dobro, je'l da?

Jedini nacin da covek shvati zasto je taj interfejs takav je da sedne i da krene ozbiljnije da radi u hudiniju.

Tada se vidi prednost tog interfejsa, jer za razliku od maje i njenog, houdini ima kompletno drugaciji pristup 3du.

Mislim da kada bi zalepio majin interfejs preko hoduini ideje o SOPs,DOPs,VOPs,SHOPs itd da to nikakvog smilsa ne bi imalo.

Pa jel si radio u houdiniju ili tek onako kritikujes UI...

To sto je nabacano ima svoju svrhu da sve bude "na dohvat ruke" , a zdruge strane posto houdini nema ni priblizno nivo kustomizacije ui kao maya(marking meni,lako kustomiziranje shelfova , editovanje bilo cega preko mela) , onda mora da bude negde , posto houdini interfejs nije menu based(kao mayi) , ali dobra stvar je da to sve moze da se lako otvara i zatvara po potrebi.

Sveobuhvatnost i dubinu prilagodjavanja Hudinijevog interfejsa je moguce sagledati tek posle savladavanja svih delova tog softverskog paketa, OBJs, SOPs, DOPs, CHOPs, itd. Pored tog, interfejs je baziran na panelima ( svaki panel je moguce "svuci" i u Linuksu prebaciti na drugi Desk - npr. meni je sada rasporedjen na prvom monitoru na sest desktopa.

Sa "Display options" okvira za dijalog kao i "Network Editor Display Options" ( kao i drugih ) moguce je podesavati sve sto se pozeli. Zatim u "Main Preferences" moguca je gomila podesavanja. Zatim program ima po difoltu devet desktopa kreiranih za za razlicite potrebe ( Animate, Build, Image, Look_Development, Model, Output, Posing, Technical, Tekstport ) a pored toga korisnik moze da napravi BILO KOJU KOMBINACIJU panela u Desk koja mu je potrebna i da taj Desk spremi, a moze da ih napravi koliko mu treba. Paneli mogu da budu plutajuci, da se sakriju, maksimizuju, minimizuju, premestaju po desktopu, fiksiraju ili da prate ( da se vezuju medjusobno-sinhronizuju ). Bitna je i osetljivost na kontekst. Preko tastera "Tab" na tastaturi npr. u View panelu kada je kursor u njemu direktno su dostupni svi alati ( oni za OBJs za objekte a ako si na Geometry nivou onda svim alatima tog nivoa, - slicno je i za Network Editor, itd. ... ) Alati su dostupni i u Shelf-u, po difoltu podeljeni u dva Shelf Set-a, koja organizacija moze da se menja-prilagodi potrebi. Itd., itd., ... Da ne pominjem mogucnosti podesavanja UI-ja na dubljem nivou kao i samostalnu izgradnju delova programa za svoje potrebe { npr. izgradnju nodova editovanje alata, pravljenje digital asseta, stvaranja shadera lakim vizuelnim jezikom - za svoje specificne potrebe ... }. Ovo je samo deo te kompleksne price.

Dakle moguca je potpuna kustomizacija UI kod Hudinija - ogromna fleksibilnost. Ko poznaje solidno oba programa mogao bi da poredi a ja se necu upustati u to, jer smatram da nedovoljno poznajem Majin interfejs, ali ako je pristup tom podrucju kao do verzije 5 onda mi je jasno gde je Maja po tom pitanju.

Za rad je bitan taj deo gde si rekao da je "sve na dohvat ruke" i to je sustina kao i mogucnost da se zavisno od vrste posla sve to jos poboljsa da rad bude produktivniji.