Jump to content

Cena modelovanja i rendera enterijera u Srbiji?

danijelk
 Share

Recommended Posts

Tacno, na kraju se cela prica svodi na individualne sposobnosti. Eto ja zaradjujem vise nego oni, a nemam master... Sta da im ja radim kad su nesposobni da zarade pare. Pazi ja znam nekoliko sefova arh kuca u NS, i uopste im nije frka, svakom od njih njegov radnik, arhitekta, donese bar jos jednu svoju platu. A arhitekte sede i kukaju. Moze se i u ovoj Srbiji lepo naplatiti, primera ima, samo zasto bi ti neko placao realno kada ima onih koji sami sebe podcenjuju.

Ako imaš želudac da trpiš obarač na potiljku jer si kao nadzor roknuo deblji stiropor i bolje pločice, jer one po tvom mišljenju nisu mogle da prođu. Ako imaš želdac da ti pijan radnik pada sa skele. Ako si član partije, ili bratsko-kumovsko-konkursnih grupacija. Ili ako si neverovatno dobar. Ne volim generalizaciju ali ovo je stanje stvari u Srbiji.

Pail je pomenuo da je na 3 rendera uzeo platu svoje majke koja je arhitekta sa tridesetpetogodišnjim iskustvom. U svom najbližem okruženju imam odlične inženjere i ljude sa iskustvom od tridesetak godina, velikim poslovima iza sebe, koji preživljavaju od arhitekture. Daj bre ne pričajte bajke više...

Jedna od stvari koja može da podigne stvari u zemlji Srbijici su standardi koji će zahtevati mnogo strožu kontrolu i nadzor, mnogo bolje materijale... Ali sa tehnikom sitnog driblinga u Srbiji će to proizvesti kontra efekat. Da kvadrat skoči na 600, prodaja na 3000, a mi i vi da budemo plaćeni isto...

Pošto nemam želudac za sve ove stvari idem odavde... Još 18 meseci!

• Replies 208
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Apsolutno, Icemane! To je sustina i onoga sto je Lucky pisao od pocetka.

Da, jedino sto ako imas dostojanstva moras imati i obraz pa ispostovati rok, kvalitet i sl... a to znaci RAD, RAD, RAD... Rudnik bre..

Ja danas zavrsavam 367. "projekat" (enterijeri/exterijeri) u poslednjih 6 godina.... To je prosek 5 mesecno.... Nisu svi top kao kod (VeVe, Xaver, igr, okmijun, pail, misha....) ali koliko para toliko muzike... Ja sam odabrao da stancujem....

Mora da se radi...... Steknes iskustvo, pa lakse procenjujes.... i manje se nerviras.....

@Lucky bug i ostali koji se slazete sa njim - Ne mozete nikog da optuzujete da ostalima spusta cene. Evo na primer, ja bih radio render za 10 evra(ali ni to sigurno niko nece da plati :)) jer jednostavno nemam nikakav drugi izvor prihoda a pare su mi potrebne, a i onako se bakcem 3d-om. Naravno, kad bih znao vise i radio kvalitetnije mnoogoo bih podigao cenu. Znaci hocu da kazem da su neki ljudi jednostavno primorani da rade za male pare i niko nema pravo da ih optuzuje za to. Ako mislis da znas za vise i bolje ti odredi sebi cenu i ne prihvataj ispod toga i gotovo.

@taurus ako dobro kapiram ti se zalis da ljudi koji rade 3d previse naplacuju svoj rad. E pa opet slicna prica kao i ovo iznad sto sam napisao - moze im se i niko nema pravo da ih optuzuje za to. Ako smatras da je to nepravedno prema tebi to je tvoj problem, onda ti nauci 3d i radi i ti sto rade oni i naplacuj i ti "previse" :)

Spustas cene, meni ne, ali nekome ko bi mogao da zaradi, ko ima porodicu, racune, spustas itekako, cak degradiras profesiju tim ciframa jer ispade da ko sto rekose cistaci ulica i radnici u mcdonaldsima imaju vece dnevnice itd.

Sa tim u vezi prekinite da se uporedjujete sa drugim profesijama, sta me/vas briga kolko ko vredi, ja znam koliko ja vredim, kome se ne svidja hvala lepo dovidjenja.

Yokozuna ja sam toliko naplatio render, nisam svaki naravno, izlazio sam i ja u susret prijateljima, ili pristajao na manje cifre zbog zanimljivosti samog projekta, ali ispod 100e naplatiti i dalje smatram bolje pokloniti jer si vec u minusu pa bar da kazes ucinio si plemenitu stvar, ispao si dasa, ispod 100e ispao si sitna riba koja i ne zasluzuje bolji tretman.

Ne treba da se hvatate za 1K evra kao neki aksiom, render moze vredeti i vise, moze i manje, ali postoji neka donja granica ispod koje ne treba ici, po meni minimum ne bi smeo pasti ispod 500e a za iznad to vi sami vidite.

Ali bolje je reci 1K e danas, i ostaviti mogucnost drugima da razmisle eventualno o tome pa da naplate i vise.

Moj neki savet pored toga je radite na ugovor pripremljen za obe strane, ako oni nece da potpisu, ili pak nude zvake umesto kusura, citaj kukuruz i lizalicu umesto para, onda su u startu neozbiljni i kao takvi vam ne trebaju, ni danas, ni sutra a ni pogotovo za one seme bice tog posla jos, daj ti sad posao prijatelju, sta ce biti sutra ne znamo ni ja ni ti, osim ako si vidovnjak a u njih ne verujem.

Vecina vas ce drugacije razmisljati kada dobije decu, kad budu imali porodicu i racune za koje ne postoji popust zato sto je to Srbija.

*Nije ni meni sve ovo palo sa neba, iskustvo me je naucilo zato vam to i kazem, i mene su zajebavali ali su mi srecom otvorili oci, ko ne zeli da vidi istinu ne mora, neka zivi u svom malom skromnom svetu, mene ne dotice preterano, i ovde sam potrosio vise vremena nego sto sam morao, to je bila samo moja dobra volja.

Ja sam u Norveskoj manje zaradio a uzgred radio sam na projektu drugacije forme, sa tim da je zivot na severu svakako lepsi i ugodniji, bitna razlika je sto se u No niko ne bori grcevito za opstanak i sto je trziste normalno, pa i ja i ti i svi drugi imamo iste uslove zivota i rada, i sto je sve pedantnije, organizovanije, manje stresno ... potpuno druga tema.

Sve to stoji, premda sam u zadnjih dve godine imao posla sa arhitekturom vise nego sa bilo cim drugim.

Mada i to mislim da nema mnogo veze, jer na kraju dana koristimo slicne alate, a krajnji produkt se ne razlikuje preterano osim u izrazu.

Razlikuje se mnogo u prerequisites potrebnim izradu tog produkta. Ti koliko se secam, fantasticno crtas, i ne znam tacno, ali deluje mi da imas neko likovno obrazovanje, a ljudi to uglavnom steknu na osnovu toga sto se prethodno ispostavi da su talentovani. Primera radi, prijemni na akademijama kod nas su rigorozni, i JAKO mali broj ljudi pohadja takve skole, dok se na arhitekturu upise po 350 ljudi svake godine samo na drzavnom u beogradu. Sto je najgore, poslednjih godina usled reforme i srozavanja kriterijuma, svi oni i zavrse.

Napraviti 3d model zgrade ne zahteva nikakav talenat. Mnogi ljudi koji nisu mogli da poloze nacrtnu geometriju, ali u stanju su da naprave 3d model. Ja recimo nijednom nisam vezbao nacrtnu, isao na predavanje, a uvek sam imao desetke i stizao da uradim zadatak za sebe i bar jos troje kolega na vezbama) ali taj talenat mi nista ne vredi, da u sredini kao sto je srbija, na tom trzistu, postignem neku dobru cenu. Najbolje sto mogu da uradim je da dam neku istu, prosecnu, i da eventualno mozda dobijem posao preko nekog drugog.

A i pored toga sto sam imao dosta predmeta koji su obuhvatali likovnu oblast, sto sam polozio prijemni, ne umem da nacrtam nijedan od modela koji sam napravio a da nije zgrada. Za tehnicke stvari sam jos i ok, ali sam zesce priucen (novac sam najvise zaradjivao prosle godine praveci cipele, autobuse, uredjaje i sl.) ali da napravim neko organsko bice, mozda bih uspeo, ali bih se zesce namucio i trebalo bi mi tri puta vise vremena nego nekim ljudima ovde, a verovatno 20 puta vise nego sto treba toncu.

Arh viz je JAKO sjebano polje. Pre svega, klijentima UOPSTE ne treba kvalitet kakav mi nudimo danas. To je sve izdrkavanje, koje potice iz nekog ego-tripa i znatizelje. Kad je GI bilo relativno tesko postici pre 10ak godina, ja sam vezbao i vezbao iz zelje da sutra napravim neki fantasticni SF enterijer, i da mastu pretvorim u stvarnost. Mnogi ljudi su verovatno isto razmisljali, i doveli stvari do toga da to postane standard u arhitektonskoj vizualizaciji.

Primera radi, napraviti model neke fotelje, ili nekog komada namestaja, kosta vise nego kupiti taj isti komad i staviti ga u stan. Ekonomija dovodi do toga da se nadje potreba za 3d modelom. Ili tako sto je recimo u pitanju neki ogroman proizvodjac ili distributer, i jako je dobro za prodaju da postoje 3d modeli koji pomazu ljudima da shvate dizajn, ili tako sto postoji neko ko ce to uraditi daleko ispod realne cene.

Samo da znate, arh viz je mnooooooogo stariji od kompjutera. Imam jednu knjigu iz 70ih, gde se cak i kompjuter pominje kao alat za izradu arhitektonskih ilustracija.

Sumnjam da su se tad bas izivljavali sa ilustracijama, kad je neko, koje bio dobro placen, morao nekoliko dana da rucno crta perspektivu, i onda da senci ili boji. Ali opet, verovatno su i projekti bili mnog obolje placeni, ali cinjenica je da nisam video puno crteza kupatila, ali jesam biblioteka, kampusa, fabrika, aerodroma i sl.

Tehnologija je dovela do toga da sad mozemo da izradimo i ilustaciju kupatila sa nekoliko klikova, kao nusproizvod izrade tehnickih crteza (revit, archicad i sl.). Uz malo vise truda i znanja, i dodatnog softvera, moguce je napraviti eto i fotorealistican render.

ALI, ako taj render kosta vise od 500 dolara, niko ga nece platiti, jednostavno, nema smisla praviti to. Zasto bi neko potrosio ozbiljan komad budzeta za pravljenje kupatila, da bi video kako to kupatilo izgleda. Mislim, na kraju krajeva, ovo je jedno utilitarno obicno kupatilo, za obicnog coveka. Ako je za neku high-end rezidenciju, sa nekim preskupim materijalima, onda ima smisla istestirati dizajn malo, ili eventualno prodati ideju.

Mi smo renesansni umetnici, poput Mikelandjela pisemo i slikamo i vajamo, daleko od kapitalisticke svakodnevnice ispunjavamo svoje zivote radoscu :)

Ironija je da cemo kao i vecina takvih umetnika umreti siromansi a nasi ce se radovi prodavati na aukcijama za milione.

O da, došli smo do poređenja renesansnih umetnika i 3d artista. Sjajno.

Dude relax, malo se salimo u slucaju da ne primecujes.

Mada primecujem da te nesto boli oko te price za 3d artiste samo ne kapiram sta ?

I mi imamo fakultete, imamo debelo iskustvo, likovno obrazovanje, ne vidim sta to nama fali, izvoli objasni ...

O da, došli smo do poređenja renesansnih umetnika i 3d artista. Sjajno.

Vidi, ne zelim da se raspravljam sa tobom, jer slicnih smo stavova, ali nisi ovde u pravu. U umetnosti je svejedno koji je medijum izrazavanja, digitalni li analogni, performans, pozoriste ili film, ili si talentovan i kreativan, ili umes da preneses i izrazis emociju ili ne. Tako i u arhitekturi ima brdo onih koji brljave i naplacuju "na kvadrate" ali i imas Kolhaas-a, Thom Mayne-a ili Fostera.

Tvoj problem je sto u stvari ne znas u kojoj si kategoriji, i iz ranije price gde kazes da i tvoj otac naplacuje na kvadrate projektovanje,. tj. i tvoja je prica slicna, niko jos nije video tvoje radove i projekte pa zasto se onda zalis. I u Londonu i amsterdamu imas brdo osrednjih i netalentovanih arhitekata koji moraju da se bakcu za raznim investitorima oko socijalne/profitne arhitekture ili sa manim klijentima, koji ne vole da placaju racune.

Sve ono sto je atraktivno i kreativno u arhitekturi nikada neces dobiti da radis radeci sa "investitorima" u Srbiji ili ovde a cija je normalno logika profit i sto manje uklaganja sredstava za vecu zaradu (prodaja stanova), pa zato zgrada ima najeftiniju boju, najgore materijale, ocajan dizajn, i to je sve manje vise normalno, jer je arhitektura pre svega usluzna delatnost. A da bi sebe brendirao i dobio ime, moraces da uradis mnogo internacionalnih takmicenja za muzeje, kulturne centre i terminale da bi stvorio ime i brend, kao jedan Foster, Rogers, Holl.

Moras da sidjes sa tog moralistickog "high ground-a" i vidis gde ti je mesto, i ko ti je ciljna grupa u poslu jednog dana.

A drugi su se u sferi 3d umetnosti daleko vise potrudili i u njihov medijum ne zavisi od milionskih budzeta koji su potrebni u arhitekturi da bi neko bio kreativan i bavio se umetnoscu na taj skup nacin. Tako da jedan vrhunski 3d artist moze da radi na nekom filmu kao modelar ili dizajner ili 2d artist kao matte painter, a ti kao arhitekta cime si dokazao da ti neko moze poveriti milionski budzet da se igras arhitekture? Skoro je Kolhaas dobio da radi muzej Marine Abramovic, ili zasto je jedna Prada dosla kod njega isto a ne kod tebe?

Koja je razlika izmedju tebe i biroa tvog oca i arhitekture ispod? Sta mislis da Foster isto naplacuje na kvadrate:

Lucky: Pa i ja se malo šalim :D

Nemam problem sa ljudima koji vaš posao rade na najprofesionalniji mogući način. Al vas ovde na forumu ima maksimum desetak. Tako i rekoh u svom uvodnom postu na ovoj temi, mogu da vas nabrojim na prste dve ruke. Imam problem sa drugim ljudima koji smatraju da su vray sun, gotove teksture i modeli - UMETNOST.

Iskreno sebe ni u šali ne bih mogao da uporedim sa Mikelanđelom, jer je čovek bio u stanju da 28 godina radi na jednom projektu, al ono vremena se menjaju. Nije svima isti smisao za humor. Razumem da se šalite...

Rapidograf: Da, u većini stvari se slažemo. Al ti imaš želju da i pored slaganja krenemo da polemišemo :D

Pogodio si i moju sudbinu. Daleko sam ja od nekog mišljenja da ću biti arhitekta nadaleko poznat. Svestan sam da ću verovatno raditi vizuelizaciju ili CAD crteže u početku. Pa ćemo posle videti, ako budem dobar možda nešto i isprojektujem, ako budem gori daće mi da crtam kvake i brave. Daleko je bitnije ostati čovek. Dobro si prepoznao tu frustraciju. Slažem se da sam frustriran situacijom ovde. Al eto, ona mi pomogla da učim više i da dobijem želju da pobegnem. Pa i nešto produktivno od nje da vidim.

Mi smo renesansni umetnici, poput Mikelandjela pisemo i slikamo i vajamo, daleko od kapitalisticke svakodnevnice ispunjavamo svoje zivote radoscu :)

Da, da.... Max, Maya, ZBrush, Photoshop, AEffects............ i naravno Word :D

@Yokozuna

Znam da ima ljudi koji rade za te pare, ali ne mozes da poredis nekog go radi u firmi i nekog ko je freelancer.

Pa i preko, freelancer-i cesto uzimaju vise nego njihove kolege po firmama, to je normalno.

Te plate koje si naveo su stvarno uzasavajuce male, ali kao sto ti znas te ljude, ja znam jednu devojku, arhitektu, koja radi "za sebe" (keva joj arh, ima firmu) i koja zaradjuje odlicno.

Jednostavno se snasla devojka, skapirala je da joj bolje da radi privatno, nego da je cedi neko za slicne pare koje si ti naveo.

Sto je najgore, ima ljudi, sam ih poznajem, koji ne zele da otvaraju privatno firmu i rade za vece pare. Boje se da otvore, i smatraju da to nije za njih. Ponekad mi nisu jasni, ali sta da se radi, njihov izbor.

ko to kaze da je kriza za investitore kod nas: :P

http://www.blic.rs/Vesti/Tema-Dana/310372/...kupih-aranzmana

Ko je ovde spomenuo investitore?

Inace ovo nije trend koji je samo aktuelan u srbiji. I u ostatku sveta je problem nestajanja ili znatnog smanjivanja srednje klase.

Pre dvadeset godina u UK je razlika u primanjima u firmi izmedju najmanje i najvece plate bio 20 prema 1 a sada je skocla na 344 prema 1. To samo govori da top 10% stanovnistva dobija mnogo veci deo zarade koji inace sam sebi daje na stetu srednjeg sloja... Ala se sada marks prevrce po grobu :)

Danas cvetaju biznisi za najsiromasnije i za najbogatije.